banner600

banner534

Kadının siyasetteki yeri tartışıldı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Danışma Kurulu Toplantısı yapıldı. Toplantıda Kadının siyasetteki yeri ve bu yerin iyileştirilmesi adına yapılması gerekenler tartışıldı.

SİYASET 08.02.2015, 16:47 09.02.2015, 00:47 Vitrin Haber
2763
Kadının siyasetteki yeri tartışıldı


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Danışma Kurulu Toplantısı yapıldı. Toplantıda Kadının siyasetteki yeri ve bu yerin iyileştirilmesi adına yapılması gerekenler tartışıldı. 

Aşıklar düğün salonunda gerçekleştirilen CHP Kadın Kolları danışma Kurulu Toplantısına Belediye Başkanı Baki Ergül, CHP İl Başkanı Kadir Yavuz, İl Kadın Kolları Başkanı Hacer İnceoğlu, Merkez İlçe Başkanı Aysun Özsönmez, Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Canan Atabek, Milletvekili Aday Adayları Barış Karadeniz ve Saim Akbaş ile çeşitli STK temsilcileri ve çok sayıda partili katıldı. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan toplantının açılış konuşmasını yapan Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Canan Atabek, toplumda kadına verilen değer ve hakların istenilen seviyede olmadığını söyledi. Atabek; “Kadına verilen haklar ve değerler ne kadar sevindirici olsa siyasette karar verme noktasında istenilen seviyede ne yazık ki değildir. 1934 yılında kadına seçme ve seçilme hakkı verilmiş olmasına rağmen, şu an mecliste temsil etme açısından oldukça gerilerdedir. Siyasetteki konumunda yapılan olumlu gelişmeler olsa da ne yazık ki hala kadının varlığı ve etkisi hissedilmemektedir. Siyasal süreçlerde doğrudan temsilinin geliştirilmesi yönündeki çalışmalar ise, teşkilatlar tarafından simgesel olup olmadığı düşündürücüdür. Demokratikleşmenin en sağlam adımlarından yerel yönetimlerde, yer almaması yerel yönetimlerin en zayıf noktalarından biridir. Biraz özgüven, biraz cesaret, biraz destekle bizde varız” dedi. 

Daha sonra söz alan CHP Merkez İlçe Başkanı Aysun Özsönmez, erkek egemen bir toplumda kadın olmanın çok zor olduğunu söyledi. Kadınların birbirlerine destek olmaları gerektiğine vurgu yapan Özsönmez; “Erkek egemen toplumda kadınların her alanda var olmaları için birbirlerini desteklemek ve varlıklarını kabul ettirmeleri gerekir. Siyasette ayrımcılığın ortadan kalkması için kadınların erkeklerle birlikte asıl yürüdüğünün çok iyi anlatılması, eşit bir adalet ve özgürlük anlayışı ile kadınların tek yürek olması ile gerçekleşebilir” dedi. Kadınların aktif siyasette yer almalarının demokrasiye önemli katkı sağlayacağını belirten CHP Merkez İlçe Başkanı Aysun Özsönmez kadının siyasette büyük engellerle karşılaştığını söyledi. Özsönmez; “Geçtiğimiz yıl yapılan yerel seçimlerde, belediye meclisi üyesi olarak sadece iki kadın üyemiz seçilmiştir. İl genel meclisi üyeliğine aday olan kadın arkadaşımız üçüncü sırada kalabilmiştir. Ekip ruhu ile birlikte bir iş başarmanın verdiği dostluk ve dayanışma duygusu içinde siyasette kadın emeğinin daha görünür hale gelmesi için kadının toplumsal anlamda hak ettiği yeri bulma çabası içinde olmalıyız. Kadının başörtüsü, doğurganlığı üzerinden siyasete hayır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlara verdiği haklar sayesinde milletvekili olup, çıkarları için Osmanlı dönemine özenenlere hayır. Kadınlar siyasette erkeklerle eşit olarak yer alabilse dünya yerinden oynar” diye konuştu. 

