CHP’li Karadeniz’den, yaşlı ve muhtaçlar için kanun teklifi

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Cumhuriyet Halk Partisi Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, 65 yaşını doldurmuş muhtaç ve engelli bireylere aylık bağlanmasında aylıkların birlikte yaşadığı kişilerin gelirleri üzerinden hesaplanmasını ortadan kaldıracak kanun teklifini TBMM başkanlığına sundu.

CHP’li Karadeniz’den, yaşlı ve muhtaçlar için kanun teklifi
Ali Fuat ÖZŞAHİN
Ali Fuat ÖZŞAHİN
09 Temmuz 2019 Salı 11:06

Cumhuriyet Halk Partisi Sinop Milletvekili Barış Karadeniz,  bakım desteği ve muhtaçlık aylığı bağlanacak bireylerin finansal olarak desteklenmesi için gerekli ödeneğin hane halkı toplam gelirine göre hesaplanmasından kaynaklanan sorunları ve çözümünü hazırlamış olduğu kanun teklifi ile meclis gündemine taşıdı.

CHP’li Karadeniz kanun teklifinde; hane halkı toplam gelirine göre yapılan aylık hesaplamalarının muhtaç vatandaşlarımızı birlikte yaşadığı ya da yaşamak zorunda olduğu hane bireylerine bağımlı kılmakta, engelli kişi ve bu kişilerin aile fertleri ile karşılaştıkları zorlukları arttırmakta, psikolojik olarak yeni sorunlar meydana gelmesi sonucunu doğurmakta, muhtaç kişilerin gerçekte sahip olduğu kapasitesinin altında performans göstermesine ve sahip olması gereken yaşam kalitesinin de düşmesine sebep olduğu gerekçelerine yer verdi.
Cumhuriyet Halk Partisi Sinop Milletvekili Barış Karadeniz tarafından TBMM’ne sunulan; muhtaç, güçsüz ve kimsesiz bireylerin aile bireylerine bağımlı olma durumunun ortadan kaldırılması amaçlanan kanun teklifinde şunlar yer alıyor;

2828 Sayılı Sosyal Hizmetler Kanununda ve 2022 Sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi;

MADDE 1-  1/7/1976 tarihli ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanunun 2 nci maddesinin ikinci ve üçüncü fıkralarında yer alan “hane içinde kişi başına düşen ortalama” ibareleri madde metninden çıkarılmıştır.

MADDE 2-  24/5/1983 tarihli ve 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununun ek 7 nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “hane içinde kişi başına düşen ortalama” ibaresi madde metninden çıkarılmış, aynı fıkranın ikinci ve üçüncü cümleleri yürürlükten kaldırılmış ve yedinci fıkrasında yer alan “hane halkı” ibaresi madde metninden çıkarılmıştır.

MADDE 3- - 2828 sayılı Kanunun ek 10 uncu maddesinin birinci fıkrasında yer alan “hane içinde kişi başına düşen ortalama” ibaresi madde metninden çıkarılmıştır.

MADDE 4- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 5- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

banner543

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.