Yurt genelinde Cumhuriyetin 100. yılı coşkusu

NİĞDE (İHA) - Niğde’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 100. yıl dönümü Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle kutlandı.

Niğde’de Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı. Kutlama programında Vali Cahit Çelik ve Belediye Başkanı Emrah Özdemir, vatandaşların bayramını kutladı.

Saygı duruşunda bulunulan ve İstiklal Marşı okunan törende, Niğde Güzel Sanatlar Lisesi korosu tarafından Atatürk’ün sevdiği şarkılar söylendi, öğrenciler tarafından halk oyunları gösterisi sunuldu, şiirler okundu.

Jandarma Asayiş Komando Timi ile Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı Özel Harekata bağlı pilotların helikopter gösterisi bayram alanını dolduran kalabalık tarafından büyük alkış aldı.

Törende konuşan Niğde Valisi Cahit Çelik, "Yüce Türk milleti tarihte eşi benzeri görülmemiş kahramanlık destanları yazarak gerçekleştirdiği Millî Mücadele’nin sonunda bağımsızlığını kazanmış ve tarihin her döneminde olduğu gibi esaret altına girmeyeceğini, tüm dünyaya bir kez daha haykırmıştır. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, aziz milleti ile birlikte kazandığı bu büyük zaferi, Cumhuriyet ile taçlandırmıştır. Büyük Önder ’Türk milletinin karakter ve adetlerine en uygun olan idare cumhuriyet idaresidir’ diyerek; 29 Ekim 1923’te ilan ettiği Cumhuriyet, Türk milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. Cumhuriyet, Türkiye için sadece bir yönetim şekli olmamış, aynı zamanda tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olmuştur. Cumhuriyetle birlikte Türk milletinin ufku genişlemiş ve her alanda büyük atılımlar gerçekleştirilmiştir. Milletimiz, Cumhuriyet ile birlikte milli bir devletin onurlu, özgürce düşünebilen ve eşit haklara sahip yurttaşları haline gelmiş, devletin tek ve gerçek sahibi olmuşlardır. Bu nedenle Cumhuriyet Bayramı aynı zamanda bir vatandaşlık bayramıdır" dedi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, 18.30’da düzenlenecek Fener Alayı ile devam edecek.

BALIKESİR (İHA) - Balıkesir’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 100. yıl etkinlikleri törenlerle kutlandı. Büyük coşkunun yaşandığı kutlamalara vatandaşın ilgisi de yoğun oldu.

Cumhuriyet’in 100. yıl kutlamaları Balıkesir’de çelenk sunumuyla başladı. Çelenk sunumunun ardından Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu, Balıkesir İl Jandarma Alay Komutanı Tümgeneral Nurettin Alkan, 9. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Cihangir Kemal Yüzçelik, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Belgin Uygur ile AK Parti, CHP ve MHP’li milletvekilleri tören alanına geldi.

Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın askeri araç üzerinde halkı selamlamasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu.

Ardından Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu günün konuşmasını gerçekleştirdi.

Vali Ustaoğlu, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 29 Ekim 1923 tarihinde ’Türk milletinin tabiat ve şiarına en uygun idare cumhuriyet idaresidir’ diyerek ilan ettiği Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünü kutlamanın coşkusunu ve heyecanını en önemlisi de gurur ve iftiharını hep birlikte yaşıyoruz. Cumhuriyetimiz 100 yıl önce bugün hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir idare usulü halkın mukadderatını, geleceğini bizzat ve bir fiil idare etmesi esasına dayanır. ’Türkiye Devleti’nin hükümet şekli cumhuriyettir’ ifadeleriyle ilan edilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti milletimizin ortak eseridir. Bu nedenle ülkemiz aziz milletimiz için olduğu kadar, dünyanın mazlum ve mağdurları içinde bir umut ışığı olarak doğmuştur. Cumhuriyet bağımsızlığımızın sembolüdür” dedi.

Vali Ustaoğlu’nun konuşmasının ardından öğrenciler tarafından hazırlanan şiir ve halk oyunları gösterileri sunuldu.

Tören resmi geçit ile sona erdi.

KARS (İHA) - Kars’ta Cumhuriyetin 100. yıl dönümü coşkuyla kutlandı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Hükümet Konağı önünde tören düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören renkli görüntülere sahne oldu. Vali Ziya Polat ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Şahin Yenilmez, halkın bayramını kutladı. Törende konuşan Vali ve Belediye Başkan Vekili Ziya Polat, “Bugün tarihi şan ve şerefle dolu olan aziz milletimizin Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 7 düvele gösterdiği göğsünü siper ederek kurduğu gözümüzün nuru Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümü. Eşsiz bir bağımsızlık mücadelesinin kazanımı olan Cumhuriyetimizin milletimizin birliği, şanlı tarihimizden aldığımız güç, hedeflerimize olan inanç ve kararlılık ile 100’üncü yılımızı bitirerek yeni yüzyılımıza, ’Türkiye Yüzyılı’na giriyoruz. Bu anlamlı gün vesilesi ile öncelikle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları başta olmak üzere şanlı tarihimiz boyunca kanlarıyla, canlarıyla bu toprakları bize vatan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad ediyorum. Yüce milletimizin bu haklı onur ve gurur gününde en büyük bayramımızı sizlerle birlikte kutlamaktan duyduğum memnuniyeti ifade ediyor, sizleri en kalbi duygularımla saygıyla, sevgiyle selamlıyorum” dedi.

