Muradiye pedal çeviriyor Muradiye pedal çeviriyor

Ağrı’da yaşayan bağlama ustası Ramazan Evliyaoğlu, işçiliğiyle özenle ilgilendiği bağlamalarla kulakların pasını siliyor.

Ağrı’da yaşayan ve Halk Eğitim Merkezi bünyesinde 36 yıldır bağlama ustası olarak görev yapan Ramazan Evliyaoğlu, çalabildiği enstrümanı yapabilme hevesine kapılınca babadan kalma evini atölyeye çevirdi. İşçiliğiyle özenle ilgilendiği bağlamalara hayat vermek için atölyesinde saatlerini harcayan Evliyaoğlu, hayatını adadığı bu meslekte bağlama çalmaya hevesi olan her insana da yol gösterici oldu. Halk Eğitim Merkezi ve atölyeye dönüştürdüğü evi arasında bağlamanın tellerini dokuyan Ramazan Evliyaoğlu, bu sanatı gelecek nesillere ulaştırmak ve unutturmamak için canla başla çalışıyor.

Çalabildiği enstrümanı aynı zamanda yapabilmeyi de öğrenmek istediğini ve bu nedenle babasından kalma evi yıllar önce atölyeye çevirdiğini söyleyen Ramazan Evliyaoğlu, “Çalabildiğim enstrümanı yapmayı da öğrenmek istedim. Bunun için hiç kimseden ders almadım. Deneme ve yanılma yoluyla tamamen kendim yapmaya çalıştım. Eğer bir meslek kuşaktan kuşağa aktarılacaksa onun çıkış noktasından nasıl yapıldığını öğrenmek lazım. Ticari bir kaygım olmadığı için babadan kalan bir ortamı atölyeye çevirdik. Bugün Ağrı’da elinde bağlama olan herkes mutlaka bu tezgahtan geçmiştir. Halk Eğitim Merkezi kadar burası da bir derslik gibi çocuklara hizmet etmiştir” dedi.