banner600

banner534

Sinop'ta din görevlilerinden hakaret içeren paylaşımlarına kınama

Sinop'ta din görevlileri, kendilerine yönelik yapılan ve hakaret içeren paylaşımlarla ilgili basın açıklaması yaparak olayı kınadı.

DİN 09.04.2020, 13:13 09.04.2020, 13:29
766
Sinop'ta din görevlilerinden hakaret içeren paylaşımlarına kınama

Diyanet-Sen Sinop Merkez İlçe Temsilcisi Şahin Köstek ve Sinop Din Görevlileri Dernek Başkanı Yakup Aracı, yaptıkları ortak basın açıklamasıyla, din görevlilerine karşı sosyal medyadan yapılan hakaret ve karalamaya ilişkin paylaşımları eleştirdi. 

Yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Din görevlileri devlet memuru olmaları hasebiyle görevlerini yerine getirirken kanunlar çerçevesinde yerine getirip manevi bir bilinçle de hareket ederler. Bu bağlamda yaptıkları hizmetleri dillendirmenin maneviyata zarar vereceklerini düşünürler. 

Ancak son zamanlarda ülke genelinde olduğu gibi yerelde de bazı kendini bilmez, gerçeklerden bihaber, dine saldırmak için din görevlilerine saldırmayı kendilerine görev edinmiş kişilerin din görevlilerine saldırıp hakaret ederek maaşlarına dil uzattıklarına şahit oluyoruz. Bu kişilerin sözüm ona toplumun önde gelen kişileri olmaları çok sıkıntılı bir süreçten geçtiğimiz şu günlerde bu açıklamayı yapmayı gerekli kılmıştır.

Korona Virüs Dünya genelinde hızla yayılan can alıcı bir salgın. Dünya ülkelerini çaresiz bırakan, binlerce insanı öldüren bu salgının mücadelesi ülkemizde de etkin bir şekilde verilmeye devam ediyor. Sosyal sorumluluklarımızın arttığı bu günlerde, başta sağlık çalışanları olmak üzere, herkese büyük sorumluluk düşüyor.

Sorumluluk üstlenen meslek gruplarının başında da Din görevlileri geliyor. Din görevlileri en ücra yerlerde mesai metfunu gütmeden devletinin ve milletinin hizmetindedir. Her zor süreçte olduğu gibi son yaşadığımız Dünyada salgın hastalığın ülkemizde görülmesi ile camilerimiz acık tutulmak koşuluyla cemaatle namaza kapatılmıştır.

Sinop İl Müftülüğü personeli olarak amirlerimizin yönlendirmesi ile istişare edilerek inisiyatif alınıp “ Şimdi İyilik Zamanı. Evde Kal Sinop” adı altında bir proje başlatılmıştır. Verilen telefon numaralarına gelen çağrılara yine din görevlilerinden oluşan koordinatörlerin yönlendirmesi ile en yakın din görevlisi tarafından camiler açık tutulmak koşulu ile hizmet götürülerek yaşlılarımızın ihtiyaçları giderilmeye başlanmıştır. 

Bütün din görevlileri bu programa gönüllülük esasına göre dâhil olmuştur. Daha sonra Valiliğimiz tarafından oluşturulan Vefa Sosyal Destek Hattı nezdinde bütün din görevlilerimiz gece gündüz demeden fedakâr bir şekilde her zaman olduğu gibi hizmet vermeye devam etmektedir. 

Çünkü din görevlileri ülke ve millet meselelerinde geçmişten bu güne sorumluluk üstlenmeyi kendisine ödev edinen özel bir meslektir. Şehirlerimizde Vefa Destek hatlarında gönüllü olarak çalışan din görevlileri, devletimizin diğer birimleri ile birlikte ciddi bir sorumluluk üstleniyor.

Bütün din görevlileri her zaman olduğu gibi bu zor süreçte de sahadadır. Milletinin ve devletinin hizmetindedir. “Biz bize yeteriz Türkiye’m” kampanyasına en güçlü şekilde maddi olarak destek vermenin yanında çevresindeki ihtiyaç sahiplerine her zamankinden daha çok ve  kendi girişimleri ile yardımcı olmaya devam etmektedirler. Buna bir Osmanlı geleneği olan (zimem) bakkal veresiye defteri satın almak da dâhil. 

