banner600

banner534

Altay; “MHP VE HDP YOKSA BİZDE YOKUZ!”

CHP Snop eski Milletvekili, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, "Eğer MHP ve HDP seçim hükümetinde yer almazsa biz de yer almayız." dedi.

ÜLKE GÜNDEMİ 19.08.2015, 21:03 20.08.2015, 00:04 Vitrinhaber2
1846
Altay; “MHP VE HDP YOKSA BİZDE YOKUZ!”


CHP Snop eski Milletvekili, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, "Eğer MHP ve HDP seçim hükümetinde yer almazsa biz de yer almayız." dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, kurulacak olası bir seçim hükümetine MHP'nin ardındanHDP'nin de üye vermeme kararı alması durumunda kendilerinin de bu hükümete bakan vermeyeceğini belirtti.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile dün yaptığı görüşmede koalisyon ihtimallerinin sona erdiğini söylemesinin ardından hükümet kurma görevini bu akşam Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a iade etme kararı aldı.MHP ise kurulacak bir seçim hükümetine HDP ile yan yana yer almamak için üye vermeyeceğini dün gece açıkladı.

"AKP'NİN ÇOĞUNLUKTA OLDUĞU HÜKÜMETE PAYANDALIK YAPMAYIZ"
Reuters'a değerlendirmelerde bulunan Altay, anayasanın 116. maddesine göre kurulacak bir seçim hükümetine muhalefet partilerinin üye vermeye çok olumlu bakmadıklarını belirterek, "MHP zaten bu hükümete üye vermeyeceğini açıkladı. HDP de çok olumlu değil bu konuda. Eğer HDP de üye vermezse AKP'nin çoğunlukta olduğu bir hükümete biz payandalık yapmayız, biz de bakan vermeyiz."
Altay, bunu partinin yetkili kurullarında değerlendireceklerini de sözlerine ekledi.

"SARAY'IN YAPMASI GEREKEN GÖREVİ CHP'YE VERMEKTİR"
Davutoğlu'nun görevi bu akşam Erdoğan'a iade etmesinin ardından hükümet kurma yetkisinin kendilerine verilmesi gerektiğini söyleyen Altay, şunları kaydetti:
"Saray'ın yapması gereken, görevi hemen bu akşam 2100'de CHP'ye vermektir. O durumda biz görüşmelere hemen yarın başlarız. HDP'nin dışarıdan desteklediği bir hükümeti MHP ile kurmak isteriz. Ama bu olmazsa da CHP azınlık hükümetini de kurarak ülkeyi seçime götürmek mümkündür."

ALTAY MECLİS'TE BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, hükümet kurma sürecine ilişkin, "Güvenerek ve inanarak söylüyorum ki Sayın Devlet Bahçeli saray entrikalarının aleti olmayacak, bu tuzağa düşmeyecek. Dolayısıyla Türkiye'yi bir CHP azınlık hükümeti ile seçime götürmek ihtimali daha güçlü ve yüksek gibi duruyor" dedi.
Altay, TBMM'de gazetecilerin hükümet kurma sürecine ilişkin sorularını yanıtladı.
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bugün akşam saatlerindeCumhurbaşkanı RECEP TAYYİP ERDOĞAN'a hükümeti kurma görevini iade etmesinin beklendiği ifade edilerek, "Bu noktada Cumhurbaşkanı'ndan ne bekliyorsunuz?" sorusu üzerine, "19.30 Erdoğan-Davutoğlu görüşmesi var. Bir saat sürdüğünü varsayalım, 20.30. 21.00'de de Sayın Cumhurbaşkanı'nın anamuhalefet partisi liderine görev vermesi işin olması gerekeni, yakışanı, anayasanın emrettiği kısmıdır" dedi.

