banner600

banner534

Ahmet Çobanoğlu: Böyle Turizm Olmaz!

Sinop Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Ahmet Çobanoğlu: "Bazı Sinoplular diyor ki: 'turist gelsin, para harcasın ama ne park yeri veririz, ne plajlarda yer veririz'  Böyle turizm olmaz" dedi.

TURİZM 07.08.2019, 19:18 07.08.2019, 20:25
6362
Ahmet Çobanoğlu: Böyle Turizm Olmaz!
banner704

Sinop Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Ahmet Çobanoğlu, bir süredir basın ve sosyal medyada süren tartışmalar konusunda açıklama yaptı. Çobanoğlu: "Ali Yılmaz'ın arkasındayız" dedi. 
Türkiye Otelciler Federasyonu (TUROFED) Sinop İl Temsilcisi Ali Yılmaz'ın kaçak pansiyonculuğa göz yumulduğu iddiasıyla savcılığa suç duyurusu ve ardından belediyenin 'plajları halka açın' tebliği başlayan tartışma sürüyor.  Özellikle son günlerde yerel ve sosyal medyada trend olan konu hakkında Sinop Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Ahmet Çobanoğlu'da bir açıklama yaparak Ali Yılmaz'a destek verdi. 

NEYİ PAYLAŞAMIYORUZ?
Sosyal medya üzerinden bir süredir Sinop'taki turizm işletmeleriyle ilgili haksız bir kampanya yürütüldüğünü belirten Ahmet Çobanoğlu, "Bir süredir sosyal medya üzerinden , bazı turizm işletmelerini linç etme çabalarını üzülerek izliyoruz. Sosyal medyadaki iletişim kirliliği nedeniyle bu mecrada bu tartışmaları yapmanın yarardan çok zarar getirdiğini görüyorum. Çünkü insanların pek çoğu hiçbir bilgi sahibi olmadan sadece eleştirmeyi tercih ediyor. Tartışmalar ne yazık ki spekülatif, politik ve cahilce yapılıyor. Bu sorunların muhatabı sadece Antik Otel değil elbette. Biz Sinop Kültür ve Turizm Derneği olarak Antik Otel ve Ali Yılmaz’ın arkasındayız" dedi. 

OTELLERİMİZ PAHALI MI?
Ahmet Çobanoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu arada yeri gelmişken bir konuyu daha paylaşmak istiyorum. Sinop’ta otellerin pahalı olması ve kalitesizliğinden bahsediliyor sürekli. Sinop’taki oteller belli bir kaliteyi tutturmuş, çoğunluğu denize sıfır veya denize çok yakın tesislerdir. Kendisini turizm beldesi olarak gören pek çok yere göre de bu şartlarda fiyatlarımız anormal değildir. 

Ancak bir senedir devam eden ekonomik kriz hepimizi bu konuda daha duyarlı yaptı. Yükselen maliyetler karşısında fiyatlarını yükseltmek zorunda kalan otellerimizin bu kadar eleştirilmesi çok yanlış. Pazardaki domatesin fiyatına itiraz edemeyen vatandaşımız, bizi kendilerine yakın bulduğu için olmalı, turizmcileri çok kolay ve acımasızca eleştiriyor. 

BOŞA ZAMAN HARCIYORUZ
Türkiye iç turizminde gözle görünür şekilde daralan Pazar karşısında ne yapacağımızı tartışmak yerine birbirimize düşüp zaman kaybediyoruz. Otellerimizde doluluklar yeterli düzeyde ama aynı şeyi yiyecek-içecek ve eğlence sektörü için söyleyemeyiz. Bizim asıl bu konuları konuşmamız gerekir.

Sinop’un biriken ve yıllardır çözülmeyen sorunlarının sonucu olarak insanların birbirine düştüğünü ve tartışmaların bireyselleşerek tehlikeli noktalara gittiğini üzülerek görüyoruz. Bu noktada herkesin soğukkanlı bir şekilde sorunun çözümünün bir parçası olması gerekir. Aksi takdirde herkesin kendi sorununu çözmek için yasal olan veya olmayan yollara başvurması kaçınılmaz. Ne yazık ki bu bireysel çözüm arayışları sorunların genelini çözmeye yetmiyor, aksine sorunları derinleştiriyor"

