banner600

banner534

Bakan Karaismailoğlu ile başbaşa

Gazeteci –Yazar Adil YILDIZ sordu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil KARAİSMAİLOĞLU cevapladı

RÖPORTAJ 20.12.2021, 19:06 20.12.2021, 19:40
393
Bakan Karaismailoğlu ile başbaşa

Memleket sevdasını içinde hisseden her platformda Sinopluların dertlerini dert edinmiş, Kasabası Ayancık için çalışan Gazeteci-Yazar Adil Yıldız yıllardır kanayan yara haline gelen Sakız-Çangal Yol için en yetkili olan bakan Karaismailoğlu’na sordu.

SİNOP’TAKİ SEL FELAKETİNİN YARALARINI SARIYORUZ

’Devletin eli Karadeniz’de’’ 

Acılar paylaştıkça azalır!

Ayancık Terminal açılışı için Sinop’a gelen Bakan Sinop sahilde yerel basın çalışanları ile bir araya geldi.

Soru cevap şeklinde yapılan toplantıdan sonra Yenibirlik Gazetesi yazarı ADİL YILDIZ’ın sorularını samimiyetle cevapladı. Tarihe not düşecek röportaj ortaya çıktı.

Felaketler başka milletleri derinden sarssa da bizi bize bağlar. Sinop’taki sel felaketinin yaralarını sarıyoruz.

11 Ağustos’ta Sinop ili Ayancık ilçesinde eşi benzeri görülmemiş son yılların en büyük sel felaketi yaşandı.

Devlet anında yardım elini uzatarak gerekli müdahaleyi yaptı. Sel felaketi sonrası Sn Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından Sn Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu görevlendirdi.

45 gün aralıksız ilçede çamur, yağmur demeden halkın ‘’Adil Abisi’’oldu. Adı gibi olmaya gayret sarf etti. Tüm sıkıntılar ile birebir ilgilenen Bakan, Sinop AK Parti Milletvekili Nazım Maviş, Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu ,AK Parti İl Başkanı Uğur Giresun ve CHP Sinop  Milletvekili Barış Karadeniz ilçeye   yeniden hayat vermek için tüm STK’lar ile Ülkenin her bir yerinden yardımlar gelerek yaraları sarmaya çalıştılar.45 gün boyunca çizmelerini çıkarmadılar.

İnşaatına 5 Eylül’de başlayan’’ Terminal Köprüsü’’ 80 gün gibi kısa bir zamanda halkanın hizmetine açıldı.

Açılış nedeni ile Sinop’ta görev yapan yerel gazeteci meslektaşlarım ile sohbet için bir araya geldik. Sorduk, Bakan Adil Karaismailoğlu cevapladı. Ortaya tarihi bir söyleşi çıktı.

Devlet millet ele ele örneğini ülkemin her yerinde olduğu gibi Ayancık’ta yaşadık.

Bu Necip millet öyle yüce bir ruha sahiptir ki; vefasını, kadirşinaslığını, yardımlaşma ve dayanışma arzusunu özetle varlığını kendisine en ihtiyaç duyulan günde küçük bir dokunuşla hissettirir. İşte küçük sorunlar karşısında acze düşen dünyanın devasa sorunlar karşısına bile tavsamayan bu milletteki anlayamadığı güçlü irade ve hassasiyet bizi biz yapan asıl değerdir. Sonuçta acılar paylaşılarak azalır.

Kaldığım sürece Ayancık halkına özellikle teşekkür ederim.

Ayancık halkı adına asıl ben teşekkür ederim. Önce bakan olarak geldiniz sonra kasabamın ‘’Adil abisi’’ oldunuz, . Devletin tüm sıcaklığını yöre halkına gösterdiniz.

TAŞIN ALTINA ELİMİZİ KOYMALIYIZ

Hatırlayın; Sayın Cumhurbaşkanımız özellikle Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın 15. Zirvesi’nde de dikkat çekmişti. Salgın kısıtlamalarından olumsuz etkilenen ulaştırma sektörünün sorunlarının giderilmesi hususunda nasıl bir hazırlığınız var? Diye sormuştu.

