Karadeniz; nükleer sızıntıyı Başbakan Yıldırım’a sordu

Rusya’daki Mayak kullanılmış yakıt tesisinden yayıldığı ortaya çıkan radyoaktif sızıntı Meclis gündemine taşındı. CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Başbakan Binali Yıldırım’a Türkiye’nin radyoaktif sızıntıdan ne kadar etkilendiğini sordu. 

Karadeniz; nükleer sızıntıyı Başbakan Yıldırım’a sordu
Ali Fuat ÖZŞAHİN
Ali Fuat ÖZŞAHİN
30 Kasım 2017 Perşembe 16:15

CHP Milletvekili Karadeniz, “Başta Karadeniz bölgemizde olmak üzere vatandaşlarımızı endişelendirmektedir. Bu konuda kamuoyuna yeterli açıklama yapılmadığı gibi gerekli önlemlerin alınıp alınmadığı da bilinmemektedir” diyerek, Başbakan Binali Yıldırım’dan kamuoyunu rahatlatacak açıklama beklediklerini söyledi. 

İtalya, Avusturya, İsviçre ve Almanya’da tespit edilen rutenyum 106 radyoaktif maddesinin yaklaşık bir aylık belirsizlikten sonra Rusya’daki Mayak kullanılmış yakıt tesisinden yayıldığının ortaya çıkmasından sonra “Türkiye radyasyon sızıntısından etkilendi mi?” soruları gündeme geldi.

Rus basınında yer alan radyoaktif sızıntının yayıldığı bölgeleri gösteren haritada Sinop’tan başlayıp İstanbul üzerinden geçen radyasyon sızıntısı ile ilgili endişeler Meclis gündemine geldi. 

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz Rus basınında yer alan haberlerin İtalya, Avusturya, İsviçre ve Almanya’da tespit edilen rutenyum 106 radyoaktif maddesinin tespit edilmesi doğrulandığını belirtirken, Türkiye’nin radyasyondan etkilenip etkilenmediği Başbakan Binali Yıldırım’a sordu. “Türkiye’de de bu sızıntından etkilenen bölgeler olduğundan endişe edilmektedir” diyen Karadeniz, Başbakan Yıldırım’dan açıklama bekledikleri söyledi. Karadeniz, Başbakan’a şu soruları yöneltti:

“Türkiye Atom Enerjisi Kurumu yetkilileri Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu neden sessizliğe bürünüp bir açıklama yapmamaktadır? Türkiye’deki ilgili kurumların konuyla ilgili yaptığı bir açıklama ya da yayınladığı bir ölçüm raporu neden bulunmuyor? Konu bu kadar acil ve insan sağlığı için önemliyken, Türkiye’ye radyoaktif bulaşmış yağmur yağıyor mu yağmıyor mu? Radyoaktif bulutlar Türkiye üzerinden geçti mi? Yağan yağmur, radyoaktif bulaşıklı mı? Rutenyum yüklü bulutlar Türkiye’de hangi bölgelerden geçti? Yağmurda kalmanın insan sağlığını tehdit edebileceğine dair neden kesin bir açıklama ya da uyarı bulunmuyor? İnsanlarımız neden bilgilendirilmiyor?  İlgili kurum ve kuruluşlar hangi önlemleri aldı? İnsan sağlığını tehdit edecek düzeyde bir kirlilik var mıdır? Bununla ilgili açıklama ne zaman yapılacak?”


 

