banner600

banner534

Sinop Üniversitesi Türkiye 5.si oldu

Devlet üniversitelerinin 2019 yılı uluslararası indeksli yayın performansı belirlendi. Sinop Üniversitesi 108 devlet üniversitesi arasında Türkiye 5.si oldu.

EĞİTİM 22.07.2020, 18:03 22.07.2020, 18:26 Vitrinhaber2
3604
Sinop Üniversitesi Türkiye 5.si oldu
banner649

Yükseköğretim kurumlarında akademik başarı ve kalitenin önemli ölçütlerinden biri olan “Öğretim Üyesi Başına Düşen Yayın Sayısı” baz alınarak oluşturulan sıralamada, Sinop Üniversitesi 108 devlet üniversitesi arasında Türkiye 5.si olurken, 2006-2008 yılları arasında kurulan 41 üniversite arasında ise 1. sıraya yükseldi.

2019 yılında öğretim üyesi başına düşen yayın sayısının değerlendirildiği sıralamada, Web of Science verilerine göre; İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü birinci, Boğaziçi Üniversitesi ikinci, Gebze Teknik Üniversitesi üçüncü, Ortadoğu Teknik Üniversitesi dördüncü sırada aldı. Sinop Üniversitesi ise Öğretim Üyesi Başına Düşen 1.44 yayın sayısı ile birçok köklü üniversiteyi geride bırakarak beşinci sıraya yerleşti.

Bu sonuçla birlikte Türkiye ortalamasının üstünde bir başarı elde eden Üniversitemiz, uluslararası saygınlığını istikrarlı bir şekilde arttırmayı sürdürdü.

SİNOP ÜNİVERSİTESİ KARADENİZ BÖLGESİ’NDE DE 1. SIRADA
Son dört yılda güçlü akademik kadrosu ve imza attığı bilimsel başarılarıyla bölgesinde de zirveye yerleşen Sinop Üniversitesi, uluslararası indeksli yayın performansıyla Karadeniz Bölgesi’ndeki 18 üniversite arasında da 1. sırada yer aldı.

“ULUSLARARASI TANINIR, SAYGIN BİR YÜKSEKÖĞRETİM KURUMU OLMAYI AMAÇLIYORUZ”
Sinop Üniversitesi’nin akademik başarı çıtasını günden güne yükselttiğini belirten Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, “Saygın derecelendirme kuruluşları ve akademik camia tarafından yapılan değerlendirmelere göre Sinop Üniversitesi’nin önemli başarılar gösterdiğini gururla gözlemliyoruz. Hiç şüphesiz elde ettiğimiz bu başarıya Üniversitemizin sunduğu imkânların yanı sıra Akademik Personelimizin gayreti neticesinde ulaşılmıştır. Bu noktada tüm öğretim elemanlarımıza gayretlerinden ve başarılarından dolayı şükranlarımı sunuyorum. Tüm gayemiz uluslararası tanınır, saygın bir yükseköğretim kurumu olmak. Bu amaçla başarı grafiğimizi artırmak ve üniversitemizi daha iyi bir noktaya taşımak için çok daha fazla çalışacağız” dedi.

“KONTROLLÜ VE NİTELİKLİ BİR ŞEKİLDE BÜYÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ”
Sinop Üniversitesinin bilimsel başarılarının yanı sıra, yaklaşık 12 bin öğrencisine 100’den fazla programda eğitim-öğretim imkânı sağladığını belirten Rektör Dalgın, “Ülkemizin, bölgemizin ve şehrimizin ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikli öğrenciler yetiştirilebilmesi amacıyla her yıl Üniversitemiz bünyesine yeni bölüm ve programlar kazandırmaya devam ediyoruz. 

Üniversitemize kazandırdığımız her bölüm ve program, sektörün talebi ve ülkemizin gelecekteki ihtiyaçları dikkate alınarak belirlenmektedir. Ayrıca Üniversite tercihinde en seçkin ve güvenilir referans kaynağı olan  YÖK Atlas verilerine göre de Üniversitemiz öğrencilerin en çok tercih ettiği bölüm ve programları bünyesinde barındırmaktadır. 

