banner600

banner534

Sinop heyeti toplantıyı terk etti 

Ankara'da düzenlenen NGS ÇED inceleme ve değerlendirme toplantısına katılan TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Cumhuriyet Halk Partisi Sinop Milletvekili Barış Karadeniz ve Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, usulsüz ve antidemokratik bir uygulama sergilendiğini iddia ettikleri toplantıyı terk etti.

GÜNDEM 12.12.2019, 19:08 12.12.2019, 20:29
6984
Sinop heyeti toplantıyı terk etti 

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Cumhuriyet Halk Partisi Sinop Milletvekili Barış Karadeniz ve Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Ankara'da düzenlenen NGS ÇED inceleme ve değerlendirme toplantısına katıldı.

Toplantıda söz alan Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Sinop’tan toplantıya davet edilen tek ismin kendisi olduğunu belirterek duruma tepki gösterdi. Ayhan; “İnsanların geleceğine dair, çocuklarımızın geleceğine dair tarihi bir karar alıyorsunuz, Sinop'tan seçilmiş olarak sadece Belediye Başkanını çağırıyorsunuz. Bu kentin milletvekilleri, tabip odaları, ziraat odaları, meslek odaları, sivil toplum örgütleri yok mu niçin bunları çağırmıyorsunuz da sadece Belediye Başkanını çağırıyorsunuz?  Şunu mu zannediyorsunuz biz bürokratlarımızla 6 Şubat'ta yaptığımız gibi salonu ağzına kadar doldururuz, içine de tek başına Sinop Belediye Başkanını atarız onla hep beraber başa çıkarız, eğer böyle düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Ben tek başıma ve hepinize karşı mücadele ederim. 6 Şubat'ta Sinoplular salona alınmamıştır. 15 gün öncesinden salonun üstündeki Sinop Üniversitesi'ne ait otelin tüm odaları rezervasyon yapılmıştır. Bir boş yatak dahi yoktur. 6 Şubat'ta otelde, bakın Temmuz'dan Ağustos'tan bahsetmiyorum arkadaşlar, 6 Şubat'ta kışın ortasında Sinop Üniversitesi Uygulama Oteli'nin bütün odaları doludur. Bu otelde kimler, niçin kalmıştır? Bu kişiler Sinop'a neden gelmiştir, kimler tarafından gönderilmiştir biz öncelikle bunların aydınlatılmasını istiyoruz” dedi.

BU SÜREÇ EN BAŞTAN SAKAT BAŞLAMIŞTIR
ÇED sürecinin en baştan sakatlıklar içerisinde başladığını ifade eden Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, içerisinde haksızlıkların bulunduğu bir sürecin içinde olmayacaklarını söyledi. Ayhan; “Bu süreç sakat başlamıştır, Sinop'ta bu toplantıyı yapacak birçok salon varken toplantıyı kentten 10-15 km uzağa taşıdınız. 3 ayrı barikatla Sinoplu'nun üniversite salonuna gelmesini engellediniz. Bakın fotoğraflara, o salonu incelediğimizde üç dört kişi haricinde hiç kimse Sinoplu değildir, süreç sakat başlamıştır. Biz iddia ediyoruz Türkiye'nin en medeni kentiyiz, en misafirperver en çağdaş kentiyiz. Eğer siz bu işi baştan sağlıklı bir şekilde, bizim de en demokratik hakkımızı kullanarak toplantıya katılımımızı sağlasaydınız biz orada size karşı bir şiddet gösterisinde bulunmayacaktık, sizi kentten de kovmayacaktık. Biz sizleri de ikna etmeye çalışacaktık. Bu süreç başlamadan önce benim tavsiyem, bu sürecin içerisindeki bütün insanları ki Nükleer Santral maliyetli bir proje benim söyleyeceğim bunun içerisinde çok küçük bir rakam doldurun bir uçağa Ukrayna'ya Kiev'e Çernobil'e götürün. Ben geçen sene oradaydım, bundan 30 yıl önce yaşanan vahşeti kendi gözlerimle gördüm ve dedim ki; Çernobil'e dair Dünya'da yazılmış hiçbir kitap, hiçbir makale veya hiçbir görsel materyal oradaki gerçek acıyı yansıtacak kadar başarılı değildir. Gidin orada kreşleri, anaokullarını, hastaneleri patlama esnasındaki orada bulunan üst düzey yöneticilerin 2 helikopterle oradan nasıl kaçırıldıklarını, halkın nasıl bir vahşetle karşı karşıya kaldığını, santraldeki yangını söndürmek için gönderilen itfaiyecilerin dahi kandırıldığını basit bir evsel yangına gidermiş gibi reaktörün içine sokulduklarını gidin kendi gözlerinizle görün. Ondan sonra diyin ki biz Sinop halkı için, Sinop halkının çocukları için gelecekte böyle bir coğrafya vaat ediyoruz, biz bunun için mücadele ediyoruz diyin ondan sonra gelin bu süreci birlikte tartışalım” diye konuştu.

