İSTANBUL (AA) - Mitsubishi Electric Corporation ve Hacarus Corporation mevcut işbirliklerini genişletme konusunda anlaştı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Mitsubishi Electric Corporation ve Japon yapay zekâ şirketi Hacarus Corporation, üretime yönelik yapay zekâ tabanlı görsel denetim uygulamalarının geliştirilmesi alanında mevcut işbirliklerini genişletecek.

Türkiye’nin Japonya’ya gıda ihracatı 5 yılda yüzde 72 arttı Türkiye’nin Japonya’ya gıda ihracatı 5 yılda yüzde 72 arttı

Her iki şirketin kaynaklarından ve teknolojilerinden yararlanacak olan bu stratejik ortaklıkla Mitsubishi Electric, Hacarus'un uzmanlığından yararlanarak müşterilerin üretim kalitesini ve genel üretkenliği artırmasına katkı sağlayacak entegre ve otomatize edilmiş yapay zekâ tabanlı görsel denetim çözümlerini daha hızlı geliştirmeyi hedefliyor. Mitsubishi Electric anlaşmanın bir parçası olarak Hacarus'ta hisse sahibi olacak.

Hacarus ise işbirliği sayesinde Mitsubishi Electric'in Japonya ve dünya genelindeki kapsamlı satış altyapısına erişme olanağı bulacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri Grubu Grup Başkanı Toshie Takeuchi, üretim hatlarının otomasyonunun iş gücü sıkıntısı nedeniyle hızlandığını, birçok görsel denetimin hala insanlar tarafından manuel olarak gerçekleştirildiğini belirtti.

Takeuchi, "Hacarus'un yapay zekâ tabanlı görsel denetim alanındaki uzmanlığıyla desteklenen MELSOFT VIXIO aracılığıyla, üretim sektöründe işgücü eksikliklerini gidermek isteyen müşterilerin ihtiyaçlarına daha güçlü yanıt vermeyi hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

- "Üretim tesislerinde dijital dönüşümü teşvik eden çözümler geliştirmeye çalışacağız"

Hacarus Üst Yöneticisi (CEO) Takashi Someda ise 2014'ten bu yana çeşitli endüstriyel alanlarda "ölçme" arayışında olan şirketin yapay zekâ, IoT ve robotlar gibi en yeni teknolojiler aracılığıyla verilerden ek değer yaratarak topluma katkıda bulunmak misyonuyla faaliyetlerini sürdürdüğünü aktardı.

Üretim sektöründeki müşterilerilerine sundukları Hacarus Check'in görsel muayene için gereken manuel emeği azaltmaya katkı sağlayan bir ürün olduğunu belirterek, "Bu sermaye ve iş birliği aracılığıyla Mitsubishi Electric'in fabrika otomasyon ürünlerini ve bilgisini kendi yapay zekâ teknolojimizle birleştirerek, öncelikle yüzey muayenesine odaklanan üretim tesislerinde dijital dönüşümü teşvik eden çözümler geliştirmeye çalışacağız." açıklamasında bulundu.

Kaynak: aa