banner718

banner600

banner534

NKP’den nükleere hayır mitingi

Sinop Nükleer Karşıtı Platform (NKP) tarafından Çernobil felaketinin 33. Yılı dolayısıyla “Sinop Nükleer Santral İstemiyor” sloganıyla miting düzenlendi.

GÜNDEM 27.04.2019, 16:10 27.04.2019, 16:45
3990

Ukrayna'da yaşanan Çernobil nükleer santral felaketinin 33. yıl dönümü nedeniyle, Sinop Nükleer Karşıtı Platform (NKP) tarafından miting düzenlendi. Sabah saat 11:00 sıralarında tersane bölgesinde bulunan Belediye kamyon garajı önünde toplanan çevreciler, kortej oluşturarak ellerinde pankart ve dövizlerle sloganlar eşliğinde Bülent Ecevit Caddesi üzerinden Sinop iskele meydanında oluşturulan miting alanına geldi. Meydan girişinde polisin oluşturduğu arama noktalarından geçen çevreciler daha sonra mitingin yapılacağı İskele Meydanında toplandı. 

Türkiye’nin çeşitli illerinden çok sayıda çevrecinin katıldığı mitinge sivil toplum kuruluşlarının üyeleri ve bazı siyasi partiler de destek verdi. 

NÜKLEER SİZİN OLSUN SİNOP BİZİMDİR
Düzenlenen mitingde bir konuşma yapan Sinop NKP Dönem Sözcüsü Zeki Karataş, Siyasi iktidar kanadında Sinop Nükleer Santralinin Kurulması yönündeki ısrar hala devam ettiğini belirterek, Sinop halkının ne Sinop’ta ne de Türkiye’nin herhangi bir yerin nükleer santral istemediğini söyledi. Karataş; “Siyasi iktidar kanadında Sinop Nükleer Santralinin Kurulması yönündeki ısrar hala devem ediyor. Temmuz 2018 tarihinde TBMM’de geçirilerek 09 Temmuz 2018 tarihinde Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren, 702 sayılı Nükleer Düzenleme Kurulunun Teşkilat ve Görevleri ile Bazı Kanunla Değişiklik Yapılması hakkında KHK ile yapılan düzenleme ile TAEK'in yetkileri Nükleer Düzenleme Kurulu'na devredilmektedir. Yine bu düzenlemeyle NDK'ya Nükleer Düzenleme Kurulunun görev ve yetkileri alanındaki konularda, diğer yasal düzenlemeler ve idari yapıların üzerinde mutlak yetki tanınıyor. Bir de şunu belirtmek istiyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca 15 Ocak 2019 tarihinde askıya çıkartılan Özellikle Sinop İnceburun Yarımadasını ilgilendiren 1/100.000 ÇDP’daki Plan Notu değişikliği bizim canımızı yakıyor. Bu Plan notlarında yapılan değişiklikle Sinop İnceburun Yarımadasında Nükleer Atık Depolama Tesisi işaretlendiğini tespit ettik. Diğer bir deyişle nefes alacağımız, bu doğa harikası bölge Nükleer Çöplük alanına dönüştürülmek isteniyor. Bu konuyu 15 Nisan 2019’a yargıya taşıdı, Dilekçemizi verdik. Biz diyoruz ki; Nükleer Sizin olsun Sinop bizimdir. Sinop nükleer santral istemiyor” dedi.

SİNOP’A VE SİNOPLUYA NÜKLEER FELAKETİ YAŞATMAYACAĞIZ
Mitingde daha sonra söz alan Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, yıllardır verdikleri nükleer mücadeleye bundan sonrada devam edeceklerini belirterek, ne Sinop’a ne de Sinoplulara nükleer felaketi yaşatmayacaklarını ifade etti. Ayhan; “Bir belediye başkanının en asli görevi, o kentte yaşayan insanların, mutluluğu, huzuru ve refahıdır. O kentte yaşayan insanların, sağlıklı bir çevrede yaşamlarını sürdürebilmeleri ve bu sağlıklı çevreyi bozulmadan gelecek nesillere aktarmaktır. Bu anlamda, Sinop gibi nükleer santral tehlikesi ile karşı karşıya kalan bir kentin belediye başkanının, bu mücadeleye omuz vermemesi mümkün değildir. Geçtiğimiz yıl Ukrayna’daydım, Çernobil’deydim. Bölgede yaşanan vahşeti kendi gözlerimle gördüm. O vahşeti görmeden önce birçok kitapta o vahşeti okumuştum. Ama maalesef orada gördüklerimi hiçbir edebiyatçının kaleminin yeterli kalmadığına şahit oldum. O vahşeti gördüğümde, aslında okuduklarımın gördüklerimin çok küçük bir kısmı olduğunu gördüm. Benim orada gördüklerimi, yazın yazlık saraylarda, yunan adalarında tatillerini geçirenler, Man adalarında ticaret yapanlarında görmeleri lazım. Yaz tatillerinizi man adalarında geçireceğinize, gidin oralarda yaşanan vahşeti bir görün de Sinop’a ve Sinopluya nasıl bir felaketi reva gördüğünüzü anlayın. Unutmayın, nükleer santraller patladığında, ölecek insanlar, nüfus cüzdanlarına bakılarak seçilmeyecek. Son siyasi seçimlerde hangi partiye oy verilmiş olmasına da bakılmayacak. Çevremizdeki katliamla birlikte hep beraber vahşi bir şekilde öleceğiz. Biz burada bu mücadeleyi verirken sadece kendi çocuklarımız için değil, sizin çocuklarınız için de bu mücadeleyi veriyoruz. Nükleer santrallere karşı mücadelemiz bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da artarak devam edecek. Ayancık’ta, Gerze’de nasıl kazandıysak, termiği bu topraklara nasıl kurdurmadıysak, nükleeri de bu topraklara kurdurmayacağız” diye konuştu.

