banner600

banner534

Karadeniz: Seçim zamanı verilen vaatlerin takipçisiyiz

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz: "Vatandaşın faydasına olan her girişimin destekçisi oluyoruz fakat vatandaşların seçim zamanı verilen vaatlerle, oy kaygısıyla sarf edilen sözlerle kandırılmasına göz yumamayız" dedi.

SİYASET 11.10.2020, 13:32 11.10.2020, 14:06
242
Karadeniz: Seçim zamanı verilen vaatlerin takipçisiyiz
banner704

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sinop Milletvekili Barış Karadeniz seçim bölgesi Sinop'ta ağırlık verdiği köy ziyaretlerini sürdürüyor. Karadeniz son olarak Gerze'ye bağlı Hacıselli, Yenikent, Yamacık, Çağlayan ve Pirahmet köylerini ziyaret ederek köylülerin sorunlarını yerinde inceledi ve dinledi. 

Her zaman köylünün yanında olduklarını belirten Barış Karadeniz, vatandaşa seçim zamanı verilen vaadlerin yakın takipçisi olduklarını söyledi. Karadeniz; “Meclis ve Parti programlarımızdan bulduğumuz her fırsatta vatandaşlarımızla iç içe olmaya devam ediyoruz. Sinop'un Milletvekili olarak ilçe köy ayırmadan her vatandaşımızın yanında olmaya gayret gösteriyoruz. Vatandaşlarımızın sorunlarını dinlemeye, ortak akıl üreterek çözmeye çalışıyoruz. Sinop için, şehrimizin geleceği için atılan her olumlu adımı destekliyoruz. Vatandaşın faydasına olan her girişimin destekçisi oluyoruz fakat vatandaşların seçim zamanı verilen vaatlerle, oy kaygısıyla sarf edilen sözlerle kandırılmasına göz yumamayız.  Seçim zamanı verilen sözler tutulmuyor, vatandaş mağdur. Ziyaret ettiğimiz köylerde bunu gözlemliyoruz. Hacıselli köyümüzden Karadeniz sahil yoluna bağlantı yok, göstermelik iş makinasıyla  yol açılıp bırakılmış. Heyelan bölgesi olduğundan o açılan yer de çökmüş. Ödenek yok denilerek 5 yıldır yol bu halde, sadece burası değil köy yolları da ne yazık ki iç açıcı değil. Asfalt programlarını yaparken burası hiç mi aklınıza gelmiyor? Burası Sinop'un bir köyü değil mi? Gazetelerde sayfa sayfa haber yaptırırken bu köy neden unutuluyor derhal açıklanmalıdır” dedi. 

Hacıselli Köyü'nün yol problemlerinin haricinde büyük bir sağlık sorununun da olduğunu belirten Karadeniz; “Köyde bulunan sağlık ocağı için 2,5 yıl önce yıkım kararı çıkarılmış, yıkım kararı olduğu için köye ebe bile verilmiyor. Köy sakinleri iğne yaptıracak olsa Gerze'ye gitmek zorunda bırakılıyor. Dolmuşlar sahil hattını kullandığı için şahsi araçları yoksa ilçeye gitme şansları bile yok.  Acil bir durum olsa vebalini kim ödeyecek? Köyün 8 mahallesi var, sadece 2 mahalleden şebeke suyu akıyor içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde en önemli şey hijyenken vatandaş temizliğini nasıl yapacak? Köy belediyeye bağlı olmadığından çöp konteyneri bile yok. 
Her yıl ödenek yok bahanesiyle seneye diyerek ötelenen bu sorunlar bir an önce çözülmeli vatandaşların mağduriyeti giderilmelidir. Köy sakinleri geç kalınmış hizmete ivedilikle kavuşmalıdır” diye konuştu. 

