İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "İsrail ordusu Refah’ta operasyon yapmaya, sivilleri tahliye etmeye ve yardım dağıtmaya hazır” ifadelerini kullanarak, "Şimdi seçim çağrısı yapmak müzakereleri felce uğratacak ve savaşı hedeflerine ulaşamadan sona erdirecektir” dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, düzenlediği basın toplantısında, aralarında ABD’nin de yer aldığı çok sayıda ülkenin karşı çıkmasına rağmen Gazze Şeridi’ndeki Refah kentine yönelik askeri operasyonun yapılacağı sinyalini verdi. Netanyahu, "İsrail ordusu Refah’ta operasyon yapmaya, sivilleri tahliye etmeye ve yardım dağıtmaya hazır. Zaman alacak ama bu yapılacaktır” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: "Genel seçimler ile yerel seçimlerin doğası birbirinden farklıdır. Bu ikisini birbirine karıştırmak fahiş hatadır. ‘Yerel iktidar olduk’ diyenler hayal alemindedir. Türkiye’de iktidar tektir, o da Cumhurbaşkanlığı kabinesidir." MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: "Genel seçimler ile yerel seçimlerin doğası birbirinden farklıdır. Bu ikisini birbirine karıştırmak fahiş hatadır. ‘Yerel iktidar olduk’ diyenler hayal alemindedir. Türkiye’de iktidar tektir, o da Cumhurbaşkanlığı kabinesidir."

Gazze Şeridi’ndeki İsrailli esirleri geri getirmek için askeri baskı ve müzakereler yoluyla her şeyi yaptıklarını aktaran Netanyahu, "Hamas, savaşçılar da dahil olmak üzere yerinden edilmiş Filistinlilerin kontrolsüz bir şekilde Gazze’nin kuzeyine geri dönmesini talep ediyor ki bunun güvenlik açısından sonuçları olacaktır. Başka bir talebe boyun eğmek çoğu zaman bir anlaşma getirmeyecektir. Bu yaklaşım rehinelerin evlerine dönmesini daha da zorlaştıracaktır” dedi.

Erken seçim çağrılarına değinen Netanyahu, “Şimdi seçim çağrısı yapmak müzakereleri felce uğratacak ve savaşı hedeflerine ulaşamadan sona erdirecektir. Bunu ilk memnuniyetle karşılayacak olan Hamas’tır” dedi.

Kaynak: iha