banner600

banner534

Nevzat Türkkan emekliye ayrıldı

Sinop eski milli eğitim müdürlerinden Nevzat Türkkan emekli oldu. 

YAŞAM 20.01.2021, 21:20 21.01.2021, 22:48
958
banner704

2015-2018 yılları arasında Sinop'ta il milli eğitim müdürlüğü yapan, ardından bakanlık bünyesinde başka bir göreve atanan Nevzat Türkkan, önceki gün yayımladığı veda mesajı ile emekliye ayrıldığını duyurdu. 

ARTIK ÇAYIMI TAM OLARAK İÇEBİLECEĞİM
Nevzat Türkkan duygu yüklü mesajında önemli mesajlarda verdi, hayatında iz bırakan tüm mesai arkadaşlarına ve dostlarına ayrı ayrı teşekkür etti. Türkkan, "43 yılı aşkın eğitim hayatımda bir bardak çayı tam olarak içme imkanım olmadı. Bir iş çıktı yarım kaldı soğudu. Ama tekavütte içmeye başlayacağım. Şimdiye kadar binlerce kişinin gönlüne dokunduğuma inanıyorum. Kazandığım bu güzellik bana yeterde artar" dedi.

Türkkan mesajında şunları söyledi: "12.12.1977  de kendi mahallemdeki Karabük Fevzi Çakmak Ortaokulu /Lisesi ne  atandım. Öğretmen ,Md. Yardımcısı, Md.Baş Yardımcısı, Okul Müdürü  olarak 26 yıl bu okulda görev yaptım. Yaklaşık 10 yıl Karabük Milli Eğitim Md. yardımcısı, 4 yıl Ordu Büyükşehir İl Milli Eğitim Müdürü,4 yıl Sinop İl Milli Eğitim Müdürü  görevini yürütürken toplam görev 43 yılı aşmış ve yaş 65  olmuş, tekavüt olduğum gün bugün. 

Okul ailede başlar. Yetişme tarzımın aklıma gelenlerinden bahsedeyim biraz.

Annemin ve babamın sayesinde. Karabük te cuma günü kurulan cuma pazarından Kayabaşı merdivenlerini  filesi ile çıkamayan bir kişi için ; Oğlum sen elindeki eşyaları bana ver sen şu teyzenin eşyasına yardım et, birisi bir şey istediğinde o büyüğünün isteğini önce yerine getir, büyüklere saygı göster küçükleri koru vb. Çekirdek çitlediğinde yere atılmamasını, elimin içine biriktirip çöpe atmayı. İnsanların geçtiği yere tükürmemeyi, Ağaçların dibine veya suya  ç.ş  etmemeyi (insanlar ağaç dibine gölgeye oturabilecekleri). Suyun mübarek olduğunu. Aşağı taraftakilerin bu suyu içecekleri, Allah her şeyi insanın faydasına yarattığını ve onun yarattıklarına eziyet edilmeyeceğini, Bir mandalinanın renginin göze hoş  geldiğini, kabuğunun konserve kutusu gibi olduğunu, dilim, dilim ,her dilimin içinde dizilmiş su tulumbacıkları ile insanın ağzına layık düzenlendiğini vb, bina yapım ve onarımını,  harç karmayı, vb Asıl mesele insanın gönlüne dokunmak olduğunu, annem ve babamdan öğrendim ve uygulamaya çalıştım. 

Ziyaret ettiğim okullarda  önce öğretmenler odasına gittim. İdareci ve öğretmen arkadaşlarıma öğrencilerimize sevgi, ilgi, bilgi ile yaklaşılmasını, Kalbi kırık çocukların bu dünyayı değiştirebileceklerini, eğitimde hiç bir ferdin feda  edilmeyeceğini.  Öğrencilerin içindekilerini ancak öğretmenlerimizin keşfedeceğini. Kalbine giremediğiniz öğrenciye bir şey öğretilemeyeceğini, müsvedde  bir kağıt olsa da  günlük planın gerektiğini, tasarruflu olmayı, elektrik  su vb.  Pansiyonlu okulları ziyaret ederek hayatta karşılaşabilecekleri sorunları çözebilmeleri ile ilgili  paylaşımlarda bulundum. 
İdareci arkadaşlara  bana seminerlerde anlatılan ve hoşuma da giden; B...ka basmayın. Onu sizden başkası temizlemez. Başınıza gelince beni hatırlayın dedim.