Daha sonra Yenikent'i ziyaret eden CHP Sinop Milletvekili Karadeniz Yenikent'in de yol ve su sorunlarını dile getirdi. 
Karadeniz; “Önceden köylere gittiğimizde vatandaşla hoş sohbet edecek vaktimiz kalıyordu ancak şimdi köylümüz dert küpü olmuş durumda. Bu devirde hala suya ve sağlık ocağına ulaşmada sıkıntı yaşanıyorsa bu büyük bir ayıptır.
6 kilometrelik yapılan su borusu patlak durumda ve vatandaş çamur içinde kalan yollara mahkum edilmiş durumda. Üstelik genç nüfusun az olduğu bir köyde devlet ‘size boruyu ben veriyorum siz kendiniz yapın’ derse nerede kaldı Köylerin Altyapısını Destekleme Projesi? Vatandaşımız neredeyse aldığı nefesin vergisini verecek durumda olduğu bir dönemde kendi bütçeleri ve güçleri ile boruları yapmaya çalışıyorlar. Devlet bu konuya el almalıdır bu durum vatandaşın gücünü aşıyor. Bu köyümüzde de sağlık ocağının kapatıldığını köy sakinlerinin mağduriyet yaşadığını görüyoruz. Haftada bir gün doktor ve hemşirenin geldiğini söyleyen halk, sağlık ocağının yıkılıp yerine sağlık evinin yapılacağını ancak herhangi bir gelişme olmadığını söyledi. Bu iş sağlık işidir beklemeye de bekletmeye de gelmez. Yaşlılarımıza acil bir durum olduğunda müdahaleyi kim yapacak? En azından daimi bir hemşirenin bulunması şart'' diyerek  gerekli mercilerle iletişime geçileceğinin bilgisini verdi.

CHP Milletvekili Barış Karadeniz ardından Yamacık Köyü'nde vatandaşlarla bir araya geldi. Köyün sorunlarını muhtar ve vatandaşlardan dinleyen Karadeniz çözümün takipçisi olacağını belirtti. 
Karadeniz burada yaptığı açıklamada;'' Yamacık'ta da diğer köylerimiz gibi yol sorunumuz var. Köy engebeli en ufak yağışta yollar bozuluyor, çamur deryasına dönüşüyor. Orta Yamacık ve Yukarı Yamacık Mahallelerinin yolları diğer mahallelere göre çok daha kötü ivedilikle bu bölgeye çalışma yapılması gerekiyor. 20-30 yıl önce Yanıç'tan Yenikent'e bağlanması gereken yol için kurbanlar kesilmiş ama o günden bu yana hiç bir gelişme kaydedilmemiş. Çamurun önüne geçebilmek için en azından çakıl dökülse bir süre idare eder ama o bile yok. Üç muhtarlığın bağlantı yolu olmasına rağmen bu önemli yol önemsenmemiş. Grup yollar en ufak yağmurda bozuluyor, köy arazisi engebeli olduğundan vatandaşın bahçesine sürekli su basıyor. Su basmalarını önleyebilmek için köye en az 7-8 menfez yapılması gerekiyor, 3 tanesi için ihale yapılmış ama yapımına dahi başlanmamış. Yamacık köyümüzde de ne yazık ki su başlıca sorunlardan, şebeke suyu gelmeyen mahallelerimiz var. İhaleleri yapılmış ama hayata geçmemiş, 30 yıl önce yapılan şebeke hatlarında patlaklar oluşmuş köylü kendi imkanıyla da yapamıyor. Vatandaşımız su sıkıntısı çekiyor. Yanıç Mahallesi yıllardır suyu olmadığından dereden gelen suyu içmek zorunda kalıyor, arıtma ihalesi yapılmış fakat ortada çalışma bile yok. Bu çağda kabul edilebilir değil derhal çözülmelidir. Vatandaşa bunu reva görüyorlar. Köyde vatandaşım elektriği bile düzgün kullanamıyor, 1983'te çekilen hatlarla birkaç kişi aynı anda elektriği kullanırsa problem yaşanıyor. Hatların değişmesi, ek trafo koyulması gerekiyor. 2020 yılında bu hizmetlerin götürülmemesi çok büyük bir ayıp, siyasi bir emel güdülmeden bir an önce çözülmelidir. Vatandaşlarımız hayırseverlerden köylülerden para toplayıp camii yapımına başlamışlar ellerinden geldikçe yarısı yapılmış devamı için çimento kum gibi ihtiyaçları var el birlik olup bu camiyi de yapmak istiyoruz'' dedi. 

