banner600

banner534

Karadeniz: Seçim zamanı verilen vaatlerin takipçisiyiz

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz: "Vatandaşın faydasına olan her girişimin destekçisi oluyoruz fakat vatandaşların seçim zamanı verilen vaatlerle, oy kaygısıyla sarf edilen sözlerle kandırılmasına göz yumamayız" dedi.

SİYASET 11.10.2020, 13:32 11.10.2020, 14:06
193
Karadeniz: Seçim zamanı verilen vaatlerin takipçisiyiz

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sinop Milletvekili Barış Karadeniz seçim bölgesi Sinop'ta ağırlık verdiği köy ziyaretlerini sürdürüyor. Karadeniz son olarak Gerze'ye bağlı Hacıselli, Yenikent, Yamacık, Çağlayan ve Pirahmet köylerini ziyaret ederek köylülerin sorunlarını yerinde inceledi ve dinledi. 

Her zaman köylünün yanında olduklarını belirten Barış Karadeniz, vatandaşa seçim zamanı verilen vaadlerin yakın takipçisi olduklarını söyledi. Karadeniz; “Meclis ve Parti programlarımızdan bulduğumuz her fırsatta vatandaşlarımızla iç içe olmaya devam ediyoruz. Sinop'un Milletvekili olarak ilçe köy ayırmadan her vatandaşımızın yanında olmaya gayret gösteriyoruz. Vatandaşlarımızın sorunlarını dinlemeye, ortak akıl üreterek çözmeye çalışıyoruz. Sinop için, şehrimizin geleceği için atılan her olumlu adımı destekliyoruz. Vatandaşın faydasına olan her girişimin destekçisi oluyoruz fakat vatandaşların seçim zamanı verilen vaatlerle, oy kaygısıyla sarf edilen sözlerle kandırılmasına göz yumamayız.  Seçim zamanı verilen sözler tutulmuyor, vatandaş mağdur. Ziyaret ettiğimiz köylerde bunu gözlemliyoruz. Hacıselli köyümüzden Karadeniz sahil yoluna bağlantı yok, göstermelik iş makinasıyla  yol açılıp bırakılmış. Heyelan bölgesi olduğundan o açılan yer de çökmüş. Ödenek yok denilerek 5 yıldır yol bu halde, sadece burası değil köy yolları da ne yazık ki iç açıcı değil. Asfalt programlarını yaparken burası hiç mi aklınıza gelmiyor? Burası Sinop'un bir köyü değil mi? Gazetelerde sayfa sayfa haber yaptırırken bu köy neden unutuluyor derhal açıklanmalıdır” dedi. 

Hacıselli Köyü'nün yol problemlerinin haricinde büyük bir sağlık sorununun da olduğunu belirten Karadeniz; “Köyde bulunan sağlık ocağı için 2,5 yıl önce yıkım kararı çıkarılmış, yıkım kararı olduğu için köye ebe bile verilmiyor. Köy sakinleri iğne yaptıracak olsa Gerze'ye gitmek zorunda bırakılıyor. Dolmuşlar sahil hattını kullandığı için şahsi araçları yoksa ilçeye gitme şansları bile yok.  Acil bir durum olsa vebalini kim ödeyecek? Köyün 8 mahallesi var, sadece 2 mahalleden şebeke suyu akıyor içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde en önemli şey hijyenken vatandaş temizliğini nasıl yapacak? Köy belediyeye bağlı olmadığından çöp konteyneri bile yok. 
Her yıl ödenek yok bahanesiyle seneye diyerek ötelenen bu sorunlar bir an önce çözülmeli vatandaşların mağduriyeti giderilmelidir. Köy sakinleri geç kalınmış hizmete ivedilikle kavuşmalıdır” diye konuştu. 

Daha sonra Yenikent'i ziyaret eden CHP Sinop Milletvekili Karadeniz Yenikent'in de yol ve su sorunlarını dile getirdi. 
Karadeniz; “Önceden köylere gittiğimizde vatandaşla hoş sohbet edecek vaktimiz kalıyordu ancak şimdi köylümüz dert küpü olmuş durumda. Bu devirde hala suya ve sağlık ocağına ulaşmada sıkıntı yaşanıyorsa bu büyük bir ayıptır.
6 kilometrelik yapılan su borusu patlak durumda ve vatandaş çamur içinde kalan yollara mahkum edilmiş durumda. Üstelik genç nüfusun az olduğu bir köyde devlet ‘size boruyu ben veriyorum siz kendiniz yapın’ derse nerede kaldı Köylerin Altyapısını Destekleme Projesi? Vatandaşımız neredeyse aldığı nefesin vergisini verecek durumda olduğu bir dönemde kendi bütçeleri ve güçleri ile boruları yapmaya çalışıyorlar. Devlet bu konuya el almalıdır bu durum vatandaşın gücünü aşıyor. Bu köyümüzde de sağlık ocağının kapatıldığını köy sakinlerinin mağduriyet yaşadığını görüyoruz. Haftada bir gün doktor ve hemşirenin geldiğini söyleyen halk, sağlık ocağının yıkılıp yerine sağlık evinin yapılacağını ancak herhangi bir gelişme olmadığını söyledi. Bu iş sağlık işidir beklemeye de bekletmeye de gelmez. Yaşlılarımıza acil bir durum olduğunda müdahaleyi kim yapacak? En azından daimi bir hemşirenin bulunması şart'' diyerek  gerekli mercilerle iletişime geçileceğinin bilgisini verdi.