Vali Polat’ın konuşmasının ardından Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi.

Program daha sonra şiirlerin okunması, kahramanlık türkülerinin söylenmesi ve 100 öğrencinin zeybek gösterisiyle devam etti. Kağızman Jandarma Taburu’nun gösterisi ve resmi geçit töreniyle program sona erdi.

DÜZCE (İHA) - Cumhuriyet Bayramı’nın 100. yıl dönümü, Düzce’de coşkuyla kutlandı. 7’den 70’e her yaştan vatandaş ellerindeki Türk bayraklarıyla kutlamalara katılırken, askerlerin yaptığı silahlı gösteri büyük ilgi gördü.

Düzce'deki sağanakta istinat duvarı çöken bağlantı yolunda ulaşım normale döndü Düzce'deki sağanakta istinat duvarı çöken bağlantı yolunda ulaşım normale döndü

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 100. yıl dönümü yurdun dört bir yanında olduğu gibi Düzce’de de coşkuyla kutlandı. Kutlamalar, Düzce Valisi Selçuk Aslan ve Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün tebrikleri kabul etmesiyle başladı. Valilik önünde devam eden kutlamalara 7’den 70’e herkes elindeki Türk bayraklarıyla katıldı. Programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajının okunmasının ardından Düzce Valisi Selçuk Aslan günün anısına konuşma gerçekleştirdi.

"Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun"

Vali Aslan, "Bugün geçmişimizden aldığımız güçle ezelden ebede büyük umutlar ve emin adımlarla birlik ve beraberlik içerisinde yürürken Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk milletin karakter ve geleneklerine en uygun idare olarak ifade ettiği geleceğimizin teminatı, dirilişin sembolü Cumhuriyetimizin ilk asrını tamamlayarak 100. yılını kutlamanın gururu ve coşkusunu hep beraber yaşıyoruz” dedi.

Program, kent genelinde düzenlenen resim, şiir, kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle devam etti. Mehteran takımı, folklor ekibi ve Düzce Komando Bölüğü gösteri yaptı. Askerlerin marşlar eşliğinde silahları ile yaptığı gösteri büyük beğeni topladı. Vatandaşlar gösteri sonrasında askerleri uzun süre alkışladı.

Program kortej geçişi ve ışık gösterisiyle sona erdi. Gösterilerde paraşütle gökyüzünden bayrak yağdı.

KIRIKKALE (İHA) - Kırıkkale’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet’in 100. yılı çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Kırıkkale’de çeşitli etkinlikler düzenlendi. Fevzi Çakmak Caddesi’nde düzenlenen törende Vali Mehmet Makas, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Ali Durmuş ve Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, vatandaşların bayramını kutladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajının okunduğu törende Vali Makas, günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı.

Tarihin en anlamlı günlerinden birini yaşadıklarını belirten Makas, 7 düvele karşı kazanılan Cumhuriyet’in 100. yılını idrak ettiklerini söyledi.

Tarih boyunca her zaman yeniden doğuşlara ve şanlı yürüyüşlere imza attıklarını anlatan Vali Makas, "Şanlı tarihimiz boyunca her zaman yeniden doğuşlara, şanlı yürüyüşlere imza atmış olan başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere şanlı ecdadımızı kanlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi, rahmet, minnet ve şükranla yad ediyorum" dedi.

Gösterilerin sunulduğu programda, Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi. İl Jandarma Komutanlığı’nın narkotik köpeği "Tutar"ın yaptığı gösteri vatandaşların ilgisini çekti. Buradaki kutlamalar, tören geçidiyle son buldu.

ÇANAKKALE (İHA) - Çanakkale’de, Cumhuriyetin 100’üncü yıldönümü kutlamaları çerçevesinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, kordon boyunda gerçekleştirilen törenle coşkuyla kutlandı.

Tören, saat 11.00’da kordon boyundaki Kayserili Ahmetpaşa Caddesi’nde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajı okundu. Törene, Vali İlhami Aktaş, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Biçen, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, siyasi parti temsilcileri, daire müdürleri, öğrenciler, askerler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende konuşma yapan Vali İlhami Aktaş, “Büyük yıl dönümleri geçmişin yeniden değerlendirildiği ve bu değerlendirme ışığı altında geleceğin yeniden tasarlandığı tarihi anlardır. Böyle dönemler millete nereden gelip, nereye gittiklerini gözden geçirecekleri bir kolektif düşünme fırsatı sağlar. Bu fırsatları iyi değerlendirip, nereden geldiğimizi ve yarınımızı düşünmek, gelecek nesillere olan bir borcumuzdur” dedi.

