banner600

banner534

Sinop heyeti toplantıyı terk etti 

Ankara'da düzenlenen NGS ÇED inceleme ve değerlendirme toplantısına katılan TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Cumhuriyet Halk Partisi Sinop Milletvekili Barış Karadeniz ve Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, usulsüz ve antidemokratik bir uygulama sergilendiğini iddia ettikleri toplantıyı terk etti.

GÜNDEM 12.12.2019, 19:08 12.12.2019, 20:29
6969
Sinop heyeti toplantıyı terk etti 

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Cumhuriyet Halk Partisi Sinop Milletvekili Barış Karadeniz ve Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Ankara'da düzenlenen NGS ÇED inceleme ve değerlendirme toplantısına katıldı.

Toplantıda söz alan Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Sinop’tan toplantıya davet edilen tek ismin kendisi olduğunu belirterek duruma tepki gösterdi. Ayhan; “İnsanların geleceğine dair, çocuklarımızın geleceğine dair tarihi bir karar alıyorsunuz, Sinop'tan seçilmiş olarak sadece Belediye Başkanını çağırıyorsunuz. Bu kentin milletvekilleri, tabip odaları, ziraat odaları, meslek odaları, sivil toplum örgütleri yok mu niçin bunları çağırmıyorsunuz da sadece Belediye Başkanını çağırıyorsunuz?  Şunu mu zannediyorsunuz biz bürokratlarımızla 6 Şubat'ta yaptığımız gibi salonu ağzına kadar doldururuz, içine de tek başına Sinop Belediye Başkanını atarız onla hep beraber başa çıkarız, eğer böyle düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Ben tek başıma ve hepinize karşı mücadele ederim. 6 Şubat'ta Sinoplular salona alınmamıştır. 15 gün öncesinden salonun üstündeki Sinop Üniversitesi'ne ait otelin tüm odaları rezervasyon yapılmıştır. Bir boş yatak dahi yoktur. 6 Şubat'ta otelde, bakın Temmuz'dan Ağustos'tan bahsetmiyorum arkadaşlar, 6 Şubat'ta kışın ortasında Sinop Üniversitesi Uygulama Oteli'nin bütün odaları doludur. Bu otelde kimler, niçin kalmıştır? Bu kişiler Sinop'a neden gelmiştir, kimler tarafından gönderilmiştir biz öncelikle bunların aydınlatılmasını istiyoruz” dedi.

BU SÜREÇ EN BAŞTAN SAKAT BAŞLAMIŞTIR
ÇED sürecinin en baştan sakatlıklar içerisinde başladığını ifade eden Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, içerisinde haksızlıkların bulunduğu bir sürecin içinde olmayacaklarını söyledi. Ayhan; “Bu süreç sakat başlamıştır, Sinop'ta bu toplantıyı yapacak birçok salon varken toplantıyı kentten 10-15 km uzağa taşıdınız. 3 ayrı barikatla Sinoplu'nun üniversite salonuna gelmesini engellediniz. Bakın fotoğraflara, o salonu incelediğimizde üç dört kişi haricinde hiç kimse Sinoplu değildir, süreç sakat başlamıştır. Biz iddia ediyoruz Türkiye'nin en medeni kentiyiz, en misafirperver en çağdaş kentiyiz. Eğer siz bu işi baştan sağlıklı bir şekilde, bizim de en demokratik hakkımızı kullanarak toplantıya katılımımızı sağlasaydınız biz orada size karşı bir şiddet gösterisinde bulunmayacaktık, sizi kentten de kovmayacaktık. Biz sizleri de ikna etmeye çalışacaktık. Bu süreç başlamadan önce benim tavsiyem, bu sürecin içerisindeki bütün insanları ki Nükleer Santral maliyetli bir proje benim söyleyeceğim bunun içerisinde çok küçük bir rakam doldurun bir uçağa Ukrayna'ya Kiev'e Çernobil'e götürün. Ben geçen sene oradaydım, bundan 30 yıl önce yaşanan vahşeti kendi gözlerimle gördüm ve dedim ki; Çernobil'e dair Dünya'da yazılmış hiçbir kitap, hiçbir makale veya hiçbir görsel materyal oradaki gerçek acıyı yansıtacak kadar başarılı değildir. Gidin orada kreşleri, anaokullarını, hastaneleri patlama esnasındaki orada bulunan üst düzey yöneticilerin 2 helikopterle oradan nasıl kaçırıldıklarını, halkın nasıl bir vahşetle karşı karşıya kaldığını, santraldeki yangını söndürmek için gönderilen itfaiyecilerin dahi kandırıldığını basit bir evsel yangına gidermiş gibi reaktörün içine sokulduklarını gidin kendi gözlerinizle görün. Ondan sonra diyin ki biz Sinop halkı için, Sinop halkının çocukları için gelecekte böyle bir coğrafya vaat ediyoruz, biz bunun için mücadele ediyoruz diyin ondan sonra gelin bu süreci birlikte tartışalım” diye konuştu.

