Diyanet işleri Başkanlığının organizasyonu ve Sinop İl Müftülüğü'nün öncülüğünde umre ibadetini yerine getirecek olan 38 kişilik umre gurubu dualarla kutsal topraklara uğurlandı. 

Alaaddin Camiinde bir araya gelen 38 Umreciye uğurlama programı yapıldı. Kefevi Camii önünde yapılan program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Okunan ilahi ve kasidelerin akabinde yakınları ile vedalaşan umreciler Sinop havaalanına intikal ettirildi. 

DUALARDA BİZLERİ UNUTMAYIN
Havaalanında umrecilere bir konuşma yapan İl Müftüsü Mustafa Düzgüney, umrecilerden Mescid-i haram’da Cenab-ı Hakk'a misafir oldukları zaman dualarda kendilerini de unutmamalarını istedi. Düzgüney; “Buyur Allah’ım buyur, emrine âmâdeyim. Senin eşin benzerin yoktur parolasıyla mübarek beldelere gitmek üzere yolculuğa çıkıyoruz. Buradan önce Mekke-i Mükerreme’ye gideceksiniz. Oradan da Medine-i Münevvere’ye geçip Rasülüllah (sav) Efendimize misafir olacaksınız. Rabbim vazifelerinizi kolaylıkla yerine getirmeyi nasip eylesin. Oradaki kazanımlarınızı da hayatınız boyunca devam ettirmeye gayret göstereceğiz. Gecesi gündüzü ibadetle olan bir mekana gidiyorsunuz. Orada bütün namazlarımızı imkanlar nispetinde Beytullah’ın karşısında kılmaya gayret edelim. Cemaate yetişemeseniz bile namazlarını yine Kabe-i Muazzama’da kılın. Sizlerden bizim istirhamımız Beytullah'da Cenab-ı Hakk’a Medine-i Münevvere'de Peygamber Efendimize ve güzide Sahabelerine bizlerinde selam ve hürmetlerini arz edin. Mescid-i haram’da Cenab-ı Hakk'a misafiri olduğunuz zaman dualarda bizleri unutmamanızdır. O dualarınız arasına Vatanımızı, milletimizi, tüm Müslümanları dahil etmeyi unutmayalım. Grup Hocanız Kefevi Camii İmam Hatibi Ekrem Ünal çok tecrübeli ve yapılacak vazifeleri bilen bir hocamızdır. Ama bazen görevlilerimizi aşan iş ve işleyişler olacaktır. Bu gibi durumlarda sizler sabredeceksiniz. Malum orada ibadetlere ve güzel hasletlere kat kat sevap verildiği gibi kabahatler de o derece yazılmaktadır. Cenabı Hak rızasına muvafık ibadetler yaptırarak umre görevimizi ifa etmeyi, Rasülüllah (sav) Efendimizi ve Sahabe-i Kiram Hazeratını ziyaret ederek salimen sevdiklerinize dönmeyi nasip eylesin” dedi. 

İl Müftüsü Düzgüney’in konuşması sonrasında umreciler mübarek beldelere gitmek üzere yola çıktı.  

15 günlük umre ziyareti kapsamında ilk olarak Mekke-i Mükerreme’ye, ardından da Medine-i Münevvere’ye geçecek olan umrecilerin 17 Kasım 2022 Perşembe günü İstanbul aktarmalı Sinop’a gelecekleri belirtildi.

Seyyid İbrahim Bilal Hazretleri ve Türbesi Seyyid İbrahim Bilal Hazretleri ve Türbesi