Buraya kadar her şey normal, hatta normalin dahi üstünde. 

Sabahtan akşama kadar ev ev, kapı kapı dolaşan, altmış beş yaş üstü yaşlılarımıza ve ihtiyaç sahibi halkımıza hizmet eden din görevlileri, evlerine geç saatlerde geliyor. Ülkemizde son durum nedir? Merakıyla haber sayfalarına ve sosyal medyaya baktıklarında bazı insanların kin ve nefretiyle karşı karşıya kalıyor. 

Oysaki kendilerine küfür eden, dünyada en aşağılık kaç tane cümle varsa onları sarf etmekten çekinmeyen kişiler, evlerinin odalarına kendilerini hapsedip klavye başında küfür yağdırırken, din görevlileri aynı evin kapısında birkaç saat önce küfür yağdıran kişinin anne ve babasına elindeki erzak poşetlerini teslim ediyor. 

Ne garip bir tezat değil mi? Evladı küfür ederken, anne babası Allah razı olsun evladım, Allah devletimize, milletimize zeval vermesin diyor.

Corona Virüs dünyayı etkisi altına aldığında başta İtalya’da din görevlileri meydanlara inmiş, hatta helikopterlerle ülkelerinin üstünde dolaşıp dua etmişti. Türkiye’de ise akşam saatlerinde minarelerden dualar yükselmişti. Almanya’da bizim her fırsatta sesini kısmaya çalıştığımız ezan, meydanlarda duyulur şekilde serbestleşti ve ezanın o mistik ve güven veren etkisi karşısında Almanya halkı şaşkınlığını gizleyemedi. İtalya meydanlarında namaz kılan Müslümanlara, İtalyanlar eşlik ederek tıpkı Müslümanlar gibi secdeye, rükûya eğildi.

Bizler hak dinin mensubu insanlarız ve şuan camilerimizden sürgün yemiş, mabetlerimize giriş yasağı uygulanan Müslüman ümmetiyiz. Kâbe’den adeta kovulan bizleriz. Camilerimizden kovulup, kardeşliğin hakkı olan kucaklaşmaya hasret bırakılarak evlerimizde dahi evlatlarımıza dokunmaktan korkan insanlara dönüştük. Kâbe’yi tavaf etmekten vazgeçmeyen kuşların dahi verdiği mesaja gözlerimizi, kulaklarımızı tıkamış haldeyiz. Ezanın eşsiz güzelliği karşısında, yaşanan özlemi anlamaktan uzak haldeyiz.

Her meslek grubunun görevi kutsaldır. Evine ekmek götürmek için akıtılan her damla ter bu ekmeği helal kılar. Ama görüyoruz ki ülkemizde olduğu gibi Sinop’ta da iflah olmaz bir kesim, yaşanan her olayı Diyanet İşleri Başkanlığı’mıza ve mensuplarına getirmeye kararlı görünüyor. Zannediyorlar ki, diyanet camiasına laf atarak yükselecekler. Zannediyorlar ki, bu saldırılar onlara bir şey kazandıracak. Dini değerlere saldırarak, diyanet mensuplarını aşağılayarak bir şey elde edeceğine inanan bu güruh, alçaldıkça kendisini yükseldi zannediyor. Her fırsatta konuyu dine din, görevlisine getirmeye çalışan, haysiyet cellatlığı görevinden bir türlü vazgeçmeyen bu cahil güruhun yaşanan her olayda diyanet mensuplarını hedef almalarını kınıyoruz. 

Musibetler karşısında birlik olmamız gerekirken ayrıştırmanın türlü yollarını arayan, kendilerine göre bir inanç mekanizması oluşturmaya çalışanları anlayamıyoruz. Din görevlileri kardeşliği öğütlediler diye kardeşlikten nefret eder hale geliyorlar. Bu insanların inançlarına saygı duyduğumuzu belirtmek isteriz. Fakat içlerinde bizim inandığımız dine, imana inanan birileri varsa bu yapılanın yanlış olduğunu kendilerine hatırlatmak isteriz.

