banner718

banner600

banner534

Bu plan acilen değişmeli

Sinop Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Cemalettin Kaya, Sinop’ta turizmin en büyük sorunlarından bir tanesi olan Turizm Alanları Plan Hükmünün acilen değişmesi gerektiğini söyledi. 

TURİZM 21.06.2017, 19:30 21.06.2017, 19:38
13008

Sinop Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Cemalettin Kaya, düzenlediği basın toplantısında basın mensupları ile bir araya geldi.  

Sinop Kültür ve Turizm Derneği yönetiminin de hazır bulunduğu toplantıda konuşan Başkan Kaya, geçtiğimiz günlerde gazetemizde Belediye Başkanı Baki Ergül’ün açıklamalarının da yer aldığı bir haber sonrasında böyle bir toplantı yapmayı uygun gördüklerini söyledi.

Haberde Belediye Başkanı Baki Ergül’ün Sinop’ta turizmin gelişmesi adına ihtiyaç duyulan 5 yıldızlı otelleri yapmayı arzu eden işadamlarına çağrıda bulunmasının kendilerini heyecanlandırdığını belirten Sinop Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Cemalettin Kaya, başkanın bu fikrini desteklediklerini ancak çözüm sıralamasında öncelik belirlenmesinde farklı düşünceleri olduğunu ifade etti.

Kaya; “Bir sivil toplum örgütü olarak, Sinop kültürel yaşamını ve turizmini geliştirmek için her fırsattan yararlanılarak proje üretmek ve ilgili paydaşlarla birlikte değerlendirilmesi de yapılarak gerçekleşmesini sağlamak sorumluluklarımızın arasındadır. 

Sayın Belediye Başkanımızın otel yatırımları için 18 Haziran 2017 de Vitrin Haber gazetesindeki "iş adamlarına çağrı" başlıklı beyanında "Bütün isteğim Sinop'ta 300 kişinin yiyip-içip yatabileceği beş yıldızlı bir otel olsa bize yeter. Bu yönde çabalarımız devam ediyor. Bu çerçevede belediyemiz turizme yönelik olarak Sinop'u yaza hazırlamış bulunuyor." beyanı bizleri heyecanlandırmış ve bu basın toplantımızın ana konusunu teşkil edecektir.
Elbette ilimizin yöneticilerinin de bu konularda bilgisi olduğundan hiçbir şüphemiz olmadığı gibi planladıkları çözüm projelerinde mevcudiyetinden de şüphemiz yoktur.

İşte bu toplantılarda dile getirmek istediğimiz bir sorun olan Sinop'un kaliteli ve yüksek kapasiteli hizmet birimleri olan otellere ihtiyacı olduğunu, Sayın Başkan bizzat kamuoyuna açıklamış bulunmaktadır.

Bu doğru fikirde, Başkanla aynı görüşteyiz de yalnızca çözüm sıralamasın da öncelik belirlenmesinde farklı düşüncemiz var. Sayın Başkan önceliği 5 yıldızlı otel yatırımcısına, girişimciye veriyor veya önce bir yatırımcı arıyor. Biz ise önceliği yatırımcı bulmaya değil, 5 yıldızlı otel yapılacak yer var mı yok mu sorununa veriyoruz. Çünkü biz biliyoruz, Sinop için 5 yıldızlı otel yatırımcısı var ve de birden fazla” dedi. 

İLİMİZDE BIRAKIN BAKANLIK BELGELİ 5 YILDIZLI OTEL YAPMAYI BELEDİYE BELGELİ OTEL YAPMAYI DAHİ MÜMKÜN KILMAYAN BİR PLAN VAR
Şu anda mevcut olan Turizm Alanları Plan Hükmü ile Sinop’ta 5 yıldızlı otel yapılmasının mümkün olamayacağının altını çizen Sinop Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Cemalettin Kaya, turizmdeki en büyük sorunlardan bir tanesi olan Turizm Alanları Plan Hükmünün acilen değişmesi gerektiğini belirtti. Kaya; “Sorun olarak yer dediysem de fiziki olarak ayrılmış bir yer değil, imar planında son yapılan ilave ve revizyon imar planında öneri olarak olsa, ona da razıyız ama yok.

