TGF 52. Başkanlar Konseyi Aydın’da Toplandı

Sinop Gazeteciler Cemiyeti (SGC)’nin de üyesi olduğu ve Sinop’tan Cemiyet Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu(TGF) Denetleme Kurulu Üyesi Hikmet Kurada ile Cemiyet Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Turan’ın katıldığı, TGF 52. Başkanlar Konseyi toplantısı Aydın’da yapıldı.

TGF 52. Başkanlar Konseyi Aydın’da Toplandı

Sinop Gazeteciler Cemiyeti (SGC)’nin de üyesi bulunduğu, Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun 52. Başkanlar Konseyi Toplantısı, Aydın Gazeteciler Cemiyetinin ev sahipliğinde, Aydın Valiliği, Aydın Büyükşehir Belediyesi, Efeler, Nazilli, Karacasu, Didim ve Kuşadası Belediyeleri, Adnan Menderes Üniversitesi ve STK'ların desteği ile Aydın’da gerçekleştirildi.

Ülkemizin en deneyimli ve en büyük basın meslek kuruluşu olan ve Sinop Gazeteciler Cemiyeti (SGC)’nin de üyesi bulunduğu, Sinop’tan Cemiyet Başkanı ve TGF Denetleme Kurulu Üyesi Hikmet Kurada ile Cemiyet Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Turan’ın da katıldığı, Türkiye Gazeteciler Federasyonu'nun Aydın'daki 52. Başkanlar Konseyi toplantısına katılan  Heyet, organizasyonun ilk gününde Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak'ı ve ardından da Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan'ı ziyaret ettiler.

Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak, ziyarette yerel medyanın önemine özellikle vurgu yaparken, "Türkiye'nin nabzını aslında Anadolu basını tutuyor. Tirajları veya reytingleri yaygın medyaya oranla düşük olsa da, bana göre yerel medyanın etki gücü çok daha fazladır. Halkın büyük bölümü kendisini ilgilendiren haberlerin birçoğunu yerel medya sayesinde öğreniyor. O nedenle Anadolu basınına hepimiz sahip çıkıp destek olmalıyız" dedi.
Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Yılmaz Karaca da Vali Koçak'ın yerel basına yönelik değerlendirmesinin mutluluk verici olduğunu belirterek, "Sayın Vali'nin Anadolu basını hakkındaki yorumu yüreğimize su serpmiştir. Devletimizin temsilcilerinin tamamı bu düşüncede olsa, yerel basının yaşadığı çok yönlü sorunlar mümkün olduğunca minimize edilir. TGF olarak çeşitli illerimizde yaptığımız toplantılarda o yörenin sorunlarını irdelemekle kalmıyor, Anadolu medyasının ve yerel basında görev yapan gazetecilerin sorunlarını da tartışıp, kamuoyuyla paylaşıyoruz" dedi.

Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Semra Şener ise organizasyona katkı sağlayan ve emeği geçen kurum ve kuruluşların temsilcilerine tek tek teşekkür etti. TGF Heyeti Vali Koçak’ı ziyaret ettikten sonra Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan ile bir araya geldi. İletişim Fakültesi yetkililerinin de katıldığı toplantıda, basın kuruluşları ile üniversitelerin daha yakın ilişki içerisinde olunması yönünde değerlendirmelerde bulunuldu. Daha sonra Üniversite Konferans Salonu'nda "15 Temmuz’da Türk Basını" konulu konferans verildi. Konferansta, Anadolu medyası adına belgesel yapımcısı ve gazeteci yazar İsmail Kahraman'ın sunumu izlendi. Konferans öncesi ise "Tarihçi gözüyle Adnan Menderes" ve "Akademisyen gözüyle medyadaki 15 Temmuz" konulu sunumlar gerçekleştirildi. Aynı gün akşamı Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan’ın ev sahipliğinde verilen “hoşgeldiniz” yemeğine katılan TGF Heyeti, etkinliğin ikinci gününe Seçilmişler Kurulları toplantılarıyla başladı. Yönetim, Yüksek İstişare, Denetim ve Onur Kurulları'nın toplantılarında TGF'nin iç işleyiş konuları ile güncel mesleki değerlendirmeler ele alındı. 

Toplantıya katılanlar daha sonra Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun resepsiyonunda bir araya geldiler. Ardından, Başkan Çerçioğlu ile birlikte Adnan Menderes'in doğup büyüdüğü Çakırbeyli Köyü'nü gezen TGF Heyeti öğleden sonraki bölümde Karacasu ilçesindeki ünlü antik kent olan Afrodisias'ta incelemelerde bulundu. Daha sonra Nazilli'ye geçen TGF Heyeti, Belediye Başkanı Haluk Alıcık'ın konuğu oldu. Belediye önünde Mehter Bandosu ve Efelerin gösterisi ile karşılanan gazeteciler, Atatürk'ün kurdurduğu Türkiye'nin ilk basma fabrikası olan Sümerbank Merinos'u tanırken, Devlet Demir Yolları dışındaki ilk demiryolu yatırımı olma özelliği taşıyan "Gıdı Gıdı Treni" ile sembolik bir gezi yaptı. Nazilli Belediyesi'nin Türkiye'de bir ilk olan "Alzheimer Hastaları Bakım Evi" ve engelliler için özel olarak tasarlanan " Sağlıklı ve Tehlikesiz Yaşam Evi"ni inceleyen heyet akşam da Başkan Alıcık'ın verdiği yemekte bir aradaydılar. 

