VİCDAN


Elif Baş

Elif Baş

Okunma 04 Şubat 2019, 12:32

“Vicdan hayat kurtarır”

 Onkoloji uzmanı Doç.Dr. Yavuz Dizdar’ın geçtiğimiz aylarda çıkan kitabının adı.

Kitapta en çok dikkatimi çeken doktorun hazır süt, yoğurt ve pilicin kanserle olan ilişkisinin analiz edildiği çalışmasının 2013 yılında Ulusal Onkoloji Kongresi tarafından kabul edilmediğini anlattığı bölümler oldu. Bilimsel bir kongrede günümüzde neredeyse herkesin ailesinde görülen “asrın vebası” bir hastalığın sebeplerinin tartışılmasının reddedilmesi bunun yerine daha çok hastalığın oluşumundan sonraki tedavi yöntemleri ve ilaçların tartışılmaya değer bulunması oldukça üzücü ve düşündürücü…

Yavuz Dizdar kitabında “ bir “network” iş ağı oluşturulmuş. “Networkun” bir ucunda ilaç endüstrisi var ister istemez, öbür ucunda gıda endüstrisi var. Gıda endüstrisinden bilgi olarak çıkarılanlar ilaç endüstrisinde de kullanılıyor doğal olarak. İlaç endüstrisi aynı anda hem besicilik için ilaç üretip hem kanser için ilaç üretiyorsa ben bir şeyleri bizden çok daha iyi bildiğini düşünürüm” diyor.

Açıkçası ben “gıda-hastalık-ilaç” ilişkisinin bildiğimizden çok daha farklı bir “işleyişte” olduğunu düşünenlerdenim.

Mevzuya çekirdekten başlamak gerekirse 2006 yılında çıkan “Tohumculuk Kanunu” ile her ne kadar yerli tohumlar da sertifikalandırılabilir olsa da,   özellikle küçük çiftçiler için sürecin zorlukları sebebiyle yerli tohumun satışı yasaklı hale gelmiştir. Gelinen noktada tohum ithalatımız ihracatımızı geçmiş, yerli “ata” tohumumuzun yerini sadece bir sene verim alınabilen hibrit(melez)  tohumlar almış, doğanın dengesi ve türlerin yok edilmesi tehdidi doğmuş ve tohumculuk alanında kamu yerini özel sektöre ve hatta yabancı kaynaklara bırakmıştır.

Ülkemizde GDO içeren gıda üretimine ve ithalatına 2010’dan itibaren yasak getirilmişken, “aslında sınırlama getirilmişken”,  GDO içeren soya ve mısır ürünlerinin hayvan yemlerinde kullanılmasına izin verilmektedir.

Daha büyük ve daha uzun süre dayanabilen meyve ve sebzeler, daha hızlı büyüyen piliçler, daha fazla et ve süt veren hayvanlar... GDO’yu gerekli görenlerin “bunlar hızla artan dünya nüfusunun ihtiyaçlarını karşılamak içindir” savunması hiç de inandırıcı değil. Çünkü bütün bunlar aslında insan hırsının ve aç gözlülüğünün artık “kendisini” de yok etme seviyesine dayandığı noktadır.

Doğal gıdalarda durum böyleyken hazır yoğurt, süt, peynir de dahil olmak üzere paketlenmiş market ürünlerinin ne kadar sağlıklı olduğu bir tarafa önce ne kadar “gerçek” gıda olup olmadığı aydınlatılmalıdır.

