TÜİK doğum yeri istatistiklerini açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2014 yılına ilişkin doğum yeri istatistiklerini açıkladı. Buna göre Sinop’ta yaşayan T.C. vatandaşlarının neredeyse her 10 kişisinden 8’i Sinop doğumlu.

TÜİK doğum yeri istatistiklerini açıkladı
Ali YILMAZ
Ali YILMAZ
07 Temmuz 2015 Salı 15:14Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2014 yılına ilişkin doğum yeri istatistiklerini açıkladı. Buna göre Sinop’ta yaşayan T.C. vatandaşlarının neredeyse her 10 kişisinden 8’i Sinop doğumlu. 

TÜİK Başkanlığı tarafından açıklanan Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) 2014 yılı sonuçlarına göre, Türkiye'de ikamet eden T.C. vatandaşlarının yüzde 65,5'i doğduğu ilde, yüzde 31,3'ü ise başka bir ilde ikamet ediyor. Bir başka ifadeyle her 10 kişiden 3'ü doğduğu ilden farklı bir yerde yaşıyor. 

Sinop’ta ikamet edenlerde ilk sırayı Samsun doğumlular alıyor


TÜİK verilerine göre Sinop’ta yaşayan ancak doğum yeri farklı bir il olan T.C vatandaşları arasında 9 bin 243 kişiyle Samsun doğumlular ilk sırayı alırken, 8 bin 469 kişiyle İstanbul doğumlular ikinci, 3 bin 157 kişiyle ise Kastamonu doğumlular üçüncü sırada yer aldı. Sinop’ta ikamet eden T.C. vatandaşlarının doğum yerleri incelendiğinde yüzde 79’unun Sinop doğumlu olduğu görüldü. Başka bir deyişle Sinop’ta yaşayan T.C. vatandaşlarının neredeyse her 10 kişisinden 8’i Sinop doğumlu.

Sinop doğumluların en çok ikamet ettiği il İstanbul


Sinop’ta doğan ancak farklı illerde ikamet eden T.C. vatandaşları incelendiğinde; ilk sırayı 186 bin 282 kişiyle İstanbul alırken, 13 bin 216 kişiyle Tekirdağ ikinci, 11 bin 808 kişiyle Ankara üçüncü sırada yer aldı. Sinop doğumlu olan T.C. vatandaşlarının yüzde 43’ü İstanbul’da ikamet ediyor.

Ülkemizde her 10 kişiden 3’ü doğduğu ilden farklı bir ilde yaşıyor


Türkiye’de yaşayan T.C. vatandaşlarının yüzde 96,8’i Türkiye doğumlu, yüzde 1,3’ü ise yurt dışı doğumlu. ADNKS 2014 yılı sonuçlarına göre ülkemizde ikamet eden T.C. vatandaşlarının, yüzde 65,5’i doğduğu ilde, yüzde 31,3’ü ise başka bir ilde ikamet ediyor.

Doğduğu ilde ikamet edenlerin en yüksek olduğu il Kahramanmaraş


Doğduğu ilde ikamet eden nüfus oranı en yüksek olan ilimiz yüzde 90,4 ile Kahramanmaraş oldu. Bunu yüzde 89,7 ile Şanlıurfa ve yüzde 89,6 ile Adıyaman izledi.

Doğduğu ilde ikamet edenlerin en düşük olduğu il Yalova
İkamet ettikleri ilde doğan kişilerin oranının en düşük olduğu il yüzde 30,4 ile Yalova oldu. Bu ilimizi sırasıyla Kocaeli (yüzde 42,9) ve Tekirdağ (yüzde 43,7) takip etti.

Kastamonu’da ikamet edenlerde ilk sırayı İstanbul doğumlular aldı
Kastamonu’da yaşayan ancak doğum yeri farklı bir il olan T.C vatandaşları arasında 13 bin 149 kişiyle İstanbul doğumlular ilk sırayı alırken, 5 bin 758 kişiyle Ankara doğumlular ikinci, 4 bin 675 kişiyle ise Samsun doğumlular üçüncü sırada yer aldı. Kastamonu’da ikamet eden T.C. vatandaşlarının doğum yerleri incelendiğinde yüzde 74’ünün Kastamonu doğumlu olduğu görülmektedir. Başka bir deyişle Kastamonu’da yaşayan T.C. vatandaşlarının neredeyse her 4 kişisinden 3’ü Kastamonu doğumludur.

Kastamonu doğumluların en çok ikamet ettiği il İstanbul
Kastamonu’da doğan ancak farklı illerde ikamet eden T.C. vatandaşları incelendiğinde; ilk sırayı 235 bin 880 kişiyle İstanbul alırken, 19 bin 768 kişiyle Ankara ikinci, 13 bin 194 kişiyle Kocaeli üçüncü sırada yer almaktadır. Kastamonu doğumlu olan T.C. vatandaşlarının neredeyse 10 kişisinden 4’ü İstanbul’da ikamet etmektedir.

Çankırı’da ikamet edenlerde ilk sırayı Ankara doğumlular aldı

Çankırı’da yaşayan ancak doğum yeri farklı bir il olan T.C vatandaşları arasında 14 bin 478 kişiyle Ankara doğumlular ilk sırayı alırken, 5 bin 145 kişiyle İstanbul doğumlular ikinci, 3 bin 291 kişiyle ise Karabük doğumlular üçüncü sırada yer aldı. Çankırı’da ikamet eden T.C. vatandaşlarının doğum yerleri incelendiğinde yüzde 72’sinin Çankırı doğumlu olduğu görülmektedir.

Çankırı doğumluların en çok ikamet ettiği il Ankara

Çankırı’da doğan ancak farklı illerde ikamet eden T.C. vatandaşları incelendiğinde; ilk sırayı 119 bin 212 kişiyle Ankara alırken, 73 bin 944 kişiyle İstanbul ikinci, 6 bin 339 kişiyle Kocaeli üçüncü sırada yer almaktadır. Çankırı doğumlu olan T.C. vatandaşlarının neredeyse 3 kişisinden 1’i Ankara’da ikamet etmektedir.
 
banner543

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.