banner600

banner534

Saraçoğlu: Sinop, keten için biçilmiş kaftan

Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Üyesi Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu; "Sinop öyle bir bölge ki keten için biçilmiş kaftan. Ben ülkemize ketenin çok faydalı olacağına inanıyorum. Keten üretimi ekonomimize de müthiş bir katkıda bulunacaktır.” 

GÜNDEM 11.10.2019, 19:34 11.10.2019, 22:52 Vitrin Haber1
5181
Saraçoğlu: Sinop, keten için biçilmiş kaftan

Sinop’ta keten tarımını canlandırmak, bölgesel kırsal ve sanayi kalkınması sağlamak ve ülke doğal lifli bitkiler politikasına katkı sunmak amacıyla Sinop İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Samsun 19 Mayıs Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen “Sinop Keten Çalıştayı” okunan sonuç bildirgesi ile sona erdi.

Vira Otel’de gerçekleştirilen “Sinop Keten Çalıştayı”nda ilk günün değerlendirilmesi ile ilgili Sinop İl Tarım ve Orman Müdürü Erol Saraçoğulları bir konuşma gerçekleştirdi.

AMACIMIZ, KETENİ SİNOP’TA TEKRAR CANLANDIRMAK
“Sinop Keten Çalıştayı” ile kadim tarım kültürü olan keteni Sinop’ta tekrar canlandırmak için yola çıktıklarını söyleyen Sinop İl Tarım ve Orman Müdürü Erol Saraçoğulları, Sinop’ta yaklaşık olarak 1960’lı yıllarda yoğun olarak keten ekimi varken 1980’li yıllarda ketenin tamamen Sinop’tan yok olarak bitme noktasına geldiğini belirtti. Saraçoğulları; “ Samsun 19 Mayıs Üniversitesi ile birlikte Sinop İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar ile keteni Sinop’ta tekrar canlandırma faaliyetlerine başladık. Akabinde bütün Türkiye genelindeki ketenle ilgili kesimleri bir araya getirerek buluşturmak amacıyla bu çalıştayı gerçekleştirdik. Çalıştayımızın 1’inci gününde yoğun bir katılım gerçekleşti. Ketenle ilgili tüm kesimler kendilerini ifade ettiler. Ciddi anlamda sektör paydaşları karşılıklı müzakerelerde bulunarak bir sonuç bildirgesi oluşturduk” dedi.

Saraçoğulları, “Sinop Keten Çalıştayı”nın 1’inci günü ile ilgili katılımcılara bir genel değerlendirmede bulundu.

KETENDE BULUNAN OMEGA 3 BALIKTA BULUNANDAN 7 BİN KAT FAZLA
Programda daha sonra söz alan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Sağlık Gıda Politikaları Kurulu Üyesi Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, ketende bulunan omega 3’ün balıkta bulunan orandan 7 bin kat daha fazla olduğunu belirtti. Saraçoğlu; “Ketenin en büyük özelliği balıkta bulunan omega 3 ten 7 bin kat daha fazla omega 3 içermesi. Bunun dışında lifli yapısı çok daha kolay işlenebilir. Bunu Türkiye’de işleyebilecek birkaç tane firma var. Belki daha fazladır. Ketenin lifinin dokusu içerisindeki anizotropik özelliğe sahip dünyadaki yegane bitkidir. Kenevirinki ise izotropiktir. Ülkemize en iyi yakışan bitki ketendir. Sinop keten üretimi için örnek bir bölgemizdir. Biraz rüzgara ihtiyacı var. Ketenin ülkemize çok faydalı olacağına inanıyorum. Ekonomimize de müthiş bir katkıda bulunacaktır. Avrupalılar bu işten çok büyük para kazanıyorlar, biz neden kazanmayalım? Anadolu toprakları bize Allah’ın bir lütfudur, onu işleyip çalıştırmakta bizim vazifemizdir. 70 yıldır Anadolu topraklarını tepe tepe kullandık. Şimdi bilinçli, akıllı yatırım zamanı. Bu vesile ile toprağımızı hem koruyacağız hem de geliştireceğiz. Keten özellikle uçak ve elektronik sanayisinde anizotropik özellik göstermesi bakımında çok geniş bir kullanım alanı var. Bunun içinde üniversitelerimizin araştırma birimleri bu konuya eğilebilir. Destek isterlerse memnuniyetle bu desteği veririm. Unutmayalım ki tabiat bir kaderdir ve bu kaderi ancak aklımız ile çözeriz” diye konuştu.

