Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesinde düzenlenen yangın tatbikatında hastane personeli ve hasta yakınları, senaryo gereği vatandaşların kurtarılma anını film izler gibi izlediler.

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Afet ve Acil Durum Planı (HAP) çerçevesinde tatbikat gerçekleştirildi. Tatbikatta senaryoya göre, hastane binasında meydana gelen deprem ve yangın sonrası ekipler müdahalede bulundu.

Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü UMKE ekiplerince mobil sahra hastanesi, kimyasal biyolojik radyolojik nükleer tehditler (KBRN) ünitesi ve triaj alanları oluşturuldu, vakalara müdahale sağlandı.

Amasya'da öğrenciler jandarma ile buluştu Amasya'da öğrenciler jandarma ile buluştu

Tatbikata AFAD arama kurtarma teknikeri ve KBRN uzmanı, UMKE personeli, itfaiye erleri, Acil Sağlık ambulans personeli ile hastane personeli katıldı. Başarılı bir şekilde gerçekleştirilen tatbikatta senaryo gereği yaralılar, ekipler tarafından hastaneden tahliye edildi. Ayrıca itfaiyeye ait merdivenli araç ile hastanede mahsur kalanlar kurtarıldı. AFAD ekipleri de, kurdukları düzenek ile sedyede yaralıları hastaneden tahliye etti.

Tatbikat sırasında hastane personeli ile hasta yakınları, tatbikatı cep telefonu ile kayda alarak film izler gibi izledi.

Başarılı bir şekilde gerçekleştirilen tatbikatın ardından açıklamada bulunan Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıp Fakültesi Başhekim Prof. Dr. Zafer Ergül, “Bugün hastanemizde, Hastane Afet ve Acil kapsamında deprem yangın konulu ve durum saha gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Yapılan tatbikatta planı tatbikatını bloklar arası yatay ve dikey tahliyeler yapılarak, 20 yaralı hasta, 20 hasta yakını ve 10 hastane çalışanımız, kısa sürede başarılı bir şekilde tahliyesi gerçekleştirilmiştir. Senaryo gereği, 32 kişi ayaktan tedavi edilerek taburcu edilmiş ve Sahra Hastanesinde ilk müdahalesi yapılan 14 hasta protokol kapsamındaki çevre hastanelere, kalan 4 hastamız ise 112 ekipleriyle il dışı hastanelere sevki gerçekleştirilmiştir” dedi.

Ergül, şöyle konuştu: “Bu tatbikatta emeği geçen olay yönetim merkezi ekibine, görev almış hastane personelimize ve Dış paydaşlarımız UMKE, AFAD, itfaiye, İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerine ve ayrıca değerli Kastamonu halkımıza çok teşekkür ederim. Yaptığımız tatbikatın gerçekleşmemesini temenni eder, katılımlarınız için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

(Vİ-