Sinop'un eski valisi Nardalı Ömer Şevki Paşa

Sinop'ta görevi başında hayatını kaybeden ve ülkemizin yetiştirdiği önemli bir bilim adamının babası olan Sinop eski Valisi Nardalı Ömer Şevki Paşa'nın, Seyyid İbrahim Bilal Hazretleri türbesinin bahçesinde yattığını biliyor muydunuz?

Sinop'un eski valisi Nardalı Ömer Şevki Paşa
Ali Fuat ÖZŞAHİN
Ali Fuat ÖZŞAHİN
02 Ocak 2019 Çarşamba 20:47

Vitrinhaber Gazetesi olarak Sinop'ta yaşamış ve yine Sinop'ta meftun bulunan değerlerimizi sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

Daha önce 1908 tarihinde Ermeni komitaları tarafında Batum'da şehit edilen, ardından gemiyle İstanbul'a götürülürken fırtına nedeniyle Sinop'ta ki Seyyid İbrahim Bilal Türbesi bahçesine defnedilmek zorunda kalınan Van Valisi Ali Paşa'yı anlatmıştık. Araştırmalarımızı derinleştirdikçe Seyyid İbrahim Bilal Türbesi çevresinin önemli devlet adamlarının kabirleriyle dolu olduğunu görüyoruz. Van Valisi Ali Paşa'nın kabrinin hemen yanı başında Sinop'ta iz bırakmış önemli valilerimizden biri daha yatıyor. 

NARDALI ÖMER ŞEVKİ PAŞA

Seyyid İbrahim Bilal Hazretleri'ni ziyaret edenleri, Cami bahçesinde ilk karşılayan kabirlerden birinin Sinop Valisi iken görevi başında hayatını kaybeden Nardalı Ömer Şevki Paşa olduğunu pek az Sinoplu biliyor. Aslında eski valinin kabri, türbeyi ve camiyi ziyaret edenlerin en fazla uğrak yerlerinden de biri.

Nardalı Ömer Şevki Paşa, Hicri 1293 Meclis-i Mebusan’ında Preveze mebusu olup özgürlükçü fikirleri ile meşhur olmuş daha sonra Sinop mutasarrıflığında bulunduğu sırada 1318 senesinde vefat etmiş ve mekteb-i idadî karşısına defnedilmiştir. Kabri mermerden yapılmıştır. Mutasarrıflığı döneminde Mekteb-i idadî binasını inşa ettirmek, ilk resmi inas mektebini açmak, kabristanların etrafına duvar çevirttirmek ve hükûmet konağı projesini çizdirmek bıraktığı eserlerin başında; gelmektedir.” “Kabri, Mekteb-i İdadî’nin (Öğretmenevi) karşısındaki mezarlıkta iken Endüstri Meslek Lisesi’nin yapımı sebebiyle mezarlık, 1960lı yıllarda Çukurbağ Mezarlığı’na taşınmıştır. Mutasarrıf Ömer Şevki Paşa’nın nâşı da Seyyid Bilal Camii’nin giriş kapısının karşısındaki ağacın yıkılmasıyla boşalan alana nakledilmiştir. (kaynak: 1.mekteb-i· i·dadîden öğretmenevine bir asır)

Mezar taşında: “Hüvelbaki Sinop Sancağı Mutasarrıfı iken irtihal eden Nardeli Ömer Şevki Paşanın ruhuna rızâen-li-llah-il Fatiha. Viladeti 8 Nisan 1253, vefatı 18 Mayıs 1318” yazılıdır.

NARDALI PAŞA ÖNEMLİ BİR BİLİM ADAMININ BABASI

Bu arada Sinop eski Valisi Nardalı Ömer Şevki Paşa; ülkemizde çağdaş kadın-doğum biliminin öncülerinden olan Prof. Dr. Besim Ömer Akalın'ın da babası. 

 Prof. Dr. Besim Ömer Akalın (d. 1 Temmuz 1862, İstanbul – ö. 19 Mart 1940). Kitapları ve verdiği eğitimler ile modern ebeliğin kurumsallaşmasında büyük rol oynamıştır. Ebelere verdiği önem nedeni ile bir dönem "ebelerin ebesi" adı ile anıldı. Tıp Fakültesinde verdiği dersler ile binlerce doktorun yetişmesinde katkısı oldu. Sürekli yayınladığı "Nevsâl- i Âfiyet" yıllıkları ile tıbbi yayıncılığı başlatmış oldu. Toplum sağlığı ve koruyucu hekimlik kavramlarına önem veren ilk bilim adamıdır. Veremle Mücadele Cemiyeti, Türk Tıp Tarihi Kurumu, Himaye-i Etfâl (Çocuk Esirgeme Kurumu), Süt Damlası, Türk Hastabakıcılar Cemiyeti, Hilal-i Ahmer (Kızılay) kadınlar kolu gibi pek çok sivil toplum kuruluşunun ya kurucularındandı ya da ilk Genel Başkanları olmuştu.[1] 400'den fazla bilimsel makalesi yayınlandı, 70'ten fazla kitap yazdı, çeşitli gazete ve dergilerde sürekli yazıları çıktı.


Kaynak: Vitrinhaber
banner543

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.