banner600

banner534

Nevzat Türkkan emekliye ayrıldı

Sinop eski milli eğitim müdürlerinden Nevzat Türkkan emekli oldu. 

YAŞAM 20.01.2021, 21:20 21.01.2021, 22:48
851

2015-2018 yılları arasında Sinop'ta il milli eğitim müdürlüğü yapan, ardından bakanlık bünyesinde başka bir göreve atanan Nevzat Türkkan, önceki gün yayımladığı veda mesajı ile emekliye ayrıldığını duyurdu. 

ARTIK ÇAYIMI TAM OLARAK İÇEBİLECEĞİM
Nevzat Türkkan duygu yüklü mesajında önemli mesajlarda verdi, hayatında iz bırakan tüm mesai arkadaşlarına ve dostlarına ayrı ayrı teşekkür etti. Türkkan, "43 yılı aşkın eğitim hayatımda bir bardak çayı tam olarak içme imkanım olmadı. Bir iş çıktı yarım kaldı soğudu. Ama tekavütte içmeye başlayacağım. Şimdiye kadar binlerce kişinin gönlüne dokunduğuma inanıyorum. Kazandığım bu güzellik bana yeterde artar" dedi.

Türkkan mesajında şunları söyledi: "12.12.1977  de kendi mahallemdeki Karabük Fevzi Çakmak Ortaokulu /Lisesi ne  atandım. Öğretmen ,Md. Yardımcısı, Md.Baş Yardımcısı, Okul Müdürü  olarak 26 yıl bu okulda görev yaptım. Yaklaşık 10 yıl Karabük Milli Eğitim Md. yardımcısı, 4 yıl Ordu Büyükşehir İl Milli Eğitim Müdürü,4 yıl Sinop İl Milli Eğitim Müdürü  görevini yürütürken toplam görev 43 yılı aşmış ve yaş 65  olmuş, tekavüt olduğum gün bugün. 

Okul ailede başlar. Yetişme tarzımın aklıma gelenlerinden bahsedeyim biraz.

Annemin ve babamın sayesinde. Karabük te cuma günü kurulan cuma pazarından Kayabaşı merdivenlerini  filesi ile çıkamayan bir kişi için ; Oğlum sen elindeki eşyaları bana ver sen şu teyzenin eşyasına yardım et, birisi bir şey istediğinde o büyüğünün isteğini önce yerine getir, büyüklere saygı göster küçükleri koru vb. Çekirdek çitlediğinde yere atılmamasını, elimin içine biriktirip çöpe atmayı. İnsanların geçtiği yere tükürmemeyi, Ağaçların dibine veya suya  ç.ş  etmemeyi (insanlar ağaç dibine gölgeye oturabilecekleri). Suyun mübarek olduğunu. Aşağı taraftakilerin bu suyu içecekleri, Allah her şeyi insanın faydasına yarattığını ve onun yarattıklarına eziyet edilmeyeceğini, Bir mandalinanın renginin göze hoş  geldiğini, kabuğunun konserve kutusu gibi olduğunu, dilim, dilim ,her dilimin içinde dizilmiş su tulumbacıkları ile insanın ağzına layık düzenlendiğini vb, bina yapım ve onarımını,  harç karmayı, vb Asıl mesele insanın gönlüne dokunmak olduğunu, annem ve babamdan öğrendim ve uygulamaya çalıştım. 

Ziyaret ettiğim okullarda  önce öğretmenler odasına gittim. İdareci ve öğretmen arkadaşlarıma öğrencilerimize sevgi, ilgi, bilgi ile yaklaşılmasını, Kalbi kırık çocukların bu dünyayı değiştirebileceklerini, eğitimde hiç bir ferdin feda  edilmeyeceğini.  Öğrencilerin içindekilerini ancak öğretmenlerimizin keşfedeceğini. Kalbine giremediğiniz öğrenciye bir şey öğretilemeyeceğini, müsvedde  bir kağıt olsa da  günlük planın gerektiğini, tasarruflu olmayı, elektrik  su vb.  Pansiyonlu okulları ziyaret ederek hayatta karşılaşabilecekleri sorunları çözebilmeleri ile ilgili  paylaşımlarda bulundum. 
İdareci arkadaşlara  bana seminerlerde anlatılan ve hoşuma da giden; B...ka basmayın. Onu sizden başkası temizlemez. Başınıza gelince beni hatırlayın dedim.

