banner718

banner600

banner534

KUZKA’dan Sinop’a 3 Milyon Liralık SOGEP Desteği

Sinop’ta gençlerin, kadınların ve engellilerin desteklenmesine yönelik Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) tarafından uygulanan Sosyal Gelişmeyi Destekleme (SOGEP) Programı kapsamında 3 projeye yaklaşık 3 milyon lira destek sağlanacak. Program kapsamında dezavantajlı konumdaki kesimlerin salep, ahşap oyuncak ile doğal yöresel ürünler üretmesi sağlanarak ekonomik olarak kalkınmaları hedefleniyor. 

EKONOMİ 19.10.2021, 14:28
529
KUZKA’dan Sinop’a 3 Milyon Liralık SOGEP Desteği

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca desteklenen ve Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’nın uyguladığı SOGEP kapsamında “Saleple Kazanıyorum”, “Engelleri Ahşap Oyuncak Üreterek Aşıyoruz” ve “Doğallığın Kadın Eliyle Buluştuğu Nokta Durakhan” projelerinin sözleşmeleri imzalandı. Sinop Valiliği toplantı salonunda Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu başkanlığında düzenlenen proje imza törenine KUZKA Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç, Durağan Kaymakamı Ahmet Tozlu, Ayancık Kaymakamı İsmail Pendik, Sinop İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Ahmet Tam, Durağan Belediyesi Başkanı Ahmet Kılıçaslan ile proje ortağı Sinop Üniversitesi Ayancık Meslek Yüksekokulu, Ayancık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Sinop İli Ayancık Köylere Hizmet Götürme Birliği, Durağan İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği, Ayancık Sakatlar Derneği ve Durakhan Anneleri Kadın Girişimi Üretim İşletme Kooperatifi temsilcileri katıldı.     

SİNOP’TA 3 PROJEYE 3 MİLYON LİRALIK DESTEK SAĞLANACAK
Proje ile ilgili protokol imza töreninde bilgilendirme sunumu gerçekleştiren KUZKA Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç, Sinop’ta Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında 3 projenin desteklenmeye hak kazındığını belirterek, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen ve uygulamasını yerelde kalkınma ajanslarının gerçekleştirdiği Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında 2021 yılında Sinop’tan teklif edilen 3 proje desteklenmeye hak kazanmıştır. Bu kapsamında Sinop İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün sunduğu “Saleple Kazanıyorum” projesi, Ayancık Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin sunduğu “Engelleri Ahşap Oyuncak Üreterek Aşıyoruz” ve Durağan Kaymakamlığı’nın sunduğu “Doğallığın Kadın Eliyle Buluştuğu Nokta Durakhan” projeleri başarılı oldu. 3 projenin bütçesi 3 milyon 244 bin 478 lira olup Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bu projelere 2 milyon 790 bin lira katkı sağlayacak. Üç projede de ortalama destek oranı yüzde 86’dır” şeklinde konuştu.

SALEP ÜRETİMİ YAYGINLAŞTIRILACAK
Projelere ilişkin detaylı bilgi veren Genel Sekreter Genç, “Sinop İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün sunduğu “Saleple Kazanıyorum” projesiyle çiftçilerimiz salep yetiştiriciliği ile gelir elde etmelerini amaçlıyoruz. Kurulacak olan işleme ve paketleme tesisi ile de kadın ve genç bireylerimize gelir artırıcı faaliyetlerine destek sağlayacağız. Projeyle tarla şartlarında salep üretimi ile bölge doğasında yetişen salep türlerinin bilinçsiz ve sürdürülebilir olmayan yöntemlerle toplanması ve zarar görmelerini engellemeyi amaçlıyoruz. Bu sayede mevcut ekosistemi koruyarak, salep yetiştiriciliğini sürdürülebilir, salep ise gelir elde edilebilecek bir ürüne dönüştürmüş olacağız.

