banner600

banner534

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: “Türk tarafının Kıbrıs meselesinin çözümü için girişimleri bugüne kadar Rum tarafının maksimalist talepleriyle baltalandı”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Türk tarafının Kıbrıs meselesinin çözümüne yönelik samimi girişimleri bugüne kadar Rum tarafının maksimalist talepleri ile baltalanmıştır” dedi.

Politika 23.06.2022, 19:54
9
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: “Türk tarafının Kıbrıs meselesinin çözümü için girişimleri bugüne kadar Rum tarafının maksimalist talepleriyle baltalandı”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Türk tarafının Kıbrıs meselesinin çözümüne yönelik samimi girişimleri bugüne kadar Rum tarafının maksimalist talepleri ile baltalanmıştır” dedi.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gelen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile helikopterle yangın alanını inceleyerek, ikili görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından Oktay ve Tatar ortak basın toplantısı düzenledi.

“Sizleri ve sizlerin şahsında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşayan her bir kardeşimizi yürekten sevgi, saygı ve muhabbet ile selamlıyorum” ifadelerini kullanan Oktay, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdikleri iki günlük ziyaret çerçevesinde ilk önce Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile bir araya geldiklerini belirtti. Oktay, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin her bir köşesindeki kardeşlerimize Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve milletimizin selamlarını ve aynı zamanda geçmiş olsun dileklerini iletiyorum” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde askeri araç kazasında şehit olan Mehmeçik Fatih Özkaya’ya Allahtan rahmet dileyen Oktay, "Milletimizin başı sağ olsun” ifadelerini kullandı.

Oktay, Erdoğan’ın Kıbrıs Türk halkına geçmiş olsun dileklerini iletti

“Tatlısu-Mersinlik bölgesinde çıkan yangın hepimizin yüreklerini yakmıştır. Aynen Türkiye’de Marmaris’teki yangının yüreklerimizi, ciğerlerimizi yaktığı gibi” diyen Oktay, Kıbrıs Türk halkına geçmiş olsun dileklerini ileterek, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da sabah kendileri de direkt ilettiler, burada bir kez daha geçmiş olsun dileklerini hem şahsınıza hem de şahsınız nezdinde tüm Kıbrıs Türküne bir kez daha iletmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

“KKTC’de konuşlandırılan helikopter ile havadan yangına ilk müdahalede bulunuldu”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde konuşlandırılan helikopter ile yangına havadan ilk müdahalede bulunulduğunu belirten Oktay, "Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, Sivil Savunma Başkanlığı ve Orman Müdürlüğünden oluşan tüm ekiplerin de yangını söndürmek için yoğun çalışma yürüttüklerini sahada ziyaret ettik, gördük, bizler de fiilen şahit olduk, çalışmalara da katıldık. İlk andan itibaren de zaten çok yakinen takip ettiğimiz çalışmalar bunlar” dedi.

“İki yangın söndürme uçağımız daha bugün KKTC’de yangınla mücadeleye katıldı”

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ilave iki yangın söndürme uçağının daha bugün KKTC’deki yangınla mücadeleye katıldığını belirten Oktay, yangın bölgesindeki çalışmaları izlediklerini ve yürütülen çalışmalardan “son derece” mutlu olduklarını söyledi. Oktay, aynı zamanda Türkiye’de Muğla-Marmaris bölgesinde çıkan orman yangını ile de “tüm güçleri ile mücadele” ettiklerini yineledi.

“Ormanı korumak vatanı korumaktır”

“Ormanı korumak vatanı korumaktır” ifadelerini kullanan Oktay, “Doğanın emaneti, tabiatın nefesi için amansız çalışan tüm görevlilere, tüm kurumlarımıza, her bir bireye bir kez daha yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

Oktay, Cumhurbaşkanı Tatar ile “son derece verimli” bir görüşme yaptıklarını ifade ederek, baş başa ve heyetlerle birlikte yapılan görüşmelerde, ortak gündem konuları hakkında değerlendirmelerde bulunduklarını söyledi. Oktay, “Başta milli davamız Kıbrıs meselesi olmak üzere, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kalkınması, Doğu Akdeniz ve Maraş açılımına ilişkin son gelişmeleri ele aldık. Önümüzdeki dönemde fikir birliği ile amaç birliği ile atacağımız adımları yine birlikte değerlendirdik” ifadelerini kullanarak, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin istikrar içinde gelişerek, tüm kurul ve kuruluşları ile güçlenmesine büyük önem verdiklerini” yineledi.

“Kıbrıs Türkü’nün kendi topraklarında egemenliğini pekiştirmesi için desteğimiz tamdır”

Oktay, Kıbrıs Türkü’nün 1571’den beri asli unsuru olduğu kendi topraklarında egemenliğini pekiştirmesi için desteğimiz tamdır” ifadelerini kullanarak, “Uluslararası toplum nezdinde verilen eşit statü mücadelesi, Doğu Akdeniz’de Kıbrıs Türkünün hak ve hukukunun korunması iradesi ve ekonomik olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kendi ayakları üzerinde durma yönünde atılan adımların hepsi birbirini tamamlayıcı nitelikte bir bütündür" dedi.

Oktay, “İstiklaline ve istikbaline sahip çıkan bir Kuzey Kıbrıs için Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın gösterdiği liderlik son derece önemlidir” diyerek “Kıbrıs Türk halkı Sayın Tatar’ı cumhurbaşkanı olarak seçerek iki devletli çözüm önerisini, özgürlükten yana tutumunu açıkça ortaya koymuştur” dedi.

