Avrupa’nın kalorifer bacası olmayacağız!

NKP Dönem Sözcüsü Murat Şahin; "Çevre Düzeni Planı haritalarında henüz santral yeri bile belli değil, bir sır gibi kamuoyundan saklanıyor. Bölge insanları üzerinde algı operasyonları yapılıyor. Biz, ülkemizin güzelliklerini kirleterek Avrupa’nın kalorifer bacası olmayacağız" dedi. 

Avrupa’nın kalorifer bacası olmayacağız!
Ali Fuat ÖZŞAHİN
Ali Fuat ÖZŞAHİN
11 Ocak 2018 Perşembe 19:00

Sinop Nükleer Karşıtı Platform (NKP) üyeleri Vitrinhaber Gazetesini ziyaret etti. Ziyaret sırasında konuşan NKP Dönem Sözcüsü Murat Şahin, geçtiğimiz günlerde ulusal ve yerel basında Sinop Nükleer Santralinin yapılacağı belirtilen alan ve ÇED süreciyle ilgili algı operasyonu yapıldığını iddia etti. 

BİLGİ KİRLİLİĞİ VAR
Kamuoyunda konuyla ilgili bilgi kirliliği olduğunu kaydeden Şahin sözlerini şöyle sürdürdü; "Son günlerde kamuoyunda Sinop İnceburun Yarımadasında yapılması planlanan Sinop Nükleer Santrali için 'ÇED Proje Tanıtım Dosyası Çevre Şehircilik Bakanlığına Sunuldu' gibi haberlerle algı operasyonu yapıldığı ve Sinop halkının yanlış bilgilendirildiği haberlerini okumaktayız. Bu haberleri ulusal basında; bir kısım görsel ve yazılı medyada yazıldığı şekliyle de yerel basında da görmekteyiz.
Öte yandan nükleer santral işini yapmayı üstlenen firmaların kamuoyunda battığını yada el değiştirdiğini de okumaktayız. Zaten denenmemiş bir ürün olan ATMEA-1 üreticisi Areva piyasadan çekilmiş, yerine ne olduğu henüz bilinmeyen EDF isimli Fransız Ulusal Elektrik Şirketi ortaya çıkıyor ve Fransa Devlet Başkanı Macron bu şirket adına taahhütlerde bulunuyor. 

YUMAĞIN BÜYÜDÜĞÜ GÖRÜLÜYOR
Nükleer endüstri sektöründe uygunsuzluk haberleriyle  başta kendi ülkesinde olmak üzere bir süredir skandallara imza atan Fransız Areva şirketi ATMEA-1 tipi reaktör kurulum hizmetler alanını Areva grubundaki Electricité de France (EDF)’e devrediyor. Böylece Mitsubishi ile Areva’nın ortak üretim yapacağı ATMEA-1 Projesi’nin de yeni ortağı EDF oluyor. 'Yeni ortaklar MİTSUBİCHİ ve EDF oluyorlar' demek daha doğru olacaktır…
ATMEA-1 reaktörünün dünyada hiç bir ülkede kurulmamış, dolayısıyla denenmemiş olması halen bir sorunken, sürecin ne oldukları henüz bilinmeyen yeni ortaklarla yürütülecek olması da sorunlar yumağının büyüdüğünü gösteriyor.                                                                                            
Kamuoyunda yaşanan bu bilgi kirliliğini görmezden gelip algı operasyonu oluşturulmasına katkı sunanları Sinop kamuoyuna ve Sinop halkına şikâyet ediyoruz.
Bunun yanında İnceburun yarımadasının eski doğal halini göstererek 'dev proje bu alana yapılacak' şeklinde yayınlar yapılarak, kesilerek katledilen ağaçları göstermeyen bir kısım medyayı da yapılması gereken aşamaları görmezden gelip sonuç kısmına varılmış gibi yayın yapmalarını da eleştiriyoruz. 

FİRMALAR BİLE NE YAPTIKLARINI BİLMİYOR
Halen sahada jeolojik çalışmalar sürdüren firmalar ne yaptıklarını bilmezken, henüz yer lisansı, saha lisansı ve inşaat lisansı ortada yokken, ÇED süreci başlamamış, işletmesi konuşulmaktadır. Sinop Nükleer Santrali için 'ÇED Proje Tanıtım Dosyası Çevre Şehircilik Bakanlığına Sunuldu' denilerek de algı operasyonu yapılarak halkımızı kandırma yolunu kullanmaktadırlar.

1/100.000 ve 1/25.000’lik ÇDP (Çevre Düzeni Planı) haritalarında henüz santral yeri bile belli değil, bir sır gibi kamuoyundan saklanıyor. Ama tüm bunlara rağmen Sinop NGS yapılmak istendiği kamuoyunda paylaşılıyor. Bölge insanları üzerinde algı operasyonları yapılıyor.