SİNOP ÇOCUKLARININ GELECEĞİ İÇİN KARAR VERECEK OLANLAR SİNOP'UN SEÇİLMİŞLERİDİR, ATANMIŞLAR DEĞİL
Sinop için büyük önem taşıyan böylesi önemli bir konuda karar merciinin atanmış bürokratlar değil, Sinop’un seçilmişleri olması gerektiğinin altını çizen Belediye Başkanı Barış Ayhan, bu anlamda sürecin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini ifade etti. Ayhan; “Ankara'da kapalı kapılar ardında Sinop'a dair, Sinop'un çocuklarının geleceğine dair sizler karar veremezsiniz. Sinop çocuklarının geleceği için karar verecek olanlar Sinop'un seçilmişleridir, atanmışlar değildir. Lütfen bu süreci tekrar gözden geçirin, bizim için 6 Şubat itibariyle bu süreç tamamen meşruluğunu yitirmiştir. Daha demokratik, daha katılımcı bir şekilde bu işi meşrulaştıracak yeni bir süreci bu günden itibaren başlatın'' cümlelerini kullandı” dedi.

BİZ BU OYUNA ALET OLMAYACAĞIZ

İki oturum şeklinde gerçekleşen toplantının ikinci oturumunda yeniden söz alan Belediye Başkanı Barış Ayhan, ilk oturumda yer alan katılımcıların ikinci oturumda bulunmadıklarını belirterek, bu sürecin farklı bir amaç güttüğünü ve Sinop üzerinde oynanmak istenen oyunun parçası olmayacaklarını söyledi.

Ayhan; “ 6 Şubat usulsüzlüğü ve hukuk dışı uygulamalar hala devam ediyor. Sinop için alınan kararlar kapalı kapılar ardında gerçekleşmemeli. Bakın az önceki toplantıda bir şeyi vurgulamaya özen gösterdim. 6 Şubat süreci sakatlanmıştır, halkı toplantıya almadınız dedim. Halkın katılmadığı bir toplantıyı sanki halk katılmış gibi gösterdiniz. Süreç sakat başladı dedim. Tüm bu uyarılarıma rağmen bu ikinci toplantıda aynı sakatlık, aynı gayrimeşruluk devam ediyor. Az önce toplantıya girdik, ara vereceğiz dediniz aradan sonra aynı katılımcılarla aynı salonda başlamadı toplantı, başka salonda başka katılımcılarla ama kaldığı yerden başladı. Tekrar söylüyorum, buraya Sinop halkını temsilen, Sinop'un geleceğini karartmamanız adına, Sinop halkının daha yaşanabilir ve sürdürülebilir bir çevrede yaşayabilmesi adına mücadele etmek için Sinop'tan buraya geldik. Ama burada önceden kurgulanmış, senaryosu önceden çizilmiş bir oyunu oynuyorsunuz. Biz buna alet olmayacağız. Eğer bu süreci bugün burada noktalayıp, ilk ÇED toplantısından itibaren, süreci sakatlamadan, en demokratik ve en geniş katılımcı şekilde tekrar en baştan başlatacaksanız bu sürecin içerisinde olacağız. Ama bu sakatlıklara, antidemokratik uygulamalara ve bu hukuk dışı uygulamalara devam edecekseniz biz Sinop halkı olarak bunun içerisinde olmayacağız. Bu oyuna alet olmayacağız ve bu sürecin içerisinde yer almayacağız. Eğer süreci en baştan başlatırsanız ve aynı hukuk dışılığı yapmayıp bizi de davet ederseniz, bize de o salonda yer hakkı söz hakkı verirseniz sürecin içerisinde oluruz. Şu aşamadan itibaren Sinop halkını temsili olarak salonu terk ediyoruz. Siz nasıl bir çalışma içerisinde olursunuz o sizin kanaatinizdir ama Sinop halkı adına meşruluğu yoktur” diye konuştu.

Barış Ayhan konuşması ardından, Cumhuriyet Halk Partisi Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Ali Şeker ve Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ile birlikte salonu terk etti.  

