Sinop Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) Başkanı Ayhan Özhan, Cumhuriyetin 100. yılında profesyonel ligde takımı olmayan il kalmaması çağrısında bulundu.

Özhan, profesyonel ligde takımı olmayan 14 ilin ASKF başkanları ile eş zamanlı İl Özel İdaresi Tesisleri'nde basın toplantısı yaptı.

Türkiye'de son yıllarda çok büyük spor yatırımları yapılmasına rağmen halen 16 ilde profesyonel futbol takımı bulunmadığına işaret eden Özhan, Bölgesel Amatör Lig (BAL) takımlarının 3. Lig'e yükseltilmesi talebinde bulunduklarını vurguladı.

Sinop'un da profesyonel ligde takımı olmadığını belirten Özhan, "İlimizin yanı sıra ülkemiz genelinde 16 ilimizde de profesyonel takım bulunmamaktadır. 16 ilimizde yerleşik nüfus olarak toplam 4 milyon 507 bin, bu illerin nüfusuna kayıtlı olup yurt içi ve yurt dışına dağılmış ancak halen hemşehricilik ilişkileri devam eden yaklaşık 15 milyon vatandaşımızın illerinde profesyonel futbol takımı görme istek ve arzuları giderek çok üst düzeylere varmıştır. Ülkemizde spor dalları arasında futbol birinci sırada gelmektedir. Futbol sadece izlenmesi bakımından birinci sırada olmayıp, lisans sayıları bakımından da birinci sıradadır." diye konuştu.