Pirahmet Köyü'nde baz istasyonu sıkıntısını da dile getiren Karadeniz açıklamasını şöyle sürdürdü; “Köy sakinleri çalışmayan sabit hat telefonlarını iptal ettirmiş. Baz istasyonu yetersiz olunca cep telefonlarını da kullanamıyor sağlıklı iletişim kuramıyorlar. Köye acil bir durum olsa bir vatandaşımız hastalansa nasıl ambulans çağıracaklar? Yangın çıksa itfaiyeye nasıl haber verecekler? İletişim çağında bir baz istasyonu kurmak, vericileri arttırmak bu kadar zor olmamalı, iletişim sağlayıcıları ile görüşülüp bu sorun çözüme kavuşmalıdır”. 

Gerze’nin Çağlayan köyünde ise caminin ve lojmanın ciddi bir bakım ve onarım ihtiyacının olduğunu dile getiren Karadeniz; “Cami çok eski, ayrıca su yatağının üstünde olması büyük bir sıkıntı. Belli yerlerde göçükler oluşmuş. Gerekli bakım yapılmazsa kötü sonuçlar doğurabilir. Ayrıca köyde ki lojman dıştan bakılınca iyi görünse de içi bakımsız kalmış. Bunun için de gerekli yerlerle görüşülüp onarıma başlanmalıdır dedi.’’ Köyün kanalizasyon sorunun olduğunu da öğrenen Milletvekili Karadeniz, alt yapı sorunun giderilmesi için gerekli yerler ile görüşüleceğini belirtti. Köyde geçen yıl yaşanan sel olayından dolayı bu yıl önlem almak için kanal açılmasını isteyen köylü halkının taleplerinin cevapsız kalışını dile getiren Karadeniz; ‘’Kepçe ve kamyon gönderilmesi gerekiyor. Köylü bilinçli bir şekilde geçen yıl yaşanan sıkıntıların tekrarının olmaması için kamyon ve kepçe gönderilmesi talebinde bulunmuşlar. Kış başlamadan gerekli önlemler alınmalıdır” sözleri ile cümlelerine son verdi.

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz'in köylere yaptığı ziyaretlere CHP Gerze İlçe Başkanı Nihat Erdal, önceki dönem İl Genel Meclisi Üyesi Necmettin Çakır, İlçe Yöneticileri Sebahattin Belovacıklı, Yaşar Demirbaş ve Erol Metinkaya katılım gösterdi.

banner707
Yorumlar (1)
Problem Problem Problem 9 ay önce
Ya sayın vatandaşlar problem her yerde problem.

Haritadan gidin bir köy seçin orası da ilçeye ulaşmak kendi arabanızda yoksa zordur. İlçeye de araç en kötü haftada 1 gün ilçenin pazarı olduğu gün en iyi de 2 gün resmi işler için olur. Kalkıp da devlet/dolmuşcular ayda yılda gelecek 1 kişi için oraya servis götürmez. Bu o köyde yaşayan insanların problemidir.

Benim köyüm de aynı, yan köy de aynı diğer yan köy de aynı...

Bakın köyünüz büyük köylerden değilse servis olayınız sıkıntılıdır. Bunu sizin çözmeniz lazım. Kalkıp da vebali kimin demeyin.

Şımarıklığa gidip banane devlet bana servis çeksin ayağına yatmayın. Ama devletin yapması gereken diğer şeyleri yapmıyorsa elbette sorgulayın.

Çöp mevuzusu :) Buna gülünür. Şehirde yaşamıyoruz. Köydeyiz. Yanmacak şeyleri toprağa karışacak çöpleri toprağa, yanacak şeyleri de ayda haftada 1 yakarsınız olur biter.

Ben gerzeye 30 km uzaklıkta sinop-boyabat yolundan da 7km uzaklıkta köydeyim. İnanın cam metal çöpleri ilçeye gittiğim de çöp kovasına atıyorum.

Valla beleşe alışmıycan, kendi karnını kendin kesecen.

Diğer problem su....

Bak su bizim köyde de yok. Ama millet napıyor gidiyor su kazıyor bilmem ne yapıyor. Kendi suyunu kendi getiriyor. Devletin oraya su götürmesi zor. memba bulacak. ihale yapacak, belki sudan para tahsil edecek.... Yaptığı suyu köylüye bölse ayşe teyze fazla fasulye suluyor diye kavga çıkar :)
banner706
19°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Sinop için hangi projenin yapılması daha önemli?
Namaz Vakti 14 Haziran 2021
İmsak 02:51
Güneş 04:56
Öğle 12:45
İkindi 16:47
Akşam 20:23
Yatsı 22:18
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
banner637