banner600

banner534

Sinop turizmi eylem planı hazırlandı

Türkiye’nin en mutlu kenti Sinop’ta, Sinop Valiliği öncülüğünde "Mutluluğa ortak olun" sloganıyla Turizm eylem planı hazırlandı. 31 maddeden oluşan eylem planı ile Sinop turizminin geliştirilmesi hedefleniyor.

TURİZM 27.06.2019, 19:12
1557
Sinop turizmi eylem planı hazırlandı

Sinop Valiliği koordinasyonunda ilgili tüm paydaşların katkılarıyla destinasyon yönetim yaklaşımı esas alınarak hazırlanan 31 eylemli Sinop İl Turizm Eylem Planı yürürlüğe girdi. 2019-2022 yılları arasında tamamlanması planlanan eylem planı ile Sinop’un turizm hareketliliğinin artırılması hedefleniyor.

Hazırlanan turizm eylem planı ile ilgili paydaşların katılımıyla bir basın toplantısı düzenlendi. 

Toplantıda söz alan Sinop Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Ahmet Çobanoğlu, eylem planının ayrıntıları hakkında bilgiler verdi. Eylem planı ile kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, meslek kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör arasındaki işbirliğinin iyi yönetişim ilkeleri çerçevesinde artırılması hedeflendiğini belirten Sinop Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Ahmet Çobanoğlu, eylem planının, sahip olduğu potansiyel ile Türkiye Turizm Stratejisi 2023 hedeflerine turizmin çeşitlendirilmesi ve yeni destinasyonlar oluşturulması noktasında büyük katkılar sağlayabilecek Sinop ilinin turizm potansiyelinin ortaya çıkarılması için büyük önem taşıdığını söyledi. Çobanoğlu; “Eylem Planı, kamu yatırımlarının eşgüdümünün sağlanması, turizm sektöründeki çalışmalara altlık sağlayacak araştırma ve raporların hazırlanması, turizm sektöründe çalışanların mesleki beceri kapasitelerinin artırılmasına yönelik eğitim programları ile farklı paydaş gruplarının turizm bilincinin artırılmasına yönelik faaliyetlerin yapılması, turizm unsurlarına ulaşım ve varış noktalarının altyapı eksikliklerinin tespit edilerek uygun yöntemlerle müdahale edilmesi, tanıtım çalışmalarının tek elden planlanarak iletişim planları çerçevesinde etkinleştirilmesi, Bölgeye yeni turizm yatırımlarının kazandırılması gibi farklı alanlardaki çalışmaların entegre olarak yapılmasını içeriyor” dedi.

EYLEM PLANI KISA ORTA VE UZUN VADELİ PLANLARDAN OLUŞUYOR
Konuşmasında turizm eylem planının kısa orta ve uzun vadeli olmak üzere 3 ana başlık altında toplantını kaydeden Sinop Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Ahmet Çobanoğlu, 31 maddeden oluşan eylem planının 2022 yılında tamamlanmasının planlandığını ifade etti. Çobanoğlu; “Sinop İl Turizm Eylem Planı için kısa, orta ve uzun vadeli olmak üzere toplamda 31 adet eylem belirlenmiştir. Eylem Planı’nda yer alan 31 eylemden 15 tanesi ilk 1 yıl içinde yapılabilecek nitelikte kısa vadeli eylemlerden oluşmaktadır. Kısa vadeli eylemler içinde orta vadeli eylemlere altlık oluşturan eylemler de yer aldığından, eş zamanlı olarak «orta vadeli» 10 eylemin startı da verilmiş olacaktır. 
Planlanan takvimlere uyulması durumunda 2 yılsonunda belirtilen tüm hedeflerin yüzde 80’ine ulaşılmış olacaktır. Eylem planı “ortak akıl” ile uygulamaya konulacak, faaliyetler tek elden koordine edilecek, eylemler ile ilgili gelinen aşamalar kamuoyunca düzenli aralıklar ile paylaşılacaktır. 

Her bir eylem İl Turizm Eylem Planı Komisyonu refakatinde koordinasyon kuruluşu olarak belirlenen kurum tarafından projelendirilmek suretiyle hayata geçirilecektir” diye konuştu.

