İSTANBUL (AA) - Kurumlara operasyonel araç kiralama ve filo yönetimi çözümleri sunan TEB Arval'in desteğiyle gerçekleştirilen "2024 yılı Mobilite ve Filo Barometresi" araştırma sonuçları açıklandı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türkiye'de filo sektörünün durumunu ve mobilite eğilimlerinin gelişimini değerlendirmek üzere TEB Arval'in desteğiyle her yıl gerçekleştirilen Arval Mobility Observatory'nin 2024 yılı araştırma sonuçları yayımlandı.

30 ülkede 8 bin 605 katılımcıyla gerçekleştirilen 2024 Filo Barometresi sonuçlarına göre filolarda büyüme beklentisi dünya genelinde durağan kalırken, Türkiye'de artışa geçti.

Hem Türkiye'de (yüzde 76) hem de dünya genelinde (yüzde 73) şirket büyümesi ya da şirket araçlarının kullanımını gerektiren şirket büyümesi öngörüleri, artış beklentisinin ardındaki en önemli nedenler arasında yer alıyor.

Türkiye'deki firmaların yüzde 94'ü gelecek üç yıl içinde filo büyüme potansiyelinin artacağını veya aynı kalacağını ifade ediyor. Araştırmaya göre filolarda artış beklentisinin dünyada son yıllarda yatay seyrederken, Türkiye'de ise 2024 yılı itibarıyla artışa geçmesi dikkat çekiyor.

- Filo finansmanında birincilik operasyonel kiralamada

İklimsa'dan yaz aylarında klima kullanımına ilişkin öneriler İklimsa'dan yaz aylarında klima kullanımına ilişkin öneriler

Filo finansmanı detaylarına da yer verilen araştırmada birincilik geçen yıllarda olduğu gibi yine operasyonel kiralamada oldu. Operasyonel kiralamanın toplam finansman içindeki oranı yüzde 34, ikinci sıradaki peşin alımların oranı ise yüzde 29 olarak gerçekleşti. Operasyonel kiralamadaki en büyük artış 100-249 çalışanı olan firmalardan geliyor. Peşin satın alımı tercih eden katılımcılarda ise 1-9 çalışanı olan firmalar öne çıkıyor.

Filo karar vericileri, binek araç filolarının yüzde 24'ünün gelecek 3 yıl içinde alternatif enerji (PHEV, HEV veya BEV) ile çalışacaklarını tahmin ediyor. Filo yöneticilerinin tahminlerine göre gelecek 3 yıl içinde toplam filonun yüzde 10'u BEV'lerden oluşması öngörülüyor.

Alternatif yakıt kullanımı nedenleri arasında "yakıt giderlerini azaltmak" Türkiye'de yüzde 50, dünyada ise yüzde 32 oranıyla ilk tercih nedeni olarak dikkati çekiyor.

Firmaların mobilite çözümleri arasında en az bir çözümü uygulama oranı yüzde 65. Tercih edilen mobilite çözümleri arasında halihazırda Türkiye'de toplu taşıma yüzde 22, araç/nakit ödeme yüzde 16, mobilite bütçesi tahsisi yüzde 14, kısa/orta dönem kiralama yüzde 14 olarak dağılım gösteriyor. Dünyada ise yüzde 21 ile toplu taşıma, yüzde 19 ile yolculuk paylaşımı, yüzde 17 ile araç/nakit ödeme çözümünün öne çıktığı görülüyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TEB Arval Genel Müdürü Kağan Yaşa, her yıl derinlemesine yürüttükleri araştırmanın sonuçlarının sektör için güzel bir fotoğraf ortaya koyduğunu belirtti.

Yaşa, "Araştırma sektörün önümüzdeki dönemde dinamizmini ve yapısını anlamamıza yardımcı olurken, gelecek projeksiyonlarımızı doğru yapabilmemiz için de önemli veriler sunuyor. Bu kıymetli raporun çıktılarını sektörümüzle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: aa