Takip etmediğin işin İş olmadığını. Kesinlikle yarın yapacağınız işleri not alınmasını (şimdi cep telefonuna sesli konuş notu kendi yazıyor )  Söz uçar yazı akılda kalırı hatırlattım. 

Atilla'nın dediği gibi. Kazanılamayacak savaşa çıkmadım. Moralimi bozmadım.. Yediğim darbelerden çok ders çıkardım not aldım. Mazeretini beyan eden bir öğretmene yolluksuz ben Kars tan Karabük'e  geleyim hocam dedi. Yolluksuz yazdığı için hoşuma gitti yardımcı oldum. Ama işi görülünce zamanda biraz geçince dilekçe verdi yolluğunu aldı. Sözünde durmadığı için çok üzüldüm  ve buda bana bir ders olmuştu vb. 
Karabük Fevzi Çakmak Lisesinde ilk göreve 12.12.1977 başladım. 26 yıl çalıştım.  Evim okulumdu.  Bakanlıktan ödenek isteneceğini bile bilmezdik. 1997 yılına kadar Okul Koruma Derneği ile işleri gördük.  Beraber çalıştığım müdürüm Fuat Keskinci beyden idareciliği  öğrendim. Memur, hizmetlilerimiz, öğretmenlerimiz, öğrencilerimizle o okulun mekânsal değişikliklerine imza attık.

Selam Fevzi Çakmak Lisesi ve emektarlarına. 2003 yılında Karabük Milli Eğitim Müdürlüğü müdür yardımcılığı görevime hala görüştüğümüzde o günlerin anılarını anlattığımız arkadaşların teklifi ile göreve başladım. Bir bloknot defterime kim geldi ise isteğini not aldım. Yapabildimse yaptım. Yapamadımsa telefon açtım bilgilendirdim. Geri dönüşü kesin yaptım. Yaptıklarımı defterim üstüne tek çizgi çektim. Silmedim. Yapamadıklarım yapana kadar gözümün önünde idi. Odamda aynı zamanda yazı tahtama da not alırdım. 

Çalıştığım bu sürede Karabük merkez ve ilçelerimize ikili eğitimden normal eğitime geçebilmek adına kamulaştırma, yola terk, tevhit işlerini çözerek eğitim binalarını yapımına vesile oldum. Diler Erdem, Mehmet Beşler, Teftiş Kurulu Başkanı İsmail Özkul ve ekibi, ilçe müdürlerimiz, okul müdürlerimiz, öğretmenlerimiz, memurlarımız hademelerimiz, kantincilerimiz, şoförlerimiz, taşıma servislerimiz, okul aile birliklerimiz, Belediye Başkanımız Rafet Vergili , Hasan Tahsin Yakut. Mehmet Uzun. İsmail Kökcü ve ekibi, Mustafa Aynaci ve ekibi, Tapu ve Kadastro ve diğer kamu kurum ve kuruluşları ve ekiplerine, Cemalettin Sevim, Can Direkci, İzzettin Küçük Valilerime ve yardımcılarına, basınımızın kıymeti mensuplarına, Sivil toplum kuruluşlarına, Teşekkürler. Teşekkürler Karabük.
 
Bu bilgi birikimi ile Ordu Milli Eğitim Müdürü olarak  07.01.2012 de atandım.

