Kendinize bir iyilik yapın, bu önemli günde sigarayı bırakın

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Sinop Şube Başkanı Erkal Boz, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü çağrısında; sigaranın ekonomik, sosyal, fiziksel yıkıcı sonuçları olan ciddi bir bağımlılık olduğunu vurguladı ve sigarayı bırakma çağrısında bulundu.

Kendinize bir iyilik yapın, bu önemli günde sigarayı bırakın
Ali Fuat ÖZŞAHİN
Ali Fuat ÖZŞAHİN
31 Mayıs 2019 Cuma 15:08

Dünya Sağlık Örgütü’nün de istatistikleri ile sigara bağımlılığını dünya çapında bir problem olarak tarif ettiğinin altını çizen Yeşilay Sinop Şube Başkanı Boz, dünya genelinde her yıl yaklaşık 7 milyon insanın sigara sebebiyle hayatını kaybettiğini hatırlattı.

SİGARA BAĞIMLILIĞI TÜRKİYE’DE HER YIL 100 BİN CAN ALIYOR
“Dünyada her yıl sigaraya bağlı nedenlerden 7 milyon, pasif içicilik nedeniyle de yaklaşık 1 milyon can kaybı yaşandığını belirten Boz; “Sigara kullanımının yüksek olduğu ülkeler arasında yer alan Türkiye’de ise her yıl yaklaşık 100 bin kişinin hayatını kaybetmesi olarak kayda geçiyor. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir alışkanlık. 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü nedeniyle sigaranın zararları konusunda duyarlılığı arttırmak ve toplumsal farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz ”dedi.

DUMANSIZ HAVA SAHAMIZI BİRLİKTE KORUYALIM
Dumansız hava sahalarının yaygınlaştırılmasının önemine dikkat çeken Yeşilay Sinop Şube Başkanı Erkal Boz, “Ülkemizdeki yasalar tütün kullanımının önüne geçecek derecede ancak maalesef denetimlerde zafiyetler yaşanabiliyor. Sigaranın zararlarından öncelikli olarak çocuklarımızı korumamız gerekiyor. Yasalar bunun için var. Yasaların uygulanmasını sağlamak hepimizin vatandaşlık görevi. Dumansız hava sahasının başarılı olmasının yolu toplumsal sahiplenmeden geçiyor. Kapalı alanlarda sigara yasağı toplumsal açıdan çok önemli olan bir kazanım. Bunun toplum tarafından da savunulması ve takip edilmesi gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

YEŞİLAY ELÇİLERİ SAHADA OLACAK
Boz, toplumumuzda kadim bir gelenek olan ahilikten gelen esnaflarımızın, bağımlılıkla mücadeleye katkılarını sağlamak ve toplumsal duyarlılığı artırmak üzere bu yaz boyunca Yeşilay gönüllüleriyle esnafları ziyaret edeceklerini söyledi. 

NARGİLE VE ELEKTRONİK SİGARANIN SAĞLIĞIMIZA ZARARINA DİKKAT 
“Yeşilay ve T.C. Sağlık Bakanlığı öncülüğünde yapılan “Vizyon 2023 Sigarasız Türkiye Çalıştayı” bildirisinde hedeflenen çalışmaların şehrimizde hayata geçirilmesi için Genç Yeşilay ve gönüllülerle katkı sunmaya devam edeceklerinin altını çizen Boz; “Hedefimiz, adım adım sigaranın yanı sıra, nargile ve elektronik sigara gibi tütün mamulleri kullanımının şehrimizde azaltılmasını sağlamak olacak. Böylece el birliği ve topyekûn bir mücadeleyle sigarasız bir Türkiye için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

ENDÜSTRİSİNİN KİRLİ OYUNLARINDAN GENÇLERİ UZAK TUTMAK ELİMİZDE
Sigara içmenin sadece kişinin kendisine ve çevresine değil, aynı zamanda ülkemize de zarar verdiğini hatırlatan Boz; “Tütün endüstrisinin bilhassa gençlere yönelik politikalarını engellemek, toplumu endüstrinin kirli oyunlarından uzak tutmak elimizdedir. Yeşilay olarak, toplumu tehdit eden bu büyük felakete karşı uygulanan ve uygulanacak olan güçlü ve kararlı politikaları sonuna kadar destekliyoruz. Gelin kendinize, çocuklarınıza ve sevdiklerinize bir iyilik yapın ve sigarayı bırakın.

Tütün bağımlılığı ile mücadele Yeşilay’ın vazgeçilmez önceliğidir. Yeşilay’ın son kamu spotunda da değinildiği gibi “çok uluslu sigara şirketleri her yıl 700 milyar dolar kazanırken, dünyada 7 milyar insan ölüyor, onlar kazanırken biz kaybediyoruz. Herkesi Yeşilay’a destek olmaya çağırıyoruz” dedi.

YEŞİLAY’IN TÜTÜN BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE ÇALIŞMALARI
İlk olarak Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte hayata geçirilen ve Bilim Kurulu danışmanlığında hazırlanan Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı her yıl 10 milyon öğrenci, 2 milyon yetişkine ulaşıyor. Programın çok çeşitli ve nitelikli içeriğine tbm.org.tr web sitesi üzerinden ulaşılabilir. Yine Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte yürütülen Okulda Bağımlılığa Müdahale Programı ile de zararlı madde ile temas etmiş gençlerin eğitim sistemi dışına itilmeden kazanılması ve bağımlılıkla birlikte gelişen psikososyal sorunlarına kalıcı çözüm bulunması hedeflenmekte. 
Ulusal ve uluslararası düzeyde düzenlenen yarışmalarla bağımlılıklarla ilgili farkındalık çalışmaları yapılmakta, birakabilirsin.org web sitesi ile de sigarayı bırakmak isteyen kişilere adım adım yol gösterilmekte.
Yeşilay ve Sağlık Bakanlığı'nın birlikte yürüttüğü 'Yeşil Dedektör' mobil uygulaması ise, kapalı alanlarda sigara içme yasağı ihlallerinin tek tuşla bildirimini sağlayarak vatandaşların dumansız hava haklarını korumalarını kolaylaştırmakta. 
 

banner543

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.