ÇED BAŞVURUSU YAPILDI MI?
Bu kirli haberlerin orta yerde dolaşması üzerine Sinop NKP olarak; 03.01.2018 tarihinde BİMER’e (Başbakanlık İletişim Merkezi) başvuru yaptık.  Dedik ki 'Sinop Nükleer Santrali için ÇED başvurusu yapılmış mıdır? Tarafımıza bilgi verilmesi” şeklinde talebimiz var. Henüz bir yanıt alabilmiş değiliz.  Çevre ve insanlar üzerinde oluşan olumsuz etkilerinden dolayı; gelişmiş ülkeler nükleer santrallerden vazgeçerken, bu ülkeler enerji ihtiyacını yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelerek çözmeye çalışırken, bizim ülkemizdeki bu rant sevdası neden dinmiyor? 
Çevreye zarar vermeden oluşturulacak enerji kaynakları Dünya ülkelerinin gündemini meşgul ederken, Bizim ülkemizin yöneticileri, gelişmiş ülkelerin terk ettiği köhne ve kirli teknolojilerin ardından koşma heveslerini anlamak mümkün değil!

AVRUPANIN KALORİFER BACASI OLMAYACAĞIZ!
Sinop halkı olarak ülkemiz yöneticilerine ve enerji planlayıcılarına sormak isteriz: nükleer teknolojilerin sahipleri olan ülkeler kendi ülkelerinde neden Nükleer santral siparişi vermezler? Benim ülkemin yönetenleri bunu kendilerine sordular mı? Sormazlar / Soramazlar!!! Çünkü onlar; kendi halklarının sağlıklarına önem verirler!!! Biz, nükleer ve termik santrallerle ülkemizin güzelliklerini kirleterek Avrupa’nın kalorifer bacası ve kirli enerji çöplüğü olmayacağız. Buna izin vermeyeceğiz"
 


Kaynak: Vitrinhaber
banner468

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Lutfiye Yılmaz - 12 ay önce
Sinop gibi güzel bir şehire nükleer santral kurma hevesinden yetkililer lütfen vaz geçsin.Sinop havasına suyuna balığna insanların yaşamlarına tehtit oluştur.Karadeniz halkı kanser belası ile baş etmeye çalışırken tekrar bu gibi tesislerle canlıların hayatlarını yok etmek isteyen kisileri sağ duyguya davet ediyorum. Memleketimde Nükleer santral istemiyorum. Sinop halkı da aynı düşüncede. Nükleer santrala haýır.
Avatar
Gençsinoplu - 12 ay önce
Artık bu tip gerici , bağnaz , dar görüşlü insanlardan sıkıldık. Nükleer enerjidir , 4.sanayi devrimi ile petrol , kömür ve türevleri yerine dünya elektrik enerjisine evriliyor. Nükleer demek enerji potansıyeli demektir. Elektrikte taşıma (kabaca) maliyeti yüksek olduğundan dolayı sinopa ağır sanayinin uzun vadede gelmesidir.Demirci köyüne yapılan liman yetersiz kalacak yenilecek , organize sanayi büyüyecektir. Ülke ekonomisinde sinop un değeri artacaktir. Güvensizlik noktasında ise Erivanda bununan nükleer santral sovyet teknolojisi ürünüdür. Ülkemiz için en büyük tehlike odur. Yeni teknolojinin riski çok düşüktür.
Avatar
memo - 12 ay önce
siz kendinizi sinop kalesindende atsanız bu santrali yapacağız. hadi kolay gele
Misafir Avatar
hoca - 12 ay önce @memo
bu açıklamayı yapan kişi öğretmen emeklisidir.tek derdi vatanı ve insanlarıdır.eminim bu yorumu yapan sen asgari ücretle kölelik yapıyorsundur..ama size artık acımıyorım......sürünün..nükleeride yapmazsanız namertsiniz.......size layık olan da bu.............
Avatar
Sinoplu57 - 12 ay önce
Gerici bağnazlar iş basında o nükleer yapılacak. Sinop ve türkiye kalkınacak catlayin
Avatar
fatih 57 - 12 ay önce
arkadaşlar samimiyetinize inanmıyoruzzz açık açıkta dediniz ya dünyanın en iyi işinide yapsalar desteklemeyizz sizdeki islam düşmanlıgı öylesine yerleşmişki hangi taşla nereden nasıl vururum mantıgındasınız ama geçti o dönemler uyanan uyandı millet palavralarınızı yemiyor artık. biz bu ülkeyi nerden nereye getirdik size ragmen vede çook ilerilere götürecegiz inş.
Avatar
nasiiiii. - 12 ay önce
karnı tok sırtı pek müsrifler karşı çıkıyor. zararlıysa nereye giderseniz gidin. sinop bizim ekmek lazım aş lazım nükler enerjiyi sonuna kadar testekliyoruz göbeğini kaşıyan adamlar yoldan çekilin sinop a hainlik kötülük yapmayın
Avatar
memo - 12 ay önce
kronik solcular iş başında ama ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar vardır...