banner600

banner534

Başkan Ergül; Gerekeni fazlasıyla yapıyoruz

Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, Kültür Varlıkları Koruma Kurulunun Sinop ile ilgili verdiği SİT kararına Belediye olarak gerekli itirazı yaptıklarını söyledi.

GÜNDEM 16.02.2018, 20:30 16.02.2018, 22:23 Vitrin Haber1
5083

Belediye Başkanı Ergül; “Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunun verdiği karara itiraz için biz üst kurula gideceğiz. Üst kuruldan olumlu bir sonuç alamazsak konuyu yargıya taşıyacağız. Yani, vatandaşlarımızın uçup giden haklarını yeniden kazanabilmeleri için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

Sinop Belediye Başkanlığı tarafından sürdürülen alt ve üst yapı çalışmaları, doğalgaz çalışmaları, sit alanları ve imar durumları ile ilgili Aşıklar Düğün Salonunda halk bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Halk Bilgilendirme Toplantısı’na CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Belediye Başkanı Baki Ergül, CHP Sinop İl Başkanı Barış Ayhan, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, muhtarlar, doğalgaz firması yetkilileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

BU BİRİLERİNE CEVAP VERME TOPLANTISI DEĞİL, BİLGİLENDİRME TOPLANTISIDIR
Toplantıda konuşan Belediye Başkanı Baki Ergül, gerçekleştirdikleri toplantının kesinlikle birilerine cevap verme amaçlı düzenlenmediğini söyledi.

Ergül; “Bu toplantı kesinlikle bir bilgilendirme toplantısıdır. Kimseye bir cevap verme toplantısı değildir. Bunu öncelikle belirteyim. Bugün merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevaplarını alacaksınız.

İsterseniz en güncel olan konumuzdan başlayalım. Sinop’ta bizim temel hareketlerimizden olan imar planı çalışmalarımız var. Bunu beğenen oldu, beğenmeyen oldu. Mahkemeye veren oldu, çok güzel olmuş diyen oldu. Ama biz Sinop Belediyesi olarak her şeyi usulüne uygun olarak bir imar planı yaptık. Ancak biliyorsunuz Sinop, milattan önce 5 bin yılına kadar uzanan bir tarihe sahip. Nereyi kazsanız farklı medeniyetlere ait olan bulgulara rastlıyorsunuz. Dolayısıyla hizmetleri yaparken tarihle kavga etmemeniz gerekiyor. Ben de buna saygı duyuyorum. Ama son zamanlarda sanki Sinop yeni keşfedilmiş, bundan önce Sinop’ta tarih yokmuş gibi bir takım çalışmalar oluyor. Bunları bilmeniz, birinci ağızdan öğrenmeniz lazım” dedi.

BİZİM İŞİMİZ ŞOV YAPMAK DEĞİL HİZMET ÜRETMEK

Son günlerde bazı kesimler tarafından belediyenin şov yaptığı yönünde söylemleri olduğunu belirten Belediye Başkanı Baki Ergül, belediyenin şov peşinde değil, hizmet peşinde olduğunu söyledi. Ergül; “Birileri bizi şov yapmakla suçluyor. Bizim işimiz şov yapmak değil. Bizim işimiz hizmet üretmek ve aynı zamanda sizleri de bilgilendirmek. Çünkü konunuza ilk önce siz sahip çıkacaksınız. Çünkü belediyenin tek başına bu işin üstesinden gelmesi mümkün değil. Kaldı ki biz gerekli çalışmaları layığından çok fazla yapıyoruz” diye konuştu.