SİNOP ÇOCUKLARININ GELECEĞİ İÇİN KARAR VERECEK OLANLAR SİNOP'UN SEÇİLMİŞLERİDİR, ATANMIŞLAR DEĞİL
Sinop için büyük önem taşıyan böylesi önemli bir konuda karar merciinin atanmış bürokratlar değil, Sinop’un seçilmişleri olması gerektiğinin altını çizen Belediye Başkanı Barış Ayhan, bu anlamda sürecin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini ifade etti. Ayhan; “Ankara'da kapalı kapılar ardında Sinop'a dair, Sinop'un çocuklarının geleceğine dair sizler karar veremezsiniz. Sinop çocuklarının geleceği için karar verecek olanlar Sinop'un seçilmişleridir, atanmışlar değildir. Lütfen bu süreci tekrar gözden geçirin, bizim için 6 Şubat itibariyle bu süreç tamamen meşruluğunu yitirmiştir. Daha demokratik, daha katılımcı bir şekilde bu işi meşrulaştıracak yeni bir süreci bu günden itibaren başlatın'' cümlelerini kullandı” dedi.

BİZ BU OYUNA ALET OLMAYACAĞIZ

İki oturum şeklinde gerçekleşen toplantının ikinci oturumunda yeniden söz alan Belediye Başkanı Barış Ayhan, ilk oturumda yer alan katılımcıların ikinci oturumda bulunmadıklarını belirterek, bu sürecin farklı bir amaç güttüğünü ve Sinop üzerinde oynanmak istenen oyunun parçası olmayacaklarını söyledi.

Ayhan; “ 6 Şubat usulsüzlüğü ve hukuk dışı uygulamalar hala devam ediyor. Sinop için alınan kararlar kapalı kapılar ardında gerçekleşmemeli. Bakın az önceki toplantıda bir şeyi vurgulamaya özen gösterdim. 6 Şubat süreci sakatlanmıştır, halkı toplantıya almadınız dedim. Halkın katılmadığı bir toplantıyı sanki halk katılmış gibi gösterdiniz. Süreç sakat başladı dedim. Tüm bu uyarılarıma rağmen bu ikinci toplantıda aynı sakatlık, aynı gayrimeşruluk devam ediyor. Az önce toplantıya girdik, ara vereceğiz dediniz aradan sonra aynı katılımcılarla aynı salonda başlamadı toplantı, başka salonda başka katılımcılarla ama kaldığı yerden başladı. Tekrar söylüyorum, buraya Sinop halkını temsilen, Sinop'un geleceğini karartmamanız adına, Sinop halkının daha yaşanabilir ve sürdürülebilir bir çevrede yaşayabilmesi adına mücadele etmek için Sinop'tan buraya geldik. Ama burada önceden kurgulanmış, senaryosu önceden çizilmiş bir oyunu oynuyorsunuz. Biz buna alet olmayacağız. Eğer bu süreci bugün burada noktalayıp, ilk ÇED toplantısından itibaren, süreci sakatlamadan, en demokratik ve en geniş katılımcı şekilde tekrar en baştan başlatacaksanız bu sürecin içerisinde olacağız. Ama bu sakatlıklara, antidemokratik uygulamalara ve bu hukuk dışı uygulamalara devam edecekseniz biz Sinop halkı olarak bunun içerisinde olmayacağız. Bu oyuna alet olmayacağız ve bu sürecin içerisinde yer almayacağız. Eğer süreci en baştan başlatırsanız ve aynı hukuk dışılığı yapmayıp bizi de davet ederseniz, bize de o salonda yer hakkı söz hakkı verirseniz sürecin içerisinde oluruz. Şu aşamadan itibaren Sinop halkını temsili olarak salonu terk ediyoruz. Siz nasıl bir çalışma içerisinde olursunuz o sizin kanaatinizdir ama Sinop halkı adına meşruluğu yoktur” diye konuştu.

