Denizin sahile attığı ağaçlara yaratıcı dokunuşlar yaparak dekoratif lambaderler üreten Çiloğlu çifti, bu işe hobi olarak başladıklarını ve sanatlarına zamanla Sinopluların da rağbet gösterdiğini ifade etti.

Sanatlarıyla kazandıkları paraları sokak hayvanları için harcadıklarını ifade eden Sezai Çiloğlu, “Hobi olarak başladığımız bu işi yaklaşık 7-8 senedir sürdürüyoruz. Buradan kazandığımız parayla da sokak hayvanlarına bakıyoruz.

Sahillerden uygun ağaçları topluyoruz. Onları daha sonra kafamızda projelendirip birleştiriyoruz. Üstündeki abajurları yapıyoruz ve burada halka sunuyoruz.

Büyük emek gerektiren bir iş bu. Bazı ağaçları zımparalamak 1 ayı bulurken bazıları 3 günde bitebiliyor.

Evde kendim için ahşaptan bir ayna yapmıştım ve çok beğenildi. Zamanla kendilerine ayna ve lambader yapmamı isteyenler olunca yavaş yavaş bu işe başladık ve o günden beri devam ediyoruz.” dedi.

Her yaz aynı noktada, Gazi Caddesi üzerindeki eski Tekel binasının önünde satışa devam ettiklerini ifade eden Nuray Çiloğlu, “Eserlerin hepsi doğaçlama. Hepsi kişiye özel ve hiçbirinin bir ikincisi yok.

Vali Özarslan Sinoplulara teşekkür etti Vali Özarslan Sinoplulara teşekkür etti

Denizin dalga ile birlikte sahile attığı ağaçlar bunlar. Bunların her biri çok emek istiyor. İlk haliyle şu anki hali arasında eser yok. Temizleniyor, işlemden geçiyor. Zımparalanıyor, kurutuluyor. Üzerindeki ampul haricinde her şey el işçiliği. Güzel bir eser çıktığı zaman hem biz mutlu oluyoruz hem de alanlar çok memnun.

Biz hayvanseveriz ve buradan kazandığımız paralarla kış boyunca sokak hayvanlarının tedavilerini yaptırıyoruz. Yaz sezonunda kazandığımız paralar kış mevsiminde en azından onların tedavilerini karşılıyor.

Ürünlerimize çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Buradan Kanada’ya kadar ürün gönderdik. Yaz sezonunda birçok ülkeden Sinoplular gelip ürünlerimizden alacak. Onlardan gelecek gelirle de hayvanseverlere yardımımız olacak. Kendimizin baktığı çok sayıda can dostumuz da var. 38-40 tane kediye bakıyoruz. 30’un üstünde köpek var." diye konuştu.

Muhabir: Ümit Can Gökçen