GEREKLİ İTİRAZLARI YAPTIK
Son günlerin önemli tartışma konularından bir tanesi olan sit alanı kararını da değerlendiren Belediye Başkanı Baki Ergül, Sinop’u ve Sinopluyu zora sokacak bu karar ile ilgili gerekli itirazları yaptıklarını belirtti. Ergül; “Bundan yaklaşık 3 yıl önce Sinop’un girişinden itibaren ada kesimini olduğu gibi sit alanına dönüştürebilmek için bir takım çalışmalar vardı. Aynen o zaman şunu söyledim; “siz bize çıkın gidin buradan mı diyorsunuz?” yani böyle bir şey olamaz. Tamam tarihe saygımız var ama böyle bir şehrin olduğu gibi tarihi bir şehir olarak kabul ettirilmesi doğru değil. O dönemlerde itirazımız ses getirdi. Ancak o zamanlarda yapılamayanlar şimdi yapılmaya başlandı. Bizim Sakarya Caddesi, üzerinden cumhuriyet okulunun olduğu bölüme kadar olan alan için hazırladığımız imar planında normalde 5 kata kadar izinli parseller var. Bize anıtlar kurulunun 7 Şubat tarihinde gönderdiği karara göre bu imar planında 5 kata kadar izin verilen arsalar bir anda 3 kata indiriliyor ve kullanma katsayısı da yüzde 50’ye indiriliyor. Yani 100 metrekare bir arsanız varsa siz 50 metrekaresini kullanabiliyorsunuz. Bu kesinlikle hiçbir Sinoplunun talebi değildir, Sinop Belediyesinin talebi de değildir. İşte tarih ile ilgilenen insanlar böyle bir karar alıyorlar. Bu kararı da alırken Sinoplular ne der, Sinop Belediyesi ne der bunu hiç sormuyorlar. Biz bunları haber alınca hemen bir karşı oy yazısı gönderdik. Ancak burası yaklaşık 11 kişilik bir heyet. Bizimse sadece bir oyumuz var. Daha sonra biz bunun yazılı olarak bize gelmesini bekledik. Ama bu arada biz bunu Camikebir, Meydankapı ve Kaleyazısı muhtarlarımızla paylaştık. Daha sonra bize 7 Şubat tarihinde gelen tebligata istinaden biz tüm STK’larımıza, Parti İl Başkanlarımıza, tüm Milletvekillerimize yazı yazdık ve destek istedik. Bu yanlış karşısında birlik olalım dedik. Öyle birilerinin dediği gibi hiç bir şey yapmadık diye bir şey yok” dedi.

SİNOPLU HEMŞEHRİLERİMİZ DE BİZE DESTEK OLMALI
Belediye tarafından anıtlar kuruluna yapılan itiraza Sinoplu vatandaşların da destek olması gerektiğinin altını çizen Belediye Başkanı Baki Ergül, vatandaşların da gerekli itirazları yapmaları gerektiğini belirtti. Ergül; “Şimdi Samsun Anıtlar Kurulunun verdiği karara itiraz için biz üst kurula gideceğiz. Sayın vekillerimizde bu konuda destek veriyorlar. Sizlerden de isteğim, sizler de konunuza sahip çıkın. Gerekli itirazları siz de yapın. Şimdi dediğim gibi üst kurula müracaatımızı yapacağız. Üst kurul bunu kabul eder etmez, bunu bilemiyorum. Ama varsayalım üst kuruldan aleyhte bir faktör geldi. Bu sefer bunu bağımsız yargıya taşıyacağız. Bu sefer yargı karar versin diyeceğiz. Yani, sizlerin uçup giden haklarını yeniden kazanabilmeniz için bu çalışmaları yapacağız. Bir belediye başkanı olarak bu benim görevim” dedi. 

BİLGİ SAHİBİ OLMADAN FİKİR SAHİBİ OLMAMAK GEREK
Bazı kişilerin bilgi sahibi olmadan belediyeyi eleştirdiğini ifade eden Belediye Başkanı Baki Ergül, kişilerin bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamaları gerektiğini söyledi. Ergül; “Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olmamak gerek. Yani bakıyorum şimdi herkesin ağzında koruma amaçlı imar planı lafı geziyor. Neymiş, koruma amaçlı imar planı olsaymış bu böyle olmazmış. Koruma amaçlı imar planı ne demek acaba biliyorlar mı?  Bakın bu çok spesifik bir konu. Sinop ilinin devletçe yapılan 1/100 binlik imar planları var. Sadece Sinop Merkez ilçesine ait olan 1/25 binlik planlar var. Bunların alt yapısı olan yani bizim imar planı dediğimiz şeyler de 5 binlik ve binlik imar planlarıdır. Şimdi koruma amaçlı imar planı yaptırmak içim önce mikro jeolojik etüt yaptırmanız lazım. Alt yapıdaki olaylardan bir tanesidir bu. En önemli aşama bu mikro jeolojik etüttür. Dolayısıyla bu etütleri yapmadan koruma amaçlı imar planını yapamazsınız. Şimdi koruma amaçlı imar planını yaptık ilana çıktık, tamam mı şimdi? Hayır tabi ki. Sinop tarihi bir kent olduğu için bunu anıtlar kuruluna göndereceğiz. Onlar da diyecek ki, bu koruma amaçlı imar planında şunlar fazla, bunları indirin. Yani belediye koruma amaçlı imar planını yaptığında her şey tastamam olacak diye bir şey yok” diye konuştu.

