İSTANBUL (AA) - Uluslararası e-ticaret fuarı WORLDEF ISTANBUL 2024'ün perakende ve e-ticaret sektörlerinin temsilcilerini ağırladığı etkinlik, üçüncü gününde devam ediyor.

Anadolu Ajansının (AA) Global İletişim Ortağı olduğu WORLDEF ISTANBUL 2024, İstanbul Yenikapı Etkinlik Alanı'nda oturumlarla sürüyor.

Fuarın üçüncü gününde "Pazaryerinde Alışveriş Yapmak Kime Ait?" başlıklı panel gerçekleştirildi.

Panelde konuşan Hepsiburada Moda, Ev ve Pazaryeri Başkanı Mazhar Özsoy, Türkiye'de pazar yerlerinin 2015'ten itibaren büyümeye başladığını anlattı.

Özsoy, "Türkiye pazarı oldukça zengin. Hala birçok pazar yeri faaliyet gösteriyor. Rekabetçilik anlamında agresif bir pazar olduğunu söyleyebilirim." ifadelerini kullandı.

Perakende mağazası olan markalarda "resmi satıcı" ikonu bulundurduklarını kaydeden Özsoy, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Müşteride bu durum ekstra bir güven algısı oluşturuyor. Kim olduğu belli olmayan satıcıdan ziyade markanın sahibinden o alışverişi yamak daha güvenilir alışverişi tetikliyor. Bir marka altında aslında bir ürünün 20 tane, 30 tane satıcısı da olabiliyor. Özellikle gönderi süresi, mağazanın bundan önceki alışverişlerden kazandığı elde ettiği müşterilerin verdiği puan çok etken. Yüksek mağaza puanı, daha hızlı gönderi, daha hızlı servis müşteride tercih sebebi olabiliyor."

AVM'lerin mevcut durumu ve gelecek potansiyelleriyle ilgili görüşünü aktaran Özsoy, "Markaların ürün gamları çok geniş. Mağazalardaki metrekare kısıtlarından dolayı bunların tamamının mağazada sergilenmesi çok mümkün olmuyor. Dolayısıyla, ileriki dönemlerde bu deneyimin değişerek, mağazaların biraz daha vitrin gibi olacağını düşünüyorum. Tanıtım-katalog ürünleri mağazada olacak. Seçkinin geri kalanı çevrim içi storlarda tıkla ve topla gibi gelişecek gibi." değerlendirmesini yaptı.

- "3 bine yakın ürün çeşitliliğimiz var"

Bella Maison Üst Yöneticisi (CEO) Muhammed Tan, yurt dışı ve yurt içinde faaliyette olduklarını,10 farklı ülkede 20'ye yakın mağazalarıyla hizmet verirken, hem fiziksel hem de çevrim içi satış yaptıklarını aktardı.

Tan, yurt içindeki satışlarda çevrim içi alışveriş tercihinin daha fazla olduğunu, yurt dışında ise fiziksel alışverişin daha aktif olduğu bilgisini paylaştı.

Marka olmanın getirdiği belli dinamikler bulunduğundan söz eden Tan, müşteriyle kurulması gereken bağlar olduğunun altını çizdi.

İş Bankası "Karneni Göster Kitabını Al" kampanyası 17 yaşında İş Bankası "Karneni Göster Kitabını Al" kampanyası 17 yaşında

Marka olarak ürün gamlarına değinen Tan, şunları kaydetti:

"3 bine yakın ürün çeşitliliğimiz var. Ev ürünlerinde, evi tamamlayabileceğini düşündüğünüz bütün ürün grupları Bella Maison'da bulunuyor. Ev dekorasyonu, yastıklar, dekoratif ürünler, mutfağı kapsayabilecek ürünler, sunumları kapsayabilecek ürünler, tekstil grupları, bardaklar, kadehler, yatak odası ve banyoyu kapsayabilecek ürünler yer alıyor."

Koleksiyonlarının kendi tasarımcılarına ait olduğuna işaret eden Tan, "Bizim bütün alametifarikamız Bella Maison bütün koleksiyonlarını kendi tasarımcılarıyla oluşturuyor. Dışarıdan pek fazla desen ve tasarım satın almıyoruz. Ancak küreselde gerçekten ün kazanmış tasarımcılarla işbirlikleri yapabiliyoruz." şeklinde konuştu.

Fuar, oturumlarla devam ediyor.

Kaynak: aa