Erkek bireyler olarak egemenliğimizi asla teslim etmeyiz
Daha sonra kürsüye gelen CHP İl Başkanı Kadir Yavuz erkek egemen toplumun özelliklerinde bahsetti. Hiçbir egemen toplumun egemenlik haklarından feragat etmeyeceğini söyleyen Yavuz; “Erkek egemen bir toplumda yaşıyoruz. Erkek bireyler olarak egemenliğimizi size hiçbir zaman teslim etmeyeceğiz. Kesinlikle savaşarak kazanmak zorundasınız. Biz ne kadar sizlerle eşitiz, siyasi haklara sizlerde sahipsiniz desek de bu sizin kavganız olmadığı sürece mümkün olmayacaktır. Ama bu kavgayı yaparsanız başaracağınıza inancımız tamdır” dedi. Cumhuriyet Halk Partisinin birçok dünya devletinden önce kadınlara haklar verdiğini vurgulayan Yavuz; “Cumhuriyet Halk Partisi Mustafa Kemal Atatürk’ün kuruculuğunda Avrupa ülkelerinden de çok önce kadın hakları ile ilgili hamleler yapmıştır. 1924 yılında ilk defa Türkiye kadınlar birliği kurulmuştur. 1934 yılında kadına seçme ve seçilme hakkı verilmiştir. Bugünkü siyaset arenasına baktığımızda kadının temsil ehliyeti yetersizdir. Bunun sebebi siyasiler midir? Elbette hayır. Bunun sebebi; kadının görünür olmaması, kadının mücadele etmemesi sorunu bu aşamalara getirmiştir. Sadece evinde mutfağında yemek yapan, çocuk doğuran erkeğinin sözünden çıkmayan, edilgen kadın profilinden kurtulmadığınız sürece, erkekler size bazen lütuf olarak bazı imkanlar sunacaktır. Bu çarkı ters düz etmek sizin elinizde. Gerek yerel gerekse genel seçimlerde yükün siz kadınların omuzlarında döndüğünün bilincindeyiz. Bu yükü çekerken edilgen olmaktan kurtulup, yöneten olma konumundaki taleplerinizi öne çıkaran bir kavgayı tüm örgütler içerisinde yaratmak zorundasınız. Yoksa genel hastalığımız olan erkek egemen yapısı bizden size çok toleranslı haklar sağlamayacaktır. Yeni bir seçim sürecine girdik. 2015 seçimleri var önümüzde. Yine sırtınızdaki yükün büyük olduğunu biliyorum” diye konuştu. CHP Merkez İlçe Başkanı Aysun Özsönmez’in konuşmasında bahsettiği huşulara da değinen İl Başkanı Kadir Yavuz; “İlçe başkanımız konuşurken mecliste iki kadın arkadaşımızla temsil ediliyoruz dedi. Şu an milletvekilliği seçimleri için görünürde 5 aday adayımız var. İçlerinde kadın aday yok. Bu bizden kaynaklanan bir sorun değil, sizden kaynaklanan bir sorun. O nedenle kendinizi daha görünür hale getirecek politikalarla yan yana gelip bu örgütlerdeki erkeklere kendinizi hissettirmek zorundasınız” diye konuştu. 

Bu ülkede birileri padişah özentiliğine başladı
Türkiye’de artık yaşamın zorlaştığına vurgu yapan Yavuz; “Bu ülkede işimiz kolay değil. Birileri padişahlık özentiliğine başladı. Hatta halife padişah olmaya niyetlendi ve çok sert bir şekilde geliyorlar. Bu ülke bize büyüklerimizden miras değil. Bu ülke çocuklarımızın bize emaneti. Bu ülke karanlık yerlere gidiyor. Bu ülke hırsızlığın, arsızlığın, namussuzluğun kol gezdiği bir ülke haline geldi. Bunu durdurabilmenin yolu CHP iktidarından geçiyor. Bunun için çocuklarımız adına, gelecekteki torunlarımız adına bizim yaşadığımız bu çağdan üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmemiz gerekiyor. Eğer bu sorumlulukları yerine getirebilir, inançla, dirençle bu halifelik niyetli padişah özentilerine engel olacaksak işimiz büyük, kavgamız anlamlı. Ben inanıyorum ki bu savaşı başaracağız. Kadınlarımıza şimdi geçmişten çok daha fazla ihtiyacımız var. Hepinizin bu görevi büyük bir sorumlulukla yerine getireceğinizi inandığımı belirtmek istiyorum” dedi.