İKTİDAR MUHALEFET BİRLİKTE ÇALIŞIYORUZ
Sinop’u sıkıntıya sokacak sit kararı ile ilgili iktidar ve muhalefet birlikte çalıştıklarını sözlerine ekleyen Belediye Başkanı Baki Ergül, Sinop’un her iki milletvekiline de, şehrin sorunu ile yakından ilgilendikleri için teşekkür etti. Ergül; “Sinop bu sit kararı ile birlikte birçok bölgeye ayrılıyor. Biz bunlarla beraber sizlerin mağdur olmamaları için gerekli çalışmaları yapıyoruz. En son Sayın Barış Karadeniz vekilimizle beraber, Kültür Bakanlığı Müsteşarı ile görüştük. Sayın Müsteşara da aynen size söylediklerimizi aktardık. O da bizlere yüksek kurula müracaatımız yapmamızı ve orada yeniden değerlendirilmesini söyledi. 

Yine aynı şekilde dün Sayın Milletvekilimiz Nazım Maviş bey beni aradı. Kendisi de bu konu ile ilgili olarak Sayın Bakanla görüşeceğini ve geri dönüş yapacağını ifade etti. Bu konu Sinop’un konusu. Bunun iktidarı muhalefeti olmaz. Ben dolayısıyla her iki vekilimize de çok teşekkür ediyorum” dedi.