Yokluğundaki hata veya noksanlık, inanın ne yapılan son plandan ne de planı onaylayan Başkan ve Meclisinden kaynaklanıyor.

Önceleri bu hususu bende Başkan ve Meclisine yüklüyordum ve Sayın Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan'ın ilimizde yaptığı toplantıda Sinop'un turizm de kalkınmasındaki engellerden biri olarak bu hususu kendimce dile getirdiğimde Sayın Bakan, bu görüşümüze değer verdi ve beni Milletvekilimiz Sayın Nazım Maviş ve Sayın Valimizle birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanıyla konuyu görüşmek üzere ve randevusu tarafından alınmak üzere Ankara'ya davet ettiler.
Elbet bir gün gideriz de derdimizi makama arz ederiz diye belge ve bilgi hazırlıklarını yaparken, Sinop Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'nün bir yazısı elimize geçti. Yazıda bakana söylediğimle birebir aynı ifade ile "İlimizin ihtiyaçlarını karşılayacak 4-5 yıldızlı otellerin yapılabilmesini ve turizm yatırımlarının önünün açılabilmesini sağlamak amacıyla "Sinop Merkez İlçe Planlama Alt Bölgesi 1/25.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı Plan Hükümlerinin 5.3 Turizm Alanları Başlıklı Turizm Alanları ilişkin plan hükümlerinde, bu planla belirlenen Turizm Tesis Alanları için yapılanma koşulları Emsal 1,20 Y.En çok: Serbest olacaktır." Şeklinde plan notu değişikliği yapılmasını teklif etmekteyiz” deniliyor.

Eminim ki bizim derdimizin makamlar ile olmadığı şimdi çok daha net anlaşılmıştır, ilimizde bırakın bakanlık belgeli 5 yıldızlı otel yapmayı belediye belgeli otel yapmayı dahi mümkün kılmayan Turizm Alanları Plan Hükmünün acilen değişmesi gerekmektedir” diye konuştu.

BAŞKANIMIZIN FİKRİNİ DESTEKLİYORUZ
Mevcut planla birlikte Sinop’ta büyük kapasiteli otellerin açılmasının imkansız olduğuna vurgu yapan Sinop Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Cemalettin Kaya, dolayı Sinop Belediyesi İmar Müdürlüğü'nün plan değişikliği önerisini doğru bulduklarını ve Başkan Ergül’ün, Sinop'ta 5 yıldızlı otel olması gerektiği görüşünü desteklediklerini belirtti. Kaya; “Sinop Belediye İmar Sınırları içinde otel için 5 bin m2 arsa bulmak mümkün olmadığı gibi, böyle bir değerli ve kupon arsaya kimse 2 bin m2 kullanım alanlı ve en fazla 3 katlı otel yapmaz, yapsa dahi 5 yıldız alamaz. 5 yıldızlı otelde istenen 120 oda ve diğer hizmet birimleriyle birlikte gereken minimum inşaat alanı 7 bin m2 dir ve bunu sağlayacak arsa büyüklüğü ise 17 bin 500 m2 dir.   

İşte tüm bu nedenlerden dolayı Sinop Belediyesi İmar Müdürlüğü'nün plan değişikliği önerisini doğru buluyor, Sayın Başkanımızın da, Sinop'ta 5 yıldızlı otel olması gerektiği görüşüne katılıyor ve destekliyoruz.

Sinop'un Turizm de Kalkınmasında önünü tıkayan bu konuyu bir defa daha ilgililere ve kamuoyuna saygıyla sunarız” dedi. 

TURİZM KOORDİNASYON TOPLANTILARI YAPILMALI
Sinop turizminin gelişmesi ve önündeki engellerin aşılması adına konunun muhataplarının katılımıyla turizm koordinasyon toplantılarının yapılması gerektiğini belirten ve Sinop Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Cemalettin Kaya, ilin bürokratlarının da uygun görmesi halinde bu toplantılara öncülük edebileceklerini ifade etti. Kaya; “Biz, derneğimizin yönetimine geldiğimizden beri, ilimizin yöneticilerinden, siyasi partilerden ve milletvekillerinden isterlerse ayrı ayrı isterlerse birlikte ve tabii ki sektörün tüm aktörlerinin katılımı ile organizasyonu ve giderleri tarafımızdan karşılanmak üzere defalarca kendilerine istişare yapmaya hazır olduğumuzu bildirdik ama bir sonuç alamadık. Artık ama artık hiç olmazsa bir defacık da böyle turizm koordinasyon toplantısı yapılması için çığlığımızı sizler vasıtası duysunlar istedik” diye konuştu. 