GENEL OLARAK SORUNLAR NELER?
Genel olarak sorunların altını çizen Sinop Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Ahmet Çobanoğlu açıklamasına şöyle devam etti: 

SAHİLLER ve PLAJLAR 
Aslında bu uygulama doğru planlandığında çok sorun teşkil etmez. Ancak kıyılarda düzenleme yapılmadığı için kaos oluşuyor. 
Eğer bir turizm şehriyiz diyorsak ve halen en önemli turizm gelirimiz yaz turizminden geliyorsa elbette plajlarda şezlong, şemsiye, yiyecek ve içecek hizmetleri verilmelidir.  Elbette öncelikle oteller, kendi müşterileri için şezlong ve şemsiye hizmeti verebilmelidir. Ama bunun dışında da bazı alanların denizden yararlanmak isteyen kişilere ücretli ve ücretsiz hizmet verecek şekilde düzenlenmesi gerekir.  

BÖYLE TURİZM OLMAZ
Bazı Sinoplular diyor ki turist gelsin, ucuz-pahalı otel-pansiyonda kalsın, yesin-içsin para harcasın ama ne park yeri veririz, ne plajlarda yer veririz ne de liman içinde gele teknelere yer veririz… Böyle turizm olmaz…

ÇÖZÜM: BELEDİYE ve ÇEVRE ŞEHİRCİLİK
İşte burada yasalara uygun bir yöntem oluşturmak için kilit kurum ortaya çıkıyor: Sinop Belediyesi. Belediye Milli Emlak ile yapacağı bir protokol ile bu alanları kiralayacak ve bir plan çerçevesinde çeşitli şekillerde hizmet verebilecek işletmelere kiralayacak ve uygulamayı takip edecektir.  Her aklına esenin istediği kıyıyı istediği gibi kullanmasının önüne ancak belediye geçebilir. Daha önceki senelerde talep edildiği halde belediyeye bu yerler verilmemişti. Umuyoruz ki şimdi Milli Emlak, Belediye tekrar talep ettiğinde bu yerleri belediye denetimine verecektir.

KAMU ALANLARI
Pek çok kıyı kamu kurumları tarafından yönetilmektedir. İl özel idaresi, orman, dsi, vb kurumlarca kapatılarak girişinden ücret alınan plajların da durumu aynıdır. Ama kamu kurumlarının bu konuda iki yüzlü davrandığını ve kendilerine torpil yaptığını görüyoruz. Asıl kurumların kapattıkları alanların halka açılması gerekir. Bu konu geçiştiriliyor.

İMAR BARIŞI DEĞİL KATLİAM
Yasal olan veya olmayan şekilde bazı bölgelerde kurulan geçici yapı ve çadırların ( Diyojen otelinin yanındakiler ile Ayışığı tesisinin yanına yapılanlar buna örnektir) da son derece sağlıksız, çirkin ve düzensiz şekilde kurulduğunu ve bunların da ciddi şekilde turizm algısı açısından olumsuz etkisi olduğunu düşünüyorum. Belediyenin bunlara dur demesi gerekir. Ama maalesef İmar Barışı adı altında yapılan uygulama bu kaçak yapılaşmayı teşvik ettiği gibi, diğer yandan da yetki kargaşası yaratarak sorunların hepten çözümsüz kalmasına neden oldu.

PANSİYONCULUK
Sinop butik bir şehirdir. Burada butik turizm yapılmalıdır. Yani kitlesel hareketli, dev tesisler değil yerel halkın işletebileceği küçük fakat temiz ve kaliteli tesisler olmalıdır. Dolayısı ile butik oteller ve pansiyonlar yaygınlaştırılmalıdır. Ama hepsinin de belli bir düzende ve kalitede hizmet vermesi sağlanmalıdır. 
Kimse kaçak pansiyonculuğu ve kaçak günlük kiralık ev modelini savunamaz. Bunu savunan, Sinop’a ve Sinop’un geleceğine ihanet etmiş olur. 

Buradan Esnaf ve Sanatkarlar odasını ve Belediyeyi bu konuda hızlı bir organizasyon yaparak pansiyonculuğun geliştirilmesi ve iyileştirilmesi çalışmalarına başlamaya davet ediyorum. 