Kaynak: Vitrinhaber
banner664
Yorumlar (18)
Pi 3 yıl önce
Neyi nekadar fazlasıyla yaptığı ortada.Sakarya caddesi ucubesinde de millete yürümeyi öğretecekmiş .Ak partililere koyun diyen CHP liler dağdan indi zaar.
nurşen 3 yıl önce
Sakarya caddesi çok güzel oldu hele yazın harika çok fazla laf kalabalığı yapmayın sinopluyum elhamdülillah gurur duyuyorum sinoplu olmaktan
BarokTurk 3 yıl önce
Bakmak ile görmek farklı şeylerdir.
Sinoplu 3 yıl önce
Sn Baki Ergül 2016 da kültür müdürlüğü adayı sit teklif ettiğinde Erol Dericiyi yanına alarak basın toplantısı yaptın siz kim oluyorsunuz diye meydan okudun ya.Zamanın valisi Yaseminde bu nasıl olur diye sana destek verdi ya.Peki şimdi Sinop merkez sit teklifi yapıldığında neden sesin çıkmadı merkezde yerin mi yoktu.9.50 yükseklik %50 taban kullanımı ile malımız elimizden alındı.Şimdi sesiz kalarak seçim malzemesi için mi malzeme yapmak istedin
BarokTurk 3 yıl önce
Allah o yazıyı yazan elleriniz dert görmesin yarabbim inşAllah.
Sinop 3 yıl önce
Her zamanki gibi içi ve zihni boş laflar okudum malesef
Sinoplu 3 yıl önce
Bu şov toplantısı kusura bakma başkan.Aylardır nerdesin Kurul sana görüş yazısı yazdığında hani olumsuz yazdım diyorsun ya! Niye o zaman bu toplantıyı yapmadın.ahalinin malı elinden alındı kimsenin haberi yok senden başka.Abdullah Batur olayı valiye vekile bildiriyor ee şimdi toplantı neyin toplantısı bu.Sinopa çok yazık
BarokTurk 3 yıl önce
tespitleriniz çok doğru bizi aydınlattınız teşekkürler
Macabeyi 3 yıl önce
Baskan bey, bu sit alani senin canini yakmis olacak ki etrafina kalabalik toplayip birseylere larsi cikma cabasi icine girmis durumdasin su anda sanirim. Ada nin yarisi senin degilmi, fakirin fukaranin kendi isinde ugrasanin benim ve benim gibi binlerce kisinin arazisi tarlasi arsasi yok, ama senin ve ail3nin ada mevkinde bilmem kac bin m2. Arsan oldugundan dolayidir mi bilinmez bu ise bir anda en ust perdeden karsi ciktiginizi goruyoruz. Gecmiste arsasini kullanamayan, yapi izni vermedigin, kullanim hakki %30 verdigin insanlarin ahi tutmus olmaliki, simdi gelmissin ben yaniyorum maffoluyorum hadi birlesip bu ise karsi cikalim beni kurtarin diyorsun. Almayacaktin mazlumun ahini...
Vatandaş 3 yıl önce
Bırakın kardeşim CHP li şurdan gelmiş Akp li koyun milleti bölmeyin ayrıştırmayın CHP li Akp li olayını millet uzaya çıktı sen koyun dağ derdindesin
BarokTurk 3 yıl önce
doğru sözler
Sinoplu 3 yıl önce
Sinopta başka hiçbir sorun yok anlaşılan
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner654
23°
parçalı bulutlu
banner616
Günün Anketi Tümü
Sizce Sinop için hangi projenin yapılması daha önemli?
Namaz Vakti 24 Eylül 2020
İmsak 04:55
Güneş 06:22
Öğle 12:36
İkindi 15:59
Akşam 18:41
Yatsı 20:02
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 2 6
2. Alanyaspor 2 6
3. Göztepe 2 4
4. Karagümrük 2 4
5. Beşiktaş 2 4
6. Hatayspor 2 4
7. Antalyaspor 2 4
8. Fenerbahçe 2 4
9. Kasımpaşa 2 3
10. Sivasspor 2 3
11. Erzurumspor 2 3
12. Kayserispor 2 3
13. Konyaspor 1 1
14. Gaziantep FK 2 1
15. Trabzonspor 2 1
16. Gençlerbirliği 2 1
17. Malatyaspor 2 1
18. Denizlispor 2 1
19. Çaykur Rizespor 2 0
20. Ankaragücü 1 0
21. Başakşehir 2 0
Takımlar O P
1. Ankara Keçiörengücü 2 6
2. Tuzlaspor 2 4
3. Samsunspor 2 4
4. Adana Demirspor 2 4
5. Adanaspor 2 4
6. Balıkesirspor 2 3
7. Bursaspor 2 3
8. Altınordu 2 3
9. Bandırmaspor 2 3
10. İstanbulspor 2 3
11. Ankaraspor 2 3
12. Ümraniye 2 3
13. Akhisar Bld.Spor 2 1
14. Altay 2 1
15. Boluspor 2 1
16. Eskişehirspor 2 1
17. Giresunspor 2 1
18. Menemen Belediyespor 2 1
Takımlar O P
1. Leicester City 2 6
2. Everton 2 6
3. Arsenal 2 6
4. Liverpool 2 6
5. Crystal Palace 2 6
6. Tottenham 2 3
7. Wolverhampton 1 3
8. Brighton 2 3
9. Aston Villa 1 3
10. Leeds United 2 3
11. Chelsea 2 3
12. Newcastle 2 3
13. Man City 0 0
14. Burnley 1 0
15. M. United 1 0
16. West Ham 2 0
17. Sheffield United 2 0
18. Fulham 2 0
19. Southampton 2 0
20. West Bromwich 2 0
Takımlar O P
1. Granada 2 6
2. Real Betis 2 6
3. Villarreal 2 4
4. Celta de Vigo 2 4
5. Valencia 2 3
6. Osasuna 2 3
7. Getafe 1 3
8. Cádiz 2 3
9. Real Sociedad 2 2
10. Real Madrid 1 1
11. Eibar 2 1
12. Huesca 2 1
13. Real Valladolid 2 1
14. Atletico Madrid 0 0
15. Barcelona 0 0
16. Elche 0 0
17. Sevilla 0 0
18. Levante 1 0
19. Deportivo Alaves 2 0
20. Athletic Bilbao 1 0
banner637