DÜNDEN DAHA İYİYİZ

Havayolu tarafında 2019’un daha yüzde 60’larına gelebilmiş düzeydeyiz. Tabii ki salgının seyir süreci yakından takip ediliyor. İnşallah bu süreç ne kadar yumuşarsa 2019’a dönüş de o kadar hızlanmış (2)olacağız. Bizim amacımız hem salgın sürecinin bitmesi; bir taraftan da 2019’dan daha iyi rakamlara ulaşmak. Salgın yurt dışı-yurt içi hareketliliğimizi ve turizmi de etkileyen bir faktör. Aslında biz bütün tedbirlerimizi alarak kendimizi koruma altına aldık. Aslında biz 2020 yılında; 2019’dan daha fazla yatırım yaptık. İşlerimiz hızlandı. Çünkü Sağlık Bakanlığımızın tavsiyeleri doğrultusunda şantiyelerimizi izole hale getirdik. İşlerimize yüklendik. Yatırımlarımız artarak devam etti. Ama tabi ulaşım tarafında ( hava yolu, tren yolu ve kara yolu olsun tabii ki sayılar düştü.

‘’YOL VER GEÇEM, YOL YAP GEÇEM’’

Ayancık-Sakız arasındaki yolların hepsini ihale ettik. Hatta 4 km.’lik bir kısmı bitti, hizmete açtık. Orada hedefimiz 2022 sonu Sakız-Ayancık arasındaki yolu bitirmek. İnşallah 2022 sonu bitiririz. Türkeli-Ayancık arasında da tüm ihalelerimizi yaptık. Zaten şu anda sel ve afet hasarıyla ilgili oradaki müteahhitlerimizi görevlendirdik. Şimdi sel hasarlarıyla ilgili işleri toparlıyoruz. Bir taraftan Sinop-Ayancık arasındaki ve Türkeli-Ayancık arasındaki işlere gireceğiz. İnşallah 2022 yılı dolu dolu geçen bir yıl olacak. Hepsini bitirip vatandaşımızın hizmetine sunacağız.

AYANCIK’LA BAŞLADIK

11 Ağustos’tan sonra yaptığınız yatırımlarla ilgili olarak bir özet rica edebilir miyim?

Tabi en büyük hasarlar Ayancık’ta yaşandı. Ayancık’ta DSİ’nin tahkimatları başlayacak. Hızlıca ulaşım yollarını faaliyete aldık. Geçici köprüleri menfezler koyarak halletmiştik. Şimdi yeni köprüler açılınca menfezlere gerek kalmadı. Diğer askeri köprü de toparlanacak ve çıkacaklar. Deniz tarafındaki Şevki Şentürk köprüsünün de imalatları devam ediyor. Onu da 20 Aralık’ta açacağız inşallah. Ayancık-Türkeli arasında daha aktif çalışacağız. İki Su ile Boyabat yolunda sel hasarından sebep ortadan kalkan yolda hummalı bir çalışma var. Gözümüz buralarda. Sık sık geliyoruz ama Ankara’ya döndüğümüz zaman burada ne yapılıyor; Bölge Müdürü arkadaşlarımızdan bilgi alıyoruz. Olayları takip ediyoruz. Elimiz-kolumuz bir taraftan Ayancık’ta… Bu kadar büyük bir felaketin üstesinden kısa zamanda gelmenin sorumluluğu üzerimizde…

