4 leylek yavrusu göç mevsimine kadar Sinop'ta misafir edilecek 4 leylek yavrusu göç mevsimine kadar Sinop'ta misafir edilecek

İHH Afet Yönetimince Karadeniz Bölgesi Arama Kurtarma tatbikatı Samsun ilinin ev sahipliğinde 29-30 Haziran tarihinde enkazda, suda ve heyelan bölgesinde arama şeklinde üç farklı senaryoya göre planlanan tatbikatlara 15 ilden 120 vakıf gönüllüsü katıldı.

İHH'de görevli eğitmenler tarafından teorik ve uygulamalı eğitimden geçirilen gönüllüler, ilk senaryo gereği depremde enkaz altında kalan yaralıları kurtararak sağlık ekiplerine teslim etti.

Canik ilçesinde Mert ırmağı üzerinde bulunan bendin yıkılmasının işlendiği tatbikatta suya kapılan bir kişi, ekipler tarafından kurtarıldı.

Atakum ilçesinde heyelan oluşmasının da işlendiği tatbikatta ise kaybolan bir kişinin ormanlık alanda bulunması için ekipler arama kurtarma çalışması yapıldı.

Samsun İHH Arama Kurtarma Başkanı Yiğit Kara, basın mensuplarına, Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın Samsun'un Ladik ilçesinden geçtiğini hatırlatarak, "Senaryo gereği Ladik'te 7,5 büyüklüğünde deprem oluyor. Canik ilçesi de depremden etkileniyor. AFAD 'ın koordinasyonunda bize, yıkılan 4 bina enkazı veriliyor ve ekiplerimiz buradan vatandaşları çıkartmaya çalışıyor. Diğer senaryomuz ise Mert Irmağı üzerinde bir bent yıkılıyor. Bendin yıkılması sele sebep oluyor ve bir çiftçimiz sel suyuna kapılıp denize sürükleniyor. Ekiplerimiz bu kayıp vatandaşımızı arayıp bulduktan sonra sudan çıkarma operasyonu gerçekleştirdi" dedi.

Tatbikat ile ilgili açıklama yapan Sinop İHH Arama Kurtarma Başkanı Kadir Arslan "Karadeniz Bölgesi arama kurtarma tatbikatına Sinop'tan 7 kişilik arama kurtarma ekibiyle katılım sağlandığını ve planlanan senaryoya uygun olarak oluşabilecek bir afet durumunun tatbikatını yapmak için, bölge ekiplerimizle burada toplandık. Ekiplerimizle hem olası afet bölgesini tanıyoruz hem de becerilerimizi geliştiriyoruz." dedi.

Kaynak: Haber Merkezi