Daha sonra öğrenciler tarafından şiir okundu. Ardından İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Komando Bölük Gösterisi ve Mehteran Birliği Gösterisi sunuldu.

Tören, kortej geçişi yapılarak program sona erdi.

Çanakkale Boğazı’nda Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne bağlı römorkör tarafından su gösterisi yapıldı.

KOCAELİ (İHA) - Cumhuriyet Bayramı’nın 100. yıl dönümü Kocaeli’de coşkuyla kutlanmaya başlandı. 7’den 70’e vatandaşlar ellerindeki Türk bayraklarıyla kutlamalara eşlik etti.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 100. yıl dönümü yurdun dört bir yanında olduğu gibi Kocaeli’de de coşkuyla kutlandı. Kutlama ve törenler, Kocaeli Valiliği Karamürsel Alp Salonundaki tebrikleşme ile başladı. Valilik önünde devam eden kutlamalara 7’den 70’e herkes elindeki Türk bayraklarıyla katıldı. Programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajı okundu. Ardından Kocaeli Valisi Seddar Yavuz günün anısına konuşma gerçekleştirdi.

"Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun"

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, "Cumhuriyetimizin 100. yılını büyük bir gurur coşku ve heyecanla kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını, kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad ediyorum. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Aziz Türk milletinin topyekûn bir ruhla yürüttüğü Kurtuluş Savaşını, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün etrafında kenetlenen; Nene Hatun, Şerife Bacı, Seyit Onbaşı, Hasan Tahsin; İzmit’in kurtuluş mücadelesindeki Kara Fatma, Yahya Kaptan, İpsiz Recep, Ahmet Fuat Bey ve daha nice isimsiz kahramanlarla bütün olumsuz koşullara rağmen kazandık. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ’Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir’ diyerek ilan ettiği Cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olmuştur. Bundan 100 yıl önce ağır bedeller ödeyerek, gerçekten çok zor şartlar altında kurduğumuz Türkiye Cumhuriyeti’ni, bugün de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün belirlediği esaslar ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, muasır medeniyetler seviyesinin de üstüne çıkarmak için aynı kararlılıkla, var gücümüzle çalışıyoruz" dedi.

Program, kent genelinde düzenlenen resim, şiir, komposizyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödül verilmesiyle devam etti. Mehteran takımı ve folklor ekibi gösteri yaptı. Kortej ve helikopter geçişleriyle program sona erdi.

Katılımcılar

Programa Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Deniz Eğitim Öğretim ve Kocaeli Garnizon Komutanı Tümamiral Ayhan Gedik, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İl Jandarma Komutanı Albay Murat Bozkurt, milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

BİTLİS (İHA) - Bitlis’te Cumhuriyet’in 100. yılı coşkuyla kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen tören, Bitlis Valisi Erol Karaömeroğlu ve Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay’ın katılanların bayramını kutlamasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajı okundu. Ardından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Bitlis Valisi Erol Karaömeroğlu, “Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümüne ulaşmanın engin gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu en büyük bayramımız, onu sonsuza kadar yaşatmaya ant içmiş yüce milletimize ve Bitlis halkına kutlu olsun. Cumhuriyet Bayramı’nın iki önemli anlamı vardır; birincisi özgürlük, ikincisi de milli egemenlik, yani egemenliğin millete ait olmasıdır. 19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatıp, 29 Ekim1923 tarihinde de ‘Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun irade olan cumhuriyet idaresidir’ diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, milletimize bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. Atatürk’ ün Cumhuriyet projesi, devletin şekliyle ilgili bir değişim olmanın ötesinde daha büyük ve kapsamlı bir değişime tekabül etmektedir. Türkiye’miz Cumhuriyet’in kurulduğu günden bugüne gelişme yönünde büyük mesafeler kat etmiştir ve kat etmeye de devam edecektir. Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümünde, yani 2023’te dünyanın en büyük ve en güçlü ülkeleri arasında yerimizi aldığımız garipsenemez bir gerçektir. Büyük önder Atatürk’ün gösterdiği hedefler açısından yapacaklarımız henüz bitmiş değildir. Ülkemiz, üzerinde bulunduğu coğrafya itibari ile politik, stratejik ve ekonomik bir cazibeye sahiptir. Bu nedenledir ki; binlerce yıldır bu topraklarda aynı bayrak altında yaşayan insanlar üzerinde hep plan üstüne plan yapılmış, oyun oynanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin her zaman iç ve dış düşmanları olmuştur ve olacaktır. Yurdumuzu parçalamak isteyen Sevr sevdalıları her zaman olmuştur ve olmaya devam edecektir” dedi.

Vali Karaömeroğlu’nun konuşmasının ardından şiirlerin okunduğu ve sportif gösterin yapıldığı törende, Cumhuriyet’in 100 yılı dolayısıyla düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Halk oyunları gösterisi ve tören geçişi ile düzenlenen program son buldu.

Programa Bitlis Valisi Erol Karaömeroğlu, Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Eyüp Subaşı, Cumhuriyet Başsavcısı Durmuş Ali Karakoca, kurum amirleri, askeri erkan, polisler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.