KETEN, EKONOMİMİZE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK
Konuşmasında keten üretiminin ülke ekonomisine de büyük katkılar sağlayacağına inandığını belirten Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Sağlık Gıda Politikaları Kurulu Üyesi Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, Sinop’un keten üretimi için biçilmiş kaftan olduğunu söyledi. Saraçoğlu; “Sinop öyle bir bölge ki keten için biçilmiş kaftan. Ben ülkemize ketenin çok faydalı olacağına inanıyorum. Keten üretimi ekonomimize de müthiş bir katkıda bulunacaktır. Görüyorsunuz Avrupalılar bu işten çok büyük para kazanıyor, biz neden kazanmayalım? Anadolu toprakları bize Allah'ın bir lütfudur. Onu işleyip çalıştırmakta bizim vazifemizdir. 70 yıldır Anadolu topraklarını tepe tepe kullandık. Şimdi yatırım zamanı. Yani bilinçli, akıllı yatırımlarla toprağımızı hem koruyacağız hem de geliştireceğiz. Ketenle ilgili yapılacak araştırmalarda özellikle uçak ve elektronik sanayisinde kullanılacak olması nedeniyle üniversitelerde araştırma birimleri bu konuya eğilebilirler. Destek isterlerse memnuniyetle bu desteği kendilerine verebiliriz” dedi. 
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Sağlık Gıda Politikaları Kurulu Üyesi Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, daha sonra “Sinop Keten Çalıştayı” sonuç bildirgesi okudu.

“Sinop Keten Çalıştayı” sonuç bildirgesinde şu maddeler yer aldı; “Keten tarımında gübre, ilaç, su ve diğer girdilerin nispeten daha az kullanılması sebebiyle çevre dostu bir bitkidir. 
 Sinop, keten bitkisinin tarımı-işlenmesi ve değerlendirilmesi ile ilgili kadim ve geleneksel bilgiye sahiptir. Tam anlamıyla yok olmamış üretim ve işleme kültürünün yeniden canlandırılması “Yaşayan Miras”ın devamlılığını sağlayacaktır. 
Yöresel ürünlerin coğrafi işaret taşıması gerektiği gerçeğinden yola çıkarak, geleneksel dokuma atölyeleri ve ürünlerinin desteklenmesi/korunması/sürdürülebilirliği çok önemlidir. 
Sinop ve benzeri iklime sahip illerde üretilen ketenlerin elyaf (tekstil ve diğer kullanım amaçları) ve tohumları kalite bakımından üstün özelliklere sahiptir. 
Ketenin bölgemiz için üretim maliyetlerinin tespit edilmesi piyasa şartlarının oluşması için bir gerekliliktir. 
Yerel kalkınmanın sağlanması için kaliteli ve güvenilir ürün ile alıcı/satıcı ilişkisi iyi kurulmalıdır. Bu amaçla üretici birlikleri/kooperatiflerin oluşumu teşvik edilmeli ketenin tarımsal üretiminde ve işlenmesinde etkin rol alması sağlanmalıdır. 
Keten tarımının teşvik edilmesi için ürün ve alan bazlı desteklenmesi gereklidir. Keten bitkisinin bölge için stratejik bitki olarak değerlendirilmesi, ayrıca “Tıbbi Aromatik Bitkiler Listesine” de alınması uygun olacaktır. 
Keten işleme atölyeleri/tesislerinin taşıma maliyetlerinin azaltılması ve bölgenin kalkınması için üretim alanlarına yakın yerlerde kurulmalıdır. 
Bakanlıklar, ilgili kurum ve kuruluşların bilgi akışı, karar oluşturma ve destekleme konularında ortak hareket etmeleri son derece önemlidir. 
Kaliteli ve rekabet edebilir ürünlerin elde edilmesi için yerel çeşitlerin tesciline ve yetiştiricilik eğitimlerine ihtiyaç vardır. 
Sürdürülebilir hammadde temini için sözleşmeli üretim modelinin yaygınlaştırılması gereklidir. 
Keten endüstrisinin bölgede tesis edilmesi için yatırımcıların cesaretlendirilmesi ve desteklenmesine ihtiyaç vardır. 
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, yerel yönetimler (Belediye, İl Özel İdaresi, vb.) ve diğer kuruluşlar (KOSGEB, KUZKA, vb.) Sinop’un “Keten Üretim ve İşleme Merkezi” olması için tarım, tesis ve işletme konularında maddi ve lojistik bakımdan destekleyici olmalıdır. 
“Sinop Keten Çalıştayı” sonuç bildirgesi okunması ardından düzenlenen gezi ile sona erdi.