Toplantıda son olarak söz alan Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül; Türkiye’de artık yaşamanın zorlaştığını söyledi. Ergül; “Ülkemizde kadın olmak çok zor. Aslında ülkemizde artık yaşamak çok zor. Her geçen gün ülkenin nereye geldiğini ve nereye gittiğini görüyoruz. Az öncede dediğim gibi bu ülkede kadın olmak değil, artık yaşamakta zorlaşmaya başladı. Az önce değerli il başkanımız çok güzel konulara değindi. Biz kadınlarımızla rakip değiliz. Biz modern Türkiye Cumhuriyetinde olması gerektiği gibi birer kardeşiz, eşiz, arkadaşız. Her zaman sizlerin yanında ve destekçisi olduğumuzu lütfen unutmayın. Ama şu da bir gerçek; hiç kimse istemeden bir şeyleri sizlere vermez. Yaklaşık 4-5 tane milletvekili adayı arkadaşımız var. Bu sayı artabilir tabiki. Ama gönül ister ki bunların arasında bayan arkadaşlarımız da olsun. Birileri gelip size; gelin ben seni birinci sıradan milletvekili adayı yaptım demez. Bunu sizlerde istemezsiniz. Bu sebeple bazı şeyleri sizler talep edeceksiniz ve bunda da ısrarlı olacaksınız. Şunu belirteyim ben sizlerin her zaman yanınızdayım. Burada en önemli konu iletişim. İyi bir iletişim kurmazsanız başarıyı yakalamanız imkansız diyebilirim. Bakın daha 4 ay var. Bu 4 ayda sıkı bir şekilde çalışarak başarıya ulaşacağımıza inanıyorum” dedi. 