Beni bu göreve layık gören Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Milli Eğitim Bakanımız Ömer Dinçer, Zübeyir Yılmaz, Strateji Nurettin Konaklı, Orhan Ergün, Şahin Bilek, İnşaat Emlak Dairesi Başkanları ve ekibine ve Bakanlığımız çalışanlarına, Tüm  İl Milli Eğitim Müdürlerimize, yol gösteren ve yardımcı olan  Başta Valim Orhan Düzgün ve İrfan Balkanlıoğlu ve Vali yardımcılarıma, tüm kaymakamlarıma, İl Genel Meclisi, İl Özel İdaresi.,Yikop. Tüm Belediye Başkanları, Tapu Kadastro, Bayındırlık, kendi Milli Eğitim ekibim ve Diğer kurum ve kuruluşlar ve ekipleriyle Ordu da normal eğitime geçilmesi için tüm arsalarımızda kamulaştırma, tevhid, terkin işlerini çözerek eğitim binalarının yapılmasına vesile oldum. Tabi ki Teftiş kurulumuz Kerim Yılmaz, Temel Şener, Adil Uzun ve ekibine. İlçe Milli Eğitim Müdürlerimiz, okul müdürlerimiz, idarecilerimiz, öğretmenlerimiz, şeflerimiz, memurlarımız, hademelerimiz, taşıma servislerimiz, şoförlerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, Basınımız, İsmail Çelenk ve ekibi, Zeki Gündoğdu  ve velilerimize teşekkürü borç bilirim. Bana kattığınız her şeye teşekkürler Ordu.
 
27.07 2015 de  Sinop İl Milli Eğitim Müdürü olarak göreve başladım. Valilerim Yasemin Çetinkaya ve Hasan İpek himayelerinde eğitimin yanında, kamulaştırma, yola terk, tevhit işlerini çözerek okullaşma problemini çözmek bize nasip oldu. Başta vali yardımcıları, Sinop Belediye Başkanı ve İmar Müdürlüğü ekibine, ilçe kaymakamlarıma, ilçe belediye başkanlarıma ve ekibine, İl Özel İdaresi çalışanlarına, İl Genel Meclisine, Oğuzhan Kurt ve ekibine, Tapu Kadastro ve ekibine, tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, kendi Milli Eğitim  personelime, ilçe müdürlerime, öğretmenlerime, öğrencilerime, şeflerime, memurlarıma, hizmetlilerime, taşıma servislerime, şoförlerime, okul aile birliklerimize, basınımıza, teşekkür ederim. 

Okullarımızı öğretmenlerimizi öğrencilerimizi ziyaret ederek Ķarabük ve Ordu da kazandığım bilgi birikimleri ışığında; Bir kitapta sen anlat projesi ile kitap okuma alışkanlığı, Sinop Tarihini Öğreniyor Projesi ile hem tarih hem de kırsalda ki öğrencilerimize il merkezimiz, Tabyalar, Seyyit Bilal ve Camii (camiin içini ve giriş adabı vb) ziyaret etmelerini sağladık. Ev ziyaretleri yaparak öğrenciyi tanıma, yetiştirme kursu açma çalışmalarını destekledim. Bu projelerde bizlere desteğini esirgemeyen Hasan İpek Valime özellikle teşekkür ederim. 

Öğretmenlik görevime ilk başladığımda ,babam  annem, ailem, mahallem, tanıdıklarım ve öğrencilerim mutlu oldu. Çocuklarımı okuttum. Bu dünyam bana göre çok güzel dolu dolu geçti.

43 yılı aşkın eğitim hayatımda bir bardak çayı tam olarak içme imkanım olmadı. Bir iş çıktı yarım kaldı soğudu. Ama tekavütte içmeye başlayacağım. Şimdiye kadar binlerce kişinin gönlüne dokunduğuma inanıyorum. Kazandığım bu güzellik bana yeterde artar. Her yaş, her yıl kendi içinde güzel. Allah bu devlete zeval vermesin. 

Bu arada çekirdek aileme ve 5 defa ev taşımada bana yardımlarını esirgemeyen çocuklarıma ve damatlarıma  teşekkür ederim. 