Öğrencilerin ilgi duyduğu programlara sahip olmak da bizler açısından ayrıca mutluluk verici. Diğer yandan genç ve başarılı bir akademik kadroya sahibiz. Akademisyenlerimizin ortaya koyduğu bilimsel çalışmalar sonucunda, Üniversitemizin ulusal/uluslararası başarısı ve akademik saygınlığı da her geçen gün artmaktadır. Üniversitemiz bu yönüyle öğrenciler açısından bir çekim merkezine dönüşmektedir” diye konuştu.

“YENİ BÖLÜM VE PROGRAMLARLA EĞİTİM-ÖĞRETİM YELPAZEMİZİ GENİŞLETİYORUZ”
Sinop Üniversitesindeki program sayısında önemli bir artışın yaşandığını ifade eden Rektör Prof. Dr. Nihat Dalgın, “Üniversitemizin akademik altyapısını güçlendirmek ve eğitim-öğretim yelpazemizi genişletmek adına şehrimizin ve paydaşlarımızın talep ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurularak yeni bölüm ve programlar açmaya devam ediyor; bünyemizde bulunan diğer programlarımıza da öğrenci almak için de girişimlerde bulunuyoruz. Bu yıl Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Programına, Biyoloji Programına ve Su Ürünleri Mühendisliği Programına 90 yeni öğrenci alacağız. Ayrıca Yabancı Diller Eğitimi Bölümü, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümlerimiz de öğrencilerimizin en çok tercih ettiği programların başında geliyor. Diğer yandan bugün sağlık alanında nitelikli insan kaynağına duyulan ihtiyaç günden güne artmaktadır. Bizler bu ihtiyacı karşılamak ve öğrencilerimize bu alanda istihdam olanağı sunmak için güçlü hedefler belirledik. Bunlardan en önemlisi bu yıl açtığımız Sağlık Bilimleri Fakültesi idi. Diğer taraftan son dört yılda fakülte ve yüksekokullarımıza sağlık alanında geleceği olan bölüm ve programlar kazandırdık. Bu noktada Boyabat İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemize açılan Sağlık Yönetimi bölümü, Gerze Meslek Yüksekokulumuza açılan Sağlık Bilgi Sistemleri programı, Durağan Meslek Yüksekokulumuz bünyesindeki Eczane Hizmetleri ile Tıbbi Hizmetler ve Teknikler programları ve Türkeli Meslek Yüksekokulumuza kazandırdığımız Sağlık Bakım Hizmetleri programı, mezunlarımız için gelecekte önemli bir istihdam sahası oluşturacak. Yine Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuzda yer alan programlarımız da öğrencilerin en çok ilgi duyduğu ve tercih ettiği sağlık programlarından oluşuyor. Öğrencilerimizin de bu programlara gösterdiği yoğun ilgi bizleri memnun ediyor” ifadelerini kullandı.

“LİSANSÜSTÜ EĞİTİME YÖNELİK GÜÇLÜ HEDEFLERİMİZ VAR”
Lisans ile birlikte lisansüstü eğitime de önem verdiklerinin altını çizen Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın; “Tüm dünyada üniversitelerin lisans yanında lisansüstü eğitime de yöneldiğini gözlemliyoruz. Bu anlamda yaşanan bu gelişmeye bizlerin de uyum sağlaması önemlidir. Sinop Üniversitesi olarak lisansüstü eğitime yönelik güçlü hedeflerimiz var. Öğrencilerimize yalnızca lisans eğitimi değil, aynı zamanda zengin bir lisansüstü eğitim imkânı da sunmayı hedefliyoruz. Şu anda lisansüstü program sayımızı 18’e kadar yükselttik. Bu elbette bizim için yeterli değil, önümüzdeki süreçte lisansüstü program sayımızı daha da artırmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“ÖĞRENCİLERİMİZE ÇOK YÖNLÜ EĞİTİM OLANAĞI SAĞLIYORUZ”
Sinop Üniversitesi olarak bir yandan öğrencileri hayata hazırlarken diğer yandan da onların kişisel gelişimlerine ve kariyer planlamalarına da katkı sağlamayı amaçladıklarını ifade eden Rektör Dalgın, “Sinop Üniversitesi, öğrencilerimize mesleki eğitimlerinin yanı sıra, bilimsel toplantılar, çalıştaylar, sempozyumlar, konferanslar, kulüp faaliyetleri sportif ve kültürel etkinliklerle çok yönlü bir üniversite imkânı sunuyor. Bu noktada yakın zamanda başlayacak tercih süreci vesilesiyle, tüm üniversite adaylarını Sinop Üniversitesine beklediğimizi de ifade etmek istiyorum” dedi.