İnşallah kısa sürede eskisinden daha güçlü projelerle vatandaşı buluşturmaya devam edeceğiz. Sanayi Sitesi de bu selden etkilenmişti. 56 dükkânın ihaleleri yapıldı. Orada hasar gören dükkânların yerine geçici dükkânlar yapmıştık. Bir taraftan onlar faaliyete geçti. İnşallah yenilerin temelleri atılınca kalıcı bir sanayi sitesine kavuşmuş olacak Ayancık… Hepsinin üstesinden geleceğiz. Bütün bakanlıklar olarak gözümüz buralarda. Kısa sürede bu işleri yapacağız. Tabi sırf Ayancık özelinde değil; yine Kastamonu ve Bartın’da da devam ediyor bütün işlerimiz… Köy yollarına da Valilik ve İl Özel İdare devam ediyor. Orada kalıcı yollar yapılıyor güzergâhlar çok uzun olduğu için… Böyle büyük afetlerden etkilenmeyecek projeler yapıldığı için işlem biraz uzun sürdü. Onlar tamamlanıyor bir taraftan. Onlar tamamlanınca bir kısmını Özel İdare, bir kısmını da biz üstlenerek vatandaşın hizmetine sunacağız. Devletimizin gözü burada. Hiçbir zaman da ayrılmayacak bu işler bitene kadar…

AYANCIK İLÇESİNE SICAK ASFALT NE ZAMAN BAŞLANACAK?

Ayancık ‘a Sıcak ASFALT yapılması için talimat verdim. Çalışmalar Ayancık’ta başladı. Ayancık için devlet ve hükümet olarak her şeyi yapıyoruz. Yapacağız da.

KARADENİZ SAHİL YOLU PROJESİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR

(3)Yaşananların iklim krizi ve küresel ısınmayla ilintili olduğunu belirttiniz. Bunların arkasında doğanın tahribatı yatıyor. Gündeme çok sık gelen Rize / Artvin dolayındaki maden aramalarında doğanın tahrip edilmesini siz nasıl yorumluyorsunuz? Konu direkt sizin bakanlığınızın uhdesinde değil ancak ben Karadenizli bir bakan olarak size bunu soruyorum. En son Giresun’da siyanürlü bir deponun patlamasıyla denize kadar ulaşması beklenen bir çevre felaketi yaşanıyor. Sizin şahsi görüşleriniz nedir? Diğer bir sorum da şu; Samsun’dan İstanbul’a kadar herkesin hayali olan sahil yolu projesi; Ayancık’ta tıkandı kaldı. Bu yolda durum nedir?

‘’EKOLOJİK DENGE DEĞİŞİYOR’’

İklim değişikliği bütün dünyanın olduğu gibi bizim de gündemimizde. Eksoz emisyonlarının azaltılması, fosil yakıtlı araçların azaltılması; hatta 2053 yılından sonra hiç kullanılmaması Paris İklim Anşalması’nı imzalayan ülkelerden birisi olarak bizim de sorumluluklarımız var… Bu sorumluluklarını yerine getirmek üzere bakanlığımızın da üstlendiği sorumluluklar var. Burada yatırım programlarımızı ona göre düzenliyoruz. Elimizden gelen katkıyı yapacağız. Taşocakları, Maden ocakları bakanlığımız projelerinde de olabiliyor. Bunların ÇED raporları var. Onların bölgeye zarar vermeyecek şekilde planlarının alınması gerekiyor. Orada hassas davranmak gerekiyor. Bu tabiat, bu coğrafya hepimizin. Hepimizin bu coğrafyaya sahip çıkması gerekiyor. Çevre etkisine uygun olan yerlerde bu işlerin yapılması gerekiyor. Biz bakanlık olarak prosedürlere uyarak inşallah bunları yapacağız. Bunlara dikkat etmek zorundayız. Bu dünya hepimizin. Bu gelişmişlik, kalkınma bir taraftan devam edecek; bir taraftan da çevreye sahip çıkacağız. O da bizim olmazlarımızdan bir tanesi. Karadeniz Sahil Yolu çok önemli bir proje. Kastamonu özelinde bu projeler sağından ve solundan olmak üzere devam ediyor. Batıdan bakarsak yol devam etti. Cide’den bu tarafa doğru devam edecek. Ama büyük maliyetli bir proje. Neredeyse tamamına yakını tünelli bir proje olarak geçiyor Kastamonu’dan. Cide’ye doğru tüneller ve yollar devam ediyor. Buradan inşallah Sinop, Ayancık, Türkeli; oradan da Çatalzeytin belli bir plan dahilinde yapılacaktır. Bizim bakanlık olarak belirli bir master planımız var. Böyle işleri planlı bir şekilde yapmanız gerekiyor. Bütçemiz belli. Bu bütçeyi öyle optimum kullanmamız gerekiyor ki; maksimum fayda sağlamalıyız. Projelerimizi önceliklendirdik. Hem Karadeniz Sahil Yolu’nu yapacağız bu plan dahilinde; bir taraftan da bölgesel projeleri yapacağız. Aynı şekilde Sinop’tan Sarp Sınır Kapısı’na kadar karayolu açısından çok ciddi çalışmalar yapıldı ama belli bir seviyeye gelince oralarda da tıkanma oluyor. O aralarda belki belli yerlerde çevre yollarının yapımına başladık. İnşallah bunları belirli bir program dahilinde devam edeceğiz. Zonguldak’ta hem Bartın’a ve Cide’ye kadar geldik; onun harici Zonguldak’tan Şile/Ağva tünelleri devam ediyor. Topyekün bir şekilde Karadeniz Sahil Yolu Projesi önümüzdeki yıllarda bitecek inşallah.