BELEDİYE’YE TURİZM YÖNETİM ve GELİŞTİRME BİRİMİ GEREKİYOR
Bunun için Belediyede bir birim olmalıdır ve muhasebesinden işletmesine, mutfağına  ve hizmet standartlarına kadar her konuda işletmeleri yönlendirmeli ve takip etmelidir. Halen Sinop’ta bulunan konaklama tesislerindeki yatak kapasitesinin %90’ı Belediye Belgelidir. Ama Belediyenin bu işletmelerle ilgili çalışan herhangi bir birimi bulunmamaktadır. 
Ayrıca kıyıların yönetimi, kiralanması, denetimi gibi konularda da çalışacak olan bu birimin bir fonksiyonu da fuar ve tanıtım faaliyetlerini desteklemek olmalı. Ama tabii ki bu işi yapacak kişilerin de yetkin olması gereklidir. Bence Sinop ekonomisine en büyük katkıyı bu girişim sağlayacaktır. Kalitenin artması, Sinop turizminin rekabet gücünü de arttıracaktır"
 

Kaynak: Vitrinhaber
banner664
Yorumlar (31)
ihsan 2 yıl önce
Abi tekneyle antik otelin yanından geçtim o çadırlar ne öyle ya . Kim izin verir bunlara anlamıyorum göçebe çadırı gibi rengarenk çok rezil görünüyor bunları denetleyen bir kurum var mı acaba merak ettim yoksa Sinop ta öyle bir kurum yok mu?
PLAJLAR PARALI OLAMAZ 2 yıl önce
KIYI KANUNU
Kanun Numarası : 3621
Kabul Tarihi : 4/4/1990
Yayımlandığı Resmî Gazete : Tarih : 17/4/1990 Sayı : 20495
Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 29 Say
Madde 5 – Kıyılar ile ilgili genel esaslar aşağıda belirtilmiştir:
Kıyılar, Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Kıyılar, herkesin eşit ve serbest olarak
yararlanmasına açıktır,
SİNOPLU 2 yıl önce
KUMDAN KİMSE PARA ALMIYOR SEN TESİSİN WC -TUVALETİNİ DUSUNU KULLANMAK İSTERSEN O İNSANLAR PARA TALEP EDERLER KARDESİM KUSURA BAKMA.SEN SİNOPTA GÜNDOGRUSUNDA PLAJLARIN HALİNİ GÖRDUN MU YOSUN PİSLİK İÇİNDE KİM TEMİZLİYOR ONU SEN Mİ YOO.O TESSİSİN PERSONELİ TEMİZLİYOR O YÜZDEN O PARAYI VERECEKSİN HİZMET İSTİYORSAN
Yıldız 2 yıl önce
Kesinlikle halkın girebileceği belediyeye ait halk plajı olmalıdır. Belediyenin bu konuda düzenleme yapması lazım.
Misafir 2 yıl önce
Ben yapıyorum ama kamuda yapıyor diyor mealen.Yazik kamusal alan olan deniz kıyılarından halk ciddi meblağlar ödemeden yararlanamıyor.
evren 2 yıl önce
gayri resmi pansiyonculuk yapanlar hakkında yapılan eleştiriler yersiz değil. çok haklılarda. vergi vermeden. gerekli teamüllere uymadan kafalarına göre iş yapıyorlar. eski püskü eşyalarla donatılmış. kalitesiz bir anlayış hakim pansiyonculuk işi yapan kişilerde. plaj meselesine gelecek olursak kimse kusura bakmasın, ben istanbulda yaşıyorum ama benim çocukluğum ve gençliğim sinopta geçti. 90'ların sonu 2000'lerin başında yuvam, öztürkler plajı, kumsal otel plajı ve dsi plajını tercih ederdik. o dönem saydığım yerler de paralı idi ama en azından temiz ve bakımlı idi. bahçeler plajının girişi, hamsi yolu tarafından girilen plaj ücretsizdi ama çöp deryası idi. kurumlara falan laf atmak yerine kendimize bakmamız gerekiyor. temiz bırakıyormuyuz diye kendimizi sorgulamamız gerekiyor. ben pisleteyim gelsin başkasıda temizlesin diye bir anlayış yok arkadaş. plajın bakanı varsa temizleyeni varsa alsın ücretini sonuna kadar haklıdır.
Tolga Yılmaz 2 yıl önce