"39 GÜNDÜR SARAY ENTRİKALARINI İZLİYORUZ"
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hükümet kurma görevini Davutoğlu'na vermesinin üzerinden geçen süreye ve gelinen noktaya işaret eden Altay, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Ama 39 gündür Türkiye'de saray entrikalarını izliyoruz, hep beraber. 39 gün boyuncaAdalet ve Kalkınma Partisi'nin bir koalisyon arayışı olmadı. 39 gün boyunca Adalet ve Kalkınma Partisi kısa süreli, iki aylık bir seçim hükümetine payanda ortak aradı. Millet her şeyi biliyor, her şeyi görüyor. AKP'nin samimi bir koalisyon kurma arayışı olsaydı, bugünTürkiye bu tarihi fırsatı kaçırmamış olurdu. Türkiye'deki kutuplaşma, ekonomideki kırılganlık, demokrasideki daralma, içine düştüğümüz neredeyse savaş ortamını çözmenin tek yolu da geniş tabanlı bir hükümetti. Bunu topluma da AKP'ye de anlatmaya çalıştık. Topluma anlattık, AKP'ye anlatamadık. Geldiğimiz noktada, sarayın da basıncıyla çok hızlı bir seçim yapılması öngörülüyor. Ama erken seçim Türkiye'ye yapılabilecek en büyük kötülüktür."
CHP'nin erken seçim durumunda oyunu artıracak tek parti olduğunu, buna rağmen yeni bir seçimi yararlı görmediklerini vurgulayan Altay, partisinin her zaman, önce Türkiyeanlayışı ile hareket ettiğini kaydetti.

"39 GÜNÜ KAYBETMİŞİZ. YENİDEN AKP İLE BİR OTURMAYA GEREK VAR MI BİLEMEM"
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun hükümeti kurmakla görevlendirilmesi halinde nasıl bir yol izleyeceği sorusunu da yanıtlayan Altay, bunun öncelikle Merkez Yönetim Kurulu'nda değerlendirileceğini belirtti. Altay, "Ama zaten 39 günü kaybetmişiz. YenidenAKP ile bir oturmaya gerek var mı bilemem. Olması gereken MHP ve HDP'nin desteğini alarak bir CHP azınlık hükümetidir" dedi.
Öncelikle MHP'ye bir koalisyon teklifi de götüreceklerinin altını çizen Altay, amaçlarınınTürkiye'yi CHP'nin başkanlığında seçime götürmek değil, mümkünse koalisyon hükümeti kurmak olduğunun altını çizdi.
Matematiksel olarak buna imkan olduğuna işaret eden Altay, şöyle konuştu:
"MHP'nin, Sayın Bahçeli'nin bu konudaki tavrını, görüşünü, anlayışını almamız, ölçmemiz lazım. Koalisyon olmuyorsa, CHP'nin kuracağı bir azınlık hükümeti ile Türkiye erken seçime gitmeli. Diğer bir seçenek de 116. maddeye göre Cumhurbaşkanı'nca görevlendirilecek bir başbakan tarafından kurulacak bir hükümettir. O hükümete de hemMHP hem HDP üye vermeyeceklerini sanıyorum açıkladılar."
Anayasa'nın 116. maddesi gereğince kurulacak hükümete CHP'nin üye verip vermeyeceğinin de sorulduğu Altay, "İki muhalefet partisinin üye vermediği ve ağırlıklıAKP'li üyelerden oluşacak bir hükümette biz payanda olarak bulunmayı arzu etmeyiz. Ama nihai kararı MYK'mız verir" dedi.

"BAHÇELİ, SARAY ENTRİKALARINA ALET OLUP TÜRKİYE'NİN ANAHTARINI AKP'YE VERMEZ"
Altay, "MHP hiçbir şekilde HDP ile aynı ortamda bulunmayı istemedi. Sayın Kılıçdaroğlu, Sayın Bahçeli'yi HDP hassasiyetine rağmen ikna edebilir mi?" sorusu üzerine ise MHPGenel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'ın bir televizyon kanalının canlı yayınında yaptığı değerlendirmelere işaret etti.
"Semih Bey'i izledim. Olumluydu bence yaklaşımı. Negatif değildi en azından" diyen Altay, şunları kaydetti:
"Sayın Bahçeli'nin 39 gündür sergilenen bu saray entrikalarına teslim olacağına ihtimal vermem. Saray bir projeksiyon geliştirdi, Türkiye'nin 40 gününü, hatta 2-2,5 ayını çaldı. Şimdi Sayın Bahçeli böyle bir alternatif çıkmış iken bu alternatifi elinini tersiyle itip desaray entrikalarına alet olup tekrar Türkiye'nin anahtarını AKP'ye vermez diye düşünüyorum."