‘’KARADENİZ’DE YAT LİMANI YAPAMADIK, BU EKSİK ‘’

Balıkçı Barınağı var ancak yat limanı hiç yok. Ege ve Akdeniz’den gelen tekneler demirleyecek bir alan bulamıyorlar ve transit geçip gidiyorlar. Coğrafyamıza bir marina kazandırma ihtimalimiz nedir?

Karadeniz’de hiç yat limanı yapamadık. Ege ve Akdeniz’de çok yat limanı yaptık çünkü çok talep görüyor bu işler.

Ataköy’deki sıkışıklık nedeniyle buraya bir talep var. Burayı İstanbul ve Ege’den daha güvenli buluyorlar. Cruise turizminden de pay alabiliriz. Buraya 2 bin-3 bin kişilik gemiler geliyordu. Ancak tabi Suriye ve çeşitli sorunlar bu durumu engelledi.

Galataport’tan sonra Cruise turizmi daha da canlanacaktır. Bunun böyle olmasını bekliyoruz.

İNSANLAR UÇMAK İSTİYOR

İstanbul’dan yazın yüklü bir şekilde Sinop Havalimanı kullanılıyor. Ancak Ankara bölgesinde yaşamını sürdüren Sinoplular; karayoluyla 4 saatlik bir yol olmasına rağmen uçak talebinde bulunuyorlar. Bu konularla ilgili Ankara-Sinop arası THY’nin bir çalışması olur mu?

Siz yolcuyu bulun; biz uçağı buluruz. Çok diyorlar ama örnekleri var. Uçak kaldırdığımız zaman dolmuyor; dolmayınca da zarar oluşuyor.

Haftada bir sefer düşünülemez mi? Uzun zamandır aynı cevabı alıyoruz. Yolcuyu bulabilmek için önce sefer olması lazım. Sayın Bakanım Sinop’a insanlar genelde hafta sonu geliyor. Turizmi çekebilmek adına; beyaz yakalı para harcayacak insanları çekebilmek adına böyle bir talep var

Son iki yıldır havacılık sektörü en çok etkilenen sektörlerden bir tanesi… O yüzden ince eleyip; sık dokuyorlar. Biz bir talep yaptığımız zaman bize bir rapor sunuyorlar…

Günü birlik evet zarar verebilir ancak haftanın bir günü; özellikle Cuma günü olursa gelen çok olur.

Yeterli yolcu oluştuğunda değerlendirilebilir.

İDO ZOR DURUMDA!

Eskiden gemi seferleri olurdu. Bu konuda da bir özlem var. Nostaljik bir tur da olabilir mi?

Ben Trabzon’dan İstanbul’a 36 saatte gittiğimi biliyorum. 10 yere uğrardı gemi. Ama tabi aslında neden omasın… Yolcu feribotları da kalmadı artık. Şimdi mesafeler kısaldı, herkes uçmaya başladı. (5) (5)Bandırma-İstanbul arası, Yalova-İstanbul arası kapandı; kimse gitmiyor artık. Büyük zarar ediyorlar. İDO büyük sıkıntı içerisinde. Yolcu da kalmadı. Karayollarındaki konfor artınca insanlar oraya yöneldi. Havayolu da tabi çok sık kullanılıyor. Gemi yolculukları / deniz yolculukları vatandaş tarafından çok fazla tercih edilmiyor. Öyle bir sıkıntı da var.

