Kurtuluş Demirbaş'ın, Suudi Arabistan yetkilileri tarafından henüz bilinmeyen bir nedenle gözaltına alındığı ve kendisinden 5 gündür haber alınamadığı bildirildi.

6 Temmuz Cumartesi günü Türkiye'ye dönmesi beklenen Kurtuluş Demirbaş'tan haber alamadıklarını belirten eşi Pınar Demirbaş "Son konuşmamızda ‘Eşyalarımızı toparlıyoruz. Yola çıkacağız. İstanbul’a indiğimizde haber vereceğim’ dedi. Sabah ‘günaydın’ mesajı attım ama 5 gündür yanıt alamadım, gözaltına alındığını ekip arkadaşlarından öğrendim” dedi.

Kurtuluş Demirbaş'ın ablası Aysun Kahraman, devlet büyüklerinden yardım istediğini belirterek şunları söyledi; "Kardeşim Kurtuluş Demirbaş devlet davetiyle Suudi Arabistan'da gazeteci kameraman olarak göreve gitti. Ülkeye dönmesi gerekirken 5 Temmuz gece 24:00 sularında tutuklandığını ekip arkadaşlarından haber aldık. Hayatından endişe etmekteyim. İvedilikle Türkiye Cumhuriyeti'ne, evine, yuvasına dönmesini istiyorum. Sayın devlet büyüklerimizden gerekli ilgi ve yardımın yapılmasını istiyorum."

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Sinop’a geliyor Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Sinop’a geliyor

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığından konuyla ilgili yardım isteyen Pınar Demirbaş, bakanlığa yazdığı dilekçede şu ifadelere yer verdi; "Eşimin, dönüş tarihi olan 6 Temmuz 2024’te gece sularında kimliği bilinmeyen 3 kişi tarafından görevli bulundukları Taif King Fahd Stadyumu’nda önce pasaportunun sorgulandığı, ardından açıklama yapılmaksızın bu kişiler tarafından bir arbede ile stadın arkasında ifade edilen bir binaya götürüldüğü ve orada hiç kimse ile görüştürülmediği hususunu ekip arkadaşları tarafından öğrendim.

Cidde Türk Konsolosluğu’na durumu bildirdim. Konsolosluğun talep ettiği bilgi ve belgeleri ilettim. Bu durum karşısında eşimin neden ve hangi amaçla rehin alındığını bilmemekle beraber, kendisinin içinde bulunduğu vaziyetin bilgisinden yoksunum ve haber alamamaktayım. Eşimin can güvenliğinden endişe duymaktayım. Mağduriyetimizin aydınlığa kavuşması hususunu ivedilikle ve önemle bilgilerinize arz ederim."

Whatsapp Görsel 2024 07 09 Saat 22.00.12 D1442302

Muhabir: Ümit Can Gökçen