CESEDİMİZİ ÇİĞNEMENİZ LAZIM
Yıllardır sürdürdükleri nükleer santral mücadelesinin siyasi bir mücadele değil, insani bir mücadele olduğunun altını çizen CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz ise canları pahasına bu mücadeleye devam edeceklerini belirtti. Karadeniz; “Sadece Sinop’ta değil, Türkiye’nin hiçbir toprağında nükleer santral kurdurmamak için Sinop’tan sesleniyoruz. Geçtiğimiz günlerde Barış Başkanımız bir söz söyledi; benim cesedimi çiğnemeden bu nükleer santrali Sinop’ta kuramazsınız dedi. Biz, bizim cesedimiz çiğnenmeden ne Sinop’ta ne de başka bir yerde nükleer santral kurdurmayacağız. Buna emin olabilirsiniz. Birtakım nükleer lobicilerin oyunlarına bu ülkeyi heba etmeyeceğiz. Biz Sinop’ta yıllardır bu mücadeleyi veriyoruz. Bu mesele, siyaset meselesi değil, bu insanlık meselesi, bu insanı sevme meselesi. O yüzden tekrar söylüyorum; biz, nükleer santrali kurdurmayacağız” dedi. 

Mitingde ayrıca KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül ve Aktivist Pınar Demircan da birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından nükleer felaketin canlandırıldığı tiyatro performansı ile devam eden miting, çekilen halaylar ve müzik dinletisi ile sona erdi. 