Toplantıda CHP kadın örgütlerine verdikleri desteklerden dolayı Belediye Başkanı Baki Ergül’ün eşi Bircan Ergül ile CHP üyesi Ayla Çevikalp’e plaket takdim edildi. 
banner664
Yorumlar (8)
Pi 6 yıl önce
demek ki neymiş kızlar. siyasette erkekler sizin için kılını bile kıpırdatmaz, seçim zamanı gazınız verilir onlar için düşün yollara..gerçi bu kafayla da gidecek fazla yolunuz kalmadı
sözcü 6 yıl önce
akp suçlarının ortaya çıkmasını engelleyen isminde hakl olan ama halktan kopuk yönetim
Y:Ozan 6 yıl önce
Güldürmeyin Adami sizler kimleri kandirmaya çalişiyorsunuz;?öyle görülüyorki kendinizden Başkalarini değil? unutmayin o eski günler geçti yani tabular birer,birer yikilacak yikiliyorda..IŞTE SIZLERIN GERÇEK ZIHNIYETINIZ
Dine ve dindarlara karşı politikasını her zeminde ortaya koyan ana muhalefet CHP, AKP iktidarını eleştirmek iddiasıyla hazırladığı kitapçıkta İslâm’a, Müslümanlara, Kur’an-ı Kerim’e ve başörtüsüne saldırdı. CHP Kadın kolları tarafından hazırlanan kitapta Kur’an okuyan çocuk fotoğraflarına yer verilerek çağdışı ve gerici eğitim suçlamasında bulunuldu. Kitabın içeriğindeki örnekler ise, CHP’nin İslâm’a ve dindarlara karşı olan saygısızlığını bir kez daha gözler önüne serdi. Deniz Baykal’ın önsözünü yazdığı kitapta, eğitim sisteminin dinselleştirildiği ve çocukların çağdışı bir ideolojiye teslim edildiği belirtilerek, basında çıkan ve doğruluğu tartışmalı olan bazı haberlere, açıklamalara ve bilgilere veriliyor. Diyanet işleri Başkanlığı’na bağlı faaliyet gösteren 5 bin Kuran Kursu’na bin tane daha eklenmesi irticanın artması olarak gösterilirken, kitabın 49. sayfasında bulunan ve camide bir kız çocuğunun Kuranı Kerim okurken gösteren fotoğrafı CHP’nin irticadan nasıl bir anlam çıkardığını ortaya koydu. İslâmi hukuk kurallarının egemen olduğu ülkelerin yasalarında ve uygulamalarındayoğun bir ayrımcılığın sözkonusu olduğu belirtilen kitabın 104. sayfasında kadınlara ‘recm, kırbaçlama, el-ayak, kol-bacak kesme, dövme, taşlama’ gibi bedeni cezaların uygulandığı kaydedildi. 
İşte CHP kitabında, İslâm ülkelerinde uygulandığı iddia edilen kadına yönelik cezalardan bazı örnekler: 
Kadınların dans etmesi yasaktır 
Evlenecek olan kadın nikah masasına oturamaz, onu babası temsil eder 
Koca, kadının hayat hakkı konusunda söz sahibidir, gerekirse öldürebilir hakkıdır ve cezalandırılamaz 
Sakinleştirici ilaçların kadına verilmesi yasaktır. 
Birçok ülkede islâmi örtünme kurallarına uymayan kadınlar gözdağı vermek için öldürülür
Hicaba uygun giyinmeyen kadınların yüzlerine ve bacaklarına kezzap atılmasına sıkça rastlanır
Bir erkek doktor, bakması yasak olduğu için kadını ancak aynadaki aksi üzerinden muayene edebilir 
Kadın uygun burkayı giymemesi halinde taşlanabilir. 
Kitapta, bu örneklerin Türkiye’nin hangi tehlike ile karşı karşıya bulunduğunun iyi anlaşılması için verildiği savunuldu. 
Kitapta türban da, ‘kara leke’ olarak adlandırılırken, türbanın rüşvet ve baskı unsuru olarak kullanıldığı da iddia edildi. Kitapta, “Sosyal ve kamusal alanlardaki türban baskısı, kimi zaman rüşvet, kimi zaman tehdit oldu; nefreti, korkuyu, paniği doğurdu” ifadesine yer verilirken, başörtüsüne yönelik hak arama eylemleri ise radikal grupların ‘sosyal baskı şovu’ olarak nitelendirildi. Sylgr
tek tek 6 yıl önce
bırakın bu işleri a k p 2070 yilinda ki̇m başbakan olacak di̇ye hesapliyor si̇z hala demi̇r ağlarla ördük vatani ni̇dalari sahte atatürk rozetleri̇ hep dümen peşi̇ndesi̇ni̇z .geçenlerde bi̇r chp li̇ bayan geldi̇ di̇yorki̇ bi̇ze yol deği̇l çocuklarimiza i̇ş lazim di̇yor :))) düzenbaza bak çocuk kandiriyor ya o yollar yapilirken çocuklarimiz çalişmiyormu? yok neymi̇ş üçüncü köprü olmazmiş agaç kesi̇li̇rmi̇ş sahtekarlik i̇şleri̇ güçleri̇ vatani batirmak ne yapalim köprü tikaniyor yeni̇si̇ lazim hatta 4 üncü beşi̇nci lazim yok yokk chp zi̇hni̇yeti̇nden adam olmaz dedeleri̇ i̇nönü bunlari okumuş herşeye karşi osmanlicaya karşi yola karşi bi̇naya karşi eği̇ti̇me karşi
vatandaş 6 yıl önce