“Çözümün önünü açacak tek yol; Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliğinin ve devletin egemen eşitliğinin ve eşit statüsünün tescil edilmesidir. Böyle bir çözüm Doğu Akdeniz’deki iş birliği ortamının gelişmesine de katkı sağlayacaktır” diyen Oktay, “Türkiye ile KKTC’nin bölgede istikrara somut katkı sağlayacak önerileri, sürekli Güney’in hayalet ideolojileri ile gölgelenmeye çalışılmıştır” dedi.

"Rumlar ne yazık ki kendilerini adanın tek sahibi görerek, Kıbrıs Türklerini yok saymakta, yok saymaya çalışmakta"

Türk tarafının Kıbrıs meselesinin çözümüne yönelik samimi girişimleri bugüne kadar Rum tarafının maksimalist talepleri ile baltalandığını ve bugün de baltalanmaya devam edildiğine dikkat çeken Oktay, “Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bölgede istikrara somut katkı sağlayacak önerileri, sürekli Güney’in hayalet ideolojileri ile gölgelenmeye çalışılmıştır. Rumlar ne yazık ki kendilerini adanın tek sahibi görerek, Kıbrıs Türklerini yok saymakta, yok saymaya çalışmakta, gerçeklerin üzerini çağdışı bir çözümsüzlük önerisi ile çözmeye çalışmaktadır. Bu çaba, hayalin ötesinde hiçbir sonuç doğurmayacaktır” dedi.

“Rum kesimi sunduğu önlemlerle çayın taşı ile çayın kuşunu vurmaya çalışmaktadır"

Oktay, Kıbrıs Rum tarafının sunduğu Güven Artırıcı Önlemlere değinerek, “Rum kesimi tarafından Güven Artırıcı Önlemler diye sunulan tek taraflı nakaratlarsa zulüm artırıcı planlardan öteye geçmemektedir, geçememektedir. Bizde güzel bir deyim vardır. Bu Güven Artırıcı Önlemlerle, ‘Çayın taşı ile çayın kuşunu vurmaya çalışmaktadır’. Yani Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin toprağıyla, ‘siz onu bize verin, sizin havalimanınızı açalım’. Yani güler misiniz, ağlar mısınız? Bu deyim tam da onu ifade etmektedir. Bu açıkgözlülüğe ve fırsatçılığa müsaade etmeyeceğiz, etmemeliyiz” dedi.

“Uluslararası toplum Rum kesiminin gözlükleri ile izlemeye devam etmektedir”

Uluslararası toplumun Kıbrıs konusunda sergilemekte olduğu tutumuna ilişkin birtakım eleştirilerde de bulunan Oktay, “Kıbrıs konusunda samimi bir muhasebe yapmaktan uzak olan uluslararası toplumun, olan biteni Rum kesiminin gözlükleriyle izlemeye devam etmektedir ve bunun öncülüğünü de ne yazık ki Avrupa Birliği yapmaktadır. Bir an önce onların da Yunanistan’ın ve Rum’un kendi içlerindeki yürüttüğü, onları esir alan tutumlarından bir an önce kendi özgürlüklerine kavuşmaları ve kendi bağımsız politikalarını geliştirmeleri kendilerinin lehine olacaktır” dedi.

Oktay’dan Yunanistan Başbakanı’nın “Ukrayna benzetmesine” yanıt

Oktay, geçen hafta Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis Kıbrıs Rum tarafına yaptığı ziyaretinde yaptığı açıklamalara değinerek, “Geçen hafta Yunanistan Başbakanı’nın Rum kesimine yaptığı ziyarette barışın hüküm sürdüğü bu adayı Ukrayna’ya benzetmiş, barış harekatına dil uzatmıştır. Üstelik bunları söyleyen uluslararası anlaşmamalara aykırı, Ege’deki adalarını silahlandıran bir ülkenin başbakanı. Ege’deki adaların silahsızlandırılması bir an önce gerçekleştirilmezse adaların egemenliğini uluslararası hukuk ve anlaşmalar çerçevesinde sorgulamaya başlayacağız. Bunların karın ağrısı; Kıbrıs Türkü’nün dimdik ayakta olması, bayrağıyla, toprağıyla, milli iradesiyle hür ve özgür yaşamasıdır. Bunları rahatsız eden bölgesinde lider, dünyada sözü geçen güçlü Türkiye’nin sarsılmaz duruşudur. Bunları rahatsız eden, kapı kapı gezip destek aradıkları uluslararası topluma, haksız ambargolara, tüm ince hesaplarına rağmen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin dünyaya açılıyor olmasıdır” dedi.

“Karalamalar ve sindirme çabaları hiçbir şekilde bizi yıldıramaz”

Türkiye’nin KKTC’ye desteği tam olduğunu vurgulayan Oktay, “Bunu herkes böyle bilsin. Karalamalar ve sindirme çabaları hiçbir şekilde bizi yıldıramaz. Kıbrıs Türkü’nün yalnız olmadığını ve yalnız bırakılmayacağını her daim gösterdik, gösteriyoruz. Rum kesimi Maraş sahilinin canlandığını görünce BM Güvenlik Kuruluna koşsa da Yunanistan Avrupa Birliğinin gölgesinden medet umsa da egemen eşitlik gerçeği değişmeyecek. Gölgede olanın gölgesi olmaz derler. Tarih KKTC’yi dirayeti, mücahit ruhu ve anavatan Türkiye ile gönül birliğiyle verdiği hakkaniyet mücadelesiyle yazacaktır. Bu duruş ve milli dava anlayışımız pek çok topluma örnek olmaya devam edecektir. Siyasal, sosyal ve ekonomik alanlarda gelişen bir KKTC için Türkiye olarak üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz" dedi.

banner724
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Sinop için hangi projenin yapılması daha önemli?
Namaz Vakti 06 Temmuz 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
banner637