Takip etmediğin işin İş olmadığını. Kesinlikle yarın yapacağınız işleri not alınmasını (şimdi cep telefonuna sesli konuş notu kendi yazıyor )  Söz uçar yazı akılda kalırı hatırlattım. 

Atilla'nın dediği gibi. Kazanılamayacak savaşa çıkmadım. Moralimi bozmadım.. Yediğim darbelerden çok ders çıkardım not aldım. Mazeretini beyan eden bir öğretmene yolluksuz ben Kars tan Karabük'e  geleyim hocam dedi. Yolluksuz yazdığı için hoşuma gitti yardımcı oldum. Ama işi görülünce zamanda biraz geçince dilekçe verdi yolluğunu aldı. Sözünde durmadığı için çok üzüldüm  ve buda bana bir ders olmuştu vb. 
Karabük Fevzi Çakmak Lisesinde ilk göreve 12.12.1977 başladım. 26 yıl çalıştım.  Evim okulumdu.  Bakanlıktan ödenek isteneceğini bile bilmezdik. 1997 yılına kadar Okul Koruma Derneği ile işleri gördük.  Beraber çalıştığım müdürüm Fuat Keskinci beyden idareciliği  öğrendim. Memur, hizmetlilerimiz, öğretmenlerimiz, öğrencilerimizle o okulun mekânsal değişikliklerine imza attık.

Selam Fevzi Çakmak Lisesi ve emektarlarına. 2003 yılında Karabük Milli Eğitim Müdürlüğü müdür yardımcılığı görevime hala görüştüğümüzde o günlerin anılarını anlattığımız arkadaşların teklifi ile göreve başladım. Bir bloknot defterime kim geldi ise isteğini not aldım. Yapabildimse yaptım. Yapamadımsa telefon açtım bilgilendirdim. Geri dönüşü kesin yaptım. Yaptıklarımı defterim üstüne tek çizgi çektim. Silmedim. Yapamadıklarım yapana kadar gözümün önünde idi. Odamda aynı zamanda yazı tahtama da not alırdım. 

Çalıştığım bu sürede Karabük merkez ve ilçelerimize ikili eğitimden normal eğitime geçebilmek adına kamulaştırma, yola terk, tevhit işlerini çözerek eğitim binalarını yapımına vesile oldum. Diler Erdem, Mehmet Beşler, Teftiş Kurulu Başkanı İsmail Özkul ve ekibi, ilçe müdürlerimiz, okul müdürlerimiz, öğretmenlerimiz, memurlarımız hademelerimiz, kantincilerimiz, şoförlerimiz, taşıma servislerimiz, okul aile birliklerimiz, Belediye Başkanımız Rafet Vergili , Hasan Tahsin Yakut. Mehmet Uzun. İsmail Kökcü ve ekibi, Mustafa Aynaci ve ekibi, Tapu ve Kadastro ve diğer kamu kurum ve kuruluşları ve ekiplerine, Cemalettin Sevim, Can Direkci, İzzettin Küçük Valilerime ve yardımcılarına, basınımızın kıymeti mensuplarına, Sivil toplum kuruluşlarına, Teşekkürler. Teşekkürler Karabük.
 
Bu bilgi birikimi ile Ordu Milli Eğitim Müdürü olarak  07.01.2012 de atandım.

Beni bu göreve layık gören Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Milli Eğitim Bakanımız Ömer Dinçer, Zübeyir Yılmaz, Strateji Nurettin Konaklı, Orhan Ergün, Şahin Bilek, İnşaat Emlak Dairesi Başkanları ve ekibine ve Bakanlığımız çalışanlarına, Tüm  İl Milli Eğitim Müdürlerimize, yol gösteren ve yardımcı olan  Başta Valim Orhan Düzgün ve İrfan Balkanlıoğlu ve Vali yardımcılarıma, tüm kaymakamlarıma, İl Genel Meclisi, İl Özel İdaresi.,Yikop. Tüm Belediye Başkanları, Tapu Kadastro, Bayındırlık, kendi Milli Eğitim ekibim ve Diğer kurum ve kuruluşlar ve ekipleriyle Ordu da normal eğitime geçilmesi için tüm arsalarımızda kamulaştırma, tevhid, terkin işlerini çözerek eğitim binalarının yapılmasına vesile oldum. Tabi ki Teftiş kurulumuz Kerim Yılmaz, Temel Şener, Adil Uzun ve ekibine. İlçe Milli Eğitim Müdürlerimiz, okul müdürlerimiz, idarecilerimiz, öğretmenlerimiz, şeflerimiz, memurlarımız, hademelerimiz, taşıma servislerimiz, şoförlerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, Basınımız, İsmail Çelenk ve ekibi, Zeki Gündoğdu  ve velilerimize teşekkürü borç bilirim. Bana kattığınız her şeye teşekkürler Ordu.
 