Programa, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Sağlık Gıda Politikaları Kurulu Üyesi Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, Sinop Valisi Köksal Şakalar, Vali Yardımcısı Murat Girgin, İl Tarım ve Orman Müdürü Erol Saraçoğulları, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Sinop Üniversitesi, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü yetkilileriyle üreticiler ve sanayiciler katıldı. 

Kaynak: Vitrinhaber
banner664
Yorumlar (9)
İcraat vakti 13 ay önce
Geçtiğimiz yıllarda da bu çalıştayları yaptık heyecanlandık konuştuk tekrarladık ve sonra yine oturduk artık icraat vakti üretim vakti un şeker varsa artık helvayı yapabilelim şu altın elmas keteni Sinopumuzda üretelim üretim alanlarını çoğaltalım her sene konuşup konuşup dağılmayalım...
mahmut 12 ay önce
sinop üniversitesine bir tıp fakültesi yıllardır açılmadı.bu konuda siyasetçilerimiz bir defa gidipte yüksek öğretim kurumunu ziyaret ettiler mi?ben belkide 10 defa yazdım yüksek öğretim kurumuna,sinop üniversitesi rektörlüğüne.ama bir gelişme yok.milletvekillerimizi göreve davet ediyorum...
Sinop 13 ay önce
Konuşmak iyidir fakat nerede icraat.
Türkiye'nin bakanları Türkiye'nin başkanı Tayyip Erdoğan bir kulak verin şu sese.
Mustafa 13 ay önce
Delinin biri kuyuya taş atıyor Herkesi peşinden koşturuyor siz neden Bahsediyorsunuz ya Bu ne saçmalık anlam vermek imkansız yahu siz Bu Milletle Dalgamı geçiyorsunuz Herşey Tamam şimdi sıra ketenemi geldi Bu ülkede Yüksek vergi Derdinden Çiftçi üretim yapamaz Hale gelmiş mazot pahaliligindan Çiftçi dert yanarken 18 yıldan beri Bu ülkeyi yönetenler de Buna aldirmayip Dışardan sebze meyve soğan patates gibi daha birçok şeyi dışardan ithal ediyor sizde Bundan utanmadan Bu ülke in ureticisiyke Dalga geçer gibi saçma sapan uydurma şeyleri söylüyorsunuz artık yeterya Bir defolup gidin şu ulkeden
Mustafa 13 ay önce
18Yıldır Bu ülkeyi Yönetenler Bu ülkede Tarımı Bitirdiler Hayvancılığı bitirdiler Bu ülkede Yaşayan insanları Hertürlü Dışa Bağımlı Hale Getirdiler 18 Yıl öncesi Bu ülkede var olan ve Duyada He türlü Tarım ihracatında sayılı ülkeler araıindayken simdi ise 18 Yıldır Bu ülkeyi Yönetenler Bu ülkede üretimi ve Tarımı bitirdiler şimdide Tüm Bunları Görmezden Gelerek sanki bir marifetmis gibi akla mantığa sığmayan saçma sapan formüllerle şunu uretin Bunu yapın diyerek Bu ülkenin insanlarıyla alay ediyorlar soruyorum siz Bu ülkede var olan şeyleri yok etmekten Başka ve taptiniz artık yeter