CHP Milletvekili Barış Karadeniz ardından Yamacık Köyü'nde vatandaşlarla bir araya geldi. Köyün sorunlarını muhtar ve vatandaşlardan dinleyen Karadeniz çözümün takipçisi olacağını belirtti. 
Karadeniz burada yaptığı açıklamada;'' Yamacık'ta da diğer köylerimiz gibi yol sorunumuz var. Köy engebeli en ufak yağışta yollar bozuluyor, çamur deryasına dönüşüyor. Orta Yamacık ve Yukarı Yamacık Mahallelerinin yolları diğer mahallelere göre çok daha kötü ivedilikle bu bölgeye çalışma yapılması gerekiyor. 20-30 yıl önce Yanıç'tan Yenikent'e bağlanması gereken yol için kurbanlar kesilmiş ama o günden bu yana hiç bir gelişme kaydedilmemiş. Çamurun önüne geçebilmek için en azından çakıl dökülse bir süre idare eder ama o bile yok. Üç muhtarlığın bağlantı yolu olmasına rağmen bu önemli yol önemsenmemiş. Grup yollar en ufak yağmurda bozuluyor, köy arazisi engebeli olduğundan vatandaşın bahçesine sürekli su basıyor. Su basmalarını önleyebilmek için köye en az 7-8 menfez yapılması gerekiyor, 3 tanesi için ihale yapılmış ama yapımına dahi başlanmamış. Yamacık köyümüzde de ne yazık ki su başlıca sorunlardan, şebeke suyu gelmeyen mahallelerimiz var. İhaleleri yapılmış ama hayata geçmemiş, 30 yıl önce yapılan şebeke hatlarında patlaklar oluşmuş köylü kendi imkanıyla da yapamıyor. Vatandaşımız su sıkıntısı çekiyor. Yanıç Mahallesi yıllardır suyu olmadığından dereden gelen suyu içmek zorunda kalıyor, arıtma ihalesi yapılmış fakat ortada çalışma bile yok. Bu çağda kabul edilebilir değil derhal çözülmelidir. Vatandaşa bunu reva görüyorlar. Köyde vatandaşım elektriği bile düzgün kullanamıyor, 1983'te çekilen hatlarla birkaç kişi aynı anda elektriği kullanırsa problem yaşanıyor. Hatların değişmesi, ek trafo koyulması gerekiyor. 2020 yılında bu hizmetlerin götürülmemesi çok büyük bir ayıp, siyasi bir emel güdülmeden bir an önce çözülmelidir. Vatandaşlarımız hayırseverlerden köylülerden para toplayıp camii yapımına başlamışlar ellerinden geldikçe yarısı yapılmış devamı için çimento kum gibi ihtiyaçları var el birlik olup bu camiyi de yapmak istiyoruz'' dedi. 

Pirahmet Köyü'nde baz istasyonu sıkıntısını da dile getiren Karadeniz açıklamasını şöyle sürdürdü; “Köy sakinleri çalışmayan sabit hat telefonlarını iptal ettirmiş. Baz istasyonu yetersiz olunca cep telefonlarını da kullanamıyor sağlıklı iletişim kuramıyorlar. Köye acil bir durum olsa bir vatandaşımız hastalansa nasıl ambulans çağıracaklar? Yangın çıksa itfaiyeye nasıl haber verecekler? İletişim çağında bir baz istasyonu kurmak, vericileri arttırmak bu kadar zor olmamalı, iletişim sağlayıcıları ile görüşülüp bu sorun çözüme kavuşmalıdır”. 