Avrupa’dan; özellikle Almanya’dan çok sayıda Sinoplu direkt uçmak istiyor. Çok fazla bir talep var. Bu sebeple de Sinop Havalimanı’na Gümrük konusunda çeşitli atamalar yapıldı. İnsanlar bugün Samsun ya da İstanbul bağlantılı gelebiliyorlar. Sinop muhakkak yurt dışı uçuşlara uygun hale gelebilmelidir.

Arabası ile geliyorlar değil mi genelde.

Arabasıyla gelmek zorunda kaldıkları için karayolunu tercih ediyorlar. Yıllardır İstanbul’da STK’larda görev yaptığım için bu yıllardır kanayan bir yaradır. Buradaki basın mensupları da çok iyi bilir. Gerçekten çok büyük bir talep var. Ankara-Sinop için de çok talep var.

Bu durumları değerlendireceğiz. Teşekkür ediyorum.

Zaman ayırdığınız için ben teşekkür ederim.

’Bu güzel coğrafya bizim’’Bu şehir bizim’’Bu Dünya bizim’’

‘’ Adil bey dediklerinizin hepsinin altına imzamı atarım’’dedi.

ADİL YILDIZ

İSTANBUL

Kaynak: Vitrinhaber
banner664
Yorumlar (0)
banner736
2
kapalı
Günün Anketi Tümü
Sizce Sinop için hangi projenin yapılması daha önemli?
Namaz Vakti 22 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 22 51
2. Konyaspor 21 42
3. Fenerbahçe 22 36
4. Beşiktaş 23 36
5. Alanyaspor 22 35
6. Hatayspor 22 35
7. Başakşehir 21 34
8. Adana Demirspor 22 34
9. Kayserispor 22 31
10. Gaziantep FK 21 31
11. Sivasspor 22 30
12. Karagümrük 22 30
13. Galatasaray 22 27
14. Giresunspor 22 26
15. Kasımpaşa 22 24
16. Göztepe 22 24
17. Antalyaspor 22 23
18. Rizespor 22 21
19. Altay 22 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 43
2. Ankaragücü 20 42
3. Erzurumspor 20 38
4. Eyüpspor 20 36
5. Bandırmaspor 20 33
6. Samsunspor 20 33
7. İstanbulspor 20 33
8. Adanaspor 20 32
9. Tuzlaspor 20 27
10. Gençlerbirliği 21 27
11. Manisa Futbol Kulübü 21 26
12. Boluspor 19 24
13. Kocaelispor 21 24
14. Menemen Belediyespor 21 24
15. Keçiörengücü 20 23
16. Altınordu 20 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 20 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 22 56
2. Liverpool 21 45
3. Chelsea 23 44
4. West Ham United 22 37
5. Tottenham 19 36
6. Arsenal 20 35
7. M. United 21 35
8. Wolverhampton Wanderers 20 31
9. Brighton 21 29
10. Leicester City 19 25
11. Crystal Palace 21 24
12. Southampton 21 24
13. Aston Villa 20 23
14. Brentford 22 23
15. Leeds United 20 22
16. Everton 19 19
17. Norwich City 22 16
18. Watford 20 14
19. Newcastle 20 12
20. Burnley 17 11
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 49
2. Sevilla 21 45
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 20 33
5. Real Sociedad 20 33
6. Barcelona 20 32
7. Rayo Vallecano 20 31
8. Villarreal 21 29
9. Valencia 21 29
10. Athletic Bilbao 21 28
11. Espanyol 22 27
12. Celta Vigo 21 26
13. Osasuna 21 25
14. Granada 21 24
15. Elche 21 22
16. Getafe 21 21
17. Mallorca 20 20
18. Deportivo Alaves 21 17
19. Cadiz 21 15
20. Levante 20 11
banner637