"BİZ ETTİĞİMİZ YEMİNE ARKADAN DOLANMAYIZ"
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun önceki açıklamaları işaret edilerek, hükümetkurma görevini almasının söz konusu olması halinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne gidip gitmeyeceğinin sorulması üzerine de Altay, "Hükümet kurma göreviyle ilgili, bu anayasanın amir bir hükmüdür. Sayın Kılıçdaroğlu duygularıyla devlet işlerini birbirine karıştırmayacak kadar da tecrübeli bir devlet adamıdır. Yeter ki Sayın Cumhurbaşkanı'istişari görüşmeler yapacağım' adı altında son 6 günü de çalmasın" değerlendirmesinde bulundu.
Altay, "Görevlendirme dışında Saray'a çıkmayacaksınız, böyle mi anlayalım" sorusuna ise "İstişare edecekse gelsin kendisi, Sayın Baykal'la mesela Dışişleri Konutu'nda görüştü. O ayrı. Ama görevlendirme ayrı bir durumdur, anayasal bir durumdur. Sayın Kılıçdaroğlu ve CHP hukukun üstünlüğüne ve anayasaya sadakate yemin etti. Biz ona uyarız. Biz ettiğimiz yemine arkadan dolanmayız" diye konuştu.
Meclis'in ülkeyi seçime götürme seçeneğinin ortadan kalktığı belirtilerek, "İki yol mu kaldı? Cumhurbaşkanı'nın seçime götürmesi ya da CHP azınlık hükümeti" şeklindeki soruyu da yanıtlayan Altay, "Özellikle MHP tarihi bir dönemeçte. İki seçenek var; ya 116'ya göre bir hükümet ya da CHP'nin kuracağı bir azınlık hükümetiyle seçim. Ama ikisinde de seçim var" ifadesini kullandı.

SEÇİM TARİHİ TAHMİNİ
Seçim tarihine ilişkin tahminin de sorulduğu Altay, 25 Ekim ve 1 Kasım tarihlerinin olabilirliğini yüksek bulduğunu söyledi.
Altay, bir başka soruyu yanıtlarken de "İnisiyatif Sayın Bahçeli'nin kararında, tavrındadır. Ben tekrar güvenerek ve inanarak söylüyorum ki Sayın Devlet Bahçeli saray entrikalarının aleti olmayacak, bu tuzağa düşmeyecek. Dolayısıyla Türkiye'yi bir CHP azınlık hükümeti ile seçime götürmek ihtimali daha güçlü ve yüksek gibi duruyor" diye konuştu.

SEÇİM HÜKÜMETİ
Hükümeti kurmakla görevlendirilen siyasi parti liderlerinin başarısız olması halindeCumhurbaşkanı 45 gün içinde ülkeyi erken seçime götürebiliyor. Bu durumda seçime, her partinin üye oranına göre kurulacak olan seçim hükümetiyle gidiliyor.
 