YAZ SEZONUNA ÖZEL İLETİŞİM KAMPANYASI HAZIRLANDI
Toplantıda daha sonra söz alan Kuzey Anadolu Ajansı (KUZKA) Planlama Bölümü Başkanı Serkan Doğru, hazırlanan turizm eylem planı kapsamında Sinop’un yaz turizmine özel iletişim kampanyası düzenlendiğini ve bu çerçevede ulusal ve yerel düzeyde farklı mecralardaki tanıtım araçları ile potansiyel ziyaretçi ve turistlere ortak mesajlar üzerinden ulaşılmasının hedeflendiğini ifade etti. Doğru; “Türkiye’nin En Mutlu Kenti” unvanlı Sinop’un doğal ve tarihi güzelliklerinin gerek hedef pazarlarda farkındalığının oluşturulması, gerekse kente gelen ziyaretçi ve turistlere yönelik olarak tanıtılması amacıyla yaz sezonuna yönelik olarak bütünleşik bir iletişim kampanyası hazırlandı. Sinop İl Turizm Eylem Planı komisyonu tarafından planlanan iletişim kampanyası, ulusal ve yerel düzeyde farklı mecralardaki tanıtım araçları ile potansiyel ziyaretçi ve turistlere ortak mesajlar üzerinden ulaşmayı hedefliyor” dedi.

İNSANLAR TÜRKİYE’NİN EN MUTLU KENTİ SİNOP’A DAVET EDİLECEK
Turizm eylem planı kapsamında yapılacak tanıtım çalışmalarında önceliğin Ankara’ya ayrılacağının altını çizen KUZKA Planlama Bölümü Başkanı Serkan Doğru, bunun haricinde ulusal radyo ağlarında yayınlanacak spot reklamlar ile dinleyicilerin Türkiye’nin en mutlu kenti Sinop’a davet edileceğini söyledi. Doğru; “Özellikle Ankara’da ana arterlerde ve merkezlerde kullanılacak açık hava reklamları (battı-çıktı ve köprü geçişleri, 10 kilit merkez), toplu taşıma araçlarında kullanılacak reklamlar (20 metro istasyonu) ile Başkentlilerde farkındalık oluşturulmaya çalışılacak. Yaz döneminde ayrıca sosyal medya üzerinden yürütülecek içerik paylaşımları ile farklı segmentlerden geniş kitlelere ulaşılması hedefleniyor. Ulusal radyo ağlarında yayınlanacak spot reklamlar ile dinleyiciler Türkiye’nin En Mutlu Kenti Sinop’a davet edilecek” diye konuştu.

SİNOP’A GELEN ZİYARETÇİ VE TURİSTLERİ DE YAZ BOYUNCA SÜRPRİZLER BEKLİYOR   
İletişim kampanyasının yerel ayağında ise, Sinop’u ziyaret eden günübirlik ziyaretçi ve turistlere şehrin farklı turistik değerlerinin tanıtılmasına yönelik olarak farklı eylemlerin yer aldığını kaydeden KUZKA Planlama Bölümü Başkanı Serkan Doğru, bu anlamda birçok etkinliğin düzenleneceğini belirtti.

Doğru; “Türkiye’nin En Mutlu Kenti Sinop teması birçok mecrada vurgulanarak bu noktadaki farkındalığın artırılmasına çalışılacak. Açık hava reklamlarının etkin olarak kullanılacağı kampanyada, şehrin girişine kurulacak dev bir totem ile konuklara Hoş Geldiniz denilecek. Üst geçit ve toplu taşıma araçlarında farklı noktalara ilişkin mesajlar verilecek. Konaklama ve yeme-içme tesislerine tanıtıcı materyaller, kampanya logolu bayraklar ve görünürlüğün artırılmasına yönelik olarak dükkanlara kampanya logolu stickerlar dağıtılacak. Yaz boyunca farklı dönemlerde düzenlenecek sürpriz etkinlikler ile farklı hedef grupların farkındalığı artırılacak” dedi. 

Yapılan açıklamaların ardından turizm eylem planı ile ilgili sorular yanıtlandı. 
 