Gerze’nin Çağlayan köyünde ise caminin ve lojmanın ciddi bir bakım ve onarım ihtiyacının olduğunu dile getiren Karadeniz; “Cami çok eski, ayrıca su yatağının üstünde olması büyük bir sıkıntı. Belli yerlerde göçükler oluşmuş. Gerekli bakım yapılmazsa kötü sonuçlar doğurabilir. Ayrıca köyde ki lojman dıştan bakılınca iyi görünse de içi bakımsız kalmış. Bunun için de gerekli yerlerle görüşülüp onarıma başlanmalıdır dedi.’’ Köyün kanalizasyon sorunun olduğunu da öğrenen Milletvekili Karadeniz, alt yapı sorunun giderilmesi için gerekli yerler ile görüşüleceğini belirtti. Köyde geçen yıl yaşanan sel olayından dolayı bu yıl önlem almak için kanal açılmasını isteyen köylü halkının taleplerinin cevapsız kalışını dile getiren Karadeniz; ‘’Kepçe ve kamyon gönderilmesi gerekiyor. Köylü bilinçli bir şekilde geçen yıl yaşanan sıkıntıların tekrarının olmaması için kamyon ve kepçe gönderilmesi talebinde bulunmuşlar. Kış başlamadan gerekli önlemler alınmalıdır” sözleri ile cümlelerine son verdi.

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz'in köylere yaptığı ziyaretlere CHP Gerze İlçe Başkanı Nihat Erdal, önceki dönem İl Genel Meclisi Üyesi Necmettin Çakır, İlçe Yöneticileri Sebahattin Belovacıklı, Yaşar Demirbaş ve Erol Metinkaya katılım gösterdi.

banner664
Yorumlar (1)
Problem Problem Problem 4 ay önce
Ya sayın vatandaşlar problem her yerde problem.

Haritadan gidin bir köy seçin orası da ilçeye ulaşmak kendi arabanızda yoksa zordur. İlçeye de araç en kötü haftada 1 gün ilçenin pazarı olduğu gün en iyi de 2 gün resmi işler için olur. Kalkıp da devlet/dolmuşcular ayda yılda gelecek 1 kişi için oraya servis götürmez. Bu o köyde yaşayan insanların problemidir.

Benim köyüm de aynı, yan köy de aynı diğer yan köy de aynı...

Bakın köyünüz büyük köylerden değilse servis olayınız sıkıntılıdır. Bunu sizin çözmeniz lazım. Kalkıp da vebali kimin demeyin.

Şımarıklığa gidip banane devlet bana servis çeksin ayağına yatmayın. Ama devletin yapması gereken diğer şeyleri yapmıyorsa elbette sorgulayın.

Çöp mevuzusu :) Buna gülünür. Şehirde yaşamıyoruz. Köydeyiz. Yanmacak şeyleri toprağa karışacak çöpleri toprağa, yanacak şeyleri de ayda haftada 1 yakarsınız olur biter.

Ben gerzeye 30 km uzaklıkta sinop-boyabat yolundan da 7km uzaklıkta köydeyim. İnanın cam metal çöpleri ilçeye gittiğim de çöp kovasına atıyorum.

Valla beleşe alışmıycan, kendi karnını kendin kesecen.

Diğer problem su....

Bak su bizim köyde de yok. Ama millet napıyor gidiyor su kazıyor bilmem ne yapıyor. Kendi suyunu kendi getiriyor. Devletin oraya su götürmesi zor. memba bulacak. ihale yapacak, belki sudan para tahsil edecek.... Yaptığı suyu köylüye bölse ayşe teyze fazla fasulye suluyor diye kavga çıkar :)
banner654
kar yağışlı
Günün Anketi Tümü
Sizce Sinop için hangi projenin yapılması daha önemli?
Namaz Vakti 20 Ocak 2021
İmsak 06:24
Güneş 07:55
Öğle 12:55
İkindi 15:22
Akşam 17:45
Yatsı 19:11
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 18 38
2. Fenerbahçe 18 38
3. Gaziantep FK 18 34
4. Galatasaray 18 33
5. Hatayspor 18 31
6. Alanyaspor 18 30
7. Trabzonspor 19 30
8. Karagümrük 18 27
9. Göztepe 19 25
10. Antalyaspor 19 25
11. Malatyaspor 18 24
12. Sivasspor 18 23
13. Başakşehir 19 23
14. Konyaspor 19 22
15. Kasımpaşa 18 22
16. Rizespor 18 21
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 19 19
19. Erzurumspor 19 16
20. Ankaragücü 18 15
21. Denizlispor 18 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. Leicester City 19 38
2. M. United 18 37
3. Man City 17 35
4. Liverpool 18 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Chelsea 19 29
9. Southampton 18 29
10. Arsenal 19 27
11. Aston Villa 15 26
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 18 19
16. Brighton 19 17
17. Burnley 17 16
18. Fulham 17 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 16 41
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Sevilla 18 33
5. Villarreal 18 32
6. Real Sociedad 19 30
7. Granada 18 27
8. Cádiz 19 24
9. Celta de Vigo 18 23
10. Real Betis 18 23
11. Levante 18 22
12. Athletic Bilbao 18 21
13. Getafe 17 20
14. Valencia 18 19
15. Eibar 18 19
16. Real Valladolid 19 19
17. Deportivo Alaves 19 18
18. Elche 17 17
19. Osasuna 18 15
20. Huesca 18 12
banner637