banner600

banner534

Bu plan acilen değişmeli

Sinop Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Cemalettin Kaya, Sinop’ta turizmin en büyük sorunlarından bir tanesi olan Turizm Alanları Plan Hükmünün acilen değişmesi gerektiğini söyledi. 

TURİZM 21.06.2017, 19:30 21.06.2017, 19:38
13001

Sinop Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Cemalettin Kaya, düzenlediği basın toplantısında basın mensupları ile bir araya geldi.  

Sinop Kültür ve Turizm Derneği yönetiminin de hazır bulunduğu toplantıda konuşan Başkan Kaya, geçtiğimiz günlerde gazetemizde Belediye Başkanı Baki Ergül’ün açıklamalarının da yer aldığı bir haber sonrasında böyle bir toplantı yapmayı uygun gördüklerini söyledi.

Haberde Belediye Başkanı Baki Ergül’ün Sinop’ta turizmin gelişmesi adına ihtiyaç duyulan 5 yıldızlı otelleri yapmayı arzu eden işadamlarına çağrıda bulunmasının kendilerini heyecanlandırdığını belirten Sinop Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Cemalettin Kaya, başkanın bu fikrini desteklediklerini ancak çözüm sıralamasında öncelik belirlenmesinde farklı düşünceleri olduğunu ifade etti.

Kaya; “Bir sivil toplum örgütü olarak, Sinop kültürel yaşamını ve turizmini geliştirmek için her fırsattan yararlanılarak proje üretmek ve ilgili paydaşlarla birlikte değerlendirilmesi de yapılarak gerçekleşmesini sağlamak sorumluluklarımızın arasındadır. 

Sayın Belediye Başkanımızın otel yatırımları için 18 Haziran 2017 de Vitrin Haber gazetesindeki "iş adamlarına çağrı" başlıklı beyanında "Bütün isteğim Sinop'ta 300 kişinin yiyip-içip yatabileceği beş yıldızlı bir otel olsa bize yeter. Bu yönde çabalarımız devam ediyor. Bu çerçevede belediyemiz turizme yönelik olarak Sinop'u yaza hazırlamış bulunuyor." beyanı bizleri heyecanlandırmış ve bu basın toplantımızın ana konusunu teşkil edecektir.
Elbette ilimizin yöneticilerinin de bu konularda bilgisi olduğundan hiçbir şüphemiz olmadığı gibi planladıkları çözüm projelerinde mevcudiyetinden de şüphemiz yoktur.

İşte bu toplantılarda dile getirmek istediğimiz bir sorun olan Sinop'un kaliteli ve yüksek kapasiteli hizmet birimleri olan otellere ihtiyacı olduğunu, Sayın Başkan bizzat kamuoyuna açıklamış bulunmaktadır.

Bu doğru fikirde, Başkanla aynı görüşteyiz de yalnızca çözüm sıralamasın da öncelik belirlenmesinde farklı düşüncemiz var. Sayın Başkan önceliği 5 yıldızlı otel yatırımcısına, girişimciye veriyor veya önce bir yatırımcı arıyor. Biz ise önceliği yatırımcı bulmaya değil, 5 yıldızlı otel yapılacak yer var mı yok mu sorununa veriyoruz. Çünkü biz biliyoruz, Sinop için 5 yıldızlı otel yatırımcısı var ve de birden fazla” dedi. 

İLİMİZDE BIRAKIN BAKANLIK BELGELİ 5 YILDIZLI OTEL YAPMAYI BELEDİYE BELGELİ OTEL YAPMAYI DAHİ MÜMKÜN KILMAYAN BİR PLAN VAR
Şu anda mevcut olan Turizm Alanları Plan Hükmü ile Sinop’ta 5 yıldızlı otel yapılmasının mümkün olamayacağının altını çizen Sinop Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Cemalettin Kaya, turizmdeki en büyük sorunlardan bir tanesi olan Turizm Alanları Plan Hükmünün acilen değişmesi gerektiğini belirtti. Kaya; “Sorun olarak yer dediysem de fiziki olarak ayrılmış bir yer değil, imar planında son yapılan ilave ve revizyon imar planında öneri olarak olsa, ona da razıyız ama yok.

