Sinop turizmi, 3 aya sıkıştırılmamalı

CHP Sinop Belediye Başkan Adayı Barış Ayhan; “Sinop’ta turizm sezonu okullar kapanınca başlayıp, okullar başlayınca bitiyor. Bizim bu sezonu mutlaka bahar, ilkbahar ve sonbahardan biraz daha uzatabilmemiz lazım” dedi.

Sinop turizmi, 3 aya sıkıştırılmamalı
Ali Fuat ÖZŞAHİN
Ali Fuat ÖZŞAHİN
12 Mart 2019 Salı 18:32

CHP Sinop Belediye Başkan Adayı Barış Ayhan, Sinop turizmini değerlendirdi. Sinop'ta turizm sezonunun sadece yaz aylarına sıkıştığına dikkat çeken Barış Ayhan, Sinop'un turizmden yılın büyük bölümünde yararlanabilmesi gerektiğini söyledi. Ayhan; “Sinop’ta turizm sezonu okullar kapanınca başlayıp, okullar başlayınca bitiyor. Bizim bu sezonu mutlaka bahar, ilkbahar ve sonbahardan biraz daha uzatabilmemiz lazım. Tabi bu sezonu uzatabilmemiz içinde turizmi çeşitlendirmemiz lazım. Maalesef Sinop turizmi Karakum iskelesi ile Devlet Su işleri iskelesi arasında sıkışmış durumda. Maalesef Sinop turizmi kum, deniz ve güneşten ibaret hale gelmiş durumda. Bizim mutlaka ama mutlaka farklı yeni destinasyonlarla kentin farklı yerlerinde farklı farklı işler yapmamız lazım. Farklı güzellikleri ortaya çıkartmamız lazım” dedi.

KISA, ORTA VE UZUN VADELİ TURİZM PLANLARI YAPMALIYIZ

Sinop’ta bir kültürel mirasın üzerinde bulunduğumuzu ifade eden CHP Sinop Belediye Başkan Adayı Barış Ayhan, yeni çalışmalarla bu mirasın ayağa kaldırılması gerektiğini söyledi. Ayhan; “Sinop’ta bir kültürel mirasın üzerinde oturuyoruz. Ama maalesef oturuyoruz. Artık o kültürel mirası ayağa kaldırmamız lazım. Dünyanın en güzel denizleri, ormanları ve doğası Sinop’ta. Turizme hizmet edecek müthiş bir dokusu var. Bunların hepsinden daha önemlisi de Sinop’un en büyük turizm değeri bence Sinop insanı. Sinop insanı kadar modern, çağdaş, misafirperver, yardımsever insanların yaşadığı Sinop’un güzelliğine benzer dünyanın birçok yerinde birçok kent vardır ama Sinoplular kadar modern, çağdaş, misafirperver, yardımsever, sevgi dolu, gözünün içi gülen insanların bir arada yaşadığı zannetmiyorum Sinop’tan başka kent vardır.

Onun için Sinop turizm altyapısı anlamında gerek insanıyla gerek kültürel değerleriyle, gerek doğasıyla bulunmaz bir coğrafya. Biz bu coğrafyayı mutlaka ama mutlaka çok iyi değerlendirmemiz lazım. Bu da sadece belediye ile dernekle değil ortak paydası Sinop olan herkesle birlikte bir şeyler yapmamız lazım. Önce bu işin muhatapları turizmcilerle bir araya gelip bir turizm şurasında oturup Sinop turizmi için ne yapmalıyız diye konuşmalıyız. Planlar yapmalıyız. Kısa, orta ve uzun vadeli olarak. Gerekirse saatlerce, günlerce konuşmalıyız. Türkiye’nin neresinde bu işin uzmanı varsa onu Sinop’a getirmeliyiz. Biz burada turizm yapmak istiyoruz, bunu nasıl çeşitlendireceğiz? Bu sezonu nasıl uzatacağız? Sinop’a gelen turistin niteliğini nasıl artıracağız? diye bunları mutlaka konuşmamız lazım. Her Ramazan Bayramı ya da Kurban Bayramı sonrasında gazetelerde manşetler çıkıyor; “Ramazan Bayramında kentimizi 250 bin kişi ziyaret etti” , “kentimize 60 bin araç girişi oldu” ama bize ne bıraktı? Maalesef bizim turizm ziyaretçilerimiz Samsun, Kastamonu, Çorum, Trabzon, Amasya bu kentlerden daha ileri gidemiyor. Bu kentlerdeki insanlar Sinop’a geliyor ama yiyecek ve içecekleri ile her şeyleri ile birlikte geliyorlar Sinop’a. Burada yiyor içiyor, ağaçların altında arabanın bagajında yatıyor ve çöpünü Sinop’a bırakıp memleketlerine geri dönüyor. Bizim bunun dışında Sinop’ta katma değer yaratacak, Sinop’ta para bırakacak insanları Sinop’a turist olarak çekmemiz lazım.  Avrupa’dan çekmemiz lazım, büyükşehirlerden çekmemiz lazım. Bununla ilgili imar planından kaynaklı ciddi altyapı sorunlarımız var. Umuyorum kısa sürede çözülecek. İmar planından kaynaklı sorunlarımızı çözerek mutlaka Sinop’a yatırımcı çekmemiz lazım” diye konuştu.

