Memleketim Sinop'un şirin ilçesi Gerze'ye her gelişimde içimi bir huzur kaplar, denize sıfır bir yer oluşu da olumlu etkiler ruhumu elbette ama apartmanlara boğulmamış oluşu ve düzenli sokakları, bahçeli evlerinin etkisi büyüktür.

Ve şimdi deprem sonrası yeni konutlar için bahçeli müstakil modelleri cazip hale getirelim,şehre yakın köy evlerini tercih edenlere bahçesini de hediye edelim.Avrupa nüfusunun pek azı şehir merkezlerinde oturuyor. Biz ise ülkemizin yarı nüfusunu sadece birkaç büyükşehire yığmışız.

Ör; Almanya'da Hannover fuar kentidir bizde de Bolu olabilir, Bursa otomotiv ve mobilya şehri oldu. Aynı şekilde farklı iller farklı sektörlerin ihtisaslaşma kentleri olabilir, yatırım yayılabilir.

Yatırımları hep belli şehirlere toplayınca göç hızı ve çarpık yapılaşma, şehir dışlarını bir anda şehrin göbeği haline getirivermiş. Kentin merkezinde varoşlar oluşmuş. Oysa yatırım ve yenileşme Anadolu'da uygulanabilirdi. Atatürk kalkınma planında şeker fabrikalarını boşuna Anadolu'nun farklı bölgelerinde farklı illerinde  konumlandırmamış yatırımları, nüfusu yaymış.

Bu bir dönüm noktası olsun daha çok para kazanma hırsıyla şehirlerin görsel siluliyetlerine bıçak gibi saplanan koca dev apartmanların yerini bahçeli müstakil iki katlı evlere dönüşsün kentler rahatlasın nefes alsın.