Kaynak: Vitrinhaber
banner724
Yorumlar (16)
BarokTurk 4 yıl önce
baki ergül mülkiyeti belediyeye ait yuvam tesisindeki karagöz perdesi gibi şehrin ortasındaki çadır rezaletine son versin oraya yap işlet devret yöntemi ile turistik tesis yaptırsın çekek yerinin mezbeleliği ni bile halledemedi daha ortaya karışık konuşacağına kendi üstüne düşen vazifeyi yapsın
sinoplu 4 yıl önce
memlekette halen kanalizasyon sulari denize akıyor belediyenin sorumlulugunda olan korucuk köyünde halen kanalizasyon hatti yok millet evinin önüne kazdığı cukurlara pis suyunu akıtıyor siz turizimden bahsediyorsunuz güldürmeyin insanları memleketi b.. götürüyor
Serkan yiğit 4 yıl önce
Beş yıldızlı otel yapmak yerine önce yol yapın memlekete . İzmir gibi 1970 li yılları yaşıyoruz. Memlekete her geldiğimde memleketi daha berbat olmuş halde buluyorum . Kızmayın ama CHP den gerçekten bu ülkeye yarar gelmiyor artık . İnsanın bünyesine yerleşmiş bir kanser hücresi neyse CHP de özellikle son yıllarda ülkenin bünyesine yerleşmiş kanser hücresi halini aldı . Gidin bir CHP belediyeli İzmir'in içler acısı haline bakın . Gidin birde 39 km yanındaki ak partili Manisa'nın geçirmiş olduğu değişime gelişime bakın . Gidin bir Sinop'un yok oluşunu izleyin gidin bir Samsun'un şahlanışını izleyin . Yazıktır güzel memleketime Yunan olsa ingiliz olsa bu kötülüğü yapmaz
feti 4 yıl önce
iyi güzel yazmışsında senin çok metettiğin 2002 den beri iktidarda olanlar sırf insanların siyasi tercihlerinden dolayı kendi belediyesine devletin tüm imkanlarını sağlayıp kendisinden olmayanlara katkı vermiyorsa burada bir sorun yokmu sence siyasi tercihi ne olursa olsun eşit davranmak zorunda değilmi burada seçimlerde akp ye oy vermiş vatandaşlarda var sonuçta sizleride cezalandırmış olmuyomu sonuçta belediye devletten aldığı para bu kadar ne yapsın kşın 40000 kişi yazın üstüne alınan olabilir ama hepsi için demiyorum plajlara çocuk bezi karpuz kavun kabuğu parklara çekirdek kabuğu atan,kendi eşini haşema ile denize sokan milletin karısına kızına bön bön bakan ,herşeyi pahallı bulan,hiçbir şeyi beğenmeyen tuvalete bile arabayla giden ayılar geliyo memlekete ,birde yok senede 2 defa gelipte sinopu beğenmeyenler var gelmeyin kardeşim valla istemiyoruz yazın iki ay yerli halka eziyet sizin paranızada pulunuzada ihtiyacımız yok kendi yağımızla kavruluyoruz biz
Yiğit Adam 4 yıl önce
Helal olsun sinop un durumunu çok güzel açıklamışsın kardeşim.Kanser etti bu belediye hepimizi daha merkezde yolu yok beş yıldızlı otelden bahsediyorlar tabi bunlara para gelsin de sinop ne olursa olsun.
Bişey diyemedim.. 4 yıl önce
Geçenlerde bir büyükşehir belediyesinden yönetici kademesindeyken emekli olan bir yakınım geldi Sinopu gezdirirken; ''Böylesi güzel bir şehire çok üzüldüm adeta Şok oldum dedi şehrinizde belediye yok !'' dedi,''Olmaz mı abi var'' dedim. O zaman var ama aslında yok dedi...
Sabrımız Kalmadı!!! 4 yıl önce