Proje kapsamında 50 çiftçiye salep yetiştiriciliği hakkında teorik ve uygulamalı eğitimler ile pazarlama, satış ve girişimcilik eğitimleri verilecek. Sonrasında çiftçilerimize dağıtılan salep yumrularının ekilmesi sağlanacak, hasat edildikten sonra ise katma değerli ürüne dönüştürülebilmesi için işleme ve paketleme tesisi kurulacak. Bu tesiste 5 kadın ve 1 gencimizin istihdamını ön görüyoruz. Burada yaş, kuru, soğuk dondurulmuş ve toz hallerinde üretilmiş salep ürünlerinin satışı gerçekleştirilecek. Proje kapsamında kurumsal kimlik ve marka tescil çalışmaları ile Sinop Salebinin markalaşması sağlanacak. Uzun vadede projenin olumlu etkileri ile Sinop’ta Salep üretiminin artmasını hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

ENGELLİLER AHŞAP OYUNCAK ÜRETECEK
“Engelleri Ahşap Oyuncak Üreterek Aşıyoruz” projesine SOGEP kapsamında 830 bin lira destek sağlanacağını kaydeden Genel Sekreter Genç, şöyle konuştu. “Ayancık Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin sunduğu “Engelleri Ahşap Oyuncak Üreterek Aşıyoruz” projesi, Ayancık ilçesinde yaşayan işsiz kadınların ve fiziksel engellilerin istihdama katılımlarının artırılmasına yönelik bir projedir. Ayancık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ayancık Sakatlar Derneği proje ortağı, Sinop Üniversitesi Ayancık Meslek Yüksekokulu ise iştirakçi olarak projeye katkı sağlamaktadır. Proje kapsamında Ahşap Oyun- Oyuncak ve Süs eşyaları üretilerek yerel, ulusal ve hatta uluslararası pazarda kendine yer bulması ile hem bu süreç içerisinde insanların gelirinin artırılması, hem de yerel ekonominin canlanması ve ahşap oyuncağın Ayancık için bir destinasyon haline gelmesinin sağlanması planlanmaktadır. Ayancık Sakatlar Derneği bünyesinde bir atölye ve Ayancık Kaymakamlığının tahsis edeceği bir alanda atölye oluşturulacaktır.

Kurulacak atölyelerde, zımparalama, boyama, montajlama, kalite kontrol, paketleme gibi işlemlerin yapılacağı tezgâhlar bulunacaktır. Ayancık Sakatlar Derneği üyelerinden istihdama katılabilir durumda olan 20 bireyin ve sosyal güvencesi olmayan, en az ilköğretim mezunu 10 tane işsiz kadının istihdama katılımının sağlanması amaçlanmaktadır. Proje içerisinde ahşap boyama vernikleme eğitimi ve ahşap hediyelik eşya yapımı eğitimleri gerçekleştirilecektir. Üretilen ahşap oyuncağın tanınırlığını artırmak, marka oluşturma ve marka yönetimi, marka tescil işlemleri, tanıtım ve reklam faaliyetleri, tutundurma, müşteri ilişkileri yönetimi, internet sitesi kurulumu ve e-ticaret satış modülü oluşturulacaktır. Üretimi tamamlanmış olan ürünler proje kapsamında anlaşma yapılan firmalara sevk edilecektir. Ayrıca Atölyelerin içerisinde yer alan sergi alanlarında perakende olarak da satışa sunulacaktır.”

“PROJEYLE DURAĞAN’DA, 30 KADINA İSTİHDAM SAĞLANACAK”
Durağan Kaymakamlığı’nın sunduğu “Doğallığın Kadın Eliyle Buluştuğu Nokta Durakhan” projesi ile Durakhan Kervansarayı’nda 30 kadının istihdam edilebilirlikleri ve gelir seviyelerinin artırılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirileceğini kaydeden Genel Sekreter Genç, “Durağan Belediyesi, Durağan Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı ile Durakhan Anneleri Kadın Girişimi Üretim ve İşletmesi Kooperatifi projenin ortaklarıdır. Kadınlar; üretim, hizmet ve satış süreçlerine katılarak doğal ürün ve yöresel yemeklerin tanıtımına katkı sağlayacaktır. Proje kapsamında yöresel ürünlerden katma değeri yüksek yeni ürünlerin üretilebilmesi için atölyelerin kurulumu ve restoran için gerekli makine ve ekipman alımları gerçekleştirilecektir. Kurulacak atölyelerden biri olan Pirinç Patlağı Atölyesi’nde pirinç tanelerinin pirinç patlağı haline getirilmesini sağlayacak makine alımı gerçekleştirilecektir. Bir diğer Zeytin Yaprağı Atölyesi’nde zeytin yapraklarının uygun ortamlarda kurutulması, ayıklanması ve paketlenmesi sağlanacaktır.

