2023 yılı Temmuz ayında Sinop’tan yapılan ihracat 4 milyon 170 bin $ olarak açıklandı. Temmuz ayı ihracatının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 42,3 arttığı görüldü.

Sinop’un 2023 yılı Temmuz ayındaki ithalatı ise 2 milyon 626 bin $ ile geçen yılın aynı ayına göre yüzde 302,1 arttı.

DIŞ TİCARET HACMİ 6,8 MİLYON $ OLDU
Mevcut aydaki ithalat ve ihracat verileri toplanarak hesaplanan dış ticaret hacmi, Temmuz ayında 6 milyon 796 
bin $ oldu.

EN FAZLA İHRACAT “BALIK, KABUKLU DENİZ HAYVANLARI VE YUMUŞAKÇALARIN İŞLENMESİ VE SAKLANMASI” ÜRÜN GRUBUNDA GERÇEKLEŞTİ
Temmuz ayında Sinop’tan gerçekleşen ihracatın ISIC Rev4 ürün sınıflamasına göre dağılımı incelendiğinde ilk sırada 1 milyon 232 bin $ ile “Balık, kabuklu deniz hayvanları ve yumuşakçaların işlenmesi ve saklanması” ürün grubu bulunuyor. Bu ürün grubunu 1 milyon 196 bin $ ile “Tarım ve ormancılık makineleri imalatı” ve 665 bin $ ile “Çatal-bıçak takımı, el aletleri ve genel hırdavat malzemeleri imalatı” ürün grubu takip etti. Temmuz ayında Sinop’tan ISIC Rev4 sınıflamasına göre 36 farklı ürün grubundan ihracat gerçekleşti.
İthalat ise 33 farklı ürün grubunda gerçekleştirilmiştir. İthalatta ilk üç sırada; 1 milyon bin $ ile “Tarım ve ormancılık makineleri imalatı” ürün grubu, 470 bin $ ile “Motorlu kara taşıtlarının imalatı” grubu ve 396 bin $ ile “Motor ve türbin imalatı” ürün grubu yer aldı.

Ordu’da fındık hasat sezonu sonbaharda da devam ediyor Ordu’da fındık hasat sezonu sonbaharda da devam ediyor

İHRACATTA İLK SIRADA GÜNEY KORE YER ALIRKEN, İTHALATTA İLK SIRADA BİRLEŞİK KRALLIK YER ALDI
Temmuz ayında Sinop’tan 53 farklı ülkeye ihracat yapılmış olup ilk sırada 928 bin $ ile Güney Kore yer aldı. En fazla ihracatın gerçekleştiği ikinci ülke 821 bin $ ile Rusya Federasyonu olurken üçüncü sırada 419 bin $ ile Ukrayna bulunuyor. 

Temmuz ayında Sinop’a yapılan ithalatta ise ilk sırada 1 milyon $ ile Birleşik Krallık yer aldı. Birleşik Krallık’ı 971 bin $ ile Çin ve 470 bin $ ile İspanya takip etti. Temmuz ayında Sinop’a 17 farklı ülkeden ithalat gerçekleşti.