Demirbaş; “Çölyak hastalarına sunulan sağlık hizmetleri iyileştirilmeli”

Türk İmar Sen Sinop İl Temsilcisi Murat Demirbaş; “Çölyak hastalarına sunulan sağlık ürünlerinin sunumunda birincil öncelik, insan sağlığı odaklı bir perspektifin geliştirilmesidir” dedi.

Demirbaş; “Çölyak hastalarına sunulan sağlık hizmetleri iyileştirilmeli”
Ali Fuat ÖZŞAHİN
Ali Fuat ÖZŞAHİN
11 Haziran 2019 Salı 19:00

Türk İmar Sen Sinop İl Temsilcisi Murat Demirbaş, insan hayatında önemli bir sağlık sorunu olan çölyak hastalığı ile ilgili yeterli toplumsal bilinç ve farkındalık düzeyine ulaşılamadığını söyledi.

Türkiye’de her 100 kişiden 1’inin çölyak hastası olduğunu hatırlatan Türk İmar Sen Sinop İl Temsilcisi Murat Demirbaş, bu hastalık konusunda toplumun bilinçlendirilmesi ve gerekli önlemler alınması için sivil toplum örgütleri ile birlikte daha aktif rol alınması gerektiğini belirtti. Demirbaş; “Bir insanın hayat süresi boyunca belirleyici olan çok önemli bir sağlık sorunu niteliğindeki Çölyak hastalığı konusunda ne yazık ki ülkemizde toplumsal bilinç ve farkındalık düzeyi yeteri kadar gelişmiş değildir. Türkiye’de görülme sıklığı açısından Çölyak hastalığına her 100 kişiden 1’inde rastlanmasına rağmen söz konusu metabolik hastalığın tanısı ve tedavisi noktasında ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Zira Çölyak zor tanı alan hastalıklardan birisidir. Bu anlamda Sağlık Bakanlığı’nın bu tür hastalıklarla ilgili teşhis ve tedavi stratejilerine ilişkin plan ve programlarını geliştirmesi, sağlık profesyonellerinde farkındalık yaratılması, toplumun bilinçlendirilmesi ve gerekli önlemler alınması için sivil toplum örgütleri ile birlikte daha aktif rol alması gerekmektedir” dedi. 

ÖMÜR BOYU TEDAVİ GEREKİYOR
Çölyak hastalığının özel bir tedavi süreci olduğunun altını çizen Türk İmar Sen Sinop İl Temsilcisi Murat Demirbaş, bu hastalığa yakalanan kişilerin ömür boyu sürecek bir tedavi sürecine girdiklerini belirtti. Demirbaş; “Çölyak; buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi ürünlerde bulunan “Gluten Proteini”ne karşı vücudun bağışıklık sisteminin tepki vermesi, bunun sonucunda ince bağırsakların zarar görerek sindirim ve emilim işlevini yerine getiremeyecek duruma gelmesidir. İnce bağırsakların iç yüzeyini kaplayan villus yapılarının kısmen veya tamamen yok olması nedeniyle gıdalardan alınması gereken vitamin ve minerallerin emilememesi nedeniyle beslenme bozuklukları yaşanmakta, çölyak belirtileri ortaya çıkmaktadır.

Çölyak hastalığının tek tedavisi, kişinin ömrü boyunca özel olarak imal edilmiş glutensiz diyet ürünleriyle beslenmesidir. Diğer yandan gluten, sadece gıdalarda değil kozmetik ürünlerinden temizlik malzemelerine kadar pek üründe kıvam artırıcı, nemlendirici, yapıştırıcı ve raf ömrünü uzatıcı özellikleri nedeniyle çok sık kullanılmaktadır. Bu yüzden Çölyak hastalığı sadece alınan besinlere değil kullanılan kozmetik ve temizlik ürünlerine de dikkat edilmesi gereken bir hastalık türüdür.

Çölyak hastalarının başta diyet ürünleri ve besinleri olmak üzere gluten içermeyen ürünleri kullanması mecburiyeti söz konusu ürünlerinin tıpkı sağlığa ilişkin tüm diğer ilaç ve sağlığa ilişkin her türlü ürün gibi ilacın eczacı danışmanlığı ile hastalara ulaştırılmasını zorunlu kılmaktadır. Zira bahse konu diyet ürünleri, diğer tıbbi mamalar ve ek besinler ile birbirine karıştırılmakta; yanlış diyet ürünlerinin alınması riski baş göstermektedir. Söz konusu durum ölümlere varabilecek çok ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirmektedir.  Bu nedenle  Bizde Türk İmar Sen Sinop İl temsilciliği olarak Çölyak hastalarının sağlık otoritesinin sivil toplum kuruluşlarının ve kamuoyunun dikkatini bir kez daha bu yöne çekmek istedik. Çölyak hastalarına sunulan sağlık ürünlerinin sunumunda birincil öncelik insan sağlığı odaklı bir perspektifin geliştirilmesi gerektiğini özenle vurgulamak istedik. Bunu da Sinop  kamuoyuna  duyurmayı bir borç bildik” diye konuştu.
 


Kaynak: Vitrinhaber
banner543

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.