Nergiz kültür Merkezinin Kongre Salonunda gerçekleştirilen ve Ankara Uluslararası Batı Karadeniz Birliği (ANKABİR), Uluslararası Eğitim Dernekleri Federasyonu (ULEDEF), Sinoplular Federasyonu (SİNOPFED) ve 25 ten fazla STK ile birlikte organize edilen programa çok sayıda Sinoplu ve diğer paydaş STK'ların üyeleri katıldı. 

İbrahim Irmak ile Durağan harekete geçecek  İbrahim Irmak ile Durağan harekete geçecek 

Hacettepe Üniversitesi Çocuk ve Genç Folklor Topluluğunun muhteşem gösterisi ile başlayan kutlamada; SİNOPFED Başkanı Kenan Güllü, ANKABİR Başkanı Tuncay Gençer ve ULEDEF Genel Başkanı Dr. Adem Çilek birer konuşma yaptı. 

Sinevizyon gösterisi, ANKABİR Başkanvekili Şair/Yazar Hasan Kaya'nın duygu yüklü ve coşkulu şiir dinletisi ardından, Ankara Türkü Topluluğu müzik şöleni ve Ankara Kulübü Derneğinin geceye renk katan muhteşem Seymen gösterisi ile katılım sağlayan herkese unutulmaz bir gece yaşatıldı. Kokteyl ve Gala ile devam eden kutlama gecenin geç saatlerine kadar devam etti. 

Tüm katılımcılara teşekkür eden Sinoplular Federasyonu (SİNOP-FED) Genel Başkanı Kenan Güllü, "Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıl dönümü kutlamalarında sizlerle bir arada olmaktan büyük bir onur ve mutluluk duyuyorum. Bu özel gün vesilesiyle, Cumhuriyet Bayramımızın yüzüncü yıl dönümü kutlamalarını beraber organize ettiğimiz ANKABİR, ULEDEF, Sinop Federasyonu ve bu büyük organizasyonda birlikte hareket ettiğimiz yaklaşık 25 derneğe ve katkıda bulunan herkese en derin şükranlarımı sunuyorum" dedi.