banner468

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hoca..... - 1 yıl önce
Şehrin tepesinden füze atanda akp iktidarı...sinop gözden çıçıkaran da.uyanin akp ye oy veren sinoplular...herşey hastane yol değil...bu gidişle yol arası hastane yicez...
Misafir Avatar
vatandaş - 1 yıl önce @Hoca.....
Hoca hastane yol milletin parası ile yapılıyor, asıl yapılan yanlışlara baksınlar her şey mahvolmuş.
Avatar
BarokTurk - 1 yıl önce
inanılır bir açıklama yapmazlar.
Avatar
sinoplu - 1 yıl önce
Her geçti ne yapıcan vantilatörle üfleyip bulutların yönünümü değiştiricen ..
Misafir Avatar
vatandaş - 1 yıl önce @sinoplu
sen şimdi dalga geçiyorsun fakat Allah korusun o bulutlardaki radyasyon bizim yada yakınlarımızın başına bela açarsa ne olacak onu biliyor musun.
Avatar
sinoplu - 1 yıl önce
daha dün çukurbağdaki çöpleri tutuşturdu belediyeniz ve sinop halkı dürt beş saat o dumana maruz kaldı o çöplerin içerisinde tıbbi atıktan kimyasala kadar herşey var asıl siz birde bunu sorun belediye başkanınıza denize çöp dökersiniz yollar berbat toz duman pislik kol geziyor birde havayı çöplerinizin dumanıyla hastalık saçıyorsunuz artık tahammül kalmadı sinopluya hiç değer vermiyorsunuz işiniz gücünüz riv riv..
Misafir Avatar
vatandaş - 1 yıl önce @sinoplu
Birader bak nasıl bunu doğru ifade ettin, işte radyasyon bulutunu da öyle ifade et, bu8 iş parti işi değil anlasana.
Avatar
barışa - 1 yıl önce
Şehrin kafasından füze atılıyor, sen hala oyun peşindesin.
Avatar
Yitirilen umutlar,kaybolan canlar.. - 1 yıl önce
Vekilim bize Batı Karadeniz Sahil Yolunun en büyük takipçisi olacağım diye söz vermiştiniz ama konuyu hiç meclise taşımıyorsunuz.Nazim Bey'in en büyük en önemli seçim vaadi bu yoldu,hatta yine vitrin haber'e geçen yıl ki röportajında Haziran 2017 Türkeli - Ayancık ve Aralık 2017 de de Ayancık - Sinop sahil yolunun proje aşaması tamamen bitmiş olacak diye söz vermişti ama bu sözler de uçtu gitti,Bartın sahil yolunu nerdeyse bitirdi, Kastamonu bu günlerde ihale etti,Sinop ise 10-20 km ilerlemelere çakıldı kaldı! Ak parti bu yol konusunda bizi boş yere umutlandırdı heyecanlandırdı en büyük hayal kırıklığımız oldu...
Avatar
Y:OZAN ( BAZI ÇAKMA LÂİK KAFALARA.) - 1 yıl önce
En iyisi ABD üssü tekrar  kurulsun adaya öyleye gâvur aşıkları dileği bu olsa gerek tepeden füze atan A:K:P: hülümetin dediğine bakılırsa biz seni burada ve türkiyenin 783 bin km yüzeyindede istemiyoruz .... Hastane yol milletin parasıyla yapıldı doğru...bu demek oluyorki bu milletin parası....yaklaşık 80 yıl süreçten sonra ortaya çıktı.!!!80 yıl boyunca bi kaç hükümet harici hepsi yerinde saymışlar... herşey hastane yol değil.FAKAT HERŞEY Ülkeyi bilmem kaç km den...keferelere peşkek çekerek...783 bine düşürenlere itibar etmekmiş....yani hainlere...ingiliz vede alman keferelerin yanlarında yer alanlara....itibar etmek..... yoksaki ne diye MÜSLÜMAN TÜRK HALKINI HIRISTIYANLAŞTIRMAYA KALKSINLAR....bunu ancak kanı bozuklar yapmaya kalkar...
Misafir Avatar
BarokTurk - 1 yıl önce @Y:OZAN ( BAZI ÇAKMA LÂİK KAFALARA.)
Mustafa kemal direnişin başında olmasa 783 bin km karede kalmazdı ne sayıklıyorsun
Misafir Avatar
hoca - 1 yıl önce @Y:OZAN ( BAZI ÇAKMA LÂİK KAFALARA.)
ulan öyle bir yazıyorsunuzki sanki akp den önce yol hastane yoktu...15 yıldan beri iktidardasınız herhalde yapacaksınız.....millet katkı payı vermek için eczanelere gidemiyor....bunlarıda görmuyorsunuz..sağlıkta devrimmiş...doğru devrim yaptınız yandaş mutahitler için devrim oldu....ayrıca abd ingilter falan yazmışsın...zamanında istanbuldan 6.filoyu kovan devrimcilere chp lilere saldıran zihniyet kimdi acaba sayın y.ozan...şimdi emperyalizme karşı savaşıyorlarmış..o zamanlar aklınız nerdeydi......he pardon sizin akılınız hep sonradan geliyor.....habur..açılım..cemaat..kardeşim esed şimdilerde katil esed....yavaş yavaş yeniden kardeşim esed...reza ülkenin ekonomisine katkı sağlıyor.15 gün sonra reza vatan haini.....hangisi doğru bunların veya ....halk olarak hangisine inanalım....başbakanlığı zamanında mecliste adamları aklayan davutoğlu çıkmış şimdi bunlar yargılansın diyor...ey davutoğlu zamanında aklınız nerdeydi....ülkeyi abd ye ingiltereye vs.vs..peşkeş çekmişler.
Misafir Avatar
ephe - 1 yıl önce @Y:OZAN ( BAZI ÇAKMA LÂİK KAFALARA.)
Sayın Ozan 'Çakma Laik' ne demek biraz açıklar mısınız? Aydınlatın bizi mesela nedir laiklik, olumsuz tarafları olumlu tarafları nelerdir.
Avatar
Y:OZAN ... .EPHE - 1 yıl önce
EPHE RÜMUZLU KARDEŞ.....