MUTLAKA SİNOP’A ULUSLARARASI BİR OTEL GELMELİ

Kendisinin ve ailesinin de turizmle otelcilikle uğraştığını ve turizmden otelcilikten para kazandıklarını belirten Barış Ayhan, Sinop’ta otelcilik anlamında önemli girişimlerin yapılması gerektiğinin altını çizdi. Ayhan; “Kendime rakip yaratıyormuşum gibi görünebilir bazıları için. Otel sahibi arkadaşlara da söylüyorum bunu böyle görmeyin. Sinop’a mutlaka bir uluslararası oteller zincirinin bir halkasını getirmemiz lazım. Bu çok zor bir şey değil, bunun örnekleri var. Zonguldak’ta, Tokat’ta Dedeman’ın oteli var.  Bin kişilik salonu var kongre yapıyorlar. Bir Tokat’a, Zonguldak’a bu oteller yapılıyorsa mutlaka Sinop’a da gelebilir. Böyle bir tesis Sinop’a gelen nitelikli turist sayısını ciddi anlamda artırır. Mutlaka böyle bir tesisi Sinop’a kazandırmamız lazım. Ama tabi öncesinde yapmamız gerekenler var. Önce sorunları çözmemiz lazım. Sinop Tanıtım Günleri’nde Yenikapı’ya giderek orada 3 gün stant açarak Sinop’u tanıtamayız. Önce eksiklerimizi bitirmemiz lazım. Eve misafir çağırmadan önce ne yapıyor hanımefendiler? Bir gün önceden eve temizliğe birisi geliyor yada kadın evi temizliyor her tarafı dört dörtlük yapıyor, pastasını böreğini her şeyini hazırlıyor ondan sonra misafir çağırıyor.  Biz bunları yapmadan Sinop’a misafir çağırıyoruz” dedi. 

ÖNCE EKSİKLİKLERİMİZİ TAMAMLAYACAĞIZ

Öncelikle Sinop’ta eksikliklerin tamamlanacağını kaydeden Ayhan sözlerine şöyle son verdi; “İmarsa imar, kanalizasyonsa kanalizasyon, sokaksa sokak, kaldırımsa kaldırım neyse belediyeye düşen. Sonra özel teşebbüs, sonra Sinoplu. Sinop’ta yaşayan herkes paranın Sinop’ta turizmden kazanıldığını bilecek.  Bütün Sinoplu sektör dışındaki esnaf dahil asıl ekmeğinin turizmden geldiğinin bilincine mutlaka varmalı. Ama önce çok süratli şekilde eksiklerimizi tamamlamamız lazım. Mutlaka bir araya gelmemiz lazım. Bir toplantı, şura, master planı ne gerekiyorsa. Kısa, orta ve uzun vadeli planlarımızın hepsini yapıp eksiklerimizi gidereceğiz. Ondan sonra çıkıp biz Türkiye’de turizmde marka kentiz. Hiçbir eksiğimiz yok, her şeyimiz tamam.”


Kaynak: Vitrinhaber
banner543

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.