Daha şehre girmeye ,girsen de çıkmaya yol yok yol! Neyin caddesi,neyin oteli beyler bayanlar?Bi Nazım Bey'e güvenmiştik Batı Karadeniz Sahil Yolu sözü vermişti,iktidar vekili ilimizde Cumhurbaşkanımızın temsilcisi yaparsa o yapar dedik ama o da bizi çok üzdü.Bak Bartında sahil yolunda yol ha bitti ha bitecek! Neden? Çünkü Bartın vekili Yılmaz Bey Sn. Erdoğanla arası müthiş derecede iyi! Adam adeta bakan gibi Erdoğan'a bu kronik sahil yolu konusunu iletince o da ulaştırma bakanına HIZLANDIR ve Neticeyi Bildir talimatı verdi Şimdi ise Bartın birkaç ayda bitmek üzere,gidin görün ne tünel ne viyadükler açılmış!Sn.Maviş bırakalım artık Karayolları Bölge Müdürü,Genel Müdürü,Ulaştırma Bakanı yıllardır bıktık usandık,nice can verdik, veriyoruz!Adres belli yer belli SN. CUMHURBAŞKANIMIZ! Artık ferman onda lütfen ona yakın durun Sinopun ne kadar kamu yatırım potansiyeli varsa onunla ara ara istişare edin lütfen,böyle yapan iller çok ilerledi,biz çok geride kalıyoruz,çok fazla zaman kaybediyoruz.
Sinoplu 4 yıl önce
Sinopda Cemalettin gibi özgüveni yüksek birikimli insanların olması bir şans.yokda Sinopun üzerinde ölü toprağı var.bu kadar sahipsiz ve tepkisiz il yoktur.baska ilde olsaydı bu rant planları adama yetirilerdi.Siyeti Boyabat.Mudurler Samsun yan gel Osman
Asi 4 yıl önce
Ya arkadas sinopun girisine bak 3 kat bina neresine ne yapacan 5 kat olmassi gereken tabela yerler 3 kat gelincik berbat ana yol kenarlari yeniden imar verilmeli
Bir garip Orhan veli 4 yıl önce
Val Yasemin ve belediye başkanı ab planlarına karşı çıktı. Sinopun koruma amaçlı planları ve 3. Sit engellendi.Turizm müdürü görevden uzaklaştırıldı.Samsun ilçe belediyesinde memur iş başına getirildi.Simop seyretti bunları.Acin arşivleri okuyun.Simdi feryat hikâye.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner719
Günün Anketi Tümü
Sizce Sinop için hangi projenin yapılması daha önemli?
Namaz Vakti 02 Aralık 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 14 36
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 14 26
4. Fenerbahçe 14 24
5. Alanyaspor 14 24
6. Başakşehir 14 22
7. Karagümrük 14 22
8. Galatasaray 14 22
9. Adana Demirspor 14 20
10. Beşiktaş 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Gaziantep FK 14 18
13. Altay 14 17
14. Sivasspor 14 16
15. Giresunspor 14 16
16. Kayserispor 14 16
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 14 10
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 13 27
2. Ankaragücü 14 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Samsunspor 13 19
10. Adanaspor 14 18
11. Menemenspor 13 17
12. Gençlerbirliği 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 14 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 14 33
2. Man City 14 32
3. Liverpool 14 31
4. West Ham 14 24
5. Arsenal 13 23
6. Wolverhampton 14 21
7. Brighton 14 19
8. Leicester City 14 19
9. Tottenham 12 19
10. M. United 13 18
11. Brentford 13 16
12. Crystal Palace 14 16
13. Aston Villa 14 16
14. Everton 14 15
15. Leeds United 14 15
16. Southampton 14 15
17. Watford 14 13
18. Burnley 13 10
19. Norwich City 14 10
20. Newcastle 14 7
Takımlar O P
1. Real Madrid 15 36
2. Atletico Madrid 14 29
3. Real Sociedad 15 29
4. Sevilla 14 28
5. Real Betis 15 27
6. Rayo Vallecano 15 24
7. Barcelona 14 23
8. Athletic Bilbao 15 20
9. Espanyol 15 20
10. Osasuna 15 20
11. Valencia 15 19
12. Villarreal 14 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 15 16
15. Deportivo Alaves 14 14
16. Granada 14 12
17. Elche 15 12
18. Cádiz 15 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 15 7
banner637