banner664
Yorumlar (17)
Sinoplu Ayşegül 2 yıl önce
Aynen öyle sinopun imkanı var hemde çok yapsınlar ada hiç durmadan esiyo santral kurulursa bizde biteriz zaten bittik birşey kalmaz
Sinoplu 2 yıl önce
Bencede olmaz.
Okadar yeni kazanıbilir enerji duruyorken.
Sinop'ta rüzgar çok .
Denizin içinde de türbin yerleştirip enerji üretilebilir.
Şelaleler in olduğu yerlere türbin yerleştirebilir.
Çok imkan var.
He he 2 yıl önce
O senin dediğin bal kabağı. Her mevsim yiyemezsin. Enerjide dışa bağımlılığı azaltamazsak 50 sene 100 sene sonra bizi bu topraklara gömerler haberin yok. Nükleer enerji hayati ve stratejiktir.
Hasan Bora 2 yıl önce
Chp bile iktira gelse o nüükleer yapılacak.
Bu bir devlet politikası.
Bunu yazın kenera.
CHP iktidar oldugu vakit Barış karadeniz ve tayfası o zaman ne yapacaklar acaba ???
Tarihe not düşün.
Mecliste CHP li vekillerin hepside imza atacak buna.....
O yüzden bu tür mitingler olacak devam edecek.
Gidin Almanya'ya Fransaya bütün şehirlerin içinde Nüükler var.
CHP'nin elinden bu işte gidince ne ile ekmek bulacak acaba ???
Sinopta ne vaat ediyor CHP liler
Var mı proje
Var mı istihdam
Herşeye karşıyız. Tamamda alternatifin ne
Biz karşıyız işte o kadar
Geliştirin kardeşim biraz kendinizi.
hoca 2 yıl önce
saydığın ülkeler ile senin ülkenin teknolojisi bir mi????sen daha yerli araba yapamamışsın nükleer yapmaya kalkıyorsun...........önce soğanı patatesi üret halkını avrupaya mahkum olmaktan kurtar........bu halk ne nükleerler yapar.......
tek tek 2 yıl önce
tek çare nükleer ben sizin elektiriğinizi keseyimde bakalım o zaman tepkiniz ne olacak.o zaman gelin nükleeri benim bahçeme kurun diye yalvarırsınız.bilmem anlatabildimmi
hoca...he.he....ye 2 yıl önce
uyanda balığa gidelim......akp zihniyeti sayesinde avrupa bizi açlıkla terbiye ediyor zaten.....en son ekmek yapacağımız unuda ithal etmeye başlamışız.........önce halkının karnını doyur....soğan patatas üret..sonra nükleer yaparsın.............
Memo 2 yıl önce
Yeni başkanın ilk icraatı eylem yapmak :)
hoca 2 yıl önce
halkın içinde olmak diyelim.......
Behzat Ç. 2 yıl önce
Geri kazanılabilir enerji tesisleri Sinop' ta kurulabilir.Lakin 1 tane Nükleer enerji Santralini sağlayacağı enerji üretimini çok çok daha fazla tesislerle karşılayabilir mitingde örnek gösterilen Ukrayna, Japonya gibi ülkelerde şuan hala faaliyet gösteren kaç tane santral olduğundan haberiniz varmı?? Ukrayna 15 , japonya 50 ve daha inanamaycağınız adı sanı az bilinen ülkelerde bile Nükleer Enerji olmazsa olmaz kimse kusura bakmasın poşet yasağına okadar tepki gösteripte burda NKP naaraları atanlar samimi değil.
hoca 2 yıl önce
getirisinden çok götürüsüne bakarsan naraların boşa olmadığını anlarsın...........
Y.OZAN...TEK VATAN TEK MİLLET TEK DEVLET BAYRAK... 2 yıl önce
NÜLLEER EVET EVET EVET.....CHP YIRTINSIN DURSUN...
hoca 2 yıl önce
CHP bir yırtındı elinizdeki rant kapıları gitti.....fazla zorlama istersen....elinizdekileride kaybetmeyin................
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner715
banner681
22°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Sinop için hangi projenin yapılması daha önemli?
Namaz Vakti 24 Eylül 2021
İmsak 04:51
Güneş 06:19
Öğle 12:38
İkindi 16:03
Akşam 18:47
Yatsı 20:08
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 6 14
2. Trabzonspor 6 14
3. Hatayspor 6 13
4. Fenerbahçe 6 13
5. Altay 6 12
6. Konyaspor 6 12
7. Alanyaspor 6 12
8. Karagümrük 6 11
9. Kayserispor 6 10
10. Gaziantep FK 6 8
11. Galatasaray 6 8
12. Sivasspor 6 6
13. Adana Demirspor 6 6
14. Malatyaspor 6 6
15. Göztepe 6 5
16. Kasımpaşa 6 5
17. Antalyaspor 6 5
18. Başakşehir 6 3
19. Giresunspor 6 1
20. Rizespor 6 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 6 16
2. Ankaragücü 6 12
3. Eyüpspor 6 12
4. Erzurumspor 6 12
5. Tuzlaspor 5 11
6. Bandırmaspor 6 9
7. Manisa FK 6 9
8. Boluspor 5 7
9. Samsunspor 5 7
10. Kocaelispor 5 7
11. Altınordu 6 7
12. Menemenspor 6 7
13. Adanaspor 6 6
14. Balıkesirspor 5 6
15. Denizlispor 6 6
16. Bursaspor 6 5
17. Gençlerbirliği 6 5
18. İstanbulspor 5 4
19. Ankara Keçiörengücü 6 4
Takımlar O P
1. Chelsea 5 13
2. Liverpool 5 13
3. M. United 5 13
4. Brighton 5 12
5. Man City 5 10
6. Everton 5 10
7. Tottenham 5 9
8. West Ham 5 8
9. Brentford 5 8
10. Aston Villa 5 7
11. Watford 5 6
12. Leicester City 5 6
13. Arsenal 5 6
14. Crystal Palace 5 5
15. Southampton 5 4
16. Wolverhampton 5 3
17. Leeds United 5 3
18. Newcastle 5 2
19. Burnley 5 1
20. Norwich City 5 0
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 16
2. Atletico Madrid 6 14
3. Real Sociedad 6 13
4. Sevilla 5 11
5. Valencia 6 10
6. Rayo Vallecano 6 10
7. Barcelona 5 9
8. Real Betis 6 9
9. Athletic Bilbao 6 9
10. Osasuna 6 8
11. Mallorca 6 8
12. Villarreal 5 7
13. Espanyol 6 6
14. Cádiz 6 6
15. Elche 6 6
16. Levante 6 4
17. Celta de Vigo 6 4
18. Granada 6 3
19. Getafe 6 0
20. Deportivo Alaves 5 0
banner637