İSTANBUL (AA) - Securitas Alarm, çocuklara ev güvenliğiyle ilgili öğretilmesi gerekenleri derledi.

Şirket açıklamasında, küçük çocuklara güvenlik adımlarını öğretmenin yetişkinlerin öncelikli sorumluluğu olduğu hatırlatıldı.

Acil bir durumla karşı karşıya kaldığında, yanında olunmasa dahi kendisine yardım etmesi gereken yetkili bir kurum olduğu gerçeğinin çocuklara anlatılması gerektiği belirtilen açıklamada, şu önerilere yer verildi:

"Yalnız olduğunda ya da kendisini tehlikede hissettiği bir durumla karşılaştığında, 112'yi aradığı takdirde yetkililerin en kısa sürede kendisine ulaşacağını ve yardımcı olacağını söyleyin. Yetkilileri gereksiz yere meşgul etmemesi adına acil yardım hattını arayabileceği olayların detaylı bir listesini çıkartın ve örneklerle açıklayarak hangi durumlarda 112'yi arayabileceğini bilmesini sağlayın. Görüştüğü yetkililerin bazen yangında olduğu gibi evden çıkmasını veya eve zorla girme vakasıyla karşı karşıya kalması halinde olduğu yerde kalmasını isteyebileceklerini açıklayın. Adını, yaşını, adresini ve sorunun ne olduğuna dair genel bir açıklama dahil olmak üzere kendisine ne sorulabileceğini bilmesi için oyun yoluyla farklı durum senaryoları oluşturarak kendi aranızda hayali acil durum aramaları yapın."

Antalya’da üzüm sepetleri boş kaldı Antalya’da üzüm sepetleri boş kaldı

Securitas Alarm açıklamasında kaç yaşında olursa olsun çocuklara evdeyken kapıları ve pencereleri kilitlemesinin neden önemli olduğunun anlatılması gerektiği vurgulanarak, "Şayet bir alarm sistemine sahipseniz, sistemin nasıl çalıştığı öğretin, böylece ihtiyaç halinde kolayca devreye sokabilir veya devre dışı bırakabilir. Bir alarm sistemi parolanız varsa, çocuğunuza parolanın bir başkasıyla paylaşılmaması gerektiğini ve asla bir yere yazılmaması gerektiğini öğretin. Yaşı kaç olursa olsun tüm çocuklar, kapıya gelen kimselerin iyi niyetli olmayabileceği konusunda yeterince bilinçlendirilmelidir. Bu sebeple çocuğunuza, zil çaldığında bir yetişkinden kapıyı açmasını istemesini ve aile dışından kimsenin evinize izinsiz girmesine izin vermemesi gerektiğini hatırlatın." ifadelerine yer verildi.

​Çocuğun, herhangi bir sosyal medya platformu üzerinden yaptığı iyi niyetli paylaşımların niteliğinin ne gibi tehlikelere yol açabileceği noktasında da yeterince bilgilendirilmesi gerektiği belirtilen açıklamada, "Evinizin rahatça göründüğü detaylı fotoğrafların veya ufukta görünen veya halihazırda yapılan tatil paylaşımlarının kötü niyetli kişilerce nasıl kullanılabileceğini açıklayarak sosyal medyalarına ne paylaştığının farkında olmasını sağlayın." tavsiyesinde bulunuldu.