Karadenizde Sinop kadar doğası güzel,denizi güzel başka yer yok.Ama her yer pazar yene dönmüş. Kurumlar sahillere giriş için aldıkları parayı hizmet olarak sunamıyor.Plajlar pis ve bakımsız. Simitçilerden nefes alamıyorsunuz.Liman için de çok çirkin barakalar ile dolu.En azından dekoratif ve tek tip hediyelik eşya dükkânları olabilir.Sinop ta yat turizmine yönelik bir marina yok.Temizlik sıkıntılı.Korucuk tarafında yollarda kaldırım dahi yok.Yollar bakımsız.Ev pansiyonculuğu rezalet.Hiçbiri kayıt altında dahi değil.Deniz şehrinde doğru düzgün kaç tane balık restaurantı yok.Gidip Amasra yı bir görün.Yaz kış nasıl turist çekiyor inceleyin.Sinop a top yekün ihanet ediliyor. Yazık etmeyin.İstenirse Sinop bir Alanya olabilir. Bir Amasra olabilir.
Çare belli çözüm ortada tek gereken biraz gayret 2 yıl önce
Sinop’tan Lala ya kadar sahilden yol yapın açın halka açık plajları Akliman sahili gibi Güney’de uzun sahiller olsun Sinop Karadeniz in Antalya’sı olur, Düzce/Akçakoca veya Bartın / İnkumu yazın Ankaralı akınına uğruyor neden? Uzun halk plajları var hem bakımlı hem ücretsiz belediye destekli
Cemalettin Kaya 2 yıl önce
Sinop Kültür ve Turizm Derneği Başkanımızın beyanının her bir satırına imza atar her bir cümlesini onaylarım. Hele bilgi sahibi olmadan fikir beyan edenlere diye başlayan cümlesini başıma taç eder, her konuda bilip bilmeden lâf edenlere de
kabul buyururlarsa hediye eylerim...
Sinop 2 yıl önce
Senden baska bisey beklenmezdi zaten
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner715
27°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Sinop için hangi projenin yapılması daha önemli?
Namaz Vakti 01 Ağustos 2021
İmsak 03:35
Güneş 05:24
Öğle 12:51
İkindi 16:47
Akşam 20:08
Yatsı 21:49
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 0 0
2. Alanyaspor 0 0
3. Altay 0 0
4. Antalyaspor 0 0
5. Beşiktaş 0 0
6. Karagümrük 0 0
7. Fenerbahçe 0 0
8. Galatasaray 0 0
9. Gaziantep FK 0 0
10. Giresunspor 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Hatayspor 0 0
13. Başakşehir 0 0
14. Kasımpaşa 0 0
15. Kayserispor 0 0
16. Konyaspor 0 0
17. Rizespor 0 0
18. Sivasspor 0 0
19. Trabzonspor 0 0
20. Malatyaspor 0 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altınordu 0 0
3. Ankara Keçiörengücü 0 0
4. Ankaragücü 0 0
5. Erzurumspor 0 0
6. Balıkesirspor 0 0
7. Bandırmaspor 0 0
8. Boluspor 0 0
9. Bursaspor 0 0
10. Denizlispor 0 0
11. Eyüpspor 0 0
12. Gençlerbirliği 0 0
13. Kocaelispor 0 0
14. Manisa FK 0 0
15. Menemenspor 0 0
16. Samsunspor 0 0
17. Tuzlaspor 0 0
18. Ümraniye 0 0
19. İstanbulspor 0 0
Takımlar O P
1. Arsenal 0 0
2. Aston Villa 0 0
3. Brentford 0 0
4. Brighton 0 0
5. Burnley 0 0
6. Chelsea 0 0
7. Crystal Palace 0 0
8. Everton 0 0
9. Leeds United 0 0
10. Leicester City 0 0
11. Liverpool 0 0
12. Man City 0 0
13. M. United 0 0
14. Newcastle 0 0
15. Norwich City 0 0
16. Southampton 0 0
17. Tottenham 0 0
18. Watford 0 0
19. West Ham 0 0
20. Wolverhampton 0 0
Takımlar O P
1. Deportivo Alaves 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cádiz 0 0
6. Celta de Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Granada 0 0
11. Levante 0 0
12. Mallorca 0 0
13. Osasuna 0 0
14. Rayo Vallecano 0 0
15. Real Betis 0 0
16. Real Madrid 0 0
17. Real Sociedad 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0
banner637