Turizm sezonunun açılmasıyla birlikte Sinoplular ve turistler plajlara akın ediyor. Dalgaların sahilde biriktirdiği çöpler nedeniyle Bahçeler plajına gelenler büyük sıkıntılar yaşıyor.

Bahçeler plajındaki Mavi Beach adlı işletmenin sahibi Sinoplu iş insanı Burhan Ustacan, durumun defalarca belediyeye haber verilmesine rağmen bu işin özel bir iş olarak nitelendirilerek herhangi bir temizlik hizmeti verilemeyeceği cevabını aldıklarını ifade etti.

Bölgede vatandaşların daha sağlıklı koşullarda denize girebilmeleri için kendi imkanları ile temizlik çalışması yaparak sahili çöp ve yosun birikintisinden arındırdıklarını söyleyen Burhan Ustacan, vatandaşların mağduriyetine duyarsız kalan Sinop Belediyesi'ne tepki gösterdi.

Park halindeki araca çarpıp kaçan sürücü aranıyor Park halindeki araca çarpıp kaçan sürücü aranıyor

Ustacan; “Bu bölgede gündoğusu estiğinde denizden gelen çöp ve yosunlar sahil kenarına birikiyor. Plajımız vatandaşlarımızın yoğun olarak tercih ettiği bir plaj. Ancak, gördüğünüz gibi büyük ilgi gören bu plajda biriken yosun ve çöpler, vatandaşlarımıza zor anlar yaşatıyor. İnsanlar ailesiyle çocuğuyla birkaç güzel saat geçirmek için buralara geliyor. Fakat, geldiklerinde karşılaştıkları manzara nedeniyle güzel bir gün geçiremiyorlar. Biz durumu belediyeye bildirdik. Belediye ise bizlere bu durumun özel bir hizmet olduğunu ve özel işler için araç yollanamayacağını söyledi. Bu sahiller bizim değil halkımızın, yani bu hizmet özel değil kamu hizmetidir.

Geçtiğimiz yıllarda da aynı durumla karşılaştığımızda belediyeye haber veriyorduk, bölgeye gönderilen kepçe ve kamyon alanı temizliyordu. Yine belediye tarafından gönderilen traktörle sahilin temizliği yapılarak biriken çöpler toplanıyor ve bölge halkın kullanımına sunuluyordu. Bu yıl ise belediyemiz bu soruna duyarsız kaldı ve hiçbir hizmet verilmeyerek deta burası kaderine terk edildi. Bizler, vatandaşlarımızın daha rahat ve daha sağlıklı bir ortamda denize girebilmeleri için bölgeyi kendi imkanlarımızla temizledik. Sahil boyu biriken çöp ve yosunları topladık. Bundan sonra da elimizden geldiğince vatandaşlarımızın bu sahilde en rahat şekilde denize girmeleri için çalışmaya devam edeceğiz.

Turizm kenti olma hedefinde olan Sinop’umuzda vatandaşın sorununa sessiz kalan, vatandaşının ve tatilcisinin elverişsiz koşullarda denize girmesine göz yuman belediyemizi de kınıyoruz” dedi.

Muhabir: Merve Yerli