İSTANBUL (AA) - Toyota Gazoo Racing Dünya Ralli Takımı, 2023 FIA Dünya Ralli Şampiyonası'na (WRC) galibiyetle başladı.

Toyota açıklamasına göre, sezonun açılış yarışı olan Monte Carlo Rallisi'nde Sebastien Ogier, GR Yaris Rally1 Hybrid ile kariyerinin 9'uncu zaferini aldı. Son şampiyon Kalle Rovanpera ise ralliyi ikinci tamamlayarak Toyota adına önemli bir başarıya imza attı.

Genel olarak kuru havada geçen ralli, otomobillerin maksimum performansını sınarken Ogier, yarışın başından itibaren tempoyu belirledi ve ilk 5 etabı kazanarak kısa zamanda rakiplerine fark açmayı başardı.

Bununla birlikte GR Yaris Rally1 Hybrid, sezonun ilk 11 etabında en hızlı otomobil oldu ve iki etap dışında tüm etaplarda en hızlı zamana imza atarak gücünü bir kez daha kanıtladı. Ogier, cumartesi gününün ardından liderliğini korumaya odaklandı ve yarışı Rovanpera'nın 18,8 saniye önünde kazandı.

Ogier'in 56'ncı WRC galibiyetinin yanı sıra Rovanpera, Monte Carlo'da 6 etap kazanarak ikinci sırada podyuma çıktı. Toyota adına yarışan Elfyn Evans da takım arkadaşları gibi güçlü bir performans ortaya koyarken, yaşadığı lastik problemine rağmen yarışı 4'üncü sırada bitirdi.

- WRC'nin ikinci yarışı, 9-12 Şubat'ta İsveç'te gerçekleştirilecek

Toyota Gazoo Racing'in başarılı sezon başlangıcına WRC Challenge Programı'nda yer alan Takamoto Katsuta da katkı sağladı. Şimdiye kadarki en iyi Monte Carlo performansına imza atan Katsuta, genel klasmanda 6'ncı sırayı aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen takım kaptanı Jari-Matti Latvala, "Bu sonuçtan dolayı çok mutluyuz. Sezona harika bir başlangıç yaptık. Bu yıl zorlu bir mücadele bekliyorduk ve herkesin ortaya koyduğu sıkı çalışmanın karşılığını aldık. Otomobilin de performansı çok iyiydi ve daha fazla çalışmaya devam ederek bu tempoyu sürdürmeyi hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

Rallinin kazananı Sebastien Ogier ise kusursuz bir hafta sonu geçirdiklerini aktararak, "Burada kazanmak benim için her zaman özel olmuştur. Takım adına da üstünlük kurduğumuz bir ralli oldu. İlk iki sırada finişe ulaşmak sezon başlangıcı için harikaydı ve Kalle Rovanpera'nın da performansı çok iyiydi." değerlendirmesinde bulundu.

QUA Granite doğaya sahip çıkıyor QUA Granite doğaya sahip çıkıyor

Monte Carlo Rallisi'nin ardından WRC'nin ikinci yarışı, 9-12 Şubat'ta İsveç'te gerçekleştirilecek. Sezonun tam kış şartlarında yapılacak tek yarışı olan İsveç Rallisi'nde sezonun en yüksek hızlarına ulaşılabilecek.