Öncelikle demokrasiye,partiye ve çoğulculuğa menşeinden bakmalıyız.Bunlar bu lâiklik nereden gelmiş? Hangi kültür ve medeniyetinin ortamının mahsulleri? Bunların beşeri ve beşer üstü vasıfları nelerdir,ilahi menşee mensubiyeti var mıdır? Yoksa beşer aklı ve nefsinin eseri midirler? Ve bu ne derece terbiye görmüş aklın ve nefsin eseridir? Selim akıldan mı yoksa kirlenmiş,şartlanmış akıldan mı sadır olmaktadır? Yani evvela menşeinin tespit edilmesi gerekmektedir.özetleyecek olursak...Yani batı dü yasımdan alınmış...yani

Tam olarak Kilise ile Devlet arasındaki ilişkinin koparılmasıdır.Gerçmişte Kilise siyaset üzerinde vesayet sahibi iken,Fransız Devrimi bu vesayete son vermiş ve devleti kiliseden bağımsız bir hale getirmiştir.Bu doğal olarak din ve din adamları sınıfının da siyasetten kovulması anlamına gelmektedir. Fakat laiklik devletin gücüne ve genişlemesine paralel olarak dini eğitim,hukuk,güvenlik vs.her alandan dışlamıştır .Kadınlar ve Müslüman aydınlar ve ulema vsr vsr.... Daha genelde ise dindar halk baskı ve gözetim altına tutulmuştur. Dahaha vahimi ise...Cumhuriyetin ilk yıllarında muhalefet oluşturduğu ya da oluşturacağı endişesiyle alimlere karşı sindirme hareketi uygulanmış,kuran kursları kapatılmış ve kitaplar sansür edilmiştir. Sözgelimi Said Nursi’nin risaleleri tüm Türkiye çapında uzun bir süre kovuşturmaya konu olmuştur. Kendisi sürgün ve hapis hayatı yaşamıştır. Kızlarımız yetmişli yıllardan itibaren başörtülerinden dolayı eğitim ve kamusal hayatın dışına itilmiş ve çeşitli haklardan mahrum bırakılmıştır.  28 şubat sürecinde laiklik nasıl silah olarak kullanıldığını hep birlikte gördük....uzun lafın kısası kardeş....DIN İŞLERİ AYRI DEVLET İŞLERİ AYRIDIR MANTIĞI....Yanı sümme haş ALLAH CC camiye karışsında sokağa karışmasın anlamı....bunun anlamı bu....çok çok tehlikeli bir düşünce ve görüş buna bu şekilde inanan derken ALLAH CC camiye karışsın fakat sokağa karışmasın derse....kişi müslümansa dinden çıkmış olur yani ALLAH CC şirk koşmuş olur....Syglr