Sıcak havalarla birlikte Sinop genelinde yangınların sayısı giderek artıyor. Son iki günde çıkan yangınlarda çok sayıda ev kül oldu. Son yangın ise Durağan ilçesine bağlı Emirtolu köyünde meydana geldi.  

Gece saat 23.00 sıralarında bir evde başlayan yangın, rüzgarında etkisiyle diğer binalara sıçradı. Elektrik kontağından çıktığı tahmin edilen yangın kısa sürede büyüdü. Bölgeye, itfaiye, orman, sağlık, AFAD,  jandarma ve YEDAŞ ekipleri sevk edildi. Yangına Durağan, Boyabat, Sinop ve Alaçam itfaiyeleri, Orman İşletmeye ait arazözler ile vatandaşlar müdahale etti. Tam bir can pazarının yaşandığı yangın sırasında vatandaşlar büyük panik yaşadı. Kontrol altına alınan yangında can kaybı ve yaralanma olmazken, 2 ev, 2 ahır ile 1 ambar ve 1 mobilya atölyesi tamamen kül oldu. 

AK Parti Sinop Milletvekili Dr. Nazım Maviş, Sinop Valisi Dr. Mustafa Özarslan ve İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ferhat Kuran yangın bölgesine giderek çalışmaları yakından takip etti.  Yangın ardından başlatılan soğutma çalışmaları devam ediyor.

Bu arada; iki gün önce de İlçeye bağlı Cevizlibağ köyünde çıkan yangında 5 ev tamamen yanmıştı. Son bir hafta içerisinde Sinop'un farklı ilçelerinde ardı ardına çıkan ev ve orman yangınlarında büyük çaplı maddi hasar meydana geldi.  

Felaketin eşiğinden dönüldü Felaketin eşiğinden dönüldü

Muhabir: Merve Yerli