Kaynak: Vitrinhaber
banner664
Yorumlar (10)
Kaye 2 yıl önce
Sinop için gerekli olan birinci eylem planı; laf değil aksiyon gerekli!
Sinoplu 2 yıl önce
Öncelikli olarak resimde gözüken Sinop'a zerre faydası olmayan dinozorları emekli edip, bu işlerden ellerini-kollarını çektireceksin.
Göbeğini Kaşıyan Adam! 2 yıl önce
Geçin bunları efendim. Eylem planı dediğiniz bu lakırdılar, defolu bir ürünü reklam ve ambalaj ile nasıl itelerizden öteye gitmeyecek şeyler. İçerik sıfır. Bu lakerdalar ile sinop turizminin bir arpa boyu yol gitmesi mümkün değil. Bu arada, çok parası olmayanları Sinop’ta istemediğimizden, eylem planı içinde vize uygulaması da olmalı. Reklam kampanyasında bu da belirtilerek; Sinop girişinde tüm yabancı plakalı araçlar zabıtalarca durdurularak maaş bordrosu ve banka hesap cüzdanı kontrolü yapılmalı. gka
Sinoplu 2 yıl önce
Her şeyden öte eylem planını birazda esnafa fiyatlara denizlere ayak bastı parasına faiş. Fiyatlar mal satanlarada yapsanız plajda 330 ml kolaya 6 TL istediler plajları halka açık yaptırsanız bir otelin plaj girişi 40 TL ya Allahtan korkmazlar deniz aynı deniz neymiş otel plajı imiş herşeyden önce insanları kazıklamayı bırakan bir eylem planı yaparsanız daha iyi olur evet Sinop doğalllığı ile büyüleyici ama esnafı ile kötüleyici
Sinoplu 2 yıl önce
Eylem planını günü birlik turist için yapmayın lütfen keşke her sene tatilciler anket yapsanız nasıl mutlu ayrıldınız mı fiyatlar nasıldı çevreyi kirletmek için zen gösterdiniz bir anket yapsanız tatilciler sonra eylem planını ona göre yapsanız
sy57 2 yıl önce
Sinop turizmi için öncelik, gelecek turist sayısının arttırılması hedefinden ziyade,kaliteli,çevreye ve insanlara saygılı ziyaretçi hedefi olmalıdır. Davetten önce yatak kapasitesinin arttırılması olmalıdır.Eylem planın içinde , kayıtdışı pansiyonculukla mücadele edilmesi,çağırdığınız nüfusun nerelerde nasıl barındırılacağı var mı ?
ayrıca doğa turizminin bu plan içinde yeri nedir, plan sadece İl merkezini mi kapsıyor,İlçe turizmleri ile ilgili neler düşünülüyor?...........
SİNOPLU KENDİ EVİNDE YABANCILAŞMAMALI !
Sinoplu 2 yıl önce
Yav arkadaş hangi eylem planı, hangi sürprizler bekliyor insanları. Erfelek şelale, orman kampı, inceburun, stad yolu, her biri köstebek yuvası gibi yolları. Birde Denize girerken alınan o ücretler, arkadaş zaten şezlong şemsiye içecek ten bir dünya para alıyorsun, plaja Denize giriş ücreti nedir? Bu konu yasal değil ve kanunsuzdur, nerde devlet ve ben devleti temsili ediyorum diyen bürokratlar? Deniz, göl, akarsu, plajlar halkındır ve denize girmek için ücret talep edilmesi yasak ve kanunsuzdur...
Vatandaş 2 yıl önce
Açarsan gözünü, görürsün aksiyonu.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
15°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Sinop için hangi projenin yapılması daha önemli?
Namaz Vakti 13 Mayıs 2021
İmsak 03:26
Güneş 05:14
Öğle 12:41
İkindi 16:37
Akşam 19:57
Yatsı 21:38
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 39 81
2. Galatasaray 39 81
3. Fenerbahçe 39 79
4. Trabzonspor 39 68
5. Sivasspor 39 62
6. Hatayspor 39 61
7. Alanyaspor 39 57
8. Karagümrük 39 57
9. Gaziantep FK 39 55
10. Göztepe 39 51
11. Konyaspor 39 49
12. Rizespor 39 48
13. Kasımpaşa 39 46
14. Malatyaspor 39 45
15. Başakşehir 39 45
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 39 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 39 38
20. Gençlerbirliği 39 38
21. Denizlispor 39 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 35 80
2. M. United 35 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 35 64
5. West Ham 35 58
6. Liverpool 34 57
7. Tottenham 35 56
8. Everton 34 55
9. Arsenal 35 52
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 34 48
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 35 41
14. Southampton 35 40
15. Burnley 35 39
16. Newcastle 35 39
17. Brighton 35 37
18. Fulham 35 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 35 77
2. Barcelona 36 76
3. Real Madrid 35 75
4. Sevilla 36 74
5. Real Sociedad 35 56
6. Real Betis 35 54
7. Villarreal 35 52
8. Celta de Vigo 36 50
9. Athletic Bilbao 36 46
10. Granada 35 45
11. Osasuna 36 44
12. Cádiz 36 43
13. Levante 36 40
14. Valencia 36 39
15. Deportivo Alaves 36 35
16. Getafe 36 34
17. Huesca 36 33
18. Real Valladolid 35 31
19. Elche 36 30
20. Eibar 35 29
banner637