Hedef; Veremsiz bir Türkiye!

Sinop İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Erşan, halk arasında verem olarak tabir edilen Tüberküloz hastalığı ile mücadele konusunda ülke genlinde ciddi çalışmalar yürütüldüğünü söyledi. Erşan, “Ülkemizde yürütülen veremle mücadele çalışmaları neticesinde Türkiye’de yıllar içinde hasta sayıları düşmektedir. Ülkemizde “Veremsiz bir Türkiye” hedefine ulaşabilmek için çalışmalar devam edecektir” dedi.

Hedef; Veremsiz bir Türkiye!
Ali Fuat ÖZŞAHİN
Ali Fuat ÖZŞAHİN
08 Ocak 2019 Salı 19:38

Sinop İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Erşan, ‘’Verem Eğitim ve Propaganda Haftası’’ nedeniyle halk arasında verem olarak tabir edilen Tüberküloz hastalığı hakkında bilgilendirmede bulundu. Tüberküloz’un Mycobacterium tuberculosis’in neden olduğu insandan insana hava yoluyla bulaşan, öncelikle akciğerlerde olmak üzere tüm organlarda görülebilen bulaşıcı bir hastalık olduğunu belirten İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Erşan, erken tanı konulması için verem hastalığı ve bulgularının bilinmesi çok önemli olduğunu söyledi. Erşan; “2-3 haftadan uzun süren öksürük, balgamda kan gelmesi, halsizlik, gece terlemesi, kilo kaybı ve verem hastası ile uzun süre temas öyküsü olan kişiler gecikmeden verem savaşı dispanseri veya göğüs hastalıkları uzmanına başvurmalıdır. Akciğer grafisi ve balgam incelemesi yapılarak hastalığın tanısı konabilmektedir. Yeni tanı konmuş bir verem hastası ilaçlarını altı ay boyunca düzenli bir şekilde kullanmalıdır. Tanı konulup tedavi başlanan hastaların bulaşıcılığı hızla azalmaktadır. Unutulmamalıdır ki verem hastalarının tedavilerinin başarıyla tamamlanması, bulaşmayı önleyeceğinden veremden korunmanın en etkin yöntemidir” dedi.

DÜNYA NÜFUSUNUN YAKLAŞIK DÖRTTE BİRİ TÜBERKÜLOZ MİKROBU İLE ENFEKTE

Dünya nüfusunun yaklaşık dörtte biri tüberküloz mikrobu ile enfekte olduğunu belirten İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Erşan, bu insanların yüzde 10’unda yaşamlarının bir döneminde tüberküloz hastalığının ortaya çıkacağının düşünüldüğünü ifade etti. Erşan; “Tüberküloz çoğunlukla ekonomik olarak üretken yaş grubundaki erişkinleri tutmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) “Küresel Tüberküloz 2018 Raporu”na göre dünya genelinde tüberküloz görülme sıklığı ve tüberkülozdan ölümler düşmektedir. Dünya genelinde 2017 yılında 10 milyon yeni tüberküloz hastası ortaya çıkmıştır. Bunların yaklaşık 6 milyonu erkek, 3 milyonu kadın ve 1 milyonu çocuktur (15 yaş altı). Tüberküloz hastalarının üçte ikisi 8 ülkededir (Hindistan, Çin, Endonezya, Filipinler, Pakistan, Nijerya, Bangladeş ve Güney Afrika). Tüberküloz bulaşıcı hastalıklar arasında en çok ölüme neden olan hastalıktır. Dünya genelinde en çok ölüme neden olan ilk 10 sebepten biridir” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE HASTA SAYISI DÜŞÜYOR

Türkiye’de yıllar içinde hasta sayılarının düştüğünün altını çizen İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Erşan, bunda en büyük etkenin erken teşhis ve erken tedavinin olduğunu belirtti. Erşan; “Türkiye’de yıllar içinde hasta sayıları düşmektedir (2017 yılındaki hasta sayısı 12 bin 46, yıllık hasta hızı yüz binde 14.6’dır. Bu istikrarlı düşüş ve başarılı tedavi sonuçları verem savaşı birimi çalışanlarının özverili çabaları ile gerçekleşmektedir. Hastaların erken tanısı ve tedavisi, hastalanma riski taşıyanların muayenesi ve hastalanma riski taşıyanların koruyucu tedavisini kapsayan bütünlüklü bir programla çalışan verem savaşı birimleri bu başarıdaki en önemli paya sahiptir” dedi.

HASTALARA YÖNELİK NAKDİ YARDIM PROGRAMI BAŞLATILDI

Tüberküloz hastalığının, birey ve toplumda sağlığın yanı sıra, ekonomik ve psiko-sosyal kayıplara da neden olduğunu ifade eden İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Erşan, bu amaçla Sağlık Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı arasında yapılan protokol çerçevesinde “Psiko-Sosyal ve Mali Kayıp Yaşayan Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Düzenli Nakdi Yardım Programı” başlatıldığını belirtti. Erşan; “Tüberküloz, birey ve toplumda sağlığın yanı sıra, ekonomik ve psiko-sosyal kayıplara da neden olmakta, tedavi uyumu ve uzun süreli tedavilerin sürdürebilmesi için sosyal ve ekonomik destekler verilmesi gerekmektedir. Bakanlığımız ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı arasında 12.12.2017 tarihinde yapılan protokol çerçevesinde “Psiko-Sosyal ve Mali Kayıp Yaşayan Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Düzenli Nakdi Yardım Programı” başlatılmıştır. Program kapsamında ekonomik ve sosyal güçlükler yaşayan tüberküloz hastalarımıza 2018 yılı Ocak ayından itibaren nakdi yardım verilmeye başlanmıştır.

Veremli hasta sayısı azalmasına rağmen “Veremsiz bir Türkiye” hedefine ulaşabilmek için; yabancı uyruklu / göçmen hastalar, sosyal ve ekonomik zorluklar, sağlık sistemindeki değişiklikler, ilaca dirençli hastalar, konusunda daha kat etmemiz gereken çok uzun bir yol mevcuttur. Bu nedenle verem savaşındaki politik kararlılığın korunarak daha da geliştirilmiş bir verem kontrolü programına ihtiyaç vardır” diye konuştu.

banner543

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.