Türkiye genelinden ve KKTC'den 150'yi aşkın basın mensubunun katıldığı  büyük organizasyonun üçüncü günü, TGF 52. Başkanlar Konseyi Ana Toplantısı, Didim Programı ve akşam da Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun davetiyle yapılan Cumhuriyet Yemeği ile sürdü. Dördüncü gün Kuşadası programıyla devam eden geniş kapsamlı etkinlikler sonunda,Türkiye'nin 65 ilinde görevli Cemiyet Başkanlarının katılımıyla düzenlenen yemeğe Aydın Vali Yardımcısı Mustafa Ayhan, Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı ile Eşi Nil Kayalı, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Semra Şener, Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Ayşe Şerifoğlu ve TGF Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı. Öte yandan toplantı kapsamında Kuşadası'na gelen TGF Başkanı Yılmaz Karaca ve Cemiyet Başkanları için bir şehir turu düzenlendi. Zetinyağı Müzesi, Güvercinada Kalesi ve Efes Kongre Merkezi'ni gezen gazeteciler, Kuşadası'nı çok beğendiklerini, Kuşadası Belediyesi'nin göstermiş olduğu ilgiden dolayı çok memnun kaldıklarını belirttiler.

Etkinlikte konuşan TGF Yönetim Kurulu Genel Başkanı Yılmaz Karaca,”Öncelikle Aydında uğramış olduğu silahlı saldırıda yaralanan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan'a geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bugün KHK kararları ile yine birçok gazete kapatıldı. Çok az diyeceğimiz bir kaç gazete ise yanlışlık oldu denilerek tekrar açıldı. Ama bugün sadece doğuda 14 gazete ve 2 tane TV kanalı için KHK kararı ile kapatılma kararı verildi. Şimdi bu şartlar altında nasıl hür olarak yazacaksın ve nasıl basın özgürlüğü var diyeceksin. Yazdığımız zaman yarın başımıza ne geleceği belli değil ama yazamadığımız zaman bugün bu cumhuriyeti nasıl koruyacağız. Önümüzde işte böyle büyük bir sorun var. Ama biz her zaman yazmaya, mücadele etmeye devam etmek zorundayız ve devam edeceğiz. Son olarak şunu söylemek gerekirse Aydın'da mükemmel bir Başkanlar Konseyi oldu. Aydın Cemiyet Başkanımız başta olmak üzere, Aydın Valiliği'ne, TGF Yönetim Kurulu Üyelerine, Aydınlı gazetecilere, Aydın Büyükşehir ile İlçe belediyelerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Gecede konuşan Aydın Vali Yardımcısı Mustafa Ayhan,” Bugün Cumhuriyet'imizin 93. yıl dönümü. Yani Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kuldan bireye dönüştüğümüz gün. Kadın hakları, ekonomik haklar ve daha birçok haklar ile cumhuriyetin kazanımları bu temelde çok değerlidir. Ama kendimizi bu temelde değerlendirdiğimiz zaman üzerine bir şey kattığımızı düşünmüyorum. Düşünmediğimiz gibi elimizde olan değerlerinde kıymetini ne yazık ki bilmiyoruz. En ufak bir güçlükle karşılaştığımız zaman hemen pes ediyoruz. Bu açıdan hak ve özgürlükler mücadele edilerek alındığı zaman daha anlamlı ve kıymetli olur. Bu gece sizinle bir arada olmaktan çok mutlu olduğumu belirterek Başkanlar Konseyi'nin hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Son olarak konuşan Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı,” Öncelikle, TGF Başkanım başta olmak üzere Türkiye'nin farklı illerinden gelen cemiyet başkanlarının Kuşadası'na gelerek bizi onurlandırdığını belirtmek isterim. Bundan 93 yıl önce ümmetten ulusa dönüşmüş, kapı kulluğundan özgür düşünebilen, sorgulayabilen bireye dönüşmüş ve egemenliğin tek adamdan millete geçtiği Cumhuriyet'imizin 93 yıl dönümünü kutluyorum. Umarım uzun vadede ülkemiz bu karanlık günleri atlatacaktır. Yeter ki biz Çetin Altan'ın dediği gibi enseyi karartmayalım. Çünkü bugün her şeyden fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Uzun lafın kısası şudur; Ben değil biz demeliyiz ki o zaman bu karanlık günleri atlatabiliriz” dedi.

Haber: Hikmet Kurada
banner468

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.