27.07 2015 de  Sinop İl Milli Eğitim Müdürü olarak göreve başladım. Valilerim Yasemin Çetinkaya ve Hasan İpek himayelerinde eğitimin yanında, kamulaştırma, yola terk, tevhit işlerini çözerek okullaşma problemini çözmek bize nasip oldu. Başta vali yardımcıları, Sinop Belediye Başkanı ve İmar Müdürlüğü ekibine, ilçe kaymakamlarıma, ilçe belediye başkanlarıma ve ekibine, İl Özel İdaresi çalışanlarına, İl Genel Meclisine, Oğuzhan Kurt ve ekibine, Tapu Kadastro ve ekibine, tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, kendi Milli Eğitim  personelime, ilçe müdürlerime, öğretmenlerime, öğrencilerime, şeflerime, memurlarıma, hizmetlilerime, taşıma servislerime, şoförlerime, okul aile birliklerimize, basınımıza, teşekkür ederim. 

Okullarımızı öğretmenlerimizi öğrencilerimizi ziyaret ederek Ķarabük ve Ordu da kazandığım bilgi birikimleri ışığında; Bir kitapta sen anlat projesi ile kitap okuma alışkanlığı, Sinop Tarihini Öğreniyor Projesi ile hem tarih hem de kırsalda ki öğrencilerimize il merkezimiz, Tabyalar, Seyyit Bilal ve Camii (camiin içini ve giriş adabı vb) ziyaret etmelerini sağladık. Ev ziyaretleri yaparak öğrenciyi tanıma, yetiştirme kursu açma çalışmalarını destekledim. Bu projelerde bizlere desteğini esirgemeyen Hasan İpek Valime özellikle teşekkür ederim. 

Öğretmenlik görevime ilk başladığımda ,babam  annem, ailem, mahallem, tanıdıklarım ve öğrencilerim mutlu oldu. Çocuklarımı okuttum. Bu dünyam bana göre çok güzel dolu dolu geçti.

43 yılı aşkın eğitim hayatımda bir bardak çayı tam olarak içme imkanım olmadı. Bir iş çıktı yarım kaldı soğudu. Ama tekavütte içmeye başlayacağım. Şimdiye kadar binlerce kişinin gönlüne dokunduğuma inanıyorum. Kazandığım bu güzellik bana yeterde artar. Her yaş, her yıl kendi içinde güzel. Allah bu devlete zeval vermesin. 

Bu arada çekirdek aileme ve 5 defa ev taşımada bana yardımlarını esirgemeyen çocuklarıma ve damatlarıma  teşekkür ederim. 

Bu yazımda ismini zikredemediğim ama ne çok hatıralar yaşadığımız gönül coğrafyamda ve gönül coğrafyanızda olduğumu inandığım, çay  peynir, zeytin, ekmek, domates vb paylaştığımız dünyanın en güzel insanlarına selam ve saygılar diliyorum"

banner664
Yorumlar (5)
vatandaş 7 ay önce
Canım okul yerleşkesini perişan ettiniz.
ehgea 7 ay önce
yaştan emekli oldu herhalde (65.yaş).
H. KARAKAŞOĞLU 7 ay önce
sayın müdürümüze bundan sonraki yaşamında sağlıklar uzun ömürler dilerim sinop yapılan iyilikleri güzellikleri unutmaz
Sinoplu 7 ay önce
Senin yaptığını kimse yapamaz. Hayırlı uğurlu olsun. Arıyoruz
REİS 7 ay önce
Nevzat bey Milli Eğitim de yapılan atama ve görevlendirmeler konusunda yanınıza gittiğimizde ben bilmem Siyasiler bilir dediniz.O anda yanımızda olan 7 yaşındaki evladım size Müdür değil misin sen çözemiyorsan neden Müdür deniyor demişti..Bu kadar üzerinde vebal varken zordur hocam helalleşmek..Çok şey söylemek lazım ama size ..... anlamazsınız
banner715
27°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Sinop için hangi projenin yapılması daha önemli?
Namaz Vakti 28 Temmuz 2021
İmsak 03:32
Güneş 05:22
Öğle 12:51
İkindi 16:48
Akşam 20:10
Yatsı 21:52
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
banner637