Yokluğundaki hata veya noksanlık, inanın ne yapılan son plandan ne de planı onaylayan Başkan ve Meclisinden kaynaklanıyor.

Önceleri bu hususu bende Başkan ve Meclisine yüklüyordum ve Sayın Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan'ın ilimizde yaptığı toplantıda Sinop'un turizm de kalkınmasındaki engellerden biri olarak bu hususu kendimce dile getirdiğimde Sayın Bakan, bu görüşümüze değer verdi ve beni Milletvekilimiz Sayın Nazım Maviş ve Sayın Valimizle birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanıyla konuyu görüşmek üzere ve randevusu tarafından alınmak üzere Ankara'ya davet ettiler.
Elbet bir gün gideriz de derdimizi makama arz ederiz diye belge ve bilgi hazırlıklarını yaparken, Sinop Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'nün bir yazısı elimize geçti. Yazıda bakana söylediğimle birebir aynı ifade ile "İlimizin ihtiyaçlarını karşılayacak 4-5 yıldızlı otellerin yapılabilmesini ve turizm yatırımlarının önünün açılabilmesini sağlamak amacıyla "Sinop Merkez İlçe Planlama Alt Bölgesi 1/25.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı Plan Hükümlerinin 5.3 Turizm Alanları Başlıklı Turizm Alanları ilişkin plan hükümlerinde, bu planla belirlenen Turizm Tesis Alanları için yapılanma koşulları Emsal 1,20 Y.En çok: Serbest olacaktır." Şeklinde plan notu değişikliği yapılmasını teklif etmekteyiz” deniliyor.

Eminim ki bizim derdimizin makamlar ile olmadığı şimdi çok daha net anlaşılmıştır, ilimizde bırakın bakanlık belgeli 5 yıldızlı otel yapmayı belediye belgeli otel yapmayı dahi mümkün kılmayan Turizm Alanları Plan Hükmünün acilen değişmesi gerekmektedir” diye konuştu.

BAŞKANIMIZIN FİKRİNİ DESTEKLİYORUZ
Mevcut planla birlikte Sinop’ta büyük kapasiteli otellerin açılmasının imkansız olduğuna vurgu yapan Sinop Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Cemalettin Kaya, dolayı Sinop Belediyesi İmar Müdürlüğü'nün plan değişikliği önerisini doğru bulduklarını ve Başkan Ergül’ün, Sinop'ta 5 yıldızlı otel olması gerektiği görüşünü desteklediklerini belirtti. Kaya; “Sinop Belediye İmar Sınırları içinde otel için 5 bin m2 arsa bulmak mümkün olmadığı gibi, böyle bir değerli ve kupon arsaya kimse 2 bin m2 kullanım alanlı ve en fazla 3 katlı otel yapmaz, yapsa dahi 5 yıldız alamaz. 5 yıldızlı otelde istenen 120 oda ve diğer hizmet birimleriyle birlikte gereken minimum inşaat alanı 7 bin m2 dir ve bunu sağlayacak arsa büyüklüğü ise 17 bin 500 m2 dir.   

İşte tüm bu nedenlerden dolayı Sinop Belediyesi İmar Müdürlüğü'nün plan değişikliği önerisini doğru buluyor, Sayın Başkanımızın da, Sinop'ta 5 yıldızlı otel olması gerektiği görüşüne katılıyor ve destekliyoruz.

Sinop'un Turizm de Kalkınmasında önünü tıkayan bu konuyu bir defa daha ilgililere ve kamuoyuna saygıyla sunarız” dedi. 

TURİZM KOORDİNASYON TOPLANTILARI YAPILMALI
Sinop turizminin gelişmesi ve önündeki engellerin aşılması adına konunun muhataplarının katılımıyla turizm koordinasyon toplantılarının yapılması gerektiğini belirten ve Sinop Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Cemalettin Kaya, ilin bürokratlarının da uygun görmesi halinde bu toplantılara öncülük edebileceklerini ifade etti. Kaya; “Biz, derneğimizin yönetimine geldiğimizden beri, ilimizin yöneticilerinden, siyasi partilerden ve milletvekillerinden isterlerse ayrı ayrı isterlerse birlikte ve tabii ki sektörün tüm aktörlerinin katılımı ile organizasyonu ve giderleri tarafımızdan karşılanmak üzere defalarca kendilerine istişare yapmaya hazır olduğumuzu bildirdik ama bir sonuç alamadık. Artık ama artık hiç olmazsa bir defacık da böyle turizm koordinasyon toplantısı yapılması için çığlığımızı sizler vasıtası duysunlar istedik” diye konuştu. 

