banner600

banner534

SİNOP'TA BAŞÖRTÜSÜ EYLEMİ

Sinop'ta eğitimciler yaptıkları basın açıklaması ile kamuda ki başörtüsü yasağı kınanayarak, başörtüsüne her yerde serbestlik tanınması istendi.

SİYASET 10.12.2012, 16:09 10.12.2012, 16:09
2894
SİNOP'TA BAŞÖRTÜSÜ EYLEMİ
banner704
Memur-Sen'e bağlı Eğitim-Bir-Sen Sinop Şubesi üyeleri 10 Aralık Dünya İnsan hakları Günü'nde kamuda ki başartüsü yasağını protesto için meydana inerek kitlesel basın açıklaması yaptı.

Uğur Mumcu Meydanı'nda toplanan sendika üyeleri, attıkları sloganarla kamusal alanlarda uygulanan başörtüsü yasağını kınadı. Otak basın açıklaması metnini okuyan Eğitim-Bir-Sen Sinop Şubesi Kadın komisyonu Basın Sözcüsü Serap Şimşek, her insanın vazgeçilmez, devredilmez, dokunulmaz temel hak ve hürriyetlerinden olan, kadının çalışma hayatında yer alması ve seçilme hakkını yasaklayanların, halkın tasfiye etmiş olmasına rağmen zihniyetlerinin hala devam ettiğini söyledi. 

Gerçek anlamda “özgür bir toplumda” düşünce ve inançlardaki çeşitliliğin, fikirlerin zenginlik olduğuna inandıklarını kaydeden Şimşek; "Bunun için hiçbir otoritenin toplumsal dokuya müdahale etmemesi, insanları ötekileştirmemesi gerektiğine inanıyor, çalışma hayatının dışına itilen başörtülü kadınlara özgürlük istiyoruz. Biz eşitlikten, insanların kategorize edilmemesini; başarılı olmak için fırsat ve imkânların herkese eşit bir şekilde sunulmasını anlıyoruz. Devletin bütün vatandaşlarının meşru haklarını iade etmesini, özde ve sözde vatandaş ayrımına biran önce son vermesini istiyoruz. Biz adaletin, ödül ve ceza dağıtımıyla ilgili olduğuna, bunun için de her insana hak ettiği şeylerin verilmesi gerektiğine inanıyoruz. Biz adaletin sadece maddi olgularla sınırlı olmadığını düşünüyor; adaletin de, özgürlük ve tüm insan hakları gibi dağıtılmasının mümkün olduğunu biliyoruz. 'İlkel öfkeleriyle bize diz çöktürmeye çalıştılar'

Özgürlük, eşitlik ve adaletin sürgün edildiği her yerde, acıya maruz kalanlar en çok kadınlar ve çocuklar olmuştur. Bütün kirli hesaplar en çok onları vurmuştur. Onlarca yıldır; din-siyaset, gelenek-modernlik, din-devlet gerilimlerinin kurbanı çoğu kez kadınlar olmuştur. Dün üniversiteye gittiğimizde bizi ikna odalarıyla karşılayanlar, bir kalbimizin, bir insanlık onurumuzun olduğunu düşünmeden ilkel öfkeleriyle bize diz çöktürmeye çalıştılar. Karanlık, kibirli güç odakları çıkarlarını korumak için zorunlu gördükleri çatışma için, inancımızın gereği olan başörtüsünü, daha derinlerde aklımızı, kalbimizi ve inancımızı kavgalarının ortasına atmaktan çekinmediler" dedi.

'Devlet şiddet gören kadını korurken, bir yandan da kendisi şiddet uyguluyor'