Yaşanan felaket ve zorlu süreçlerin birlik ve beraberlikle aşılacaktır. Ülkemizin korona virüsü ile mücadelede tek ses, tek yürek olduğu bir ortamda diyanet mensuplarına saldıranların iyi niyetlerinden söz edemeyiz.  Dini değerler ve diyanet camiasıyla problemi olan bu kişilerin her olayda sözü diyanet mensuplarına getirmelerini, çürümüş ve kokuşmuş düşünce yapısının hezeyanı olarak değerlendiriyoruz.
  Din görevlilerimiz bütün kademesi ile bu güne kadar olduğu gibi, bundan sonrada üzerine düşeni en iyi şekilde yapmaktadır. Bu hezeyan sahiplerinin davranış ve sözleri bizi yolumuzdan alıkoyamaz. İyi niyetten uzak, amaçları üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek olduğu milletimizin takdirindedir. Bu zor süreçte aldığımız devlet terbiyesi ile bu kişileri adli hakkımız saklı kalmak koşulu ile Allaha havale ederek Halkımızın takdirine bırakıyoruz. 

Sahada çalışan sağlık görevlilerimiz başta olmak üzere bütün çalışanlarımıza kolaylıklar diliyoruz. Rabbim bir an öce milletimizi ve bütün insanlığı bu korona musibetinden muhafaza eylesin"

banner664
Yorumlar (1)
eee 1 yıl önce
TÜRK DİYANET VAKIF -SEN SİNOP İL
TEMSİLCİLİĞİNDEN AÇIKLAMA
Çin'de başlayıp,bütün dünyaya yayılan, insanlığı kasıp kavuran korana virüsü; bizim ülkemizi de etkilemiş olup, bine yakın insanımızı kaybetmenin acı ve hüznünü yaşadığımız şu zor günlerde millet olarak daha çok Yardımlaşma ve dayanışmanın gerekliliğine inanıyoruz.
Diyanet İşleri Başkanlığımızda görev yapan başta Diyanet İşleri Başkanımız, teşkilatımızın tüm çalışan mensupları olarak bizler şuna inanıyor ve biliyoruz ki; sevinçler paylaştıkça artar, acılar paylaştıkça da azalır. Bizler de; aziz milletimizin içinde bulunduğu bu zor ve acılı günde üzerimize düşen görevimizi
yerine getirmeye çalışıyor, Necip milletimizin dualarını en büyük sermayemiz sayıyoruz.
Aslında; Yüce Dinimiz İslam insan odaklıdır. İnsanlığın dünya ve ahiret saadetini hedef alır. Her bir din görevlisi, bu şuur ve anlayışla vazife yapar.Onun vazifesi insanın doğumundan ölümüne kesintisiz devam eder.
Biz yolumuz yürür, engel kabul etmeyiz.
14°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Sinop için hangi projenin yapılması daha önemli?
Namaz Vakti 18 Mayıs 2021
İmsak 03:17
Güneş 05:09
Öğle 12:41
İkindi 16:39
Akşam 20:03
Yatsı 21:46
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 36 83
2. M. United 36 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. Liverpool 36 63
6. Tottenham 36 59
7. West Ham 36 59
8. Everton 36 56
9. Arsenal 36 55
10. Leeds United 36 53
11. Aston Villa 36 49
12. Wolverhampton 36 45
13. Crystal Palace 36 44
14. Southampton 36 43
15. Burnley 36 39
16. Newcastle 36 39
17. Brighton 36 38
18. Fulham 36 27
19. West Bromwich 36 26
20. Sheffield United 36 20
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 37 83
2. Real Madrid 37 81
3. Barcelona 37 76
4. Sevilla 37 74
5. Real Sociedad 37 59
6. Real Betis 37 58
7. Villarreal 37 58
8. Celta de Vigo 37 53
9. Athletic Bilbao 37 46
10. Granada 37 45
11. Osasuna 37 44
12. Cádiz 37 43
13. Valencia 37 42
14. Levante 37 40
15. Deportivo Alaves 37 38
16. Getafe 37 37
17. Huesca 37 33
18. Elche 37 33
19. Real Valladolid 37 31
20. Eibar 37 30
banner637