Kaynak: Vitrinhaber
banner664
Yorumlar (16)
BarokTurk 4 yıl önce
baki ergül mülkiyeti belediyeye ait yuvam tesisindeki karagöz perdesi gibi şehrin ortasındaki çadır rezaletine son versin oraya yap işlet devret yöntemi ile turistik tesis yaptırsın çekek yerinin mezbeleliği ni bile halledemedi daha ortaya karışık konuşacağına kendi üstüne düşen vazifeyi yapsın
sinoplu 4 yıl önce
memlekette halen kanalizasyon sulari denize akıyor belediyenin sorumlulugunda olan korucuk köyünde halen kanalizasyon hatti yok millet evinin önüne kazdığı cukurlara pis suyunu akıtıyor siz turizimden bahsediyorsunuz güldürmeyin insanları memleketi b.. götürüyor
Serkan yiğit 4 yıl önce
Beş yıldızlı otel yapmak yerine önce yol yapın memlekete . İzmir gibi 1970 li yılları yaşıyoruz. Memlekete her geldiğimde memleketi daha berbat olmuş halde buluyorum . Kızmayın ama CHP den gerçekten bu ülkeye yarar gelmiyor artık . İnsanın bünyesine yerleşmiş bir kanser hücresi neyse CHP de özellikle son yıllarda ülkenin bünyesine yerleşmiş kanser hücresi halini aldı . Gidin bir CHP belediyeli İzmir'in içler acısı haline bakın . Gidin birde 39 km yanındaki ak partili Manisa'nın geçirmiş olduğu değişime gelişime bakın . Gidin bir Sinop'un yok oluşunu izleyin gidin bir Samsun'un şahlanışını izleyin . Yazıktır güzel memleketime Yunan olsa ingiliz olsa bu kötülüğü yapmaz
feti 4 yıl önce
iyi güzel yazmışsında senin çok metettiğin 2002 den beri iktidarda olanlar sırf insanların siyasi tercihlerinden dolayı kendi belediyesine devletin tüm imkanlarını sağlayıp kendisinden olmayanlara katkı vermiyorsa burada bir sorun yokmu sence siyasi tercihi ne olursa olsun eşit davranmak zorunda değilmi burada seçimlerde akp ye oy vermiş vatandaşlarda var sonuçta sizleride cezalandırmış olmuyomu sonuçta belediye devletten aldığı para bu kadar ne yapsın kşın 40000 kişi yazın üstüne alınan olabilir ama hepsi için demiyorum plajlara çocuk bezi karpuz kavun kabuğu parklara çekirdek kabuğu atan,kendi eşini haşema ile denize sokan milletin karısına kızına bön bön bakan ,herşeyi pahallı bulan,hiçbir şeyi beğenmeyen tuvalete bile arabayla giden ayılar geliyo memlekete ,birde yok senede 2 defa gelipte sinopu beğenmeyenler var gelmeyin kardeşim valla istemiyoruz yazın iki ay yerli halka eziyet sizin paranızada pulunuzada ihtiyacımız yok kendi yağımızla kavruluyoruz biz
Yiğit Adam 4 yıl önce
Helal olsun sinop un durumunu çok güzel açıklamışsın kardeşim.Kanser etti bu belediye hepimizi daha merkezde yolu yok beş yıldızlı otelden bahsediyorlar tabi bunlara para gelsin de sinop ne olursa olsun.
Bişey diyemedim.. 4 yıl önce
Geçenlerde bir büyükşehir belediyesinden yönetici kademesindeyken emekli olan bir yakınım geldi Sinopu gezdirirken; ''Böylesi güzel bir şehire çok üzüldüm adeta Şok oldum dedi şehrinizde belediye yok !'' dedi,''Olmaz mı abi var'' dedim. O zaman var ama aslında yok dedi...
Sabrımız Kalmadı!!! 4 yıl önce