“SİNOP’A KATKI SAĞLAMAYI ÖNEMSİYORUZ”
Sinop Üniversitesi olarak sosyal, kültürel ve ekonomik alanda Sinop’a katma değer sağlamak istediklerini belirten Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın; “Öğrencilerimizi aradıkları ve arzu ettikleri eğitimle buluşturmak, bununla birlikte Sinop’un sosyal hayatına, kültürel yaşantısına, ticari gelişimine ve sanayisine katma değer üretecek projeler oluşturmak önceliklerimiz arasında yer almaktadır. Bugün gerek üniversite-sanayi işbirliği gerek bilimsel, sosyal, kültürel çalışmalar, gerekse turizm ve balıkçılık alanında yürütülen bilimsel faaliyetlerle bölgemize ve Sinop’a çok yönlü katkılarımızın olduğunu söyleyebiliriz. Bu katkıları önemsiyor ve artırarak sürdürmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu. 

Kaynak: Vitrinhaber
banner664
Yorumlar (6)
vatandaş 3 hafta önce
"Öğretim Üyesi Başına Düşen 1.44 yayın sayısı ile" Türkiye 5.si (!) Vah ülkem vah! Üniversiteler bitmiş. Başarı mı bu şimdi! Ağlanacak bir durumu başarı diye lanse edilmesi daha acı...
Öğrenci 2 hafta önce
Yapılan akademik çalışmaların ne kadar zorluklarla ve imkansızlıkla yürütüldüğünü bilmiyorsunuz sanırım. Tabi ki de bu sayının fazla olmasını dilerdi insan. Ama yolu üniversiteden geçmiş biri, hocaların yarısının nasıl yatıp diğer yarısının da nasıl canını dişine takarak çalıştığını bilir.
okur,yazar 2 hafta önce
bu sayıya göre ortalama Sinop üniversitesinde görev yapan her akademisyenin bir adet uluslararası indeksli yayını var demektir.

bu sayı hiç de fena değil. Uluslararası standartlarda makale ve çalışma yapmak buraya yorum yazmaktan daha zordur eminim. Tebrik etmesini bilmeli
Vatandaş 2 hafta önce
Sayın rektörü sinopa ticari katkısının olması açısından ve sinoplunun samsuna sağlık hizmeti almak için gitmesinin önüne geçmek açısından sinop a tıp fakültesi açılsa fenamı olur
Çok Doğru 2 hafta önce
Çok güzel yazmışsınız, Sinoplular insan değer mi? Prof Doktora muayene olamaz mı? bunun için neden Samsuna gitmek lazım. Sinop'ta da pek ala Tıp fakültesi olur, Gerze, Boyabat Bafradaki özel hastaneye de gideceğine Sinopa gelir. Sinop'un hasta sayısı az değil. Ancak Tıp Fakültesini Sinop a açmazlar o vizyonda yönetici/İdareci yok. Yorumuna Beğenmedim diyen akıllı; bir hastasını Sinopta yoğun bakın olmadığı için Çankırı ya götürüp, vefat ettikten sonra geri getirseydi, beğenmedim butonunu tıklamazdı (inşAllah öğle bir duruma düşmez).
Öğrenci 2 hafta önce
Sırf ticari çıkarlar gözetilerek bir yere tıp fakültesi açılmasını savunmak çok yanlış bir düşünce. Ticari çıkarlar gözetilerek fakülte açılmaz. İnsanlar artık kendini muayene eden doktorları beğenmez oldular. Bunun sebebi de kesinlikle her yere umarsızca açılan tıp fakülteleridir.
banner654
24°
açık
banner616
Günün Anketi Tümü
Sizce Sinop için hangi projenin yapılması daha önemli?
banner639
Namaz Vakti 10 Ağustos 2020
İmsak 03:51
Güneş 05:34
Öğle 12:50
İkindi 16:43
Akşam 19:56
Yatsı 21:31
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurumspor 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25
banner635
banner637