Ali Osman 12 ay önce
Biz köyde yıllarca keten ekip, işledik ve bir lokma ekmek için soluğu başka sanayii şehirlerinde aldık. Önünde belki birgün tarlaya gitmemiş beyzadeler bizi yönlendiriyor.
Sinop, keten için çok uygunmuş, iyide Sinop köylüsünün karnını doyuracak kadar tarım arazisi var mı?
HADİ ANLAT 12 ay önce
SAYIN PROF.'Ü DİNLEYEN KATILIMCILAR ,KONUYU AÇIKLAYICI BİR DİLE İNDİRGEYİP HALKIMIZI BİLGİLENDİRİRSE ÇOK GÜZEL OLMAZ MI?
Vatandaş 12 ay önce
Bir zamanlar pancar tútún misir bugday vardi sağ olsunlar hayvancilik tarim vardi 18 yilda hepsini bitirdiler topraklar boş duruyor mazot gübre alamama derdinden
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner654
24°
açık
banner616
Günün Anketi Tümü
Sizce Sinop için hangi projenin yapılması daha önemli?
Namaz Vakti 27 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:25
Öğle 12:35
İkindi 15:55
Akşam 18:36
Yatsı 19:56
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Karagümrük 3 7
2. Hatayspor 3 7
3. Galatasaray 2 6
4. Alanyaspor 2 6
5. Erzurumspor 3 6
6. Göztepe 3 5
7. Trabzonspor 3 4
8. Beşiktaş 2 4
9. Antalyaspor 2 4
10. Fenerbahçe 2 4
11. Kasımpaşa 3 3
12. Sivasspor 2 3
13. Kayserispor 3 3
14. Gaziantep FK 3 2
15. Konyaspor 1 1
16. Gençlerbirliği 2 1
17. Denizlispor 2 1
18. Malatyaspor 3 1
19. Ankaragücü 1 0
20. Çaykur Rizespor 2 0
21. Başakşehir 3 0
Takımlar O P
1. Ankara Keçiörengücü 3 7
2. İstanbulspor 3 6
3. Adanaspor 3 5
4. Samsunspor 2 4
5. Akhisar Bld.Spor 3 4
6. Adana Demirspor 2 4
7. Giresunspor 3 4
8. Tuzlaspor 2 4
9. Balıkesirspor 3 3
10. Bursaspor 3 3
11. Altınordu 2 3
12. Bandırmaspor 2 3
13. Ankaraspor 2 3
14. Ümraniye 3 3
15. Altay 2 1
16. Boluspor 2 1
17. Eskişehirspor 2 1
18. Menemen Belediyespor 2 1
Takımlar O P
1. Everton 3 9
2. Leicester City 2 6
3. Arsenal 2 6
4. Liverpool 2 6
5. Crystal Palace 3 6
6. Chelsea 3 4
7. Tottenham 2 3
8. Man City 1 3
9. Aston Villa 1 3
10. Leeds United 2 3
11. Brighton 3 3
12. Wolverhampton 2 3
13. M. United 2 3
14. Newcastle 2 3
15. Southampton 3 3
16. West Bromwich 3 1
17. Burnley 2 0
18. West Ham 2 0
19. Sheffield United 2 0
20. Fulham 2 0
Takımlar O P
1. Granada 2 6
2. Real Betis 3 6
3. Real Sociedad 3 5
4. Valencia 3 4
5. Real Madrid 2 4
6. Villarreal 2 4
7. Celta de Vigo 2 4
8. Getafe 2 4
9. Osasuna 2 3
10. Cádiz 2 3
11. Huesca 3 2
12. Eibar 2 1
13. Deportivo Alaves 3 1
14. Real Valladolid 2 1
15. Atletico Madrid 0 0
16. Barcelona 0 0
17. Sevilla 0 0
18. Levante 1 0
19. Athletic Bilbao 1 0
20. Elche 1 0
banner637