banner664
Yorumlar (17)
diojen 1 yıl önce
Bravo başkan. Sonuna kadar arkandayız..
sinoplu 1 yıl önce
Ben 35 yildan beri fransada nukluer santiralinin yaninda yasiyoruz . Atik sularindan sera uretimi yapiyorlar.sinopun gelismesi neden zor geliyor once belediye park ve cevreyi duzenlesinler
diojen 1 yıl önce
35 yıldır fransız demokrasi ile yaşayıp oradan Türkiyedeki gerçekleri tahlil edebileceğini düşünmen senin hatan. Yiyorsa gel burada yaşayp aynı yorumları yap.
Sevim 1 yıl önce
Sinoplu burası Fransa değil Türkiye Soğuk suya nüklér atıkları gömdüler 15 sene de zorla alındı ve kanser vakalarında artış var.Fransa nükleer atıkları sizin yaşadığınız yerde burnunuzun dinine gömüyor
sinek kaydı 1 yıl önce
Türrk halkının geleceğini sizin de neferi olduğunuz CHP den başkası karartamaz mera ertmeyin. Bu konuda szihniyetinizin eline su dökebilecek çıkacağını sanmıyorum .İşiniz gücününz laf ebeliği yapmak .Arkadaş göreve geldiniz objekltiflere şirin sempatik pozlar ile yoları süpürüyodunuz çukur bağdan kamyonlar dolusu moloz harfiyat pislik denize dökülüyo ayrıca aşıklar caddesinden kazdmış olduğunuz asfalt çıkmaları denize dökülmek için gün sayıyo sizmi milletin hakkını savunacaksınız. vatandaşa gelince çöp vergisi kendinize gelince herşey mübah..... o koltuğun hakkını veremediğiniz ortada daha yeni görevi devralmış olmanıza ragmen.... gelecek için ışık vermiyosunuz ......
hoca 1 yıl önce
o sizin fikriniz,gelecek vaadeden bir genc.........
Ali Aydın 1 yıl önce
Sayın başkanım
Siz bu ile başkan olmuş halkını düşünen ve halkının çıkarları doğrultusunda halkla birlikte hareket eden bir idarecisiniz ne mutlu Sinop, a ki sizin gibi bir başkanları var sonuna kadar sizle beraberim beraberiz çalışmalarınızda başarılar dilerim
Hoca... 1 yıl önce
Işte sinop işte chp işte başkan işte direnisin kivilcimi
Doğan Baykal 1 yıl önce
En güzel ve doğru yu yapmışsınız bütün ictenligimle teşekür ederim
Y.OZAN...TEK VATAN TEK MİLLET TEK DEVLET TEK BAYRAK... 1 yıl önce
BAZI SÖZDE YORUMCULARA...
Emperyalist mandacılığı yapan chp yi övenler... Yabancı sermayeye defalarca Türkiye'ye yatırım yapmamaları konusunda akıl verirmi??Bazı chp liler Türkiye’de hiç kimsenin can ve mal güvenliği yok deyip yabancı sermayeye gelmeyin mesajı verirmi ???... EY Chp denilen parti yöneticileri ve onlara ses çıkarmayan seçmenleri DÜNYADA SİZİN DIŞINIZDA KENDİ ANAVATANINI İÇİN EKONIMİK YAPTIRIM TALEP EDEN İKİNCİ BİR ÖRNEK ÜLKE VARMI???Ulan bu ülkenin suyundan ekmeğinden oksijeninden istifade et sonrada bu tür rezaletler... hiçmi utanmanız yok ???.....yazıklar olsun.....Yabancı bir elci karşısında... Ezik biçare elpençe.... Durarak Türkiyeyi yabancılara nasıl şikayet ederek medet umuyorsunuz ? Bide Bu akılla devlet yöneteceksiniz....
Bahattin Kaya 1 yıl önce
Devam, arkandayız.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner654
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Sizce Sinop için hangi projenin yapılması daha önemli?
Namaz Vakti 21 Ocak 2021
İmsak 06:24
Güneş 07:55
Öğle 12:55
İkindi 15:22
Akşam 17:45
Yatsı 19:11
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 18 38
2. Fenerbahçe 18 38
3. Galatasaray 19 36
4. Gaziantep FK 19 34
5. Hatayspor 19 31
6. Alanyaspor 18 30
7. Trabzonspor 19 30
8. Karagümrük 18 27
9. Malatyaspor 19 27
10. Göztepe 19 25
11. Antalyaspor 19 25
12. Rizespor 19 24
13. Sivasspor 18 23
14. Başakşehir 19 23
15. Konyaspor 19 22
16. Kasımpaşa 18 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 19 19
19. Erzurumspor 19 16
20. Ankaragücü 18 15
21. Denizlispor 19 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 18 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Chelsea 19 29
9. Southampton 18 29
10. Arsenal 19 27
11. Aston Villa 16 26
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 18 19
16. Brighton 19 17
17. Burnley 17 16
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 16 41
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 19 33
5. Sevilla 18 33
6. Real Sociedad 19 30
7. Granada 19 28
8. Real Betis 19 26
9. Cádiz 19 24
10. Getafe 18 23
11. Celta de Vigo 19 23
12. Levante 18 22
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 18 19
15. Eibar 18 19
16. Real Valladolid 19 19
17. Deportivo Alaves 19 18
18. Elche 17 17
19. Osasuna 18 15
20. Huesca 19 12
banner637