Devletin, şiddet gören kadını korurken, aynı devletin, kadının başını kapatarak TBMM’ye gitmesini, kamu hizmetinde görev almasını yasaklayarak bizzat kendisinin kadına şiddet uyguladığını kaydeden Serap Şimşek sözlerine şöyle devam etti; "Devlet ayrımcılık yapıyor ve ötekileştiriyor. Üniversitede rektörlerin dönemsel lütuflarıyla haklarını kullanabilen kızlarımıza başörtüleriyle kamuda görev yapmak yasaktır. Bu uygulama, had bildirmenin başka bir versiyonudur. Küresel aktör iddiasındaki iktidar bunu ne bize ne dünyaya ne de kendilerine izah edemez. Mevcut iktidar bu ayıptan kurtulmalı, toplum mühendisliği olan ‘kadınları inançlarını yaşama konusunda sınırlamaktan’ vazgeçmelidir. Anayasa’da bulunmayan bir yasak, iç tüzük, yönetmelik hatta genelge gibi Anayasa’ya uygun olması gereken düzenlemelerle var ediliyor. Anayasa’da korunan bir hak, yönetmeliklerle yok sayılıyor.  Artık yeter! Aklımıza, ruhumuza giydirilmeye çalışılan deli gömleklerine hayır diyoruz.
Sayın Başbakan, 'Hiç kimse, iç düşmanlar ihdas ederek milletin hukukunu çiğneyemez. Bu ülkede artık kimse sırtını devlete dayayıp işkence yapamaz, faili meçhullerin üzerini örtemez' diyor. Peki, biz de şunu soruyoruz: Bizi bu vesayetçi bürokrasinin çıkarttığı yönetmeliklerle yargılamaya, ötekileştirmeye devam edecek misiniz? O yönetmelik gereği olarak başörtülüleri Meclis’ten, kamuda çalışmaktan men eden yasakları korumaya devam edecek misiniz? Devlet artık, hala bürokratik oligarşinin mi yoksa milletin devleti mi olduğuna karar vermek zorundadır.  Bugüne kadar yaşadıklarımız, kendi toplumundaki hâkim inanç ve değer yargılarına yabancılaşmış sömürgeci aydın ve oligarşik bürokrasinin ortak projesidir. Onların kendilerini hapsettikleri, sınırlarının ne olduğunu bilmedikleri birkaç kavram yüzünden toplum daha fazla bölünmemeli ve ayrımcılık son bulmalıdır. Biz, içinde doğup büyüdüğümüz toplumdan farklı bir hayat yaşamıyoruz, burada kimliğimizi kazandık, bu ülkenin inançlarıyla büyütüldük ve bu ülkenin okullarında okuduk. Ancak bugüne kadar iktidar sahiplerinin başörtülü kadınları kabulleniş biçimi hep özürlü olmuştur.

Gerek İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi gerek Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde din ve vicdan özgürlüğü kapsamında başörtüsü serbestliği açıkça ifade edildiği halde, bu pazarlık edilemez temel insan hakkı, bugüne kadar ‘hukuksuzların egemenliğiyle gasp edilmiştir. Başlarını örten kadınlara yıllardır reva görülen hukuksuz uygulamalar bir ötekileştirmedir. Ötekileştirmeye artık son vermeliyiz. Kadınların imanî, insanî değerleri, evrensel hukuktan kaynaklanan hakları görmezden gelinerek üretilen bu yasak açık bir insanlık ayıbıdır. Sahip olduğumuz değer, birikim ve eğitimi görmezden gelen, yaşama arzumuzu ve enerjimizi yok eden bütün uygulamaların son bulmasını istiyoruz. Toplumsal hayatın hiçbir aşamasında sorun olarak görülmeyen başörtüsü, toplum mühendisleri eliyle sorun haline getirilmiştir. Devlet dediğimiz yönetim aracına ve çalışma hayatına hükmeden oligarşik azınlığın zorbalığına derhal son verilmelidir. Biliyoruz ki, devlet dönüşmeden çalışma hayatının diğer alanlarında bu ayrımcı tutum değişmeyecek, sosyal eşitsizlik sorunu ortadan kalkmayacaktır. Siyasi iktidarın hedefleri arasında yer verdiği gibi, vatandaş iradesinin devletin bütün kurumları üzerinde belirleyici etkiye sahip olduğu özgürlükçü demokrasi istiyoruz. Özgürlük istiyoruz. Kamuda, her alanda ve konumda, tüm mesleklerde, hiç bir istisna ileri sürülmeksizin başörtülü çalışma hakkımızı istiyoruz. Akademide, yargıda, eğitimde, sağlıkta, sporda ve siyasette başörtülü- başı açık ayrım yapılmaksızın, herkesin eşit vatandaşlık hakkını kullanmasını istiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı yeni yayımladığı öğrencilerin kılık kıyafet yönetmeliğinde başörtüsünü sadece imam hatiplerle ve Kuran-ı Kerim dersi ile sınırlamıştır. Biz yasaklar kalksın derken yasağı meşrulaştıran bu yaklaşımı da asla kabul etmiyoruz. Bakanlık bu defoyu tez elden ortadan kaldırmalı, ders merkezli hak kullanımı ayıbından bir an önce kurtulmalıdır" diye konuştu. 

Açıklamasını tüm ülke insanına seslenerek tamamlayan  Eğitim-Bir-Sen Sinop Şubesi Kadın komisyonu Basın Sözcüsü Serap Şimşek, "Buradan sesleniyoruz: İktidarıyla, muhalefetiyle, sivil toplumuyla, kadınıyla, erkeğiyle hep birlikte el ele, omuz omuza bu çağdışı yasağı kaldırmalıyız. Başörtüsü politik hesaplaşmaların, pazarlıkların, suni ideolojik çatışmaların malzemesi değildir. Başörtüsü, inancının gereği olarak kadınların kimliğidir, kişiliğidir. Herkes kadına ait bu kimliğe ve kişiliğe insan olarak saygı duymak zorundadır" ifadelerini kullandı. 