Üçüncü olarak da Durağan Mahraması Atölyesi’nde Durağan’a özgü mahramaların dokunabilmesi için gerekli tezgahlar kurulacaktır. Kozmetik ürün üretim ve paketleme atölyesinde pirinç kepeği yağı üretimi yapılacaktır. Durakhan’ı ziyarete gelenlere ve ilçe halkına hizmet vermek ve sıcak satış sağlayacak bir restoran kurulacaktır. Kurulacak atölyeler ve restoran ile Durağan ilçesinde katma değerli üretim yapılmasının önü açılacaktır. Proje kapsamında oluşturulması planlanan atölyelerde ve restoranda görev alacak kooperatif üyelerine çalışma alanlarına göre çeşitli eğitimler gerçekleştirilecektir. Üretim hattında çalışacak personeller için üretim safhalarının tamamı ve makinelerin kullanımı, soğuk sıkım yağ üretimi, pirinç patlağı üretiminin yanı sıra satış ve pazarlama eğitimi, hijyen, proje yönetimi, iş güvenliği ve sağlığı konularında eğitimler verilecektir. Bunlara ek olarak proje kapsamında logo tasarım ve ambalaj tasarım danışmanlıkları, kalite belgesi alınması ve tanıtım faaliyetleri de yürütülecektir” dedi. 

“PROJE DESTEĞİYLE KADINLARIMIZIN ÖNÜ AÇILDI”
Törende konuşan Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu ise “Projelerin dezavantajlı konumda olan kesimlerimizin önünü açacağını düşünüyorum. Kalkınma ajansı olarak bu projelerle dezavantajlı konumda olan kesimlerimize destek sağlamışız. Bu açıdan güzel olduğunu düşünüyorum. Kadınlarımızın önünü açmışız. Kadınlarımızın güzel şeyler yapacağını düşünüyorum. Ben bu projelerin hazırlanmasında emeği geçen tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Bu konuda ilimizde öncü oldukları için ayrıca kutluyorum. İlimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.  
Konuşmaların ardından projelere ilişkin düzenlenen toplantı, Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu ve KUZKA Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç’in proje sahipleriyle proje sözleşmelerinin imzalanmasıyla sona erdi. 

banner724
Yorumlar (1)
Serhat 2 ay önce
Valla 2. proje hariç 1-3 çok beğendim. Tebrik ediyorum. Üretimi teşvik edip desteklemek ne güzel.
banner719
Günün Anketi Tümü
Sizce Sinop için hangi projenin yapılması daha önemli?
Namaz Vakti 02 Aralık 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 14 36
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 14 26
4. Fenerbahçe 14 24
5. Alanyaspor 14 24
6. Başakşehir 14 22
7. Karagümrük 14 22
8. Galatasaray 14 22
9. Adana Demirspor 14 20
10. Beşiktaş 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Gaziantep FK 14 18
13. Altay 14 17
14. Sivasspor 14 16
15. Giresunspor 14 16
16. Kayserispor 14 16
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 14 10
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 13 27
2. Ankaragücü 14 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Samsunspor 13 19
10. Adanaspor 14 18
11. Menemenspor 13 17
12. Gençlerbirliği 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 14 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 14 33
2. Man City 14 32
3. Liverpool 14 31
4. West Ham 14 24
5. Arsenal 13 23
6. Wolverhampton 14 21
7. Brighton 14 19
8. Leicester City 14 19
9. Tottenham 12 19
10. M. United 13 18
11. Brentford 13 16
12. Crystal Palace 14 16
13. Aston Villa 14 16
14. Everton 14 15
15. Leeds United 14 15
16. Southampton 14 15
17. Watford 14 13
18. Burnley 13 10
19. Norwich City 14 10
20. Newcastle 14 7
Takımlar O P
1. Real Madrid 15 36
2. Atletico Madrid 14 29
3. Real Sociedad 15 29
4. Sevilla 14 28
5. Real Betis 15 27
6. Rayo Vallecano 15 24
7. Barcelona 14 23
8. Athletic Bilbao 15 20
9. Espanyol 15 20
10. Osasuna 15 20
11. Valencia 15 19
12. Villarreal 14 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 15 16
15. Deportivo Alaves 14 14
16. Granada 14 12
17. Elche 15 12
18. Cádiz 15 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 15 7
banner637