Bu yazımda ismini zikredemediğim ama ne çok hatıralar yaşadığımız gönül coğrafyamda ve gönül coğrafyanızda olduğumu inandığım, çay  peynir, zeytin, ekmek, domates vb paylaştığımız dünyanın en güzel insanlarına selam ve saygılar diliyorum"

banner664
Yorumlar (5)
vatandaş 2 ay önce
Canım okul yerleşkesini perişan ettiniz.
ehgea 2 ay önce
yaştan emekli oldu herhalde (65.yaş).
H. KARAKAŞOĞLU 2 ay önce
sayın müdürümüze bundan sonraki yaşamında sağlıklar uzun ömürler dilerim sinop yapılan iyilikleri güzellikleri unutmaz
Sinoplu 1 ay önce
Senin yaptığını kimse yapamaz. Hayırlı uğurlu olsun. Arıyoruz
REİS 1 ay önce
Nevzat bey Milli Eğitim de yapılan atama ve görevlendirmeler konusunda yanınıza gittiğimizde ben bilmem Siyasiler bilir dediniz.O anda yanımızda olan 7 yaşındaki evladım size Müdür değil misin sen çözemiyorsan neden Müdür deniyor demişti..Bu kadar üzerinde vebal varken zordur hocam helalleşmek..Çok şey söylemek lazım ama size ..... anlamazsınız
banner654
banner681
15°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Sinop için hangi projenin yapılması daha önemli?
Namaz Vakti 05 Mart 2021
İmsak 05:36
Güneş 07:01
Öğle 12:56
İkindi 16:05
Akşam 18:41
Yatsı 20:01
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 27 57
2. Beşiktaş 26 57
3. Fenerbahçe 27 55
4. Trabzonspor 27 51
5. Hatayspor 27 46
6. Alanyaspor 27 43
7. Gaziantep FK 27 43
8. Karagümrük 27 41
9. Göztepe 27 36
10. Antalyaspor 27 35
11. Sivasspor 26 33
12. Konyaspor 26 32
13. Malatyaspor 27 31
14. Kasımpaşa 27 29
15. Kayserispor 26 28
16. Rizespor 27 28
17. Başakşehir 27 26
18. Erzurumspor 27 26
19. Ankaragücü 26 23
20. Denizlispor 26 21
21. Gençlerbirliği 26 21
Takımlar O P
1. Giresunspor 24 53
2. Samsunspor 24 50
3. İstanbulspor 24 46
4. Altınordu 24 44
5. Adana Demirspor 24 42
6. Altay 24 41
7. Tuzlaspor 24 41
8. Ankara Keçiörengücü 24 39
9. Bursaspor 24 34
10. Bandırmaspor 24 31
11. Ümraniye 24 31
12. Adanaspor 24 26
13. Boluspor 24 26
14. Menemenspor 24 26
15. Balıkesirspor 24 25
16. Akhisar Bld.Spor 24 19
17. Ankaraspor 24 15
18. Eskişehirspor 24 7
Takımlar O P
1. Man City 27 65
2. M. United 27 51
3. Leicester City 27 50
4. Chelsea 27 47
5. Everton 26 46
6. West Ham 26 45
7. Liverpool 27 43
8. Tottenham 26 42
9. Aston Villa 25 39
10. Arsenal 26 37
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 27 34
13. Crystal Palace 27 34
14. Southampton 26 30
15. Burnley 27 29
16. Brighton 26 26
17. Newcastle 26 26
18. Fulham 27 23
19. West Bromwich 27 17
20. Sheffield United 27 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 24 58
2. Barcelona 25 53
3. Real Madrid 25 53
4. Sevilla 24 48
5. Real Sociedad 25 42
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 25 37
8. Granada 25 33
9. Levante 25 32
10. Athletic Bilbao 24 30
11. Celta de Vigo 25 30
12. Osasuna 25 28
13. Getafe 25 27
14. Valencia 25 27
15. Cádiz 25 25
16. Eibar 25 22
17. Real Valladolid 25 22
18. Deportivo Alaves 25 22
19. Elche 24 21
20. Huesca 25 20
banner637