Daha şehre girmeye ,girsen de çıkmaya yol yok yol! Neyin caddesi,neyin oteli beyler bayanlar?Bi Nazım Bey'e güvenmiştik Batı Karadeniz Sahil Yolu sözü vermişti,iktidar vekili ilimizde Cumhurbaşkanımızın temsilcisi yaparsa o yapar dedik ama o da bizi çok üzdü.Bak Bartında sahil yolunda yol ha bitti ha bitecek! Neden? Çünkü Bartın vekili Yılmaz Bey Sn. Erdoğanla arası müthiş derecede iyi! Adam adeta bakan gibi Erdoğan'a bu kronik sahil yolu konusunu iletince o da ulaştırma bakanına HIZLANDIR ve Neticeyi Bildir talimatı verdi Şimdi ise Bartın birkaç ayda bitmek üzere,gidin görün ne tünel ne viyadükler açılmış!Sn.Maviş bırakalım artık Karayolları Bölge Müdürü,Genel Müdürü,Ulaştırma Bakanı yıllardır bıktık usandık,nice can verdik, veriyoruz!Adres belli yer belli SN. CUMHURBAŞKANIMIZ! Artık ferman onda lütfen ona yakın durun Sinopun ne kadar kamu yatırım potansiyeli varsa onunla ara ara istişare edin lütfen,böyle yapan iller çok ilerledi,biz çok geride kalıyoruz,çok fazla zaman kaybediyoruz.
Sinoplu 4 yıl önce
Sinopda Cemalettin gibi özgüveni yüksek birikimli insanların olması bir şans.yokda Sinopun üzerinde ölü toprağı var.bu kadar sahipsiz ve tepkisiz il yoktur.baska ilde olsaydı bu rant planları adama yetirilerdi.Siyeti Boyabat.Mudurler Samsun yan gel Osman
Asi 4 yıl önce
Ya arkadas sinopun girisine bak 3 kat bina neresine ne yapacan 5 kat olmassi gereken tabela yerler 3 kat gelincik berbat ana yol kenarlari yeniden imar verilmeli
Bir garip Orhan veli 4 yıl önce
Val Yasemin ve belediye başkanı ab planlarına karşı çıktı. Sinopun koruma amaçlı planları ve 3. Sit engellendi.Turizm müdürü görevden uzaklaştırıldı.Samsun ilçe belediyesinde memur iş başına getirildi.Simop seyretti bunları.Acin arşivleri okuyun.Simdi feryat hikâye.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner681
10°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Sinop için hangi projenin yapılması daha önemli?
Namaz Vakti 17 Nisan 2021
İmsak 04:14
Güneş 05:49
Öğle 12:44
İkindi 16:28
Akşam 19:29
Yatsı 20:57
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 33 71
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 34 59
5. Alanyaspor 34 52
6. Hatayspor 33 50
7. Gaziantep FK 32 50
8. Sivasspor 33 50
9. Karagümrük 33 49
10. Göztepe 33 46
11. Antalyaspor 34 42
12. Konyaspor 33 41
13. Rizespor 33 39
14. Malatyaspor 33 37
15. Ankaragücü 33 37
16. Kasımpaşa 33 36
17. Kayserispor 33 34
18. Başakşehir 32 33
19. Erzurumspor 34 31
20. Gençlerbirliği 33 31
21. Denizlispor 33 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 30 63
2. Adana Demirspor 30 58
3. Samsunspor 30 58
4. Altay 30 54
5. İstanbulspor 30 54
6. Altınordu 30 52
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Tuzlaspor 31 47
9. Ümraniye 30 44
10. Bursaspor 30 43
11. Bandırmaspor 30 39
12. Boluspor 30 35
13. Adanaspor 30 34
14. Balıkesirspor 30 32
15. Menemenspor 30 31
16. Akhisar Bld.Spor 30 25
17. Ankaraspor 30 23
18. Eskişehirspor 30 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 32 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 32 50
8. Everton 31 49
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 31 33
17. Burnley 31 33
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 31 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 30 61
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 30 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23
banner637