banner600

banner534

Sinop Üniversitesi Türkiye 5.si oldu

Devlet üniversitelerinin 2019 yılı uluslararası indeksli yayın performansı belirlendi. Sinop Üniversitesi 108 devlet üniversitesi arasında Türkiye 5.si oldu.

EĞİTİM 22.07.2020, 18:03 22.07.2020, 18:26
3791
Sinop Üniversitesi Türkiye 5.si oldu

Yükseköğretim kurumlarında akademik başarı ve kalitenin önemli ölçütlerinden biri olan “Öğretim Üyesi Başına Düşen Yayın Sayısı” baz alınarak oluşturulan sıralamada, Sinop Üniversitesi 108 devlet üniversitesi arasında Türkiye 5.si olurken, 2006-2008 yılları arasında kurulan 41 üniversite arasında ise 1. sıraya yükseldi.

2019 yılında öğretim üyesi başına düşen yayın sayısının değerlendirildiği sıralamada, Web of Science verilerine göre; İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü birinci, Boğaziçi Üniversitesi ikinci, Gebze Teknik Üniversitesi üçüncü, Ortadoğu Teknik Üniversitesi dördüncü sırada aldı. Sinop Üniversitesi ise Öğretim Üyesi Başına Düşen 1.44 yayın sayısı ile birçok köklü üniversiteyi geride bırakarak beşinci sıraya yerleşti.

Bu sonuçla birlikte Türkiye ortalamasının üstünde bir başarı elde eden Üniversitemiz, uluslararası saygınlığını istikrarlı bir şekilde arttırmayı sürdürdü.

SİNOP ÜNİVERSİTESİ KARADENİZ BÖLGESİ’NDE DE 1. SIRADA
Son dört yılda güçlü akademik kadrosu ve imza attığı bilimsel başarılarıyla bölgesinde de zirveye yerleşen Sinop Üniversitesi, uluslararası indeksli yayın performansıyla Karadeniz Bölgesi’ndeki 18 üniversite arasında da 1. sırada yer aldı.

“ULUSLARARASI TANINIR, SAYGIN BİR YÜKSEKÖĞRETİM KURUMU OLMAYI AMAÇLIYORUZ”
Sinop Üniversitesi’nin akademik başarı çıtasını günden güne yükselttiğini belirten Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, “Saygın derecelendirme kuruluşları ve akademik camia tarafından yapılan değerlendirmelere göre Sinop Üniversitesi’nin önemli başarılar gösterdiğini gururla gözlemliyoruz. Hiç şüphesiz elde ettiğimiz bu başarıya Üniversitemizin sunduğu imkânların yanı sıra Akademik Personelimizin gayreti neticesinde ulaşılmıştır. Bu noktada tüm öğretim elemanlarımıza gayretlerinden ve başarılarından dolayı şükranlarımı sunuyorum. Tüm gayemiz uluslararası tanınır, saygın bir yükseköğretim kurumu olmak. Bu amaçla başarı grafiğimizi artırmak ve üniversitemizi daha iyi bir noktaya taşımak için çok daha fazla çalışacağız” dedi.

“KONTROLLÜ VE NİTELİKLİ BİR ŞEKİLDE BÜYÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ”
Sinop Üniversitesinin bilimsel başarılarının yanı sıra, yaklaşık 12 bin öğrencisine 100’den fazla programda eğitim-öğretim imkânı sağladığını belirten Rektör Dalgın, “Ülkemizin, bölgemizin ve şehrimizin ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikli öğrenciler yetiştirilebilmesi amacıyla her yıl Üniversitemiz bünyesine yeni bölüm ve programlar kazandırmaya devam ediyoruz. 

Üniversitemize kazandırdığımız her bölüm ve program, sektörün talebi ve ülkemizin gelecekteki ihtiyaçları dikkate alınarak belirlenmektedir. Ayrıca Üniversite tercihinde en seçkin ve güvenilir referans kaynağı olan  YÖK Atlas verilerine göre de Üniversitemiz öğrencilerin en çok tercih ettiği bölüm ve programları bünyesinde barındırmaktadır. 

Öğrencilerin ilgi duyduğu programlara sahip olmak da bizler açısından ayrıca mutluluk verici. Diğer yandan genç ve başarılı bir akademik kadroya sahibiz. Akademisyenlerimizin ortaya koyduğu bilimsel çalışmalar sonucunda, Üniversitemizin ulusal/uluslararası başarısı ve akademik saygınlığı da her geçen gün artmaktadır. Üniversitemiz bu yönüyle öğrenciler açısından bir çekim merkezine dönüşmektedir” diye konuştu.