Barış Ayhan konuşması ardından, Cumhuriyet Halk Partisi Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Ali Şeker ve Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ile birlikte salonu terk etti.  

banner664
Yorumlar (17)
diojen 1 yıl önce
Bravo başkan. Sonuna kadar arkandayız..
sinoplu 1 yıl önce
Ben 35 yildan beri fransada nukluer santiralinin yaninda yasiyoruz . Atik sularindan sera uretimi yapiyorlar.sinopun gelismesi neden zor geliyor once belediye park ve cevreyi duzenlesinler
diojen 1 yıl önce
35 yıldır fransız demokrasi ile yaşayıp oradan Türkiyedeki gerçekleri tahlil edebileceğini düşünmen senin hatan. Yiyorsa gel burada yaşayp aynı yorumları yap.
Sevim 1 yıl önce
Sinoplu burası Fransa değil Türkiye Soğuk suya nüklér atıkları gömdüler 15 sene de zorla alındı ve kanser vakalarında artış var.Fransa nükleer atıkları sizin yaşadığınız yerde burnunuzun dinine gömüyor
sinek kaydı 1 yıl önce
Türrk halkının geleceğini sizin de neferi olduğunuz CHP den başkası karartamaz mera ertmeyin. Bu konuda szihniyetinizin eline su dökebilecek çıkacağını sanmıyorum .İşiniz gücününz laf ebeliği yapmak .Arkadaş göreve geldiniz objekltiflere şirin sempatik pozlar ile yoları süpürüyodunuz çukur bağdan kamyonlar dolusu moloz harfiyat pislik denize dökülüyo ayrıca aşıklar caddesinden kazdmış olduğunuz asfalt çıkmaları denize dökülmek için gün sayıyo sizmi milletin hakkını savunacaksınız. vatandaşa gelince çöp vergisi kendinize gelince herşey mübah..... o koltuğun hakkını veremediğiniz ortada daha yeni görevi devralmış olmanıza ragmen.... gelecek için ışık vermiyosunuz ......
hoca 1 yıl önce
o sizin fikriniz,gelecek vaadeden bir genc.........
Ali Aydın 1 yıl önce
Sayın başkanım
Siz bu ile başkan olmuş halkını düşünen ve halkının çıkarları doğrultusunda halkla birlikte hareket eden bir idarecisiniz ne mutlu Sinop, a ki sizin gibi bir başkanları var sonuna kadar sizle beraberim beraberiz çalışmalarınızda başarılar dilerim
Hoca... 1 yıl önce
Işte sinop işte chp işte başkan işte direnisin kivilcimi
Doğan Baykal 1 yıl önce
En güzel ve doğru yu yapmışsınız bütün ictenligimle teşekür ederim
Y.OZAN...TEK VATAN TEK MİLLET TEK DEVLET TEK BAYRAK... 1 yıl önce
BAZI SÖZDE YORUMCULARA...
Emperyalist mandacılığı yapan chp yi övenler... Yabancı sermayeye defalarca Türkiye'ye yatırım yapmamaları konusunda akıl verirmi??Bazı chp liler Türkiye’de hiç kimsenin can ve mal güvenliği yok deyip yabancı sermayeye gelmeyin mesajı verirmi ???... EY Chp denilen parti yöneticileri ve onlara ses çıkarmayan seçmenleri DÜNYADA SİZİN DIŞINIZDA KENDİ ANAVATANINI İÇİN EKONIMİK YAPTIRIM TALEP EDEN İKİNCİ BİR ÖRNEK ÜLKE VARMI???Ulan bu ülkenin suyundan ekmeğinden oksijeninden istifade et sonrada bu tür rezaletler... hiçmi utanmanız yok ???.....yazıklar olsun.....Yabancı bir elci karşısında... Ezik biçare elpençe.... Durarak Türkiyeyi yabancılara nasıl şikayet ederek medet umuyorsunuz ? Bide Bu akılla devlet yöneteceksiniz....
Bahattin Kaya 1 yıl önce
Devam, arkandayız.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
19°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Sinop için hangi projenin yapılması daha önemli?
Namaz Vakti 18 Mayıs 2021
İmsak 03:17
Güneş 05:09
Öğle 12:41
İkindi 16:39
Akşam 20:03
Yatsı 21:46
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 36 83
2. M. United 36 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. Liverpool 36 63
6. Tottenham 36 59
7. West Ham 36 59
8. Everton 36 56
9. Arsenal 36 55
10. Leeds United 36 53
11. Aston Villa 36 49
12. Wolverhampton 36 45
13. Crystal Palace 36 44
14. Southampton 36 43
15. Burnley 36 39
16. Newcastle 36 39
17. Brighton 36 38
18. Fulham 36 27
19. West Bromwich 36 26
20. Sheffield United 36 20
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 37 83
2. Real Madrid 37 81
3. Barcelona 37 76
4. Sevilla 37 74
5. Real Sociedad 37 59
6. Real Betis 37 58
7. Villarreal 37 58
8. Celta de Vigo 37 53
9. Athletic Bilbao 37 46
10. Granada 37 45
11. Osasuna 37 44
12. Cádiz 37 43
13. Valencia 37 42
14. Levante 37 40
15. Deportivo Alaves 37 38
16. Getafe 37 37
17. Huesca 37 33
18. Elche 37 33
19. Real Valladolid 37 31
20. Eibar 37 30
banner637