Eyleme Memur-Sen Sinop Şubesi Başkanı Ramazan Açıkgöz, Eğitim-Bir-Sen Sinop Şubesi Başkanı Mustafa Aslan ile çok sayıda sendika üyesi katıldı. 
 banner707
Yorumlar (10)
... 9 yıl önce
yani deniz feneri diye bir şey var diye başı kapalı olanlar hakkını aramasın mı... birileri çirkin bir şey yaptı diye, masum insanlar haklarını arayamasınmı... bu ne biçim bir zihniyet... inandıkları gibi yaşamak isteyenler nerenize batıyor anlayamıyorum... bu gün birilerine yaşam hakkı tanımazsanız, yarın bir gün sizde onlar gibi başım açık kamuda çalışamıyorum diye uğur mumcu meydanında eylem yapmak zorunda kalırsınız.. bırakın insanlar istediği gibi giyinsin... geri kafalılığı bırakın artık...
misafir 9 yıl önce
sevgili guest arkadaşım sen beni eleştiriyorsun,eğer kalben inanıyorsan deniz feneri yolsuzluğunun bir düzmece olduğuna ben birşey demiyorum,bu yolsuzlukta rol alanların foyası ortaya çıkmadımı,bu haramxedelerin işledikleri suçu ortaya çıkaran savcılar daha sonra mahkemeye verilmedimi,diyorsun ki ne alakası var,alakası var kardeşim insanları bilinçlendirmek istiyorsan dinimizi kullanarak kul hakkı yiyenleri protesto edeceksin,şehitlik bile kul hakkı yamaniyi affetmiyor,anlıyorum ki yüzyılın davası deniz feneri hakkında pek bir bilgin yok aksi takdirde savunmazdın,yani savunarak dahi olsa bu suça ortak olmazdın,son olarak diyeceğim bende Allah korkusu var ya bu dünyada Allah Allah deyip insanları soyanlarda ve onları destekleyenlerde ne korkusu var*
misafir 9 yıl önce
elleriniz dert görmesin,en kısa sürede deniz feneri yolsuzluğunu da protesto etmenizi bekliyoruz,efendim duyamadım ,ben bilmem mi dediniz,siz bilmezseniz Allah bilir.
guest 9 yıl önce
deniz feneri davasının sonucuna mahkeme kararlarından bir bakıver ayrıca bununla alakasını da bi söyleyiver...
Peykan75 9 yıl önce
başörtüsüne sıkıştırılmak istenilen kadının hangi özgürlüğü var ki? kadinlara köleliklerini savundurarak özgürlük çığırtkanlığı yapanlar neyin peşindeler Allah askına, başörtüsü özgürlüğüne kavuşuyorken bir adamın ikinci karısı olma özgürlüğü icin de basın açıklaması yapılacak mı ileriki günlerde.
ev sahibi 9 yıl önce
alakaya maydonoz doğra emi. düşünen ve beyni ile hareket edenler lütfen alakali olun. burada özgürlük deniyor.siz de damüstünde saksağan diyorsunuz.
ayhan türk 9 yıl önce
sözlerinden ne kadar dünyadan bihaber insan olduğun her halinle anlaşılıyor yargı sürecinde olan bir davanın bu ve bunun gibi toplumun değişik kesimlerinin sorunlarını dile getirmek gibi kanunlar çerçevesinde düşünce vicdan özgürlüğünü kullanma hakkını kullanmak istemesi seni neden rahatsız edebilir ve ne alakası var senin varsa böyle sıkıntın çık iznini al protesto et burası demokratik bir ülke
misafir 9 yıl önce
kardeşim beni neden anlamak istemiyorsun,başörtüsü protestosu yapan arkadaşlara fırsatını bulursan söyle "birde deniz feneri ve buna benzer dini duygular sömürülerek yapılan soygunları protestoedelim" diye bakalım sana ne cevap verecekler,yoksa benim başörtüsüyle ne sorunum olabilir ki.benim dediğim bu arkadaşlar samimi ise bu tür sömürü ve soyguna karşı çıksınlar.birde o nasıl söz,"nerenize batıyor" demişsin,yakışıyormu bir müslümana?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner706
20°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Sinop için hangi projenin yapılması daha önemli?
Namaz Vakti 12 Haziran 2021
İmsak 02:52
Güneş 04:56
Öğle 12:44
İkindi 16:46
Akşam 20:22
Yatsı 22:17
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
banner637