“YENİ BÖLÜM VE PROGRAMLARLA EĞİTİM-ÖĞRETİM YELPAZEMİZİ GENİŞLETİYORUZ”
Sinop Üniversitesindeki program sayısında önemli bir artışın yaşandığını ifade eden Rektör Prof. Dr. Nihat Dalgın, “Üniversitemizin akademik altyapısını güçlendirmek ve eğitim-öğretim yelpazemizi genişletmek adına şehrimizin ve paydaşlarımızın talep ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurularak yeni bölüm ve programlar açmaya devam ediyor; bünyemizde bulunan diğer programlarımıza da öğrenci almak için de girişimlerde bulunuyoruz. Bu yıl Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Programına, Biyoloji Programına ve Su Ürünleri Mühendisliği Programına 90 yeni öğrenci alacağız. Ayrıca Yabancı Diller Eğitimi Bölümü, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümlerimiz de öğrencilerimizin en çok tercih ettiği programların başında geliyor. Diğer yandan bugün sağlık alanında nitelikli insan kaynağına duyulan ihtiyaç günden güne artmaktadır. Bizler bu ihtiyacı karşılamak ve öğrencilerimize bu alanda istihdam olanağı sunmak için güçlü hedefler belirledik. Bunlardan en önemlisi bu yıl açtığımız Sağlık Bilimleri Fakültesi idi. Diğer taraftan son dört yılda fakülte ve yüksekokullarımıza sağlık alanında geleceği olan bölüm ve programlar kazandırdık. Bu noktada Boyabat İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemize açılan Sağlık Yönetimi bölümü, Gerze Meslek Yüksekokulumuza açılan Sağlık Bilgi Sistemleri programı, Durağan Meslek Yüksekokulumuz bünyesindeki Eczane Hizmetleri ile Tıbbi Hizmetler ve Teknikler programları ve Türkeli Meslek Yüksekokulumuza kazandırdığımız Sağlık Bakım Hizmetleri programı, mezunlarımız için gelecekte önemli bir istihdam sahası oluşturacak. Yine Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuzda yer alan programlarımız da öğrencilerin en çok ilgi duyduğu ve tercih ettiği sağlık programlarından oluşuyor. Öğrencilerimizin de bu programlara gösterdiği yoğun ilgi bizleri memnun ediyor” ifadelerini kullandı.

“LİSANSÜSTÜ EĞİTİME YÖNELİK GÜÇLÜ HEDEFLERİMİZ VAR”
Lisans ile birlikte lisansüstü eğitime de önem verdiklerinin altını çizen Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın; “Tüm dünyada üniversitelerin lisans yanında lisansüstü eğitime de yöneldiğini gözlemliyoruz. Bu anlamda yaşanan bu gelişmeye bizlerin de uyum sağlaması önemlidir. Sinop Üniversitesi olarak lisansüstü eğitime yönelik güçlü hedeflerimiz var. Öğrencilerimize yalnızca lisans eğitimi değil, aynı zamanda zengin bir lisansüstü eğitim imkânı da sunmayı hedefliyoruz. Şu anda lisansüstü program sayımızı 18’e kadar yükselttik. Bu elbette bizim için yeterli değil, önümüzdeki süreçte lisansüstü program sayımızı daha da artırmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“ÖĞRENCİLERİMİZE ÇOK YÖNLÜ EĞİTİM OLANAĞI SAĞLIYORUZ”
Sinop Üniversitesi olarak bir yandan öğrencileri hayata hazırlarken diğer yandan da onların kişisel gelişimlerine ve kariyer planlamalarına da katkı sağlamayı amaçladıklarını ifade eden Rektör Dalgın, “Sinop Üniversitesi, öğrencilerimize mesleki eğitimlerinin yanı sıra, bilimsel toplantılar, çalıştaylar, sempozyumlar, konferanslar, kulüp faaliyetleri sportif ve kültürel etkinliklerle çok yönlü bir üniversite imkânı sunuyor. Bu noktada yakın zamanda başlayacak tercih süreci vesilesiyle, tüm üniversite adaylarını Sinop Üniversitesine beklediğimizi de ifade etmek istiyorum” dedi.

“SİNOP’A KATKI SAĞLAMAYI ÖNEMSİYORUZ”
Sinop Üniversitesi olarak sosyal, kültürel ve ekonomik alanda Sinop’a katma değer sağlamak istediklerini belirten Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın; “Öğrencilerimizi aradıkları ve arzu ettikleri eğitimle buluşturmak, bununla birlikte Sinop’un sosyal hayatına, kültürel yaşantısına, ticari gelişimine ve sanayisine katma değer üretecek projeler oluşturmak önceliklerimiz arasında yer almaktadır. Bugün gerek üniversite-sanayi işbirliği gerek bilimsel, sosyal, kültürel çalışmalar, gerekse turizm ve balıkçılık alanında yürütülen bilimsel faaliyetlerle bölgemize ve Sinop’a çok yönlü katkılarımızın olduğunu söyleyebiliriz. Bu katkıları önemsiyor ve artırarak sürdürmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu. 

