Hazır sudan daha kaliteli

Sinop Belediyesi İçme Suyu Arıtma Tesisi Müdürü Kimyager Arda Bozkurt, 3 yıldan bu yana faaliyette bulunan içme suyu arıtma tesisinden musluklarımıza ulaştırılan suyun, yapılan tetkikler sonucunda marketlerden alınan hazır sulardan, daha kaliteli olduğunun tespit edildiğini söyledi. 

Hazır sudan daha kaliteli
Ali YILMAZ
Ali YILMAZ
18 Kasım 2016 Cuma 19:30

Sinop Belediye Başkanlığı tarafından, 2013 yılından bu yana Erfelek’te faaliyette bulunan içme suyu tesisinde basın mensuplarına bir bilgilendirme gezisi düzenlendi.

Tesiste çeşitli açıklamalarda bulunan İçme Suyu Arıtma Tesisi Müdürü Kimyager Arda Bozkurt, Sinop İçme Suyu Projesi kapsamında 2013 Sonbaharında tamamlanan İçme Suyu Arıtma Tesisi, isale hatları ve şehir içi depoları sayesinde 3 yıldır Sinopluların, kesintisiz sağlıklı su kullandığını söyledi. Bozkurt, Sinop'un bu yönüyle Türkiye'de ki en kaliteli İçme Suyunu kullanabilen birkaç il içerisinde olduğunu dile getirdi. 

Arıtma tesisinden Sinop il merkezi, Erfelek ilçe merkezi ve yaklaşık 30 köyün yararlandığını belirten İçme Suyu Arıtma Tesisi Müdürü Kimyager Arda Bozkurt; tesisin sorunsuz bir şekilde çalıştığını kaydetti. Bozkurt; “Tesisimiz devreye girdiği ilk andan itibaren, 365 gün 24 saat kesintisiz bir şekilde Belediye Başkanımız Baki Ergül'ün talimatları doğrultusunda konusunda uzman personellerle işletilmektedir. Bu kapsamda tesiste Sinop belediyesine ait 2 mühendis, 2 kimyager, 1 biyolog, 5 tekniker ve 6 işçiden oluşan 16 personel bulunmaktadır. Başta teknik personellerimiz olmak üzere tesis çalışanlarımız zaman zaman ulusal ve uluslararası; eğitim, kongre, çalıştay, toplantı gibi etkinliklere katılmakta ve içme suyu ile ilgili gelişmeleri ve değerlendirmeleri yakından takip etmektedir” dedi. 

HER GÜN FARKLI NOKTALARDAN ALINAN NUMUNELER İLE ANALİZLER YAPILIYOR
Tesiste bulunan Kimya ve Mikrobiyoloji laboratuarlarında her gün tesisin içinden ve Şehir içi şebekesinin farklı noktalarından alınan numunelerin 30 parametrede analizlerinin yapıldığını vurgulayan Bozkurt; “Bu analizlerin sonuçları düzenli olarak hem Sinop Belediyesinin resmi internet adresinde, hem de Sinop İçme Suyu isimli facebookprofil adresinden yayınlanmaktadır. Ayrıca periyodik aralıklarla TÜRKAK'tan Akredite olan bağımsız laboratuvarlara da numuneler gönderilmekte ve analizleri yaptırılmaktadır” diye konuştu.

HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN ANALİZLER YAPILIYOR
Sinop Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından da düzenli olarak şehir içi şebekeden alınan numunelerin analizlerinin yapıldığını ifade eden İçme Suyu Arıtma Tesisi Müdürü Kimyager Arda Bozkurt;“Bunların dışında zaman zaman içme suyu ile ilgili diğer kurumlarda numuneler alıp suyumuzu takip etmektedir. Böylelikle musluklarımızdan akan suyun birkaç kez kontrolü yapılmaktadır. Bunlarla birlikte Türkiye ve Avrupa Birliğinin birlikte finanse ettiği 'Türkiye'deki içme Suyu Kaynaklarının ve Arıtma Tesislerinin Değerlendirilmesi' projesi kapsamında Arıtma Tesisimiz periyodik olarak izlenmekte ve kontrollere tabi tutulmaktadır” dedi.

