banner600

banner534

Sinop'ta Emine Bulut cinayeti protesto edildi 

CHP Sinop İl Kadın Kolları Başkanlığı üyesi kadınlar, Kırıkkale’de eski eşi tarafından öldürülen Emine Bulut için bir araya geldi. Vahşi cinayeti protesto eden kadınlar, bu vahşete sessiz kalmayacaklarını haykırdılar.

GÜNDEM 25.08.2019, 13:13 25.08.2019, 20:22 Vitrin Haber1
1715
banner649

Kırıkkale’de çocuğunun gözü önünde eski eşi tarafından öldürülen Emine Bulut'un maruz kaldığı vahşet, tüm Türkiye’de olduğu gibi Sinop’ta da protesto edildi. CHP Sinop İl Kadın Kolları Başkanlığı tarafından Uğur Mumcu Meydanında düzenlenen protesto açıklamasında bir araya gelen Sinoplu kadınlar, Emine Bulut’un ölümüne sebep olan vahşi saldırıyı lanetledi. 

Burada bir açıklama yapan CHP Sinop İl Kadın Kolları Başkanı Necla Topal, bir türlü önlenemeyen kadın cinayetlerine bir yenisinin daha eklendiğini ancak, katillerin hala gerekli cezayı almadıklarını söyledi. Topal; “Ölmek istemiyorum” diyen bir anne, “Anne lütfen ölme” diyen bir evlat.  Bir cümle ne kadar can yakabilirse o kadar yaktı canımızı. Kahrolduk, mahvolduk.

Yine bir kadın eski eşi tarafından öldürüldü, hem de çocuğunun gözleri önünde.  "Ölmek istemiyorum" diye feryat eden Emine Bulut eski eşi tarafından öldürüldü! Türkiye'de kadın olmanın ne kadar zor olduğuna her gün onlarca korkunç örnekle tanık oluyoruz. Her gün onlarca kız kardeşimiz erkek şiddetine maruz kalıyor. Yetmiyor, katilin ceza alması için mücadele etmemiz gerekiyor!
Çünkü bu ülkede kadın katili erkeklerin ceza alması için mücadele etmek gerekiyor. Çünkü bu ülkede adalet de erkek” dedi. 

BİZLER, KADINLAR ÖLMESİN DİYE MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ
Tüm hukuksuzluklara rağmen kadınlara yönelik şiddet olaylarının son bulması için sürdürdükleri mücadelelerine devam edeceklerinin altını çizen CHP Sinop İl Kadın kolları Başkanı Necla Topal, bu zalimlere ve bu zalimleri koruyanlara karşı birlik olacaklarını söyledi. Topal; “Bilinsin ki; kimse bu cinayetten kendini aklayamaz. Kadın düşmanı politikalarla her gün karşımıza çıkanlar, hakim karşısına jilet gibi takım elbisesiyle çıktığı için Kadın katillerine iyi hal indirimi uygulayanlar, 4 yıldır yürürlükte olan ancak uygulanmayan İstanbul Sözleşmesi’nin gereğini yerine getirmeyenler, Kadınları bu erkek şiddetinden korumaya odaklanmak yerine, “ne yapar ne ederiz de boşanmaları engelleriz” diye meclis komisyonları kuranlar, boşanmayı tabulaştıranlar, nafaka hakkına saldıranlar, yıllar süren mücadelelerle kazandığımız her bir hakkımızı elimizden almaya çalışanlar, kadınları korumayan, haklarımıza saldıranlar bu cinayete ortaktır.

Yetmedi mi artık bu kadar kadının ölmesi? Yetmedi mi bu kadar çocuğun annesiz kalması? Biz bu ülkenin erkek adaletine dayanamıyoruz. “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” dedikçe onlarca eksiliyoruz. 
Dün sadece Emine Bulut'un haykırışını izledik ama 2019'da erkekler tarafından katledilen 223 kadın da ölmek istemiyorum diye haykırdı. Neden kadın cinayetlerine, kadına şiddete son veremiyoruz?
Caydırıcı ve uygulanabilir cezalar gelmediği sürece, kadın cinayetlerini önlemek üzere konulan 6284 sayılı koruma kanunu ve İstanbul Sözleşmesi tam olarak uygulanmadığı, katil erkeklere ödül gibi dağıtılan indirimlere bir son verilmediği sürece bitmeyecek. Emine Bulut bir tane değil, bir kerelik değil, tesadüfi değil.  Üzülürken de öfkelenirken de bunu aklımızda tutmalıyız. 
Biz iyi hal indirimi istemiyoruz. Tahrik indirimi istemiyoruz. Ölmek istemiyoruz.Bu vahşete karşı sessiz kalmıyoruz, kalmayacağız. Alışmayacağız, susmayacağız. Bizler kadınlar ölmesin diye mücadele etmeye devam edeceğiz! Bu zalimlere ve bu zalimleri koruyanlara karşı birlik olacağız. Bu ülkede anneler ölmeyecek,  çocuklar ağlamayacak” diye konuştu.

Protesto açıklamasına CHP Sinop İl Başkanı Av. İnan Savaş Yüksel’de katılarak, kadınlara destek verdi.

 

Kaynak: Vitrinhaber
banner664
Yorumlar (1)
Murat üstün 13 ay önce
Sinop halkı tebrikler. Tüm halkın görevi eylem yapmak degilmiydi
banner654
23°
açık
banner616
Günün Anketi Tümü
Sizce Sinop için hangi projenin yapılması daha önemli?
banner639
Namaz Vakti 13 Ağustos 2020
İmsak 03:56
Güneş 05:37
Öğle 12:49
İkindi 16:41
Akşam 19:52
Yatsı 21:26
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner635
banner637