Giderek artan hastalıklara, geçmek bilmeyen öldüren bir garip “griplere”  ve yaygınlaşan kanser vakalarına uygulanan tedavi yöntemlerinin ve ilaç sektörünün denetim mekanizmalarının yeniden ele alınması ve sorgulanması gerekir artık…

Yanlış nerden gelirse gelsin yanlışa “yanlış” diyebilmeli, suya sabuna dokunmalı ve yanlıştan dönmeyi öğrenmeliyiz. “Vicdan” dediğimiz şey tam da budur çünkü…

Bazı doktorlarımız ve bilim insanları bu konuları ele alıp, çözüm için farklı bakış açılarıyla açıklamalar yaparken karşı görüşte olan doktorların farklı görüşleri bilimsel çerçevede tartışmak yerine dogmatik bir tahammülsüzlükle konuşulmasının dahi men edilmesini bekledikleri gayet açıktır. Otoritelerin kabul ettiği ne varsa hiç sorgulamadan dayatmayı tercih edenlerin ama “Dünya Sağlık Örgütü şöyle diyor”, “Amerika’da bu böyle uygulanıyor” gibi çıkışlarını halk gayet iyi okumaktadır.

Hepimiz gelecek nesiller için aynı kaygıları taşıyoruz. Bu yüzden farklı yöntemlerin araştırılmasını ve tartışılmasını sanki modern tıbba karşı çıkmak gibi bir algıya dönüştürmenin hiçbir faydası olmayacaktır.

Hastalık-gıda ilişkisinde olduğu gibi hastalığa sebep olan diğer etkenlerin de  özgürce araştırıldığı ve öncelikli amacın hastalıkların ortadan kaldırılması olan “temiz vicdanlı” platformlara her zamankinden daha fazla ihtiyacı var bu ülkenin…

Yavuz Dizdar kitabında kendisine sorulan “kanserin ilacı bulunacak mı” sorusunu “Bulunmayacak çünkü arayışımız yok. Beri yandan en kazançlı alan bu” şeklinde yanıtlamış.

Gerçek olmamasını eğer gerçekse de artık değişmesini diliyorum.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Uzman - 5 ay önce
Doğruları söyleyen vicdan sahibi insanların konuşması gerekmiyormu artık geleceğimizi çocuklarımızı birileri göz göre göre zehirliyorlar.Kalemine sağlık vicdan sahibi insan
Misafir Avatar
ELİF BAŞ - 5 ay önce @Uzman
TEŞEKKÜR EDERİM..
Avatar
Yusuf - 5 ay önce
Çok güzel ve önemli bir yazı olmuş bu konularda daha fazla yazı yazmanızı bekliyoruz
Avatar
Validesultan - 5 ay önce
Destekliyoruz
Avatar
hlm - 5 ay önce
Geleceğin (yakın veya uzak gelecek) savaş sebeplerinden birisi olan gıda ile ilgili ne yapabilirizin çok iyi irdelenmesi lazım gerçekten. Yine çok hassas bir konu gayet veciz kelimelerle ifade bulmuş.
Misafir Avatar
Elif Baş - 5 ay önce @hlm
çok teşekkür ediyorum. çok zarifsiniz..
Avatar
Vera - 5 ay önce
Malesef bi türlü çözülemeyen kanayan yaramız
Misafir Avatar
ELİF BAŞ - 5 ay önce @Vera
evet nedenseçözülemiyor. ilgin desteğin için çok teşekkürler
Avatar
Gülsüm Huri Çelebi - 5 ay önce
Bir tarafta her eve giren kanser gerçeği,diğer tarafta vicdansız ilaç ve gıda sektörü. Çok önemli bir konuya parmak başmışsınız Elif Hanim.Rabbim sonumuzu hayr etsin
Avatar
Vatandaş - 2 ay önce
Sadece bunlar mı kanser ediyor insanları?Adeletsizlikler,yenilen haklar,doğruyu söyleyenin sanki yanlış birşey söylemiş gibi tepki alması,ilişkilerin menfaat üzerine kurulması,vicdanlı insanların yapılan vicdansızlıklara dayanamaması,çocuklarımızın geleceğinden kuşku duyma,kul hakkı yenmesi vb. gibi daha saymakla bitmeyecek meseleler de bence kanseri tetikleyici konular.Allah hepimize yardım etsin.Kanserle savaşan hastalarımıza Rabbim şafi ismiyle şifa versin.