banner664
Yorumlar (23)
Weciki 5 yıl önce
Adam hala HDP diyor yetmedimi bukadar şehit gavursunuz alayiniz
Cem UZAN 5 yıl önce
hdp lileri bakan yapacaksınız inşallah baraj altı kalırsın
Y:OZAN 5 yıl önce
iste chpnin gercek yüzü,birdaha yine ortaya cikmis oldu,neymis hdp denilen bölücü terör örgütü hdp yoksa bizde yokuz ,memleketi yakip yikmaya calisan bir terorist partinin borazanciligini kimler yapiyor?.hani chp ataturkun partisiydi ?vay yavrum vayyyyyyy.sasirmadim dogrusu hdp nin es partisi, hangi olayda devlet zarar görecekse chp ser cephesi orada.bu zalim ser cephesine (chp mhp pkk paralel) allah c:c: bunlara firsat vermesin amin. sonuc olarak sizin hesabınız varsa allah c.c.nin ve bu aziz milletin de bir hesabı vardır.biz sırtımızı allaha dayadık.sizinkiler ypj'ye ypg'ye ve pyd'ye, elbet yıkılacak.ama bizimkiler daim kalacak.allah yardımcımızdır.canımız sıkılınca hasbünallah sevinince allah deriz.chp sırtını hdp ye o sırtını başka yere iyi bir zincirleme.onun sonu nere varır bilmem.allah bu milleti kimseye muhtac etmeyecektir.göreceksiniz.ne yaparsaniz yapin hepsi bos cünkü göklerden gelen ilahi bir karar vardır.
ANTEN SADIK/ŞEHİTLERDEN UTANAN YOK MU 5 yıl önce
bir medeni ülkelerde yapılan siyasete bakınız.birde türkiyede yapılan siyasete bakınız.aynı gündüz ile gece farkı gibi.türkiyede ki siyaset gece karanlığından beter.ülke elden gitmiş siyasetçinin umurunda değil.bunların derdi sadece kırmızı koltuk.vah türkiyem vah.....yazıklar olsun...
vatandaş 5 yıl önce
işte böyle hata yapmayın adam gibi başlık atın.
Adam lik kalmamış kardes 5 yıl önce
İnsan olun insan
vatandaş 5 yıl önce
hdp'yi kim güçlendirdi? mhp ve hdp demiş siz gene lafı istediğiniz gibi anlamışsınız? hdp kötü bir parti madem neden megri megri diyerek diyarbakırda konser verdiniz şivan perver-barzani ve dünya lideriniz ile kendi bakanlarınız söylemedi mi bu adamları bu kadar biz büyüttük diye hem analar ağlamasın diyerek akp-hdp beraber çözüm süreciniz vardı ne oldu dolmabahçede kamera karşısına geçmiştiniz şerok akp'li kardeşlerim hadi gurbetçi kardeşim gurbete git sen meğri meğri türküsünü çığırtarak
sinoplu 5 yıl önce
terörist başını 'sayın' siz yapmadınız mı? çözüm masasına beraber oturttunuz bakan olsa şimdi ne olur bizim aklımızla dalgamı geçiyorsunuz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner654
20°
açık
banner616
Günün Anketi Tümü
Sizce Sinop için hangi projenin yapılması daha önemli?
Namaz Vakti 24 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:21
Öğle 12:37
İkindi 16:00
Akşam 18:43
Yatsı 20:04
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 2 6
2. Alanyaspor 2 6
3. Göztepe 2 4
4. Karagümrük 2 4
5. Beşiktaş 2 4
6. Hatayspor 2 4
7. Antalyaspor 2 4
8. Fenerbahçe 2 4
9. Kasımpaşa 2 3
10. Sivasspor 2 3
11. Erzurumspor 2 3
12. Kayserispor 2 3
13. Konyaspor 1 1
14. Gaziantep FK 2 1
15. Trabzonspor 2 1
16. Gençlerbirliği 2 1
17. Malatyaspor 2 1
18. Denizlispor 2 1
19. Çaykur Rizespor 2 0
20. Ankaragücü 1 0
21. Başakşehir 2 0
Takımlar O P
1. Ankara Keçiörengücü 2 6
2. Tuzlaspor 2 4
3. Samsunspor 2 4
4. Adana Demirspor 2 4
5. Adanaspor 2 4
6. Balıkesirspor 2 3
7. Bursaspor 2 3
8. Altınordu 2 3
9. Bandırmaspor 2 3
10. İstanbulspor 2 3
11. Ankaraspor 2 3
12. Ümraniye 2 3
13. Akhisar Bld.Spor 2 1
14. Altay 2 1
15. Boluspor 2 1
16. Eskişehirspor 2 1
17. Giresunspor 2 1
18. Menemen Belediyespor 2 1
Takımlar O P
1. Leicester City 2 6
2. Everton 2 6
3. Arsenal 2 6
4. Liverpool 2 6
5. Crystal Palace 2 6
6. Tottenham 2 3
7. Wolverhampton 1 3
8. Brighton 2 3
9. Aston Villa 1 3
10. Leeds United 2 3
11. Chelsea 2 3
12. Newcastle 2 3
13. Man City 0 0
14. Burnley 1 0
15. M. United 1 0
16. West Ham 2 0
17. Sheffield United 2 0
18. Fulham 2 0
19. Southampton 2 0
20. West Bromwich 2 0
Takımlar O P
1. Granada 2 6
2. Real Betis 2 6
3. Villarreal 2 4
4. Celta de Vigo 2 4
5. Valencia 2 3
6. Osasuna 2 3
7. Getafe 1 3
8. Cádiz 2 3
9. Real Sociedad 2 2
10. Real Madrid 1 1
11. Eibar 2 1
12. Huesca 2 1
13. Real Valladolid 2 1
14. Atletico Madrid 0 0
15. Barcelona 0 0
16. Elche 0 0
17. Sevilla 0 0
18. Levante 1 0
19. Deportivo Alaves 2 0
20. Athletic Bilbao 1 0
banner637