özlettin kendini gene başladın chp din düşmanı değil sayın ozan chp'ye dediğin gibi desteklediğin akp'ye neden söylemiyorsun
1-)bakara makara''
2-)ayet diyor ki; akrabalarını koru kolla”
3-)akp düzce milletvekili fevai arslan: "allah'ın bütün vasıflarını üzerinde toplayan bir lider var. i̇şte bunun önünü kesmek istediler"
4-)akp düzce milletvekili fevai arslan allahın bütün vasıflarını üzerinde toplayan bir lider var.
5-)akp bursa milletvekili hüseyin şahin: "başbakanımıza dokunmak bile ibadettir."
6-)gölcük akp kadın kolları başkanı: "ak partili olmak, başbakanımıza nikâhla bağlı olmaktır..."
7-)ak parti düzce milletvekili i̇brahim korkmaz''
çok ama çok sevdiğinizi bildiğim iki önemli şahsiyet bu gecede dünyaya gelmişlerdir. bunlardan birincisi hazreti i̇brahim ikincisi ise hazreti muhammed'dir. hz. i̇brahim tabi ki benim. hz. muhammed ise en küçük kardeşim.''
diyenlere hiç sesiniz çıkmadı sayın ozan ben chp içinde olupta din hakkında kötü söylem yapan
vatandaş 6 yıl önce
ben chp içinde din düşmanı olan her söylemle savaştım ama siz kendi partinizde olan söylemlere hiç karşı duyduğunuzu görmedim
vatandaş 6 yıl önce
yol gelince istihdam geçici olur sayın tek tek kalıcı istihdam lazım bize geçici değiltüm türkiyeyi istanbula tıkamanın anlamı yok devlet oralar olaya el koyarsın tüm ülkeye yayarsın almanyaya bak bakalım her şehirin nüfusu birbirinine yakındır yığılmaları engellemek için türkiyede öyle mi?????
Y:OZAN 6 yıl önce
Slm kardeşim daha öncede belirttiğim gibi Halen hazirda sinoptayim buradaki bazi bir çok vakaya kendimşahidim.unutmaki her kim dînî hafife alip din üzerinden dem vurmaya çalişirsa,yada fikirleri çürütmeye uğraşirsa, o kendi ayibi olup,ahlaksizin ta kendisidir.bu söylemimi sirf laf olsun söylüyorsam kendimi kandirmaktan öte bişey değildir.unutmayalim her nefis ölümü tadacaktır.ve Oradaki hesap dünya hesabina benzemediğini hatirlanmak isterim. Bakin buradan vitrin haber araciliğiyla size teklifim bu konumlari ve başka konumlarida medenI bir ortamda herzaman her yerde tartişmaya hazirim Tm kardeşim.bir ay kadar daha buradayim yani memleketim sinoptayim, Slm ve dua ile Allah'a emanet Ol kardeşim.
banner654
21°
parçalı bulutlu
banner616
Günün Anketi Tümü
Sizce Sinop için hangi projenin yapılması daha önemli?
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:51
Güneş 06:18
Öğle 12:38
İkindi 16:04
Akşam 18:48
Yatsı 20:09
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 2 6
2. Göztepe 2 4
3. Beşiktaş 2 4
4. Antalyaspor 2 4
5. Karagümrük 1 3
6. Kasımpaşa 2 3
7. Galatasaray 1 3
8. Hatayspor 1 3
9. Sivasspor 2 3
10. Erzurumspor 2 3
11. Fenerbahçe 1 3
12. Kayserispor 2 3
13. Konyaspor 1 1
14. Trabzonspor 2 1
15. Gençlerbirliği 2 1
16. Malatyaspor 2 1
17. Denizlispor 2 1
18. Çaykur Rizespor 2 0
19. Ankaragücü 1 0
20. Gaziantep FK 1 0
21. Başakşehir 1 0
Takımlar O P
1. Ankara Keçiörengücü 2 6
2. Tuzlaspor 2 4
3. Adanaspor 2 4
4. Adana Demirspor 1 3
5. Balıkesirspor 2 3
6. Ümraniye 1 3
7. Bursaspor 2 3
8. Altınordu 2 3
9. Bandırmaspor 2 3
10. İstanbulspor 2 3
11. Ankaraspor 2 3
12. Akhisar Bld.Spor 2 1
13. Altay 2 1
14. Samsunspor 1 1
15. Eskişehirspor 2 1
16. Boluspor 1 0
17. Giresunspor 1 0
18. Menemen Belediyespor 1 0
Takımlar O P
1. Everton 2 6
2. Arsenal 2 6
3. Crystal Palace 2 6
4. Leicester City 1 3
5. Tottenham 2 3
6. Chelsea 1 3
7. Wolverhampton 1 3
8. Brighton 2 3
9. Liverpool 1 3
10. Leeds United 2 3
11. Newcastle 2 3
12. Aston Villa 0 0
13. Burnley 0 0
14. Man City 0 0
15. M. United 1 0
16. Sheffield United 1 0
17. West Ham 2 0
18. Fulham 2 0
19. Southampton 2 0
20. West Bromwich 2 0
Takımlar O P
1. Villarreal 2 4
2. Celta de Vigo 2 4
3. Granada 1 3
4. Valencia 2 3
5. Osasuna 2 3
6. Getafe 1 3
7. Real Betis 1 3
8. Cádiz 2 3
9. Real Sociedad 1 1
10. Real Valladolid 1 1
11. Eibar 2 1
12. Huesca 2 1
13. Atletico Madrid 0 0
14. Barcelona 0 0
15. Elche 0 0
16. Real Madrid 0 0
17. Sevilla 0 0
18. Deportivo Alaves 1 0
19. Levante 1 0
20. Athletic Bilbao 1 0
banner637