İSTANBUL (AA) - Samsung Electronics Türkiye ve Habitat Derneği işbirliğiyle düzenlenen, "Solve for Tomorrow" yarışmasının başvuru tarihi 16 Şubat'a kadar uzatıldı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Samsung Electronics Türkiye ve Habitat Derneği ortaklığıyla gerçekleşen "Solve for Tomorrow" yarışması, her yıl gençlerin toplumsal sorunlara yenilikçi ve yaratıcı çözümler üretmelerini teşvik eden projelerini değerlendiriyor.

Samsung, STEM alanına ilgiyi ve becerileri artırmayı hedefleyen program sayesinde, gençlerin yaşadıkları dünyayı daha iyi kavramaları ve toplumdaki kritik becerileri edinmelerini amaçlıyor. Program, eleştirel düşünme, yaratıcılık, iletişim ve işbirliği gibi önemli yeteneklerini geliştirmelerine destek oluyor.

Bu yıl mayıs ayında üçüncüsü gerçekleşecek olan yarışmanın başvuru tarihi 16 Şubat'a kadar uzatıldı.

8-12. sınıfa kadar öğrenciler, kurdukları en az 2, en fazla 4 kişilik gruplarla "Solve for Tomorrow’" programına katılım sağlayabilecek.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat’tan esnafa kredi müjdesi Ticaret Bakanı Ömer Bolat’tan esnafa kredi müjdesi

Yarışmada dereceye giren takımlardan birinci takıma 100 bin lira, ikinci takıma 80 bin lira, üçüncü takıma ise 50 bin lira değerinde hediye çeki verilecek.

- Programın ana temaları "İnsanlık" ve "Gezegenimiz"

Programda,"İnsanlık" teması altında, öğrencilerin "Sağlık ve Refah", "Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık", "Herkes için Erişilebilirlik" ve "Nitelikli Eğitim" gibi alanlarda toplumun acil sorunlarına çözümler bulma yeteneklerinin geliştirilmesi hedefleniyor. Diğer yandan, "Gezegenimiz" teması, "İklim Eylemi", "Döngüsel Ekonomi", "Temiz ve Yenilenebilir Enerji", "Afet Odaklı Çözümler" gibi çevresel konulara odaklanılıyor.

"Solve for Tomorrow" yarışması kapsamında, öğrencilere ve gönüllü eğitmenlere "Tasarım Odaklı Düşünme Atölyesi"nde özel eğitimler veriliyor. Bu eğitim süreci, beş temel adımdan oluşan tasarım odaklı düşünmeyi kapsıyor ve bu adımlar; empati kurma, problemi tanımlama, fikir geliştirme, prototip oluşturma ve test etme şeklinde sıralanıyor.

Programın ikinci yılında, 173 eğitmen 56 şehirdeki gençlere "Tasarım Odaklı Düşünme" eğitimleri verildi. Samsung ve Habitat Derneği ayrıca, yarı final aşamasına ulaşan öğrencilere mentorluk desteği sağlayarak, projelerinin geliştirilmesine katkıda bulunuyor. Final aşamasında öğrencilere sunulan "Sunum Teknikleri Eğitimi" ise projelerini daha etkin şekilde sunmalarına yardımcı oluyor.

Kaynak: aa