Kaynak: Vitrinhaber
banner664
Yorumlar (6)
vatandaş 10 ay önce
"Öğretim Üyesi Başına Düşen 1.44 yayın sayısı ile" Türkiye 5.si (!) Vah ülkem vah! Üniversiteler bitmiş. Başarı mı bu şimdi! Ağlanacak bir durumu başarı diye lanse edilmesi daha acı...
Öğrenci 10 ay önce
Yapılan akademik çalışmaların ne kadar zorluklarla ve imkansızlıkla yürütüldüğünü bilmiyorsunuz sanırım. Tabi ki de bu sayının fazla olmasını dilerdi insan. Ama yolu üniversiteden geçmiş biri, hocaların yarısının nasıl yatıp diğer yarısının da nasıl canını dişine takarak çalıştığını bilir.
okur,yazar 10 ay önce
bu sayıya göre ortalama Sinop üniversitesinde görev yapan her akademisyenin bir adet uluslararası indeksli yayını var demektir.

bu sayı hiç de fena değil. Uluslararası standartlarda makale ve çalışma yapmak buraya yorum yazmaktan daha zordur eminim. Tebrik etmesini bilmeli
Vatandaş 10 ay önce
Sayın rektörü sinopa ticari katkısının olması açısından ve sinoplunun samsuna sağlık hizmeti almak için gitmesinin önüne geçmek açısından sinop a tıp fakültesi açılsa fenamı olur
Çok Doğru 10 ay önce
Çok güzel yazmışsınız, Sinoplular insan değer mi? Prof Doktora muayene olamaz mı? bunun için neden Samsuna gitmek lazım. Sinop'ta da pek ala Tıp fakültesi olur, Gerze, Boyabat Bafradaki özel hastaneye de gideceğine Sinopa gelir. Sinop'un hasta sayısı az değil. Ancak Tıp Fakültesini Sinop a açmazlar o vizyonda yönetici/İdareci yok. Yorumuna Beğenmedim diyen akıllı; bir hastasını Sinopta yoğun bakın olmadığı için Çankırı ya götürüp, vefat ettikten sonra geri getirseydi, beğenmedim butonunu tıklamazdı (inşAllah öğle bir duruma düşmez).
Öğrenci 10 ay önce
Sırf ticari çıkarlar gözetilerek bir yere tıp fakültesi açılmasını savunmak çok yanlış bir düşünce. Ticari çıkarlar gözetilerek fakülte açılmaz. İnsanlar artık kendini muayene eden doktorları beğenmez oldular. Bunun sebebi de kesinlikle her yere umarsızca açılan tıp fakülteleridir.
banner681
10°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Sinop için hangi projenin yapılması daha önemli?
Namaz Vakti 21 Nisan 2021
İmsak 04:07
Güneş 05:43
Öğle 12:43
İkindi 16:30
Akşam 19:34
Yatsı 21:03
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 34 72
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 33 65
4. Trabzonspor 34 59
5. Hatayspor 34 53
6. Alanyaspor 34 52
7. Gaziantep FK 33 51
8. Sivasspor 34 51
9. Karagümrük 34 50
10. Göztepe 35 47
11. Rizespor 34 42
12. Antalyaspor 35 42
13. Konyaspor 34 41
14. Malatyaspor 33 37
15. Ankaragücü 33 37
16. Kasımpaşa 34 37
17. Kayserispor 34 35
18. Başakşehir 33 33
19. Gençlerbirliği 34 32
20. Erzurumspor 34 31
21. Denizlispor 33 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 31 61
4. Altay 31 57
5. İstanbulspor 31 57
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Ümraniye 31 47
9. Tuzlaspor 31 47
10. Bursaspor 31 43
11. Bandırmaspor 31 39
12. Boluspor 31 38
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 31 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 31 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 32 66
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 32 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 32 53
7. Tottenham 32 50
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 32 46
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 31 33
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 31 70
2. Real Madrid 31 67
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 31 64
5. Villarreal 31 49
6. Real Betis 31 48
7. Real Sociedad 31 47
8. Granada 30 39
9. Levante 31 38
10. Celta de Vigo 31 38
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Osasuna 31 37
13. Cádiz 31 36
14. Valencia 31 35
15. Getafe 31 31
16. Deportivo Alaves 31 27
17. Huesca 31 27
18. Real Valladolid 30 27
19. Elche 31 26
20. Eibar 31 23
banner637