ASLA İÇME SUYUNUN KALİTESİNDE TAVİZ VERMİYORUZ
24 Saat hiç durmadan su arıtımı işlemine devam eden Arıtma Tesisinin, devamında isale hatlarının ve depoların düzenli olarak tamir-bakım-onarım ve temizliğinin yapıldığını belirten Bozkurt açıklamasına şöyle devam etti ; “Bunlara ek olarak tüm depolarımıza merkezi Arıtma Tesisimizde olacak bir uzaktan kontrol ( SCADA ) sistemi kurulması işleminde sona gelinmektedir. Bu sayede tek bir merkezden hem tesis hem isale hattı hem de depolarımız kontrol edilebilecek ve ürettiğimiz içme suyunun bir damlası bile boşa gitmeden daha etkin bir şekilde vatandaşlarımıza ulaşacaktır. Ayrıca Musluklarından içtikleri suyun nasıl arıtıldığını merak eden başta öğrencilerimiz olmak üzere vatandaşlarımız Belediyemize başvurduğunda; tesisimize ulaşmaları ve bilgilendirilmeleri sağlanmaktadır. Tüm bunları gerçekleştirmenin belediyemize oldukça yüksek maliyeti olmaktadır. Bazı kurumlar maliyeti düşürmek için zaman zaman suyun kalitesinden ödün verse de bizler Belediye Başkanımız Baki Ergül'ün direktifleri doğrultusunda asla içme suyunun kalitesinden taviz vermeden çalışmalarımıza devam etmekteyiz”. 

Tüm bu işlemlerin sonucunda Sinoplular Türkiye'deki en kaliteli içme Suyunu kullanan kentlilerden biri olmanın mutluluğunu yaşamaktadır. Bu yalnızca bizim söylediğimiz bir iddia değildir. Su ile ilgili kurum ve kuruluşların zaman zaman düzenlediği Bölgesel ve Ulusal Değerlendirme toplantılarının sunumlarında Sinop içme Suyunun Türkiye'deki en kaliteli içme suları arasında olduğu görülmektedir. 

 


Kaynak: Vitrinhaber
banner543

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sinop İçme Suyu - 3 yıl önce
Sayın Doğan GÜNER - Haberde de belirtildiği üzere sadece Arıtmadan çıkan değil Şebekenin farklı noktalarından numunelerinde analizi düzenli olarak yapılmaktadır. Zaten Arıtmadan çıkan suyla musluktan akan su arasındaki tek fark bakiye klor miktarında olur ki tesis çıkışı klor miktarı daha yüksektir. Ayrıca bizim dışımızda Halk Sağlığı K urumu da her gün düzenli numuneler alarak şebeke suyunu kontrol etmektedir.
Sayın Gündoğdu - Sinop'un suyunun kireç oranı bi başka değişle sertlik derecesi orta sertliktedir. Örneğin sinop'ta 18-23 FS arasındadır su sertliği, Bu değer Ankarada 88, istanbulda 125 civarındadır mesela.
Sayın İ:Şanlı - Evdeki arıtma sistemleri bizim önerdiğimiz bir şey değildir zaten. ne kadar bakım yaptırırsanız yaptırın zamanla içerisinde bakteri üremesi meydana gelir. normal musluktan akan suyunuz daha sağlıklıdır.
Avatar
gündoğdu - 3 yıl önce
musluk suyu ile çay demledigimizde çaydanlık kireç tutuyor kirecin insan sağlığına zararlari nelerdir bilgilendirirmisiniz
Avatar
Doğan GÜNER - 3 yıl önce
Arıtmadan çıkan sudan ziyade şebekeden geçtikten sonraki suyun kalitesini ölçseniz daha anlamlı olur.
Avatar
meraklı - 3 yıl önce
yukarıdaki soru önemli bu sorunun cevabı sinopta böbrek kumu be taşı vakaaları oranındadır
Avatar
gokmel57 - 3 yıl önce
Ne güzel musluk başında poz veriyorsunuz musluk başında poz vermekle veyahut savundugunuz seyin başında veya yanında olmak güzel veya iyi oldugunu kanıtlamaz sayın kardeşim.İlk önce bu su içilince ne oluyor ve klor kokusu ve demlenen çayın altındaki suya bakın sinop un suyunda kireç ve klor var benim işletmemde ve evimde arıtıcı var ne klor nede kreç var. Bakım oldugu zaman çıkan pislik ve cabası ne güzelki o sudan ve o musluktan siz içmesenizde resim çekilmeye devam edin. BİZ 1000 TL aldıgımız arıtıcılardan memnunuz evimizde sizin aldıgınız gibi :)
Avatar
sinoplu - 3 yıl önce
Hazır sudan daha kaliteli diyosunuz onun içinmi gittiginiz mekanlarda hazır su yani kapalı su istiyorsunuz
Avatar
İ Şanlı - 3 yıl önce
Evde ki arıtıcı cihazlarını kaldırabilirmiyiz ? Boşuna bakım ve sevis parası veriyoruz.
Avatar
sinoplu - 3 yıl önce
neden arıtılmıs su ile musluktan gelen aynı çıkmıyor merak ettim arda bey açıklarsa sevinirz